Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   ΕΗΕΙΜ 2213 πρόβλημα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26324)

stamp 27-07-08 14:19

ΕΗΕΙΜ 2213 πρόβλημα!
 
Γεια χαρά σε όλους!

Σήμερα το πρωί με μεγάλη απογοήτευση διαπίστωσα ότι το φίλτρο δεν δουλέυει. Το αγόρασα πριν 15 μέρες, ενα eheim 2213. Δεν κάνει κανενα θόρυβο (το χαρακτηριστικό βουητό) και δειχνει να μη δουλεύει, όταν βγάλω τα υλικά απο τον κάδο δουλεύει αλλα όχι όπως θα έπρεπε. Με ξενέρωσε κυριακή πρωί πρωί,
μπορει κάποιος να μου πει τι μπορει να φταίει?
μπορώ να κάνω κατι?
-------------------------
Το πρόβλημα λύθηκε. Το άνοιξα το καθάρισα (σχεδον τίποτα δεν είχε) και μετά απο πολλες προσπάθειες άρχισε να γυρίζει η προπέλα. 15 ημερών φιλτρο και να κάνει τέτοια, κρίμα

Kyriakos 27-07-08 14:28

Πάλι καλά

crazyio 27-07-08 18:12

Μήπως είχες επιχειρήσει να βγάλεις το αξονάκι και δεν είχε μπει μετά καλά στην θέση του ?
Πρόσεξέ το .. είναι κεραμικό και ΣΠΑΕΙ !

stamp 27-07-08 22:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από crazyio (Μήνυμα 282575)
Μήπως είχες επιχειρήσει να βγάλεις το αξονικά και δεν είχε μπει μετά καλά στην θέση του ?
Πρόσεξέ το .. είναι κεραμικό και ΣΠΑΕΙ !

Αυτό που με πείραξε περισσότερο είναι ότι δεν το είχα ανοίξει μέχρι στιγμής, όπως ήταν απο το κουτί το έβαλα σε λειτουργεία. πάλι το ίδιο μου έκανε το μεσημέρι, το ξανα έβαλα μπροστα αλλα αρχιζω και χάνω την υπομονή μου...

imichal 27-07-08 22:50

εγγυηση δεν εχει ? Γυρνα το πισω και πάρε ενα αλλο....
Παντως η σειρα αυτη της eheim θεωρειται αρκετα αξιοπιστη.....

Petran22 28-07-08 01:52

ρε φιλε το εχω παθει και γω και εδω και ενα χρονο δουλευει αλλα καμια φορα εαν παρει αερα δεν δουλευει μπλοκαρει.
θες να σου πω με ποιον ηληθιο τροπο το βαζω μπρος??
ρουφαω απο τη μερια που βγαζει νερο και ξεκιναει,περνει μπρος και μετα δουλευει κανονικα.....
και εγο οταν το πηρα μετα απο 15 μερες μου το επαθε......αλλα βαριομουν να το παω κατω αθηνα..

caverman 28-07-08 06:57

Υπάρχουν αρκετά παλαιότερα Post για τον τρόπο που μπαίνει σε λειτουργία το συγκεκριμένο φίλτρο.
Είναι γνωστό ότι άν κρατήσει αέρα δεν λειτουργρεί σωστά.
Από τα αναγραφόμενα καταλαβαίνω ότι μάλλον κάτι δεν κάνεται σωστά...
Έχεται αγοράσει και τα βανάκια ή όχι;;

Σε καινούργιο φίλτρο δεν υπάρχει λόγος να λυθεί η προπέλα και να βγεί ο άξονας.
Στα 3 χρόνια που δουλεύω τέτοιο φίλτρο είναι ζήτημα να τα έχω βγάλει 3 φορές...

Caverman

stamp 28-07-08 17:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 282610)
εγγυηση δεν εχει ? Γυρνα το πισω και πάρε ενα αλλο....
Παντως η σειρα αυτη της eheim θεωρειται αρκετα αξιοπιστη.....

Εγγύηση φυσικα και....είχε, και λέω είχε γιατι έβαλα το χεράκι μου. Έκοψα την μπρίζα για να τα συνδέσω με κλέμα, λόγο χώρου τα έχω ενώσει όλα μαζι.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Petran22 (Μήνυμα 282620)
ρε φιλε το εχω παθει και γω και εδω και ενα χρονο δουλευει αλλα καμια φορα εαν παρει αερα δεν δουλευει μπλοκαρει.
θες να σου πω με ποιον ηληθιο τροπο το βαζω μπρος??
ρουφαω απο τη μερια που βγαζει νερο και ξεκιναει,περνει μπρος και μετα δουλευει κανονικα.....
και εγο οταν το πηρα μετα απο 15 μερες μου το επαθε......αλλα βαριομουν να το παω κατω αθηνα..

Άσε Petran22 μια φόρα προσπάθησα να ρουφήξω απο το λάστιχο του ενύδρείου και μου εφτασαν τα εντερα στο στόμα, ούτε να το θυμάμαι δεν θέλω

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από caverman (Μήνυμα 282626)
Υπάρχουν αρκετά παλαιότερα Post για τον τρόπο που μπαίνει σε λειτουργία το συγκεκριμένο φίλτρο.
Είναι γνωστό ότι άν κρατήσει αέρα δεν λειτουργρεί σωστά.
Από τα αναγραφόμενα καταλαβαίνω ότι μάλλον κάτι δεν κάνεται σωστά...
Έχεται αγοράσει και τα βανάκια ή όχι;;

Σε καινούργιο φίλτρο δεν υπάρχει λόγος να λυθεί η προπέλα και να βγεί ο άξονας.
Στα 3 χρόνια που δουλεύω τέτοιο φίλτρο είναι ζήτημα να τα έχω βγάλει 3 φορές...

Caverman

Δε νομίζω να κάνω κάτι λάθος. Αέρα λογικα δεν κρατάει καθόλου καθώς όταν δουλεύει δεν κάνει καθόλου θόρυβο. Βανάκια έχει.

Και εμένα αν δε μου κολλούσε δεν θα είχα κανενα λόγο να το ανοίξω, γνωρίζεις κάποιο τρόπο να πάρει μπροστα χωρίς να λυθεί?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01384 seconds with 10 queries