Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Νανισμός? μόνιμος ή αναστρέψημος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26578)

noe 22-08-08 03:37

Νανισμός? μόνιμος ή αναστρέψημος?
 
Μόλις εχθές αντιλήφθηκα ότι στο 50αρι ενυδρείο ενός γνωστού μου, μεταξύ άλλων, υπήρχε και ένα σκαλάρι, το λυπήθηκα το καημένο, του εξήγησα ότι ειναι κρήμα να ταλαιπορείται το ψάρι σε τόσα λίγα λίτρα και τον έπεισα να αναζητήσουμε ένα νεο σπίτι και ποιο ευρηχωρο.

Στο δια ταυτα.... το ψάρι έχει υλικία 12-15 μηνών και το μέγεθος του δεν συμβαδίζει με την υλικία του, είναι αρκετά μικρό. Είναι εμφανή τα σημάδια νανησμού, το ερώτημα είναι... υπάρχουν ελπίδες αυτή η βλάβη να είναι αναστρέψημη? θα καταφέρει αυτό το ψαράκι να αναπτυχθεί σωματικά?

περιμένω γνώμες.

yiapas 22-08-08 07:53

αν το ενυδρειο που θα το φιλοξενησει απο εδω και περα
είναι ικονοποιητικο σε λιτρα ...και με σωστες συνθηκες
ειναι σιγουρο οτι θα αναπτυχθει και θα μεγαλωσει κι'αλλο:)

Lsourtzo 22-08-08 09:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από noe (Μήνυμα 285546)
Μόλις εχθές αντιλήφθηκα ότι στο 50αρι ενυδρείο ενός γνωστού μου, μεταξύ άλλων, υπήρχε και ένα σκαλάρι, το λυπήθηκα το καημένο, του εξήγησα ότι ειναι κρήμα να ταλαιπορείται το ψάρι σε τόσα λίγα λίτρα και τον έπεισα να αναζητήσουμε ένα νεο σπίτι και ποιο ευρηχωρο.

Στο δια ταυτα.... το ψάρι έχει υλικία 12-15 μηνών και το μέγεθος του δεν συμβαδίζει με την υλικία του, είναι αρκετά μικρό. Είναι εμφανή τα σημάδια νανησμού, το ερώτημα είναι... υπάρχουν ελπίδες αυτή η βλάβη να είναι αναστρέψημη? θα καταφέρει αυτό το ψαράκι να αναπτυχθεί σωματικά?

περιμένω γνώμες.

φοβάμαι ότι δύσκολα θα έχει φυσιολογική ανάπτυξη από εδώ και πέρα ...
μπορεί να μεγαλώσει και άλλο αλλά όχι σύμφωνα με το πως θα έπρεπε να είναι.

Pritanis 25-08-08 16:54

σχεδον απιθανο......

Teo 25-08-08 18:04

Θα συμφωνησω κι εγω πολυ δυσκολα θα εχει φυσιολογικη αναπτυξη..Ενας φιλος μου το ενα του γκαππυ ειχε εμφανεις σημαδια νανισμου και ακομα και μετα απο εναν χρονο περιπου εχει μεγαλη διαφορα απο τα αδερφεια του...Παρ' ολα αυτα ομως μεγαλωσε λιγακι...

delta66 25-08-08 23:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo (Μήνυμα 285934)
.Ενας φιλος μου το ενα του γκαππυ ειχε εμφανεις σημαδια νανισμου....

Που μεγαλωσε σε 5λιτρο ενυδρειο ή στη γεννηστρα? :D

Teo 26-08-08 10:24

Τα ειχε στην αρχη σε γεννηστρα και μετα τα εβαλε σε 10 λιτρο αν δεν με απατα η μνημη μου...Και μετα απο λιγο καιρο τα εβαλε στο 60αρι οπου ειχαν γεννηθει αλλα μονο αυτο εχει αυτο το προβλημα...Και ακομα ενα που εχει γεννετικη ανωμαλια στον σκελετο...

Καλα κανω και δεν χρεισιμοποιω ουτε γεννηστρες ουτε τιποτα απλα αφηνω την φηση να βαλει το χερακι της και το μπολικο κερατοφυλλο ...

Lsourtzo 26-08-08 10:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Teo (Μήνυμα 285995)
Τα ειχε στην αρχη σε γεννηστρα και μετα τα εβαλε σε 10 λιτρο αν δεν με απατα η μνημη μου...Και μετα απο λιγο καιρο τα εβαλε στο 60αρι οπου ειχαν γεννηθει αλλα μονο αυτο εχει αυτο το προβλημα...Και ακομα ενα που εχει γεννετικη ανωμαλια στον σκελετο...

Καλα κανω και δεν χρεισιμοποιω ουτε γεννηστρες ουτε τιποτα απλα αφηνω την φηση να βαλει το χερακι της και το μπολικο κερατοφυλλο ...

ο νανισμός δεν είναι μόνο αποτέλεσμα μικρού χώρου ...
μπορεί να είναι γενετική προδιάθεση ...
κακή ποιότητα νερού ...
ακόμα και έλλειψη τροφής ...
τα γκάπι θέλουν και λίγο αλατάκι στο νεράκι τους για να είναι καλά ...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02619 seconds with 10 queries