Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Συνθήκες νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26196)

ΧρήστοςΠ 17-07-08 06:35

Συνθήκες νερού
 
Καλημέρα σε όλους

Θέλω να θέσω έναν προβληματισμό μου . Διαβάζω σε ξένα φορα αλλά και λόγο του Adrew Soh ότι οι δίσκοι θέλουν πολύ καθαρό νερό και συνεχείς αλλάγες 25% με 50% καθημερινές είναι το καλύτερο .

Εμένα το ενδρείο μου έχει αυτή την στιγμή ph 5 αμμωνία και νιτρίτη 0 νιτρικά 20-30 θερμοκρασία 29-30 . Αλλαγές κάθε 7 - 10 μέρες 200 λίτρα στα 750 από νερό όσμοσης .

Μήπωε θα ήταν καλύτερα να κάνω καθημερινές αλλαγές με νέρό βρύσης
με συνθήκες ph 7,3- 7,5 GH 8-10 kh 7-8 . Μιλάμε για δίσκους εκτροφής καθώς και ότι το ενυδρείο είναι παλιό πάνω από χρόνο και έχει την τάση να μειώνει το ph μέσα σε 6-8 ώρες κατά μισό βαθμό .

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ Φυσικά η άνοδος του ph και οι συνεχείς αλλαγές θα γίνουν σταδιακά

accnt 17-07-08 07:31

Τις αλλαγές θα τις κάνεις αυτόματα ή χειροκίνητα?

fishme1 17-07-08 10:02

γνωμη μου ειναι πως αν το κανεις ξεχνας και αυτα που συζητουσαμε για τα χρωματα των ψαριων σε χαμηλα PH.

σε κουρασε το blackwater;

ΧρήστοςΠ 17-07-08 10:30

Για αυτόματα λέω . Συμφωνώ αυτό που λες για τα χρώματα αλλά το σκεπτικό μου είναι ότι δείνω στα ψάρια μου 800 λίτρα καθαρό νερό ( όσμοση) ενώ θα μπορώ να τους δείνω 6500 λίτρα νερό όχι καθαρό από σκληρότητες αλλά νερό χωρίς νιτρικά και όλα τα άλλα

netblues 17-07-08 11:01

Δλδ σε ενα ενυδρειο που πηγαινει μια χαρά θες να κανεις ΠΕΙΡΑΜΑΤΑ?
Και μαλιστα βαζοντας μεσα τον ασταθμητο παραγοντα που λεγεται νερο βρυσης?

Πας γυρευοντας...

accnt 17-07-08 11:05

Δεν μπορείς να αυξήσεις λίγο τις αλλαγές που κάνεις τώρα, όπως τις κάνεις?
Αν πρόκειται για την κατανάλωση νερού (που είναι ένα μεγάλο πρόβλημα), μπορείς να πάρεις μια boosterbumpέτσι ώστε να έχεις μεγαλύτερη παραγωγή (1:1).

Εγώ στο δικό μου πάντως θα εφαρμόσω 15μερες αλλαγές 30%.
Τώρα ψάχνομαι αν θα είναι 100% από όσμωση με την προσθήκη ηλεκτρολυτών ή αν θα είναι 25% βρύσης με 75% όσμωση…

netblues 17-07-08 11:16

Απο ποτε η booster pump βελτιωνει την σχεση απορριψης στις Α/Ο?
Γενικα οποτε δοκιμασα με νερό βρυσης και αναμιξη το βρηκα εξαιρετικα χρονοβορο, και με συνεχεις μετρησεις για να γινεται σωστα, μιας και το δικτυο παιζει.
Ενω με τους ηλεκτρολυτες, μετα απο λιγο ξερεις ποσο να βαλεις ακριβως και ΤΕΛΟΣ.

accnt 17-07-08 11:24

Η boosterαυξάνει την πίεση στην όσμωση και έτσι έχουμε μεγαλύτερη «παραγωγή». Γιατί σε ορισμένες περιοχές η πίεση του νερού του δικτύου είναι απελπιστική… Βέβαια υπάρχει περίπτωση το παραγόμενο νερό να έχει τσιμπημένο λιγάκι το TDS.
Είχα παλιότερα και γι΄ αυτό το ξέρω.

netblues 17-07-08 11:48

Οταν η πιεση του δικτυου ειναι χαμηλη οντως η booster κανει θαυματα.
Η αποδοση της μεμβρανης εχει μια συγκεκριμενη τιμη οπου αποδιδει τα μεγιστα.
Απο καποιο σημειο και μετα αρχιζουν και περνανε αλατα, εξ ου και το αυξημενο tds.
Οπως και ναχει , λυση της προκοπης για τα απονερα της ro δεν υπαρχει.
Απο την αλλη δεν ειναι και ΤΟΟΣΟ πολυ νερό...

accnt 17-07-08 11:57

Πάντως πριν καμμιά βδομάδα άλλαξα μεμβράνη (100άρα), με τα ίδια προφίλτρα και άνθρακα και δεν ξέρω πως και γιατί βγάζει 1:1 (χωρίς booster).

fishme1 17-07-08 13:14

συμφωνω με τον sir.

ετσι και αλλιως τα ψαρια απο οτι θυμαμαι γεννοβολανε ολα... αν θυμαμαι καλα...

γιατι να μπεις σε διαδικασιες χρονοβορες και να στρεσσαρεις τα ψαρια;

Pritanis 17-07-08 14:10

H αντλια αυτη ειναι θαυματουργη......την χρησιμοποιω ενα μηνα και τα αποτελεσματα ειναι εκπληκτικα......Η σκληροτητα εξοδου απο 21 επεσε στα 7 ενω η αποδοση ειναι πλεον αυτη της μεμβρανης.....Φυσικα το δικτυο μας ειχε πολυ χαμηλη πιεση....(2 -3μπαρ)....Ειναι must για οποιον χρησιμοποιει ΑΟ για μεγαλες ποσοτητες και με χαμηλες πιεσεις δικτυου/.....

ΧρήστοςΠ 17-07-08 15:07

Pritani απάντησες για την αντλία αλλά δεν είπες την γνώμη σου για το πρώτο ποστ ;)

Pritanis 17-07-08 18:52

εγω εδω και καιρο εχω βρει την υγεια μου κανοντας εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με νερο ΑΟ και preis discus mineral......Το πεχα του νερου μου εχει πεσει και σταθεροποιηθει κοντα στο 5,5 (χωρις διοξειδιο)και η σκληροτητα ΚΗ στο 2......Δεν ξερω τι θα πει προβλημα......Τα ψαρια μου (εκτος απο ενα που μαλλον παραγερασε) δεν εχουν προβληματα και απο τους περιπου 100 δισκους που εχω τωρα δεν εχω χασει κανεναν......Νομιζω οτι τελικα το χαμηλο πεχα ειναι σημαντικο και βοηθαει πολυ τους δισκους.......

netblues 17-07-08 18:59

Πεστα χρυσοστομε. Τελικα μακροπροθεσμα ειναι η ευκολοτερη λυση, και τα αποτελεσματα την δικαιολογουν απολυτα.
Και γω κατεληξα σε Preis καθοτι ειναι μαλλον φτηνό και καλό.
Προσθετω και λιγη σοδα για το KH και ειναι ολα Jet.

accnt 17-07-08 19:35

Ωπα. Preis έχω αγοράσει και εγώ, αλλά ακόμα δεν το έχω χρησιμοποιήσει.
Δηλαδή βάζω την σωστή αναλογία σε νερό όσμωσης και το νεράκι μου είναι έτοιμο για αλλαγή?

netblues 17-07-08 19:41

Εσυ εισαι "επιστημονας"...
Εγω διαλυω την ποσοτητα που χρειαζεται τελικα (και ειναι παντα η ιδια) σε 1-2 λιτρα νερό, ξεκινάω την αναπληρωση και καθως μπαινει στη δεξαμενη η σκετη οσμωση, ριχνω και σταδιακα απο το "ζουμακι".
(Αμα εχεις προχειρο ενα φορητο tdsομετρο ειναι ακομα πιο ευκολο...)

Sotiris7 17-07-08 19:45

Εμένα πάλι ρε παιδιά, το νερό έχει ένα ph σταθερά στο 6,6.

Αν και είναι αρκετά υψηλότερο από το 5,5 στο οποίο αναφέρεστε, οι δίσκοι μου φαίνονται να είναι μια χαρά.

Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να κάνω κάτι στο νερό?????

ΧρήστοςΠ 17-07-08 19:49

Ρε παιδιά δεν διαφωνώ απλά διαβάζω διάφορα και εγώ έτσι είμαι με ph 5 :)

Απλά είπα μήπως είναι καλύτερα για τα ψάρια .
-------------------------
A ξέχασα και εγώ preis βάζω ;)

Yiannis59 17-07-08 19:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 281015)
Εμένα πάλι ρε παιδιά, το νερό έχει ένα ph σταθερά στο 6,6.

Αν και είναι αρκετά υψηλότερο από το 5,5 στο οποίο αναφέρεστε, οι δίσκοι μου φαίνονται να είναι μια χαρά.

Πιστεύετε ότι θα ήταν καλό να κάνω κάτι στο νερό?????

Αλλο φαίνομαι και αλλο είμαι

Sotiris7 17-07-08 20:00

Δηλαδή το σταθερά 6,6 ph είναι ψηλό για τους δίσκους??????

Από όσο ξέρω είναι μια χαρά νερό......... :confused:

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι:

ph 6,6
gh 4
kh 2
NO2 0
NO3 10

Pritanis 17-07-08 20:02

συνηθως οι δισκοι πρωτα φαινονται και μετα ειναι χαλια......Το χαμηλο πεχα συμφωνα με επιφανεις δισκολογους προφυλασσει τους δισκους απο βακτηριδιακες μολυνσεις και απο αρκετους ιους που ευδοκιμουν σε ουδετερα και αλκαλικα πεχα......

Sotiris7 17-07-08 20:08

Βρε μαζί σου.......

Δηλαδή το 6,6 ph είναι ψηλό?????

Και αν πρέπει να το ρίξω, να χρησιμοποιήσω τίρφη?????

xontros 17-07-08 20:12

Κατ'αρχήν το έλυσες το πρόβλημα εκείνο με τις μετρήσεις σου? Είναι σίγουρα σωστές? Γιατί θυμάμαι ότι χρησιμοποιείς μόνο νερό βρύσης (χωρίς Α/Ο) και ότι μετρούσες διαφορετικές τιμές σε διαφορετικά ενυδρεία..

Genirous 17-07-08 20:13

Όταν οι δίσκοι φαίνονται χάλια είναι πια αργά...τουλάχιστον στις περισσότερες των περιπτώσεων!
Στο χαμηλό pH θα συμφωνήσω απόλυτα ότι κρατάει σε αδράνεια και ανενεργούς πολλούς μικροοργανισμούς συνήθως βλαβερούς για τους δίσκους μας!

Sotiris7 17-07-08 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 281025)
Κατ'αρχήν το έλυσες το πρόβλημα εκείνο με τις μετρήσεις σου? Είναι σίγουρα σωστές? Γιατί θυμάμαι ότι χρησιμοποιείς μόνο νερό βρύσης (χωρίς Α/Ο) και ότι μετρούσες διαφορετικές τιμές σε διαφορετικά ενυδρεία..

Οι μετρήσεις δεν μπορεί να είναι λάθος, καθώς γίνονται με διάφορα τεστ, όλα υγρά και όλα δείχουν τις ίδιες τιμές σαν αποτελέσματα.

Τόσο με Tetra, όσο και με ΑPI τεστ (υγρά) τα αποτελέσματα είναι τα ίδια.

Και παραμένουν διαφορετρικές τιμές σε διαφορετικά ενυδρεία.

Αυτό όμως εξηγείται, τόσο από την διαφορετικότητα των ενυδρείων, όσο και από τις διαφορετικές αλλαγές που γίνονται στα νερά των ενυδρείων.

Το θέμα μου είναι αν πιστεύετε ότι 6,6 ph για το ενυδρείο των δίσκων, είναι μια τιμή η οποία θε πρέπει να χαμηλώσει.

Pritanis 17-07-08 20:27

οχι ειναι μια χαρα.......

Sotiris7 17-07-08 20:32

Άρασ προς το παρόν το αφήνω ως έχει.

Ευχαριστώ πολύ. ;)

Yiannis59 17-07-08 20:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 281006)
εγω εδω και καιρο εχω βρει την υγεια μου κανοντας εβδομαδιαιες αλλαγες νερου με νερο ΑΟ και preis discus mineral......Το πεχα του νερου μου εχει πεσει και σταθεροποιηθει κοντα στο 5,5 (χωρις διοξειδιο)και η σκληροτητα ΚΗ στο 2......Δεν ξερω τι θα πει προβλημα......Τα ψαρια μου (εκτος απο ενα που μαλλον παραγερασε) δεν εχουν προβληματα και απο τους περιπου 100 δισκους που εχω τωρα δεν εχω χασει κανεναν......Νομιζω οτι τελικα το χαμηλο πεχα ειναι σημαντικο και βοηθαει πολυ τους δισκους.......

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 281020)
Δηλαδή το σταθερά 6,6 ph είναι ψηλό για τους δίσκους??????

Από όσο ξέρω είναι μια χαρά νερό......... :confused:

Οι μετρήσεις του ενυδρείου μου είναι:

ph 6,6
gh 4
kh 2
NO2 0
NO3 10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Pritanis (Μήνυμα 281032)
οχι ειναι μια χαρα.......

Ποιο είναι τελικά το συμπέρασμα ;;;

netblues 17-07-08 21:09

Μιλαμε για ποταμι..
Το ποταμι την εποχη των βροχων, πλυμμυριζει τεραστιες εκτασεις, ανακατευει διαφορα υλικά και ειναι σιγουρο οτι και το ph ανεβαινει σε τετοιες περιπτωσεις.
Την εποχη της ξηρασιας, τα νερα υποχωρουν σε κοιτες που ξεπλενονται συνεχως, με ελαχιστα ανθρακικα πετρωματα, ενω οι ριζες συνεχιζουν να εκλυουν τανινες και το ph να κατεβαινει.. Γιαυτό ακριβως το λογο τα ψαρια εχουν προσαρμοστικότητα (γιαυτό και φτανουν να αναπαραγονται σε ενυδρεια...)
Φυσικα οι μεταβολες στο ph ειναι πολυ αργες και συνεχεις, χωρις σκαμπανεβασματα.
Ειναι ομως πρακτικα αδυνατο να πουμε αν το 5.5 ειναι καλυτερο απο το 6.6 οταν στο φυσικό περιβαλλον τα ψαρια ζουν σε ενα φασμα τιμων..

Στο παιχνιδι μπαινουν και αλλοι παραγοντες. π.χ. η υπαρξη φυτων, αν υπαρχει η οχι παροχή διοξειδιου, αν υπαρχουν αλλα ειδη στο ενυδρειο κλπ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02315 seconds with 10 queries