Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   Ο υδατινος κοσμος μου! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27129)

naupaktos84 28-09-08 15:03

Ο υδατινος κοσμος μου!
 
6 Συνημμένο(α)
Διαστάσεις:μηκος 80εκ. υψος 30εκ. και πλατος 30 εκ
Όγκος:95 λιτρα
Κατηγορία:γλυκου νερου
Φυτά:1)cladophora aegagrophila , 2) ceratophyllum , 3)Hygrophila polysperma
Ψάρια / Άλλα είδη: 6 neon tetra , 5 barbus , 2 amano , pleco (ξεχναω το ονομα) 4 αρλεκινους και ενα μονομαχο
Διακοσμητικά υλικά:χαλικι και κατα τοπους αμμο , ενα ξυλο και πετρες απο ποταμι.
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο:μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: 1 daylight 18w και συντομα θα βαλω και μια flurish osram 12w
Διάρκεια φωτισμού:11 ωρες
Φιλτράρισμα: EHEIM 2213
Θερμοστάτης:150WATT
Λίπανση: seachem flourish excel , tetra plantamin
Παροχή CO2 -


Τωρα σιγα σιγα θα δειτε οτι αρχιζω να φτιαχνω το aquascaping (σιγουρα με καποια λαθη) και περιμενω να μου πειτε ιδεες σαν ποιο εμπειροι και γενικα οτι δεν σας αρεσει. Ελπιζω καποτε να εχω ενα ενυδριο σαν αυτα που παρουσιαζετε και μενουμε με το στoμα ανοιχτο!:p

_antonis_ 28-09-08 17:05

Ωραίο φαίνεται αν και πολύ λιτό ακόμα ;) Αυτά στη μέση τι είναι, μπουρμουλήθρες? Σιγά σιγά θα τις ξεφορτωθείς και εσύ όσο βάζεις φυτά!

water polo 28-09-08 17:16

Φιλε,
βγαλε μονομαχο κ τιγρακια απο το ενυδρειο σου, δε ταιριαζουν.
Επισης αυτο με τις μπουρμπουληθες, μπορει εσενα να σου αρεσει, ουσιαστικα δε προσφερει τιποτα στο ενυδρειο, οποτε σταματησε το. Βαλε κ αλλα φυτα στο ενυδρειο σου κ βγαλε τις πετρες.
Καλη συνεχεια

naupaktos84 28-09-08 17:54

ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας. Την αντλια την εχω για να διαταρρασει την επιφανεια αλλα το κανει και το φιλτρο. φιλε water polo εχω τα barbus titteya αλλα δεν εχουν προβλημα με τον μονομαχο. αλλα αν δεν ταιριαζουν να τον βγαλω.για τα φυτα ειμαι ηδη στην ανευρεση. αν υπαρχει καποια ιδεα ευχαριστως να την ακουσω!

capetanakis 28-09-08 18:04

τα titteya ειναι ειρηνικο ειδος μπορεις να τα κρατησεις,ο μονομαχος πρεπει να βρει αλλη στεγη:),τις πετρες αν δεν ειναι ασβεστολιθικες κ σου αρεσουν κρατα τες.η αεραντλια θα σου δημιουργησει προβλημα με αλγες,αλλα θα σου χρειαστει για αλλες δουλειες(εκκολαψη αρτεμιας+μερικες θεραπειες θελουν καλη οξυγονωση του ενυδρειου).τα φυτα που εχεις δεν χρειαζονται πολυ λιπανση γι'αυτο με μετρο...καλη αρχη απο μενα κ συνεχεια!!!

crazyio 28-09-08 18:11

εκτός από όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν, στερέωσε με τις βεντούζες τον θερμαντήρα να μην ακουμπάει κάτω, υπάρχει κίνδυνος να σπάσει ..

halvas69 28-09-08 20:13

Η πρώτη φωτογραφία πάντως είναι σαν την έκρηξη στο Nagasaki :)

blackghost7 28-09-08 20:47

Καλη προσπαθεια Παναγιωτη μονο που για την αεραντλια μειωσε τουλαχιστον την ροη της. Ειναι οντως λες και εχει σκασει πυρηνικη εκει μεσα.
Επισης τοποθετησε τη φλογερα του φιλτρου αριστερα ή δεξια τουλαχιστον και εν αναγκη κοψε λιγο το μηκος της αν δεν χωραει.
Επισης ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ το τονιζω θεωρω πως ειναι λαθος η χρηση λιπασματων με τα συγκεκριμενα ειδη φυτων που εχεις αφου και ευκολα ειναι και δημιουργεις μεγαλους κινδυνους για αλγες.
κατα τα αλλα σε γενικες γραμμες νομιζω οτι εισαι μια χαρα!
οσο για τον μονομαχο απο την στιγμη που τον παρατηρησεις και δεις προσεχτικα οτι δεν τον πειραζουν ουτε πειραζει δεν υπαρχει επειγον θεμα να τον βγαλεις

delta66 28-09-08 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από halvas69 (Μήνυμα 292815)
Η πρώτη φωτογραφία πάντως είναι σαν την έκρηξη στο Nagasaki :)

:smt023:grin: θεαματικοτατη, πως το καταφερε?
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από water polo (Μήνυμα 292765)
Φιλε,
βγαλε μονομαχο κ τιγρακια απο το ενυδρειο σου, δε ταιριαζουν.
Επισης αυτο με τις μπουρμπουληθες, μπορει εσενα να σου αρεσει, ουσιαστικα δε προσφερει τιποτα στο ενυδρειο, οποτε σταματησε το. Βαλε κ αλλα φυτα στο ενυδρειο σου κ βγαλε τις πετρες.
Καλη συνεχεια

:smt023

naupaktos84 29-09-08 01:09

Σας ευχαριστω για τις παρατηρησεις παιδια ! θα αρχισω να τις σκεφτομαι! Οσο για την εκρηξη ειπα να γινω λιγο θεαματικος!!!!!! χαχαχααχχ

aaaooll 29-09-08 02:38

και επισεις αισθητικα παντα, το θερμομετρο και το αυτοκολιτακι(για αμμονια, η ph, οτι ειναι) βαλτα στο πλαινο τζαμι, μην φαινοντε φατσα φορα... ;)

delta66 29-09-08 02:41

Και κατι οχι οπτικο, τη εισοδο και την εξοδο του φιλτρου βαλτες σε διαφορετικη πλευρα του ενυδρειου για να εχεις παντου κυκλοφορια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01634 seconds with 10 queries