Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Υγρό λίπασμα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27083)

sofianos7 25-09-08 23:00

Υγρό λίπασμα
 
Παιδιά καλησπέρα, έχω να σας κάνω μία ερώτηση. Στο φυτεμένο 60άρι μου με εύκολα φυτά αργής ανάπτυξης (ανούμπιες και εχινόδοροι) έχω το co2 της serra(αυτό με τις ταμπλέτες) Από τότε που τα έβαλα (παραπάνω από 1 χρόνο) δεν έχω ρίξει ποτέ λίπασμα. Αν ήθελα να ρίξω κάτι στα φυτά μου (όχι πολλά πολλά) τι θα ήταν καλύτερα να έβαζα?. Υπάρχει κάποιο λίπασμα που να μου προσφέρει πολλά σε ένα? Δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να ρίχνω ζουμιά καθε μέρα.

Ευχαριστώ

kill_bill 25-09-08 23:15

Οποιοδηποτε γενικο λιπασμα παρεις θα εισαι μια χαρα. Φειδωλη χρηση (ξεκινα με μια φορα το μηνα και τη μιση δοσολογια που αναγραφετε) και βλεπεις. Τι φωτισμο εχεις? Δεν συμφερουν και πολυ οι ταμπλετες. Καλυτερα κατι σε diy. Τελος, λιπασμα γιατι θελεις να βαλεις? Βλεπεις "κατι" στα φυτα σου?

Υγρο λιπασμα για τις ανουβιες και ταμπλετες για τους εχινοδορους σου ;)

sofianos7 25-09-08 23:18

Φωτισμό τη μαμίσια λάμπα σου rekord 60. Ταμπλέτες βάζω όποτε θυμάμαι. Δεν είδα κάτι το παράξενο αλλά έτσι είπα να βάλω ένα γενικό λίπασμα για καλύτερα. Υπάρχει κάποιο που μου προτείνεις αλλά να μπορώ και να το βρω εύκολα?

Μάκης

dizio 25-09-08 23:38

σε 60άρι μπορείς να αποκαταστήσεις την παροχή co2 με excel αν θυμάμαι καλά. για καλά αποτελέσματα σε φυτεμένο στα συγκεκριμένα λίτρα, θέλεις τουλάχιστον άλλη μία λάμπα, ή αντικατάσταση της τ8 που έχεις τώρα με μία τ5( δεν είναι δύσκολο). αυτό για χαμηλών σχετικά απαιτήσεων φυτά! αν κάνω κάπου λάθος διορθωστεμε!

xontros 25-09-08 23:52

Αν πας στη Seachem, τότε έχεις τα εξής:
- Flourish για ιχνοστοιχία
- Και θέλεις και μακροστοιχεία (Ν,Ρ,Κ), που είναι χωριστά λιπάσματα (Nitrogen, Phosphorus & Potassium)
- Και αν έχεις και έλλειψη σιδήρου, θέλεις και Iron..
Με άλλα λόγια μπλέκεις με 4-5 λιπάσματα.. Κάποια από αυτά για οικονομία βέβαια μπορείς να τα κάνεις με DIY.. Το θετικό είναι ότι μπορείς να έχεις πλήρη έλεγχο του τι γίνεται (δλδ. της ισορροπίας των θρεπτικών συστατικών στο ενυδρείο), αλλά γενικά χρειάζεται να ξέρεις τι ρίχνεις και για ποιο λόγο, αλλιώς κινδυνεύεις να γεμίσεις με άλγες..

Για τα δεδομένα ενός low maintenance φυτεμένου, εγώ θα πρότεινα τα λιπάσματα της Sera, της Tetra, ή της JBL.. Αυτά είναι "όλα σε ένα" και περιέχουν ό,τι και το Flourish (ας πούμε), όπως επίσης Κ και Fe (ό,τι τα Potassium & Iron)..

Nitrogen & Phosphorus έχει το ενυδρείο από τα υπολείματα τροφών και τα περιττώματα των ψαριών, οπότε σε χαμηλών απαιτήσεων φυτεμένα δεν υπάρχει λόγος να προσθέτεις..

dizio 26-09-08 00:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 292192)
Για τα δεδομένα ενός low maintenance φυτεμένου, εγώ θα πρότεινα τα λιπάσματα της Sera, της Tetra, ή της JBL..

νομίζω δεν υπάρχει φώσφορος στα γενικά τέτοιου τύπου:smt108

xontros 26-09-08 02:20

Ούτε άζωτο έχουν, αλλα δε χρειαζεται, το εγραψα και παραπανω..

delta66 26-09-08 02:26

Νομιζω με αυτα τα φυτα δεν χρειαζεται και πολλα. Ουτε το CO2.
Καμια ταμπλετα διπλα στη ριζα του εχινοδορου μια στο τοσο φτανει νομιζω.
Αντε και λιγο flourish.

dizio 26-09-08 12:37

απλά το συμπέρανα από το ότι η green spot στα τζαμια μου ήταν από έλλειψη φωσφορικών. σταμάτησε να εμφανίζεται μονο όταν άρχισα να ρίχνω flourish phosphorus.

το θέμα είναι ότι, από την στιγμή που την αντιμετωπίζουμε αυτή την έλλειψη χειροκίνητα και δεν έχει κάποια άμεση επίπτωση στα φυτά:roll:, τότε δεν υπάρχει πρόβλημα:smt108...άρα έχεις δίκιο:confused:....άρα tsampa grafw!!!:smt030:smt073

Tolis 26-09-08 12:50

H green spot συνηθως δημιουργειται οταν υπαρχουν παραπανω φωσφορικα...

xontros 26-09-08 13:37

Κάπου θυμάμαι είχα βρει ένα πινακάκι, και έλεγε ότι αν τα ΡΟ4 είναι λιγότερα από το 1/20 των ΝΟ3, ευνοείται η ανάπτυξη green spot.. Ενώ αν είναι πάνω από το 1/10 των ΝΟ3, ευνοείται η μαύρη άλγη.. Και έτσι προέκυπτε η αναλογία PO4/NO3=1/15 που χρησιμοποιούμε για τη λίπανση..

Τώρα, δε μπορώ με τίποτα να θυμηθώ που το είχα βρει αυτό.. Οπότε πιθανώς να τα θυμάμαι και ανάποδα.. Πάντως και σε μένα η green spot έφυγε με αύξηση φωσφορικών.. Και πρέπει να το έχω γράψει και σε διάφορα post αυτό που λέω παραπάνω.. Δε βρέθηκε κανείς να διορθώσει? Θα κάτσω να ξαναψάξω το πινακάκι, ελπίζω πάντως να μήν κάνω λάθος..

moudi 26-09-08 13:58

Μιας και αναφερθηκες φιλε xontros σε DIY λιπασματα, ποια λιπασματα μπορουμε να ''κατασκευασουμε'' μονοι μας ετσι ωστε να γλιτωσουμε κανα euro? Ενα ειναι το power 4 με το οποιο αντικαθιστουμε τα ιχνοστοιχεια αν δεν κανω λαθος???

xontros 26-09-08 14:19

Εγώ φοβάμαι να μπλέξω με τέτοιου είδους λιπάσματα (Power4, ή δεν ξέρω τι άλλο κυκλοφορεί).. Οπότε, όπως και αρκετοί άλλοι απ'όσο διαβάζω, χρησιμοποιώ το Flourish για ιχνοστοιχεία, και DIY μόνο για μακροστοιχεία.. Συγκεκριμένα, αντί του Potassium βάζω K2SO4, αντί του Nitrogen βάζω ΚΝΟ3, και αντί του Phosphorus βάζω Fleet Enema.. Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις διάφορα για το πώς υπολογίζονται οι δοσολογίες..

Υ.Γ. Σίδηρο δε ρίχνω, γιατί αφενός περιέχει κάποια ποσότητα το ίδιο το Flourish, αφεταίρου, το Seachem Flourite που έχω ως υπόστρωμα είναι αρκετά πλούσιο σε σίδηρο και δε χρειάζομαι συμπλήρωμα (δεν έχω δει σημάδια έλλειψης).. Πάντως, για σίδηρο θα χρησιμοποιούσα πάλι της Seachem, καθώς ο η περίσσεια σιδήρου είναι συχνά αιτία άλγης, οπότα θα φοβόμουν να ρίξω κάτι άλλο..

moudi 26-09-08 14:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 292293)
Εγώ φοβάμαι να μπλέξω με τέτοιου είδους λιπάσματα (Power4, ή δεν ξέρω τι άλλο κυκλοφορεί).. Οπότε, όπως και αρκετοί άλλοι απ'όσο διαβάζω, χρησιμοποιώ το Flourish για ιχνοστοιχεία, και DIY μόνο για μακροστοιχεία.. Συγκεκριμένα, αντί του Potassium βάζω K2SO4, αντί του Nitrogen βάζω ΚΝΟ3, και αντί του Phosphorus βάζω Fleet Enema.. Αν κάνεις μια αναζήτηση, θα βρεις διάφορα για το πώς υπολογίζονται οι δοσολογίες..

θα ριξω μια σχετικη ερευνα για το θεμα:rolleyes: thanks!

delta66 26-09-08 15:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 292293)
...Συγκεκριμένα, αντί του Potassium βάζω K2SO4, αντί του Nitrogen βάζω ΚΝΟ3, και αντί του Phosphorus βάζω Fleet Enema......

Απο που τα ψωνιζεις αυτα? (πειραια?)
Τιμες?
Πως υπολογιζεις τη δοσολογια?
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm

xontros 26-09-08 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 292336)
Απο που τα ψωνιζεις αυτα? (πειραια?)
Τιμες?
Πως υπολογιζεις τη δοσολογια?
http://www.csd.net/~cgadd/aqua/art_p...osage_calc.htm

KNO3 και K2SO4 έχει στο Μπακάκο, στην Ομόνοια.. Αλλά έχει και στο Σύλλογο! ;)
Επίσης, μπορείς να πεις και στο φαρμακείο της γειτονιάς να σου φέρει (κι αυτοί από το μπακάκο τα προμηθεύονται..)
Τη δοσολογία από το link που λες, ναι.. Βέβαια, ως γνωστός τρελομαθηματικάκιας, εννοείται ότι έκατσα και ξανάκανα τις πράξεις και μόνος μου! Οι αποκλίσεις πάντως ήταν ελάχιστες.. :D

Για Fleet Enema, ζητάς κλύσμα στο φαρμακείο! (τα καλύτερα.. :D)
Για τη δοσολογία αυτουνού εδώ, οι περισσότεροι τη βρίσκουν εμπειρικά.. Εγώ είχα κάνει ένα "αρρωστημένο" post, κάνε μια αναζήτηση, προσπέρασε τα μαθηματικά, και στο τέλος του post βγάζω οτι "με τόσες σταγόνες σε τόσα λίτρα ανεβάζεις τα PO4 κατά τόσα ppm"...

delta66 26-09-08 16:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 292338)
KNO3 και K2SO4 έχει στο Μπακάκο, στην Ομόνοια.. Αλλά έχει και στο Σύλλογο! ;)....

Καπου ειχα διαβασει οτι στο μπακακο ειναι καθαρα και πανακριβα.
Το βρηκα http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...24&postcount=4

προσεξε ημερομηνια ποσο πισω εχω φτασει διαβαζωντας χαχαχαχ

kanarini 26-09-08 17:19

στον Πειραια τα πηρα 8 ευρω το κιλο

sofianos7 27-09-08 13:33

Το γενικό λίπασμα της JBL πως λέγεται?

george 27-09-08 14:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sofianos7 (Μήνυμα 292528)
Το γενικό λίπασμα της JBL πως λέγεται?

http://www.jbl.de/factmanager/frame_...label=Ferropol

sofianos7 27-09-08 14:37

Γιώργο αυτό ειναι με ταμπλέτες? Γιατί ψάχνω για υγρό λίπασμα όχι για CO2 Μήπως είναι το JBL Ferropol

george 27-09-08 16:51

Λάθος λινκ ;
Δες εδώ : www.jbl.de

paraskevi_gr 13-10-08 12:57

παιδιά αν και παλιό το λινκ θα ήθελα να επαναφέρω το θέμα. Σε ενυδρείο 30 λίτρων με 2 valsinneria και 3 anoubia και 1 κερατόφυλλο χρησιμοποιώ λίπασμα γενικής χρήσης της Sera florena όμως σε μέτρηση φωσφόρου βρήκα κάτω από 0.
Φιλοξενούσα 3 guppies και 1 γατόψαρο που το χαρίζω. Πρίν 1 μέρα έχασα μια θυληκιά και τώρα ψοφάει και ο αρσενικός.

Αν είναι θέμα έλειψης φωσφόρου τί πρέπει να κάνω για να το αυξήσω?

ph: 7,6
Kh: 10
Gh:15
NO2:0
NO3: 5
NH3- NH4: 0
PO4: 0


please help.:(

kill_bill 13-10-08 14:26

Με αυτα τα φυτα δεν χρειαζεσαι καθολου λιπανση. Ισως μιση ταμπλετα κατω απο τις βαλισνεριες καθε 2-3 μηνες και αυτο ειναι ολο.
Ποσο καιρο τρεχει το ενυδρειο? Με τι τεστ μετρας?

Αν ειναι θεμα ελλειψης φωσφορου, ποιο πραγμα? Κατι που ειδες στα φυτα σου η ο θανατος των ψαριων?
Γκαπυ και κορυς δεν πανε παρεα και ειδικα σε 30λιτρα. Στα 30 μονο μονομαχος μπαινει αντε και γαριδες (επιφυλακτικα γιατι παλι ειναι λιγα τα λιτρα και εννοειτε χωρις το μονομαχο μεσα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02689 seconds with 10 queries