Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Πρόβλημα με άλγες... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27279)

nashty11 06-10-08 20:58

Πρόβλημα με άλγες...
 
Σαν αρχάριος και εγώ τί άλλο πρόβλημα θα μπορούσα να είχα??? Μα φυσικά με τις άλγες... Το πρόβλημα ξεκίνησε με spot και έχει συνεχιστεί με μία πράσσινη γλίτσα που καλύπτει εκτός από κάθε επιφάνεια του ενυδρείου και την επιφάνεια του νερού (η οποία δεν έχει ανατάραξη μονομαχοενυδρείο γαρ) και γίνεται στυλ βούρκου. Επίσης έχω και τριχοειδή σε κάθε φύλλο κάθε φυτού. Από λιπάσματα χρησιμοποιώ τησ sera το florena αλλά δεν νομιζω ότι ευθύνεται για το πρόβλημα γιατί προστέθηκε αφού είχαν βγει οι άλγες... Από φωτισμό τα πράγματα είναι λίγο ύποπτα... Η αναλογία είναι 1,20w/l (μην φανταστείτε... 11 watt σε 9 λίτρα) και το πρόβλημα εμφανίστηκε μόλις έβαλα αυτή την λάμπα γραφείου... Επειδή η περίπτωση ήταν προχωρημένη είπα να κάνω συσκότιση και από χτες το βράδυ το έχω καλυμμένο... Να την συνεχίσω και αν ναι τί άλλο να προσέξω? Γενικά τί πρέπει να αλλάξω για να εξαφανιστεί η άλγη και να μην μου αποτελει τέτοιο προβλημα? Α ξέχασα να πω φωτοπερίοδος 9 ώρες: 15.00-12.00...

xontros 06-10-08 21:26

Καλησπέρα!

Την αιτία την έγραψες μόνος σου! :D
Λίπασμα, σε συνδυασμό με το πολύ φως (και υποθέτω την έλλειψη CO2).. NO3 πόσα έχεις?

1. Σταματάς το λίπασμα, και δεν ρίχνεις, εκτός κι αν δεις σημάδια έλλειψης θρεπτικών συστατικών.. Ακόμη και τότε όμως, με τσιγκουνιά!
2. Η συσκότιση δεν κάνει τίποτα στην προκειμένη.. Αν η λάμπα (και όλο το φωτιστικό υποθέτω) είναι καινούρια όπως λες, μείωσε τη φωτοπερίοδο σε 5-6 ώρες, και αύξανε σταδιακά μέχρι τις 8-9..
3. Συχνές αλλαγές νερού και καθάρισμα όπου μπορείς με το χέρι, μαγνήτη, ή ο,τιδήποτε άλλο..
4. Αν θες να ξεμπερδέψεις εύκολα με την τριχοειδή, μπορείς να χρησιμοποιήσεις excel.. Το οποίο excel θα σου κάνει καλό ούτως ή άλλως!

Πάνος 06-10-08 21:42

ετσι οπως περιγραφεις την πρασινη γλιτσα που καλυπτει τα παντα μου κινει υποψιες για κυανοβακτηριο......
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15972
τσεκαρε το...

nashty11 06-10-08 22:25

Ωχ παίζει να είναι και αυτό τώρα που το βλέπω... Το είχα στο μυαλό μου αλλά βλέπω πως μοιάζει αρκετά... Μόνο που δεν μπλεδίζει καθόλου και είναι πράσσινο... Για το excel το είχα σκεφτεί αλλά δεν πρόλαβα να αγοράσω... Όσο για την συσκώτιση να την συνεχίσω ή δεν οφελεί?

Πάνος 06-10-08 22:26

συγκεκριμενα για το κυανοβακτηριο εγω προτιμησα την ερυθρομυκινη και ειχα πολυ καλα αποτελεσματα χωρις να αλλαξω τιποτα αλλο στη ρουτινα του ενυδρειου μου....

xontros 06-10-08 22:33

Χωρίς να το έχω δει ποτέ, ή να το έχω περάσει, υπάρχουν παραδείγματα στο φόρουμ όπου με 3ήμερη συσκότιση καθάρισε πλήρως..

Δεδομένων όμως και των αλλαγών που έκανες στο φωτισμό και τη λίπανση, ίσως να μήν είναι αυτό.. Οπότε, καλύτερα να βεβαιωθείς πριν κάνεις ο,τιδήποτε..

Υ.Γ. Τελικά, βιάστηκα να απαντήσω πριν.. Και δεν το σκέφτηκα το περί κυανοβακτηριδίου.. Συγνώμη! :(

nashty11 06-10-08 22:49

Συγγνώμη????????? Για ποιο λόγο? Η απάντησή σου ήταν πληρέστατη και άμεση και οφείλω ένα μεγάλο ευχαριστώ και σε σένα και στον Πάνο για το ενδιαφέρον σας...!!!!!!!!!!!!!!! Εγώ πάντως λέω να το κρατήσω ως έχει άλλη μια μέρα και μετά να πάω σε άλλα υγρα γιατί δεν ξέρω αν όντως είναι κυανοβακτηρίδιο... Εν τω μεταξύ αυτή η γλίτσα είχε κάτσει στα φύλλα της cryptocorine και την είχε γεμίσει και τα φύλλα της τώρα σάπισαν... Πως εξηγείται αυτό??? Τώρα έμειναν μόνο οι ρίζες... Σημειωτέον δεν έχω υπόστρωμα ούτε έβαλα ταμπλέτες στο χαλίκι...

Πάνος 06-10-08 23:12

καμια φωτο θα βοηθουσε πολυ!!!

nashty11 07-10-08 23:14

Παιδιά τελικα η συσκώτιση δεν σταματησε ουτε λίγο την ανάπτυξη της... Excel παω να πάρω οπωσδήποτε, όμως η ερυθρομυκίνη που αναφέρθηκε παραπάνω τί είναι?

Πάνος 07-10-08 23:23

αντιβιωση που ευτυχως δε βλαπτει τη βιολογια του ενυδρειου....τη ζητας σε μορφη σκονης απο τα φαρμακεια....ειναι και πολυ φτηνη...;)

ειναι ομως σιγουρα κυανοβακτηριο?? δε μπορεσες να βαλεις μια φωτο??

nashty11 07-10-08 23:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 295355)
αντιβιωση που ευτυχως δε βλαπτει τη βιολογια του ενυδρειου....τη ζητας σε μορφη σκονης απο τα φαρμακεια....ειναι και πολυ φτηνη...;)

ειναι ομως σιγουρα κυανοβακτηριο?? δε μπορεσες να βαλεις μια φωτο??

Δυστυχώς δεν πρόλαβα άλλα θα προσπαθήσω αύριο να ανεβάσω μία... Μέχρι τότε υπομονή... Πάντως άλγη υπάρχει σχεδόν σίγουρα οπότε το excel κρίνεται απαραίτητο και άμα δω ότι δεν γίνεται τίποτα θα δω τί θα κάνω...

Πάνος 07-10-08 23:44

θα περιμενουμε αν τα καταφερουμε να την αναγνωρισουμε...

nashty11 08-10-08 19:20

Μόλις πληροφορήθηκα ότι τις φωτό δεν θα μπορέσω να τις περασω στο pc μέχρι το Σάββατο που θα υπάρχει το καλώδιο... Παρ αυτα ερώτησις:Μπορώ να βάλω μερικά σαληγκάρια να μου καθαρίσουν την άλγη? Και άμα τελικά είναι κυανοβακτηρίδιο κινδυνεύουνε και τα σαληγκάρια ή τα τρώνε και αυτα χωρίς να πάθουν τίποτα???

xontros 08-10-08 19:25

Υποθέτω κατ'αρχην ότι σταμάτησες το λίπασμα, μείωσες τη φωτοπερίοδο, και κάνεις και συχνές αλλαγές νερού, σωστά? Τι έγινε με την άλγη? Εξαπλώνεται? Σταμάτησε να εξαπλώνεται? Ή μειώνεται?

chemical mac 08-10-08 19:32

Πάντα τα ίδια. Ζητάτε πληροφορίες χωρίς να δίνετε καμία. Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι βασικά είναι υπομονή. Γιατί δεν ξεκινάς να μας πεις τι υπόστρωμα έχεις και τι φυτά έχεις μέσα. Αλλαγές κάθε πότε κάνεις; 9 ώρες φωτισμός με 1,2 watt / lt για 9λιτρο ενυδρείο με κρυπτοκορίνες και προσθήκη λιπασμάτων...υπερβολή.

nashty11 08-10-08 20:18

Οκ οκ έχετε δίκιο έπρεπε να ήμουν πιο σαφής...:rolleyes: Τα φυτά είναι: anumbia barteri, anumbia nana, anumbia mini, microsorium pteropus και cryptocoryne beckettii (αν και η τελευταία έχασε όλα της τα φύλλα που είχαν δημιουργήσει μία μάζα από άλγη και τα αφαίρεσα...). Από υπόστρωμα έχω χαλαζιακό χαλίκι ψιλό (χωρίς λίπασμα μέσα), αν και μείωσα την φωτοπερίοδο συχνές αλλαγές δεν κάνω γιατί δεν προλαβα αλλά πρέπει να βρώ χρόνο... Τώρα για την λάμπα υπερβολή ή όχι αυτή βρήκα και είναι δυστυχώς δύσκολο να την αντικαταστήσω... Πάντως τα φυτά φάνηκαν να πηγαίνουν πολύ καλά από άποψη φωτισμού... Αλλαγές κανονικά κάνω κάθε βδομάδα... Πάντως για το λίπασμα μην φανταστείτε... έχω βάλει 2 φορές με ενδιάμεσο χρονικό διάστημα 1 εβδομάδα και κοφτή την δόση που προτείνεται... Η άλγη συνεχίζει να αυξάνεται σε κάθε μεριά του ενυδρείου... Ακόμα και την περιοδο της συσκώτισης...

xontros 08-10-08 20:30

Μετρήσεις ΝΟ3?

nashty11 08-10-08 20:32

Με χτύπησες στο αδύνατο σημείο μου...:( Μου έχουν τελειώσει τα sticks που είχα και δεν μπόρεσα να πάρω άλλα τεστ (τα οποία ευελπιστώ να είναι υγρά). Αμμωνία πάντως έχω 0 με υγρό της ΑΡΙ...

chemical mac 08-10-08 20:33

Το χαλαζιακό χαλίκι είναι ουδέτερο, και τα φυτά που έχεις δεν απαιτούν δυνατό φωτισμό (αν είχες 0,5 βαττ / λίτρο θα ήσουν παραπάνω από υπέροχα). Δεν προλαβαίνεις να κάνεις αλλαγές νερού σε 9 λίτρα ενυδρείο; Τι σε δυσκολεύει να αλλάξεις μια κανάτα νερό; Αλλαγές συχνές 20% κάθε δυο μέρες και φωτισμός 5 ώρες ημερησίως. Σε 28 λίτρα με java moss, anubia nana petite & java fem χρησιμοποιώ φωτιστικο 36 βαττ (αυτό είχα) αλλά μόλις 5 ώρες την ημέρα και η java moss & fem άρχισαν να αναπτύσονται μέσα σε 5 μέρες. Λίπασμα όπως είπες μισή δόση μια φορά την εβδομάδα. Για να καθαρίσεις όμως αλλαγές νερού και αν χρειαστεί excel. Κανονικά με το excel σε 3 μέρες πρέπει να είσαι μια χαρά. Το σημαντικότερο...αν πάρεις ένα μικρό κυκλοφορητή elite ώστε να έχεις μια μικρή ροή στα κάτω στρώματα θα ξεχάσεις για πάντα το θέμα άλγη

xontros 08-10-08 20:40

Μάκη, με το excel θα είναι κομπλέ για τριχοειδή.. Αν η άλλη όμως η πράσινη που λέει δεν είναι green spot και είναι BGA? Κάνει κι εκεί δουλειά το excel?

nashty11 08-10-08 20:40

Ευχαριστώ πολύ!!! Τον κυκλοφορητή δεν τον πολυ θέλω γιατί έχω μονομαχάκι μέσα...Όσο για τις αλλαγές θα το προσέξω περισσότερο... Πάντως αφότου έστρωσε το φίλτρο δεν μέτρησα αμμωνία και επειδή οι ανούμπιες ζητάνε νιτρικά δεν πιστευα ότι είχα πρόβλημα...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:21.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01827 seconds with 10 queries