Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Πρόβλημα Με Γλείφτες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26885)

Axairontas 12-09-08 19:35

Πρόβλημα Με Γλείφτες
 
Έχω 1 ενυδρείο 60lt εδώ & 9 μήνες.Η αλήθεια είναι ότι μέχρι να το "βρω" έχασα ψάρια κυρίως λόγω δικιάς μου ασχετοσύνης. Το πρόβλημά μου πλέον είναι ότι μέσα στους 9 μήνες είναι η δεύτερη φορά που χάνω Γλείφτη. Τα συμπτώματά του είναι απώλεια ισορροπίας και η διακοπή της σύτισσης.Τις μετρήσεις μου τις κάνω με τα υγρά tests της Sera.Όλες οι ενδείξεις είναι φυσιολογικές και αν κάποια ξεφύγει εύκολα την θέτω υπό έλεγχο.Η μόνη μέτρηση την οποία δεν μπορώ να κατεβάσω με τίποτα είναι τα νιτρικά (25-50 συνέχεια σταθερή τιμή).Μήπως αυτή είναι η αιτία που χάνω τους Γλείφτες μου?Κάτι που ξέχασα να αναφέρω είναι ότι ο δεύτερος Γλείφτης αγοράστηκε γκρι με κίτρινα στίγματα και τους τελευταίους 2 μήνες έχει γίνει κατάμαυρος.Από το κατάστημα Fish Only, που από ότι ξέρω είναι μια εξειδικευμένη αλυσίδα, μου είπαν ότι το σκούρο χρώμα σημαίνει υγεία & ο φόβος υπάρχει όταν τα χρώματα αρχίζουν να ξεθωριάζουν.Κάτι βέβαια που δεν βλέπω να ισχύει στην δικιά μου περίπτωση.
Σας παρακαλώ δώστε ένα χέρι βοηθείας, γιατί είναι κρίμα να χάνω ψάρια τσάμπα και βερεσέ, πόσο μάλλον το συγκεκριμένο που φαντάζομαι είναι σε όλους συμπαθείς γιατί δεν είναι ένα απλό ψάρι αλλά ένα σημαντικό εργαλείο για όλα τα ενυδρεία.
Ευχαριστώ προκαταβολικά!

imichal 12-09-08 20:55

Το ΝΟ3 το κατεβαζεις με αλλαγες νερου......
Καθε πότε κανεις αλλαγη ?
Τι αλλα ψαρια εχεις μέσα και τι "γλειφτες" εχεις ?

delta66 12-09-08 23:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Axairontas (Μήνυμα 289301)
....γιατί δεν είναι ένα απλό ψάρι αλλά ένα σημαντικό εργαλείο για όλα τα ενυδρεία.

Γιατι ειναι σημαντικο εργαλειο?
Τι δουλεια κανει δλδ που δεν γινεται με αλλο τροπο? :rolleyes:
Τι ταιζεις το ψαρι?
Οντως (αν ειναι κοινος πλεκο) το σκουρο χρωμα ειναι "καλο" και το "ξεπλυμενο" ειναι "κακο".

ΥΓ Να και καλη πληροφορηση απο πετσοπ. Ολεεεε Ολεεεεεεεεε

Axairontas 13-09-08 07:35

Είναι το κλασσικό γατόψαρο πλέκο προφανώς.Τα ΝΟ3 προσπαθώ να τα κατεβάσω με αλλαγές νερού (ανά 5-7 ημέρες).Ξέχασα να αναφέρω ότι στη θέση του πράσινου σφουγγαριού από το pet-shop μου έδωσαν να βάλω το Nitrate Removal της Seachem. Τα υπόλοιπα ψάρια είναι καρδινάλιοι, guppy, balu, glowlight & "καθαριστές" βυθού (sorry αλλά με τις λατινικές ονομασίες έχω πρόβλημα).Όσο για το εργαλείο που είπα εμένα προσωπικά μου έχει καθαρίσει τα πάντα μέσα στο ενυδρείο.Έχω μείνει & με χωρίς Γλείφτη & έχω δει διαφορά.

imichal 13-09-08 10:29

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/Gibbiceps.htm

min ενυδρειο για αυτο το ψαρι τουλαχιστον 200 λιτρα.....
Γινεται 60 εκατοστα....

Axairontas 14-09-08 11:29

Το ξέρω ότι μεγαλώνει απίστευτα.Δεν έχω σκοπό να τον κρατήσω εκεί μεσα όταν μεγαλώσει τόσο πολύ.

caverman 16-09-08 11:27

Παράθεση:

Τα υπόλοιπα ψάρια είναι καρδινάλιοι, guppy, balu, glowlight & "καθαριστές"
Με τόσα ασύμβατα ψάρια σε 60 λίτρα δεν απορώ ούτε για τα νιτρικά, ούτε για τις απώλειες που έχεις.

Πρέπει να διαβάσεις καλά για τις ανάγκες κάθε ψαριού που έχεις και να αποφασίσεις τι ενυδρείο θα φτιάξεις.

Αυτό άμμεσα. Και μέχρι να χωρίσεις τα ψάρια η/και να δώσεις κάποια από αυτά θα πρέπει με συχνές αλαγές νερού (κάθε 3 μέρες ) να κρατάς τα νιτρικά λιγότερο από 20.

ελπίζω να προσφέρεις στα ψαράκια σου τις συνθήκες που χρειάζονται,

Caverman

Axairontas 17-09-08 14:10

Έτσι απλά μετά από 2 μέρες αγωνιώδους παρατήρησης & αναμένοντας το μοιραίο ο Γλείφτης επανήλθε στα φυσιολογικά του.Τι να πω ρε παιδιά ? Ως νέος χομπίστας απλά τα έχω χαμένα.Όσο για την ασυμβατότητα φίλε μου ακολουθώ τις οδηγίες του καταστήματος Fish Only σε σημείο που τους έχω σίγουρα σπάσει τα νεύρα από τις ερωτήσεις.

imichal 17-09-08 14:19

Παράθεση:

Όσο για την ασυμβατότητα φίλε μου ακολουθώ τις οδηγίες του καταστήματος Fish Only σε σημείο που τους έχω σίγουρα σπάσει τα νεύρα από τις ερωτήσεις
αυτο ειναι και το λαθος σου.......

Axairontas 17-09-08 14:23

Το λάθος μου είναι που ρωτάω τους ειδικούς που είναι η δουλειά τους? Ακόμα & εδώ μέσα θα δεις ότι για ένα θέμα οι απόψεις είναι διαφορετικές. Εξάλου είμαι ακόμα στη φάση της ενημέρωσης & της μαθήτευσης.

Moutralewn 17-09-08 14:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Axairontas (Μήνυμα 290171)
Το λάθος μου είναι που ρωτάω τους ειδικούς που είναι η δουλειά τους? Ακόμα & εδώ μέσα θα δεις ότι για ένα θέμα οι απόψεις είναι διαφορετικές. Εξάλου είμαι ακόμα στη φάση της ενημέρωσης & της μαθήτευσης.

Υπάρχει όμως μια βασική διαφορά.....εδω μέσα δεν θέλει κανείς να πουλήσει κάτι και ούτε θα έχει κέρδος απο αυτά που θα σου πει ή απο αυτά που δεν θα σου πει.

Στα pet-shops όμως....;);)

imichal 17-09-08 14:48

Αν πραγματικά θέλεις να μαθεις ρώτα ότι θες σε αυτό το φορουμ. Κανεις μας δεν εχει οφελος απο αυτα που θα σου πει. Απλά υπάρχει συσωρευμενη εμπειρια και γνωση ετων. Στα πετ σοπ αυτοι που αποκαλεις "ειδικοι" , εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων, ειναι απλα ασχετοι.....
Ρώτα λοιπόν εδω και διαβασε .... και μετά δεν θα τους εχεις αναγκη...

Axairontas 17-09-08 14:52

Έχεις απόλυτο δίκιο σε αυτό, προσκυνώ.Όταν όμως ξεκινάς & πριν καλά καλά ανακαλύψεις αξιόλογα forum σαν αυτό εμπιστεύεσαι τυφλά τα καταστήματα.Από εκεί φαντάζομαι πέρασαν όλοι. Το λάθος το έκανα και πάει.Από εδώ & πέρα όμως θα κάνω ότι καλύτερο για τις ψυχές που φιλοξενώ, πάντα με τη βοήθεια όλων σας.

imichal 17-09-08 17:52

Μα δεν σε "μαλωνει" κανεις για τα λαθη σου.... Οπως ειπες ολοι κάποτε δεν ξεραμε...
Απλά΄λέμε ότι πρέπει να διαβάσεις site σαν αυτο που θεωρειται κατι σαν βιβλος για να αρχισεις να μαθαινεις.... Και οπου δεν καταλαβαινεις ρωτα.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:55.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01864 seconds with 10 queries