Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27385)

soupia 13-10-08 10:38

Στήσιμο ενυδρείου κ Ερωτήσεις
 
Καλημέρα σε όλους!
Μετά την 7μηνη απουσία μου στο εξωτερικό ετοιμάζομαι να στήσω από την αρχή το ενυδρείο μου (RIO 125).
Πρώτα απ'όλα θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα τα προιόντα που είχα (τροφές, λιπάσματα, αντιχλώρια, λάμπες, τεστ κλπ) είναι κατάλληλα για χρήση κ πάλι;
Το ενυδρείο θα γίνει φυτεμένο με saggitaria subulata κυρίως κ θα μπουν κ κάποιες ανουμπιες κ κρυπτοκορίνες. Eπίσης θα υπάρχουν κ κάποια ξύλα.
Από φωτισμό 2*18W με ανακλαστήρες. CO2 δεν υπάρχει κ για ότι αναγκες στο θέμα αυτό θα στηριχτώ στο seachem excel.
Το στρώσιμο του ενυδρείου θα γίνει με μπόλι.
Σήμερα θα αγοράσω το χαλίκι 1-2mm για να βγει ένα στρώμα πάχους 6 cm περίπου.
Θα ήθελα να ρωτήσω με βάση τα παραπάνω αν θα χρειαστεί να μπεί υπόστρωμα κ αν ναι πόσο;
Επίσης να πω ότι από τα φυτά θα μπουν πρώτα οι subulata (μιας κ υπάρχουν ήδη από κλαδέματα που πήρα από το φίλο leonm) κ στη συνέχεια θα μπουν κ τα όποια άλλα φυτά.

soupia 14-10-08 13:40

Σε περίπτωση που δεν μπει υπόστρωμα παίζει ρόλο το μέγεθος του χαλικιού στη συνέχεια;

Tolis 14-10-08 13:47

Εφ οσον θα το ξαναστησεις, δεν βλαπτει να βαλεις μια στρωση υποστρωμα κατω κατω (αρκει να εχεις τουλαχιστον 6-7 εκ χαλικι απο πανω για ασφαλεια).
Δεν παιζει ρολο οχι.

soupia 14-10-08 14:03

Οκ! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσον αφορά όλα τα προιόντα που έχω από παλιά θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

stav 14-10-08 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από soupia (Μήνυμα 296981)
Οκ! Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Όσον αφορά όλα τα προιόντα που έχω από παλιά θα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω;

Και βεβαια να τα χρησιμοποιησεις.

soupia 14-10-08 14:30

Ωραία!

PascM 17-10-08 09:56

Το όλα τα προϊόντα πάει και στα χημικά - τροφές κλπ?
Εδώ μάλλον θέλει λίγη προσοχή.

soupia 17-10-08 10:06

Σωστά. Η ερωτησή μου αφορά όλα τα προιόντα κ συγκεκριμένα τροφές, λιπάσματα, βελτιωτικά νερού (αντιχλώρια), τεστ.

PascM 17-10-08 19:35

1) Τεστ -> Ληγμένα ? Ίσως να μην λειτουργούν σωστά.
2) Τροφές -> Ληγμένες ? Ίσως να είναι αρκετά μεγάλο πρόβλημα.

soupia 18-10-08 07:42

Ότι τροφές υπήρχαν ληγμένες ή πλησίαζαν να λήξουν τις πέταξα.
Αλήθεια θυμάται κανείς τα τεστ της ΑΡΙ τη διάρκεια ζωής έχουν;

netblues 18-10-08 08:07

Αν πλησιαζουν να ληξουν δεν υπαρχει προβλημα.
Και ας πουμε κανα 6 μηνο ΜΕΤΑ την ληξη παλι δεν υπαχει προβλημα με την προυποθεση οτι α. Δεν εχει παρει υγρασια β. Δεν εχει οπτικα καποιο προβλημα, γ. Εχει συντηρηθει σε φυσιολογικες θερμοκρασιες, μακρια απο ηλιο. δ. Δεν μυριζει ασχημα
(τωρα τι σημαινει δεν μυριζει ασχημα σε ψαροτροφες ειναι ΠΟΛΥ θεμα γουστου και ορεξης, αλλα ας πουμε δεν μυριζει "διαφορετικα" :D )
Η ημερομηνια ληξης ειναι πιο πολυ για το ραφι του μαγαζιου.
Γενικοτερα, η ψαροτροφες, καθοτι αποξηραμενες ειναι προιοντα που πρακτικως δεν χαλανε ποτε. Υποβαθμιζονται ισως ποιοτικα αλλα ΔΕΝ χαλανε.
Εδω εχουμε φτασει να βαζουμε ημερομηνια ληξεως στο ημιχονδρο αλατι...
5 χρονια λεει....Το σωστο θα ηταν τουλαχιστον 3.000 χρονια...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01726 seconds with 10 queries