Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Σαλιγκάρια (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=115)
-   -   Σαλιγκαρια(αντεχουν κρυο νερο) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27306)

Ηλίας 08-10-08 13:42

Σαλιγκαρια(αντεχουν κρυο νερο)
 
-Ξερει κανεις αν τα σαλιγκαρια αντεχουν στο κρυο νερο σε ενυδρειο με χρυσοψαρα:confused:
-Οι βραχοι και το χαλικι εχουν γεμισει αλγη που δεν καθαριζεται ευκολα...
----------------------:smt108
-Επιπλεον μεχρι πια θερμοκρασια αντεχουν το χειμωνα τα χρυσοψαρα στο καινουριο ενυδρειο που εχω στην πηλωτη του σπιτιου μου .Θα αντεξουν ολο τον χειμώνα χωρις θερμανση:confused:

lucy 09-10-08 08:50

Πρέπει να μας πεις για τι σαλιγκάρια μιλάς και για τί χρυσόψαρα. Τα απλά χρυσόψαρα αντέχουν, απλά θα κοιμηθούν για τον χειμώνα. Κάποια άλλα όμως δεν αντέχουν.

Ηλίας 09-10-08 13:44

το σαλιγκαρι που θελω ειναι το golden snail apple και τα χρυσοψαρα ειναι common & comet & Sarasa Comet (ολα μονη ουρα)

Ευχαριστω για το ενδιαφερον :)

victor_bundy 09-10-08 17:20

φίλε να το βάλεις το snail apple απλά πρόσεχε αν κάποια στιγμή το δεις να μην κουνιέται μην το πετάξεις δεν πέθανε απλά μεταναστεύει έτσι σου το λέω αυτό γιατί εγώ το δικό μου το πέταξα και κλαίω ακόμα:smt009 και μάλιστα σου προτείνω να βάλεις 2 για να δεις και απογόνους:smt041

harilaos 09-10-08 22:32

Τι ακριβώς εννοείς με τον όρο μεταναστεύει;

george 09-10-08 22:33

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου ;

lucy 10-10-08 09:44

Το σαλιγκάρι όταν θέλει ν' αλλάξει μέρος κλείνετε στο όστρακό του και αφήνετε να το παρασύρει το νερό. Αυτό το κάνει και μέσα στο ενυδρείο αλλά φυσικά δεν αλλάζει ... τόπο. Γι' αυτό το λόγο μπορεί να μείνει κλεισμένο στο όστρακό του για πολλές μέρες, σε σημείο να νομίζεις ότι πέθανε.
Τα χρυσά σαλιγκάρια είναι τροπικά και δεν αντέχουν στο κρύο νερό. Όλα όμως είναι σχετικά και η απάντηση μπορεί ν' αλλάξει και τελικά να μπορείς να το κρατήσεις μέσα στο ενυδρείο με το κρύο νερό. Πες πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου, όπως ρώτησε ο Γιώργος και για τι θερμοκρασίες μιλάμε. Εγώ τα χρυσόψαρα τα έχω σε λιμνούλα και κοιμούνται κάτω από τον πάγο όταν έχει πολύ κρύο.
Εκεί που έχεις το ενυδρείο πόσο εκτεθειμένο είναι στις θερμοκρασίες σ\του περιβάλλοντος;

Ηλίας 12-10-08 11:58

To ενυδρειο ειναι 160αρι (140 λιτρα νερο)
Τα χρυσοψαρα 4 (2 μεσαια και 2 μικρα)
Μενω στην μυτιληνη με θερμοκρασιες του αερα το χειμωνα εναι 8-15 c
και μερικες μερες χαμηλωτερες εως και 0 c:smt030

Σε τι κατασταση θα βρισκονται κατω απο 10 c ?
θα τρωνε?
θα δουλευω το φιλτρο κανονικα?

SOCRATIS 14-10-08 07:49

Κάτω από τους 14c διακόπτουμε την σίτιση διότι από αυτή την θερμοκρασία και κάτω μειώνεται
σε μεγάλο βαθμό ο μεταβολισμός τους,με αποτέλεσμα να μην μπορούν να "χωνέψουν".Τώρα αν
μιλάμε για κοινά χρυσόψαρα(μονή ουρά),το αν θα αντέξουν το κρύο εξαρτάται απο το κατά πόσο
ικανοποιητική ήταν η διατροφική αξία των τροφών ,τους προυγούμενους μήνες.Ειδικά η βιταμίνη c
είναι πρωταρχικός παράγοντας για την υγεία των χρυσόψαρων.

lucy 14-10-08 07:59

Το φίλτρο πρέπει να δουλεύει πάντα.

SOCRATIS 14-10-08 08:35

Το φίλτρο ας δουλεύει ,αλλά να γνωρίζεις πως στους 10c η ανάπτυξη
των βακτηριδίων που μας ενδιαφέρουν (Νitrosomonas,Nitrobacter) μειώνεται
κατά 70-80% ,στους 4c παύουν να αναπτύσσονται και στους 0c πεθαίνουν.
Με δεδομένο ότι και η δραστηριότητα των χρυσόψαρων μειώνεται ,δεν υπάρχει
πρόβλημα,αλλά χρειάζονται κάποιες λίγες, αλλαγές νερού.



Ηλίας 14-10-08 10:47

Ta χρυσοψαρα εχουν μονη ουρα και οπως εχω διαβασει αντεχουν περισοτερο απο τα αλλα
Τα ταιζω φυλλαρακι και καμια φορα αρακα(βραστο) ξεφλουδισμενο

SOCRATIS 14-10-08 11:06

Μόνο με φυλλαράκι,.......δύσκολα.

Ηλίας 14-10-08 13:45

Tι αλλο χρειαζετε?
τα ταιζω επισης για αλλαγη με φυλλαρακια για τροπικα ,και σπανιοτερα καροτο βρασμενο και γαριδες η μυδια κατεψυγμενα.

SOCRATIS 14-10-08 18:16

Αν τα χρυσόψαρα ζούσαν σε φυσικό περιβάλλον θα είχαν πλήθος άλλων επιλογών φυσικής διατροφής
εκτός της έτοιμης που θα τους εξασφάλιζε να προετοιμαστούν για την επερχόμενη "χειμερία νάρκη".
Χρυσόψαρα ενυδρείου ,που δεν έχει σχεδιαστεί μια παρόμοιας διατροφικής αξίας δίαιτα ,δεν είναι καθόλου
σίγουρο αν θα μπορούν να αντέξουν μια παρατεταμένη περίοδος κρύου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02420 seconds with 10 queries