Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   Αιωρήματα σαν σκόνη στο νερό... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27098)

gfdimopo 26-09-08 18:18

Αιωρήματα σαν σκόνη στο νερό...
 
Καλησπέρα παιδιά,

Έχω ενα ενυδρείο Rio 125lt το οποίο είναι φυττεμένο και έχει για φίλτρανση το εσωτερικό φίλτρο της Juwel.

Στο ενυδρείο έχουν τοποετηθεί δυο ανεμιστηράκια και είναι ανοικτό το κάλυμα της ταίστρας.

Ιχθυοφόρτιση: 2 SAE + 9 cardinal + 6 amano

Το πρόβλημα είναι οτι στο νερό υπάρχουν αιωρήματα απο σκόνη τα οποία γυρνάνε με την ροή του νερού και δεν τα κρατάει το φίλτρο. Μάλλον είναι σκόνη.

Μήπως θα πρέπει να βάλω χίμα υαλοβάμβακα και όχι αυτόν της Juwel για να είναι καλυτερη η φιλτρανση? πιο παχύ στρώμα?

Σημείωση:
Υαλοβάμβακα αλλάζω κάθε δύο βδομάδες. Βάζω πάντα δυό και κρατάω οποιον είναι πιο καθαρός και αφαιρώ τον άλλο για να μην χαλάει η βιολογία....Μήπως είναι υπερβολικό? και πρέπει να το πετάω κάθε βδομάδα και να βάζω καινούργιο?

PascM 26-09-08 19:06

Μπορείς να αγοράσεις χύμα και να τον χρησιμοποιείς μια χαρά!
Επίσης μπορείς να τον ξεπλένεις (ακόμη και να τον πλύνεις στην βρύση) κατά την διάρκεια των αλλαγών και απλά μετά τον βουτάς είτε σε νερό με αντιχλώριο ή τον βάζεις στο φίλτρο και ρίχνεις απο πάνω το αποχλωριομένο νερό!

delta66 26-09-08 21:16

Ποσο καιρο εχεις να δεις τα υλικα του φιλτρου (μεχρι κατω)?
Εχω ακουσει οτι πιανει λασπη.

Τι υλικα εχει το φιλτρο, τα μαμισια ή τα εχεις αλλαξει με βιολογικα?
Αν βαλεις "υαλοβαμβακα" χυμα πχ της sera το filterwool, μη το παρακανεις και γεμισει με τριχιτσες το νερο.
Θελει καλο ξεπλυμα και ξεσιμο πριν το τοποθετησεις, να φυγουν τριχιτσες κλπ.
Ειναι παμφθηνο και κραταει πολυ καιρο.

klaz 26-09-08 21:22

aquaclear της api.
δοκιμασμενο προιον,καπως παχυρευστο το οποιο θα οδηγησει ολο το νεφος.......στον υαλοβαμβακα του φιλτρου σου.
απο οσο γνωριζω χρησιμοποιηται κατα κορον πριν απο φωτογραφησεις-εκθεσεις ενυδρειων κλπ.....

PascM 26-09-08 21:23

..κάτι ακόμη, έχεις βάλει το Ο2 Diffuser ???

imichal 26-09-08 21:34

Παράθεση:

Υαλοβάμβακα αλλάζω κάθε δύο βδομάδες. Βάζω πάντα δυό και κρατάω οποιον είναι πιο καθαρός και αφαιρώ τον άλλο για να μην χαλάει η βιολογία
Παρόλο που και ο υαλοβαμβακας "filter wool" κραταει βιολογια δεν μας πειραζει αν ξεπλενοντας τον στη βρυση τη χάσει. Το βιολογικό υλικο που υπάρχει στο φίλτρο σου (στα σφουγγαρακια) ειναι αρκετο για το ενυδρειο.
Άρα δεν χρειαζεται να βαζεις διπλο filter wool και ούτε ειναι απαραιτητο να το αλλάζεις καθε 2 βδομάδες. Κανε του κανένα ξεπλυμα μονο οταν δεις οτι παει για ...στουμπωμα.
Εγώ τον αλλάζω σπανια. Τωρα επειδη αυτο που λες μου φαινεται περιεργο μια και εγω ειχα μια περιοδο το ιδιο ενυδρειο και δεν ειχα προβλημα. Μηπως αντι για σκονη ειναι τιποτα αλλο?

gfdimopo 27-09-08 01:26

ευχαριστώ για τις απαντήσεις....

το φίλτρο έχω να το καθαρίσω πολύ καιρό....περίπου κανα τρίμηνο να δώ τα κάτω υλικά...επειδή ειναι τα ψαρακια μικρά και λίγα δεν βρωμίζει ιδιαίτερα...πιο πολυ σάπια φυτά πάνε στο φίλτρο και κολάνε στον υαλοβάμβακα...

Εχω αφήσει τα μαμα υλικά...εχωντας βγάλει μόνο τον άνθρακα...και έχω βάλει επιπλέον ενα διχτάκι με λίγο μακαρόνι....


θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φώτο...να σας δείξω τα αιωρήματα..δεν έχω προσέξει αν είναι τριχίτσες....θα το κοιτάξω αύριο :D

Επίσης οταν κοιτάω το νερό της επιφάνειας απο κάτω, έχωντας την λάμπα σε φόντο διακρίνεται και μία λαδίλα στην επιφάνεια...που σημαίνει οτι έχω μειωμένη ροή στο φίλτρο...και χαμηλή ανατάραξη...

Ο2 difuser όχι....Co2 σκάλα έχω της Nutrafin...η οποία δουλεύει με μπουκάλα και κοντρολερ

delta66 27-09-08 02:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 292450)
.....πιο πολυ σάπια φυτά πάνε στο φίλτρο και κολάνε στον υαλοβάμβακα...

Νομιζω αν το φιλτρο σου ειναι παρομοιας κατασκευης με τα μεγαλυτερα της juwel τοτε εχει εισοδο και χαμηλα (χαραμαδες). Αυτο σημαινει οτι στα πισω διαμερισματα του φιλτρου εκει που ειναι ο θερμαντηρας μπαινουν απο χαμηλα διαφορα σουπιδακια και μαζευει κατω λασπη (οταν μπαινουν φυλλα κλπ). Να εξετασεις κι εκει αν κανεις συντηρηση.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 292450)
θα προσπαθήσω να βγάλω κάποια φώτο...να σας δείξω τα αιωρήματα..δεν έχω προσέξει αν είναι τριχίτσες....

Δεν νομιζω, οι τριχιτσες βγαινουν απο τα χυμα filterwool πιο πολυ και οχι απο τα pads που ειναι συμπαγη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gfdimopo (Μήνυμα 292450)
Επίσης οταν κοιτάω το νερό της επιφάνειας απο κάτω, έχωντας την λάμπα σε φόντο διακρίνεται και μία λαδίλα στην επιφάνεια...που σημαίνει οτι έχω μειωμένη ροή στο φίλτρο...και χαμηλή ανατάραξη...

οφ κορς.
Μαλλον πας για συντηρηση και γυρισμα της εξοδου προ την επιφανεια αν δεν συμμορφωθει.

gfdimopo 27-09-08 09:03

Ευχαριστώ Delta!

1) Το φίλτρο για να το καθαρίσω απλα βγάζω όλα τα υλικά σε ένα μπολάκι με νερό ενυδρείου και τα στίβω ή απλα απομακρύνω την πολύ βρώμα...?

2) Επίσης να βγάλω και το φίλτρο απονιτροποίησης της Juwel και να γεμίσω τον όγκο που μένει με μακαρόνι ή να αφησω το υπάρχον σφουγγαράκι (είναι τώρα ενός χρόνου - η δράση του λογικά έχει σταματήσει) για να μην αλλάξω πολύ την βιολογία σαν πρώτη φάση?

gfdimopo 29-09-08 17:59

1 Συνημμένο(α)
Παιδιά καθάρισα το φίλτρο και άλλαξα υαλοβάμβακα το πρόβλημα όμως παραμένει με τα αιωρήματα...παραθέτω μερικές φωτογραφίες μήπως βοηθήσουν

Συνημμένο Αρχείο 17552

halvas69 29-09-08 19:43

Θεωρία 1 : Έχεις βάλει αεραντλία ή venturi σύστημα στο φίλτρο σου ?
Θεωρία 2 : Βρε μήπως είναι planaria ? Κολάνε και στα τζάμια σου τα σωματίδια ?

Για την θεωρία της σκόνης δεν το νομίζω.
Να εξηγήσω, αν ήταν σκόνη από την ατμόσφαιρα, δεν θα ήταν ορατή μέσα στο νερό καθώς είναι εξαιρετικά ψιλή-μικρή σε μέγεθος να το πω αλλιώς.

gfdimopo 29-09-08 20:20

Ventouri δεν έχω βάλει...το φίλτρο είναι της juwel και είναι μαμα....


Επίσης δεν κολάνε στο τζάμι... είναι σωματίδια όπως αυτά που βγαίνουν όταν καθαρίζουμε το φιλτρο... και αιωρούνται...μήπως θέλει περισσότερο ακόμα καθάρισμα τα σφουγγάρια του φίλτρου?

halvas69 29-09-08 20:28

Τότε δεν ευσταθεί τίποτα από τα 2 που είπα.
Κανονικά αφού έβαλες και καινούργιο υαλοβάμβακα έπρεπε να εξαφανιστούν.
Δεν είναι υαλοβάμβακας, δεν είναι πλανάρια, δεν είναι σιλικόνη, δεν είναι σκόνη, δεν είναι φυσαλλίδες.....παραδίδομαι.
Δεν μπορώ να καταλάβω, σπάω το κεφάλι μου από το πρώτο post που έκανες, αλλά δεν...
Μία φορά που έχω δει κάτι ανάλογο (από κοντά) ήταν κομματάκια σιλικόνης (τρίματα) αλλά σε ολοκαίνουργιο DIY ενυδρείο, από κακό καθάρισμα.

Πρέπει να το δει κάποιος από κοντά να καταλάβει, εγώ είμαι Πάτρα, όσο και να το θέλω να σε βοηθήσω δεν μπορώ.

gfdimopo 29-09-08 20:35

να σαι καλά φιλε Halvas....

Αρχίζω να πιστεύω πως είναι αιωρήματα απο το φιλτρο....εχω αλλάξει τον υαλοβάμβακα...θα εφαρμόσω την σωστή μέθοδο....


υπομονή 2-3 μερούλες..... μήπως καθαρίσει....:rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01765 seconds with 10 queries