Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=215)
-   -   Βοτκα!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27219)

madfdg 03-10-08 14:44

Βοτκα!!
 
Η βότκα , όπως και κάθε τι στο χόμπυ μας , δεν αποτελεί πανάκεια απο μονη της.Θέλει συνδυασμό παραγόντων ένα υγιές και καθαρό ενυδρείο! Απο τις 18 Αυγούστου ξεκίνησα να προσθέτω βότκα στο σύστημα μου αφού πρώτα το "αφησα" λίγο στην τύχη του, δλδ το άφησα χωρίς αλλαγές νερού με μπόλικο ταϊσμα με αποτέλεσμα τα Νο3 να έχουν φτάσει σε επικίνδυνα επίπεδα για reef (30 ppm).Ξεκίνησα με αυτό το άρθρο σαν οδηγό : http://www.reefkeeping.com/issues/20...nftt/index.php , ήδη απο το τέλος της 1ης εβδομάδος (0,6μλ βότκας) είχα δεί μια καθαρότητα στο νερό και στο βράχο καθώς και μια ευεξία στους οργανισμούς (είπα πως θα με πείραξαν οι αναθυμιάσεις απο την βότκα που έριχνα μέσα) , Νο3 όμως ακλόνητα.Την δευτερη εβδομάδα (1,1 μλ) η άλγη απο τα τζάμια και απο τον αραγωνίτη (όπου υπηρχε) άρχισε να διαλύεται, Νο3 όμως πάλι εκεί!!Τρίτη εβδομάδα (1,6μλ) και παρατηρώ μια μείωση του ph κατα 0,1 (απο 8-8,2 έπεσε στο 7,9-8,1) και ,επιτέλους , μείωση στα Νο3 (23 ppm).Τέταρτη εβδομάδα (2,1 μλ) νερό κρύσταλλο και νέα πτώση Νο3 (10 ppm)!Για τις επόμενες 2 εβδομάδες , λόγω υποχρεώσεων , παρέμεινε σταθερή η δοσολογία και δεν έγινε καμια μέτρηση - αλλαγή!Και φτανουμε στο περασμένο σαββατοκύριακο ..... μέτρηση Νο3 ..... 0 ppm !!!Όλο συτό το διάστημα δεν έγινε καμία αλλαγή νερού ή κάποιου χημικού υλικού!Παρατηρησεις πάνω στα ζωντανά τώρα ....SPS: καλύτερο ΡΕ , ανάπτυξη και εντονοτερα χρώματα! Lps: Αυξηση όγκου , εντονότερα χρώματα , καλύτερο ΡΕ (εδώ θα πρέπει να αναφέρω την απώλεια μιας τραχυφύλιας που μπορεί να μην οφείλεται και στην πρόσθεση της vodka). Softies : Όπως παραπάνω , με τις ρικορδέες να έχουν βγάλει μέσα σε 1 μήνα απο 2 επιπλέον στόματα! Ψαρια - ασπόνδυλα ...... η καλύτερη τους http://www.openreef.gr/phpbb/images/.../icon_pidu.gif http://www.openreef.gr/phpbb/images/...on_biggrin.gif Αυτά τα λίγα απο εμένα.Να υπενθυμίσω πως η χρήση βότκας ή ζάχαρης προτείνεται σε συστήματα που έχουν πρόβλημα σε Νο3 - Ρο4 και δεν θα πρέπει να γίνεται αλόγιστη χρήση του στύλ "άκουσα οτι κάνει το νερό πιο διαυγές και ρίχνω και εγώ" , όπως και θα πρέπει να δίνουμε μεγάλη προσοχή στην δοσολογία! Τα παραπάνω ήταν ένας προσωπικός πειραματισμός , ΔΕΝ ΣΥΝΙΣΤΩ ΟΥΤΕ ΠΡΟΤΕΙΝΩ σε κανένα να σταματήσει τις αλλαγές νερού (η σημαντικότερη ρουτίνα των ενυδρείων μας) ή να σταματήσει τις αλλαγές των χημικών προσθέτων (ανθρακας - αντιφώσφορος)!

Nikos! 03-10-08 15:14

πρωτη φορα το βλεπω αυτο το πραγμα...απιστευτο μου φαινεται...

delta66 03-10-08 18:04

Απο ιχνοστοιχεια πως πας?
Μηδενισμος των ΝΟ3 μπορει να γινεται και απο αλλο παραγοντα που δεν εχεις υπολογισει.

Apostolis 03-10-08 18:50

μήπως έχουμε και κανένα λίνκ??? :confused:

Kotsos 03-10-08 18:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 294280)
.....Ξεκίνησα με αυτό το άρθρο σαν οδηγό : http://www.reefkeeping.com/issues/20...nftt/index.php ....

:D:D

PascM 03-10-08 19:17

Παράξενο και ενδιαφέρον παράλληλα! Μου κάνει εντύπωση βέβαια αν και οι ψάρηδες τελικά θα έχουν κανένα πρόβλημα αλκοολισμού.
Από εκει και πέρα καλό είναι να συνεχίσεις να μας δίνεις στοιχεία για την εξέλιξη.

madfdg 03-10-08 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 294342)
Απο ιχνοστοιχεια πως πας?
Μηδενισμος των ΝΟ3 μπορει να γινεται και απο αλλο παραγοντα που δεν εχεις υπολογισει.

Δλδ??Ποιά ιχνοστοιχεία εννοείς? Είναι γνωστοί οι καθιερωμένοι τρόποι μείωσης των νιτρικών αλάτων , εδώ πειραματίστικα με ένα τρόπο που δεν είναι διαδεδομένος στην Ελλάδα.
Μάνο το μόνο που δημιουργούμε βάζοντας βότκα μέσα στο ενυδρείο ,δλδ αιθανόλη, είναι μεγάλες αποικίες βακτηριδίων που καταναλώνουν Νο3 και Ρο4. Τα ψάρια δεν αντιμετωπίζουν πρόβλημα με τέτοιες ποσότητες (μιλάμε για περίπου 2 μλ στα 400 λίτρα)

delta66 03-10-08 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 294280)
...Όλο συτό το διάστημα δεν έγινε καμία αλλαγή νερού ή κάποιου χημικού υλικού!...

Εχωντας αφησεις "μονο" του το ενυδρειο, πως αναπληρωνονται τα ιχνοστοιχεια?
(Δεν εχω ασχοληθει με τη χημεια των θαλασσινων ιδιαιτερα, αλλα στο θεμα αυτο τα ιδια δεν ισχυουν με το γλυκο? ή ο βραχος βοηθαει διαφορετικα στο θεμα?)

madfdg 03-10-08 21:10

Στο θαλασσινό προσθέτουμε Ca , mg , str , Iodine , buffer για αλκαλικότητα σε υγρή μορφή ή σε σκόνη ή αν κάνουμε συχνες αλλαγές νερού υπάρχει περίπτωση (ανάλογα με το αλάτι που χρησιμοποιούμε) να μην χρειάζεται να προσθέσουμε κάτι απο τα παραπάνω.Στην δική μου περίπτωση όταν λέω οτι "άφησα" το ενυδρείο εννοώ πως δεν έκανα αλλαγή νερού και δεν άλλαξα άνθρακα - αντιφώσφορο (χημική φίλτρανση) ώστε τα αποτελέσματα να μην επηρεαστούν! Τις κρίσιμες παραμέτρους (ph - kh - Ca - Mg - Str - Iod - αλλατότητα) τις πρόσεχα ευλαβικά ;)

accnt 04-10-08 07:54

Φοβερό πείραμα Κώστα!!!

madfdg 04-10-08 08:11

Γιάννη το αποτέλεσμα το κρίνω απόλυτα επιτυχημένο!Υπάρχουν συνχομπίστες που δοκίμασαν με ζάχαρη και πάλι το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο! ;)

sps4ever(niktso) 04-10-08 10:49

H χρήση βότκας σε ενυδρείο έχει αναφερθεί πριν από το 2000 από Ρωσους δισκάδες. Η χρήση της στο οποιοδήποτε ενυδρείο θέλει προσοχή γιατί μειώνει την περιεκτικότητα του νερού σε οξυγόνο και καλή συντήρηση του μηχανικού φίλτρου. Αλλη παρενέργεια εγώ δεν ξέρω.

netblues 04-10-08 10:55

Το οτι εγινε απο Ρωσσους ειναι εντελως συμπτωματικο εε?

madfdg 04-10-08 12:53

Νικόλα στο άρθρο που αναφέρω λέει :
"The absolute must is the requirement for a powerful skimmer. People that have reported beneficial results using this method all have had strong skimmer and report a change in skimmate from a light brown to a strong odiferous black sludge. This makes a good skimmer a key requirement and important for two reasons:
  1. Gas exchange. The increased bacterial biomass and growth will decrease your dissolved O2 levels in the water column. Too much vodka can result in a drastic decrease of O2 and can cause stress to your reef inhabitants, if not death.
  2. Exporting bacteria/macromolecule mass. Vodka addition results in lower NO3 and PO4 levels. You will want to export the incorporated nitrogen and phosphates that you are cultivating by organic carbon dosing. Efficient skimming allows such removal."
Θεωρώ πως κάθε σκεπτόμενος χομπύστας θα πρέπει να διαβάσει πρώτα ,να πειστεί πως είναι αναγκαία μια τέτοια κίνηση και μετά να προχωρήσει ;)

vasilakis 04-10-08 12:55

Μπραβο ρε Κωστα!
Ελπιζω να μη δεις καμια παρενεργεια...
Αληθεια τι βοτκα βαζεις ?:smt030 :cool:
Neo σε προλαβα? Σε ........σα? :rolleyes:

Neoklis 04-10-08 12:55

Α ρε Κώστα με τις χημείες σου!!!:cool: Πολύ γουστάρω!!

theodor72 04-10-08 12:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 294447)
Το οτι εγινε απο Ρωσσους ειναι εντελως συμπτωματικο εε?

Και ένα εκτός θέματος ανέκδοτο:
Οι Αμερικάνοι στη ΝΑΣΑ ξόδεψαν χιλιάδες δολάρια για να δημιουργήσουν στυλό που να γράφει σε συνθήκες έλλεψης βαρύτητας, οι Ρώσοι χρησιμοποίησαν μολύβι...:D:D:D

Ας σοβαρευτούμε πάλι...

madfdg 04-10-08 12:57

Ursus (λευκή βέβαια :smt030) Βασίλη!! Παιδιά συνεχίζω ακάθεκτος και μέχρι στιγμής δεν έχω δει τπτ αρνητικό ;)

Neoklis 04-10-08 13:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vasilakis (Μήνυμα 294459)
Neo σε προλαβα? Σε ........σα? :rolleyes:

:smt062:smt062:D:D:D

mikele 04-10-08 19:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 294427)
Φοβερό πείραμα Κώστα!!!

++:rolleyes:

freediver 04-10-08 20:57

Πώ πώ... :smt017 Δεν το χωράει ο νους μου...

Τσιόνογλου Σταύρος 04-10-08 21:49

Xik χικ μέθυσα ρε Κώστα.:D

accnt 05-10-08 10:15

Άραγε να κάνει δουλειά και στους δίσκους??? Ή γενικότερα σε ενυδρεία γλυκού νερού?

(Εφόσον γράφτηκε ότι το έκαναν Ρώσοι δισκάδες....)

halvas69 05-10-08 13:42

Nαι κάνει για γλυκό νερό.

Σαν πατέντα είναι πολύ παλιότερο από το 2000, ξέρει ο Τάκης περισσότερα καθώς το είχαμε συζητήσει πριν αρκετό καιρό.
Βασικά μου είχε πει για φίλτρο απονιτροποίησης με βότκα (δουλεύει με οινόπνευμα αλλά μάλλον η βότκα είναι φθηνότερη) με χαμηλή ροή και ότι η παρουσία του οινοπνεύματος (ρίχνει τα ποσοστά Ο2) βοηθά στην ανάπτυξη αναερόβιων βακτηριδίων που καταναλώνουν τα νιτρικά.

Είχα την εντύπωση ότι είχε γράψει καποιο άρθρο στο site του, αλλά το έψαξα και δεν βρήκα κάτι.

delta66 05-10-08 23:43

νομιζω το μυστικο ειναι στη ζαχαρη του ποτου και οχι στο οινοπνευμα :D

halvas69 05-10-08 23:46

Σκέψου το DIY CO2 που φτιάχνεται με ζαχαρίτσα.
θα δεις ότι αυτό που πετάς στο τέλος είναι βασικά αλκοόλη.

harilaos 05-10-08 23:59

Κώστα εκείνο το άρθρο για τη βότκα και τη χρήση της στο γλυκό νερό, που μας υποσχέθηκες;

Πάνος 06-10-08 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από madfdg (Μήνυμα 294457)

"The absolute must is the requirement for a powerful skimmer.


αυτο το ABSOLUTE μηπως προωθει συγκεκριμενη μαρκα βοτκας??:smt030:smt030

κωστα δεν παιζεσαι!!! κερνας βοτκα σπιτι σου?? τα νιτρικα μου ειναι λιγο ανεβασμενα.....εφαγα πολυ αυτες τις μερες!!:D

andreas72 17-10-08 00:17

:pκαλή ιδέα πάνo... ντού στον κώστα για βότκες :)

αν δεν υπήρχαν και οι ερασιτέχνες - αυτή που το ψάχνουν και τολμούν, τώρα θα ήμασταν σε σπηλιές.



--- aaa βρε κώστα, αν και μπορώ να σε πάρο τηλέφωνο και να μου τα πεις...αλλα καλά είναι και για τα αλλα παιδιά που το διαβάζουν. σκίμερ - και το χημικό φίλτρο το βγάζεις off? η δουλεύουν όλα κανονικά??? όταν βάζεις αυτές τις μέρες βότκα???

madfdg 17-10-08 07:42

Όχι Ανδρέα!Ειδικά το θεμα του σκίμμερ είναι το ΠΙΟ σημαντικό σε αυτή την μέθοδο!Και βοηθάει στην οξυγονόνωση του νερου αλλά και απομακρυνει αυτά που θέλουμε να διώξουμε!Δεν έκλεισα τπτ καθόλη την διάρκεια της!;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02387 seconds with 10 queries