Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων σε νερό Α/Ο.. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26955)

imichal 17-09-08 21:48

Συμπλήρωμα ιχνοστοιχείων σε νερό Α/Ο..
 
Τώρα τελευταία επειδή το νερό της βρύσης μου είχε ανεβάσει σκληρότητες σε ασυνηθιστα επίπεδα αποφάσισα να πρόσθέτω στην αλλαγή νερου 70% ΑΟ και 30% νερό βρυσης. Μέσα σε μια βδομάδα όμως από τι στιγμη που το εκανα αυτό παρατήρησα ότι τα φυτά που ειχα στο ενυδρειο αρχισαν να κάνουν πολλαπλες τρυπες στα φυλλα τους παρόλο που συνεχιζα τη λιπανση με σχεδον ολη τη σειρα seashem. Προφανως από το νερο λειπουν τα απαραιτητα ιχνοστοιχεια της βρυσης. Τι πρέπει να συμπληρώνω στο νερο ΑΟ ?

halvas69 17-09-08 23:13

Τρύπες στα φύλλα (εκτός από τα σαλιγκάρια) από έλλειψη κάποιου συστατικού, συνήθως είναι το κάλιο Μιχαλ..........εεεεεεε.......Ηλία μου :)

xontros 17-09-08 23:30

Αυτό ετοιμαζόμουν να πω κι εγώ, και φαίνεται παράξενη η συσχέτιση με την Α/Ο, καθώς ούτως ή άλλως η περιεκτικότητα του νερού σε κάλιο δεν είναι και τόσο μεγάλη.. (πρέπει να είναι της τάξης των 1-2ppm, ενώ σε full φυτεμένο, η ιδανική τιμή είναι γύρω στο 30..)

Η Α/Ο αυτό που κυρίως σου στερεί είναι το ασβέστιο και το μαγνήσιο (που υπάρχουν σε μεγάλες ποσότητες στο νερό της βρύσης), σου στερεί βέβαια και τα υπόλοιπα, αλλά ούτως ή άλλως οι ποσότητες που προσθέτεις με τα λιπάσματα είναι κατά πολύ μεγαλύτερες αυτών που περιέχει το νερό της βρύσης (εκτός και αν είναι πολύ χαμηλών απαιτήσεων με πολύ αργά φυτά, και δε ρίχνεις λιπάσματα).. Πάντως, με βάση αυτό:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=5033
έλειψη ασβεστίου & μαγνησίου οδηγούν σε κιτρίνισμα των φύλλων και όχι σε τρύπες (που παραπέμπουν σε έλλειψη Κ)..

imichal 18-09-08 07:14

μα κάλιο βάζω ήδη.....εδω και μήνες και δεν ειχα παρατηρησει τίποτα.
Ολα τα φυλλα χάλασαν την τελευταία εβδομάδα....που άρχισα να βαζω πιο πολυ ΑΟ.
Γι'αυτο εξαλλου και το συσχετισα.....

Juan 18-09-08 11:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 290276)
...
Ολα τα φυλλα χάλασαν την τελευταία εβδομάδα....που άρχισα να βαζω πιο πολυ ΑΟ.
Γι'αυτο εξαλλου και το συσχετισα.....

Μου κάνει εντύπωση ο χρόνος αντίδρασης των φυτών !
Τι άλλο άλλαξε στην ρουτίνα διατήρησης του ενυδρείου ?
Ποια φυτά επηρεάστηκαν και ποια όχι ?

Για την ερώτηση τι πρέπει να προσθέτεις απαντάς μόνος σου αφού γνωρίζεις την έλλειψη :D
Ιχνοστοιχεία*, αν και δεν νομίζω ότι αυτός είναι ο μόνος λόγος.



*
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8327

imichal 18-09-08 13:43

Πραγματι ο χρόνος αντίδρασης ήταν σχεδόν άμεσος.....σχεδόν μέσα σε μια βδομάδα.
Οι αχινόδοροι κυρίως επηρεάστηκαν.......ουσιαστικά τα φύλλα λέπτυναν και έκαναν δεκάδες μικρες τρυπίτσες.....

maikl 18-09-08 13:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 290333)
Πραγματι ο χρόνος αντίδρασης ήταν σχεδόν άμεσος.....σχεδόν μέσα σε μια βδομάδα.
Οι αχινόδοροι κυρίως επηρεάστηκαν.......ουσιαστικά τα φύλλα λέπτυναν και έκαναν δεκάδες μικρες τρυπίτσες.....

-Σε ποιο απο τα ενυδρεια σου παρουσιαστηκε το φαινομενο?
-Μηπως προσθεσες κανα ψαρακι....π.χ κοινο πλεκο,μια που ο συγκεκριμενος εχει "τρελα" με τους εχινοδωρους?

imichal 18-09-08 14:01

Στους δίσκους....... Οχι δεν εχω προσθεσει κανενα ψάρι.....

Εχω μόνο
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...ichopterus.htm
τον οποιο εχω από την αρχη ......

maikl 18-09-08 14:14

-Δεν θελω να σε "παρασειρω" σε λαθος "διαδρομους" σκεψεων(πως τα λεω..) αλλα αυτο:
.Ουσιαστικά πρόκειται για παμφάγο ψάρι, αφού χωρίς πρόβλημα τρώει ζωντανή τροφή, τροφές σε φυλλαράκι, ταμπλέτες, αλλά και είδη φυτικής προέλευσης όπως είναι το αγγούρι, η σαλάτα, ο αρακάς κλπ.
...εμενα θα με εβαζε σε ιδεες....
Μη ξεχνας οτι ισως πλεον μεγαλωσε και ζηταει "νεες γευσεις"...
Και παλι το λεω δεν κανω τον ειδικο απλα τι σκεφτομαι λεω,αλλωστε με κοινο πλεκο ειχα τα ιδια συμπτωματα:οσο ηταν μικρος ηταν μια χαρα,οταν μεγαλωσε λιγο ομως την "επεφτε" στους εχινοδωρους...

imichal 18-09-08 14:20

είναι μικρός ακομα...... Δεν ξέρω και προσωπική εμπειρια απο αυτό το ψαρι δεν έχω. (Ομως απο ότι εχω ρωτησει απο αλλους χομπιστες που εχουν χρονια δεν ειχαν ποτε προβλημα....)
Ασε που η απορία μου ειναι το γιατί μεσα σε μια βδομάδα! Ξαφνικά τον επιασε και τα πηρε σβαρνα ? Θεωρώ ότι καπου αλλού ειναι το πρόβλημα.....
Οσο για το κοινό πλεκο συμφωνω απολυτα! Είχα για χρόνια και πάντα όσο ηταν μικροι δεν πειραζαν και οσο μεγαλωναν αρχιζαν να "ενοχλουν"......

Strahos 18-09-08 15:37

είχα παρατηρήσει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα με τα Microsorum Pteropus όταν σε κάποια φάση είχα αρχίσει να αναμειγνύω βρύσης με απιονισμένο για να καταφέρω χαμηλές σκληρότητες. Αυτό που έκανα ήταν να μειώσω την αναλογία προσθέτοντας περισσότερο βρύσης και τα φυτά επανήλθαν άμεσα...

netblues 18-09-08 17:03

Equilibrium ριχνεις?

imichal 18-09-08 18:23

οχι...
Προφανώς πρεπει να αρχίσω ε ?:D

netblues 18-09-08 18:27

Η ανασυσταση αλατων σε φυτεμενο ενυδρειο δεν ειναι και τοσο απλη υποθεση.
Και η "οικονομια" στο να χρησιμοποιουμε νερο βρυσης ειναι καπως..
Εξαλλου το "σπασιμο" με νερο βρυσης εχει περιορισμους στη σχεση KH/GH και κατεπεκταση στη ρυθμιση του Ph.....

imichal 18-09-08 18:36

Δηλαδή με λίγα λόγια :
1) αν αποφασίσω να κάνω τις αλλαγές μου με 50% νερό βρύσης 50% ΑΟ καλό είναι να ξεκινησω να βάζω Equilibrium (προφανως στην δοσολογία που λεει το μπουκαλακι-το οποίο το εχω παραγγείλει απο Αθήνα αφου εδω δεν βρηκα)΄. Η λιπανση απο εκει και πέρα θα συνεχιστει κανονικα....
2) αν αποφασισω να κάνω αλλάγες μόνο με ΑΟ τότε συνεχίζω να βάζω Equilibrium για ολο το νερο της αλλαγής κάθε φορά + την λίπανση....( κάπου δάβασα για ενα preis- μηπως αυτό ειναι καλύτερο ? Γιατί απο ότι καταλαβα το Equilibrium θα τελειωνει σε χρονο dt στο 400αρι........

netblues 18-09-08 18:39

Εισαγεις εναν αγνωστο Χ στη δοσολογια που λεγεται νερο βρυσης...
Το preis ειναι καταλληλο για δισκους και αναπαραγωγες... Το equilbrium εχει και σιδηρο ,καλιο κλπ μεσα και ειναι πληρες..

Εχοντας κανει την ασκηση δεν θελει και τοοοσο πολυ. Θα ψωνισεις μαζικα ομως απο τη γερμανια.

imichal 18-09-08 18:48

Διαλεγοντας το 2) και προσθετοντας Equilibrium θα σταματησω τη λιπανση με extra καλιο κτλ ?

netblues 18-09-08 18:49

Οχι, εξαλλου το Καλιο ειναι το μονο ισως λιπασμα που σε overdose δεν προκαλει προβληματα...

PascM 20-09-08 00:46

Sir στο 180 πόσο έριχνες? ....αμα θες μου θυμίζεις.

netblues 20-09-08 07:56

Καλιο ή equilibrium? To δευτερο μεχρι να παρω Gh γυρω στο 5-6. (2 κουταλιες σουπας αν θυμαμαι καλα..)

PascM 21-09-08 19:31

Το equilibrium ήθελα ευχαριστώ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01915 seconds with 10 queries