Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Το νεο project 60 λιτρων ! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26069)

theofilos 08-07-08 19:54

Το νεο project 60 λιτρων !
 
Πηρα αυτο το ενυδρειακι για να στηθει στο χωρο εργασιας μου. Ειναι 60 λιτρα με διαστασεις μηκος 60 εκ πλατος 31 υψος 35. Οπως βλεπετε εχει κυρτο τζαμι μπροστα και θα μεινει ανοιχτο οπως ειναι. Το φως του ειναι power compact υποψιαζομαι στα 36 watt ετοιμο με ανακλαστηρα! Φιλτρακι εχει αυτο το κρεμαστο αλλα δεν ξερω αν θα το χρησιμοποιησω και ολας η θα βαλω απλα ενα κυκλοφορητη.

http://img511.imageshack.us/img511/4990/dsc00001ei9.jpg

Το ενυδρειο θα γινει η ερωτικη φωλια ενος ζευγαριου apistogramma macmasteri και θα εχει τοσο μεγαλη καλυψη απο φυτα ωστε να μπορουν να κανουν τη δουλεια τους μακρια απο αδιακριτα ματια!

Αυριο θα ειναι ετοιμη η σιδερενια βαση οπου θα ντυθει απ'εξω και λογικα μεσα σε 2-3 μερες το ενυδρειο θα εχει μπει στη θεση του με χαλικι και το νερο απο το 120λιτρο μου ! Εννοειται πως θα μπολιαστει και ετσι θα εχουμε στιγμαιο στρωσιμο :cool:. Τωρα σκεφτομαι τι φυτα να βαλω ωστε να γινει


ΖΟΥΓΚΛΑΑΑΑΑ!!!!!!!!!!!!

imichal 08-07-08 21:12

καλη αρχη φιλε μου!
Ειμαι σιγουρος οτι θα φτιαξεις κατι πολυ ομορφο....

kill_bill 08-07-08 21:27

Θελεις να το στησουμε παρεα? :p:p Καλοριζικο το νεο αποκτημα κ καλη συνεχεια :D

blondi 08-07-08 22:00

καλή συνέχεια και από μένα.....ανυπομονώ να δω τη ζούγκλα σου, αν και είμαι σίγουρος ότι το αποτέλεσμα θα μας αφήσει άφωνους!!!!

sofianos7 08-07-08 23:16

Άντε πάλι να σε δούμε να ζωγραφίζεις :):):):):)

theofilos 08-07-08 23:50

Ευχαριστω πολυ! Βλεπω παντως με τρομερο ενδιαφερον την προοπτικη που σου δινει το open top. Oυτε να κουρευω δεν θα χρειαζεται :D. Απο φωτισμο εχουμε αρκετο σιγουρα, δεν ξερω αν θα μπει διοξειδιο.


Α! ξεχασα να πω οτι τη βαση την παραγγειλα στο 1,10 υψος για να εχει ωραια οπτικη οταν εισαι ορθιος. Φωτος απο τη βαση και τα υπολοιπα αυριο!

delta66 09-07-08 03:10

Με γεια το ενυδρειο.
Πολυ ωραιο φαινεται, και το ζηλευω,παντα μου αρεσαν τα ανοιχτα ενυδρεια και παντα ομως με αγχωναν, ιδιως σε μη ελεγχομενο χωρο (οπως του γραφειου).
Βλεπω και τωρα το καλοκαιρι κατι "ιπταμενα αντικειμενα" (εντομα) να προσγειωνονται στο καπακι ή να κολανε στο τζαμι μαγνητιζομενα απο το φως, και ακουω ταυτοχρονα και τις ιστοριες του stormtrooper για εντομο που εγκατασταθηκε στο ενυδρειο και του εξολοθρευει το γονο.
Εχε το νου σου.
Αλλο τωρα, γιατι δεν θα βαλεις φιλτρο και λες μονο για κυκλοφορητη?
Τουλαχιστον αυτο το μικρο βαλ'το, εγω θα εβαζα ενα 2211, μονο που θα ηθελε λιγο μελετη στη τοποθετηση του καθως βλεπω η βαση θα ειναι 110cm, συν το υψος του ενυδρειου 35, συνολο 145 cm.
To 2211 σηκωνει το νερο μεχρι 130cm, πρεπει να τοποθετουνταν πιο ψηλα απο το εδαφος δλδ.;)

theofilos 09-07-08 07:16

Ισως χρησιμοποιησω το κρεμαστο φιλτρο που ειχε το πακετο. Μπορει να μην ειναι ασχημο! Θα δειξει παντως... Αυτο για το υψος του φιλτρου δεν ειναι προβλημα ρυθμιζεται! Θελω να δω πως θα βγει με 110 υψος η βαση :D.

petros 09-07-08 09:08

Καλοριζικο
Περιμενουμε φωτο απο το στησιμο

theofilos 09-07-08 09:28

Η βαση τελειωνει σε 2 ωριτσες. Παω να παρω τα ξυλα για το ντυσιμο :D. Πιστευω χωρις καποιο απροοπτο σημερα να το γεμισω :smt041:smt041:smt041:smt041.

fishme1 09-07-08 12:11

τα απιστογκραμα θελουν χαμηλη ροη να το θυμασαι;)

theofilos 09-07-08 12:28

To ξερω για αυτο το σκεφτομαι. Μεχρι και χωρις φιλτρο σκεφτομαι. Θα εχουμε ελαχιστη ιχθυοφορτιση μονο 2 ψαρακια στην ουσια. Δεν ξερω θα δουμε. Η βαση το απογευμα θα μπει στη θεση της και θα μπει το ενυδρειο πανω. Οποτε ξεκιναω να πλενω χαλικια ηδη. Μπας και προλαβω να γεμισω αποψε.. Για φυτα ξυλα πετρες ουτε λογος αποψε :D.

_antonis_ 09-07-08 12:29

Μη σε αγχώνουμε κιόλας, αλλά περιμένουμε νέα!!! :D Α, ίσα ίσα έγραφες και εσύ...Ε, θα κάνουμε υπομονή μέχρι το απόγευμα-βραδάκι...

theofilos 09-07-08 20:01

As promised οι φωτος.

Μια πανοραμικη για να καταλαβετε περιπου γιατι ηθελα αυτο το υψος. Τα πλαινα και μπροστινα δεν εχουν μπει ακομα στη βαση. Μπηκε μονο ο πατος για να κατσει το ενυδρειο και τα υπολοιπα θα ακολουθησουν αυριο.
http://img231.imageshack.us/img231/162/dsc00005ro6.jpg

Ενα close up οπου φαινεται η κλιση του πατωματος :confused:.
http://img231.imageshack.us/img231/715/dsc00006no1.jpg

Πιστευω το φωτιστικο σκοτωνει για αυτα τα λιτρα! Το χαλικακι ειναι Dennerle corydoras safe!

http://img231.imageshack.us/img231/5194/dsc00007fv6.jpg

Θα ηθελα λιγο κριτικη για τη βαση, πως το βλεπετε θα αντεξει το σεισμο η θα το βρω στο πατωμα? Πιστευω απο υψος χαλικιου ειναι πολυ καλο.

xontros 09-07-08 20:19

Μεγειά και το 60άρι! Και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι με όλους τη διαδικασία στησίματος κ.τ.λ., όπως έκανες και με το άλλο ενυδρείο!

Κατ'αρχήν, έτσι, design-άτη που είναι η γυάλα, δε φανταζόμουνα ότι θα την έβαζες σε γωνία, την περίμενα κάπου πιο κεντρικά στο γραφείο σου.. Και με δεδομένες τις aquascaping ικανότητές σου, είμαι σίγουρος ότι θα τα πήγαινες τέλεια στο στήσιμο ενυδρείου που να φαίνεται από όλες τις πλευρές!

Πάντως, σε ό,τι αφορά στη βάση, να πω την αλήθεια δε μου πολυγεμίζει το μάτι.. Κατά τη διεύθυνση της μεγάλης διάστασης του ενυδρείου, έχεις μόνο έναν οριζόντιο σύνδεσμο (αφού το αφήνεις κενό και από μπροστά), και δεν ξέρω αν επαρκεί η δυσκαμψία κατ'αυτήν την έννοια.. Πώς το βλέπεις, κουνάει, ή είναι σταθερό? Εγώ πάντως, έστω και αν είναι υπερβολή, θα επαναλάμβανα το Π αυτό και λίγο παραπάνω (δλδ στο 1/3 και στα 2/3), και αν κουνάει αρκετά, θα έβαζα συνδέσμους και εκεί που πατάνε τα πόδια στο δάπεδο.. Εξαρτάται βέβαια και από τα ξύλα με τα οποία θα το ντύσεις, γιατί κι αυτά προσφέρουν σημαντική δυσκαμψία..

theofilos 09-07-08 20:28

Χμμμ....

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 279529)
Μεγειά και το 60άρι! Και ευχαριστούμε που μοιράζεσαι με όλους τη διαδικασία στησίματος κ.τ.λ., όπως έκανες και με το άλλο ενυδρείο!

Κατ'αρχήν, έτσι, design-άτη που είναι η γυάλα, δε φανταζόμουνα ότι θα την έβαζες σε γωνία, την περίμενα κάπου πιο κεντρικά στο γραφείο σου.. Και με δεδομένες τις aquascaping ικανότητές σου, είμαι σίγουρος ότι θα τα πήγαινες τέλεια στο στήσιμο ενυδρείου που να φαίνεται από όλες τις πλευρές! Δεν ειναι η τελικη θεση, απλα το γεμισα νερο να δω σταθεροτητες της βασης και πως δειχνει.

Πάντως, σε ό,τι αφορά στη βάση, να πω την αλήθεια δε μου πολυγεμίζει το μάτι.. Κατά τη διεύθυνση της μεγάλης διάστασης του ενυδρείου, έχεις μόνο έναν οριζόντιο σύνδεσμο (αφού το αφήνεις κενό και από μπροστά), και δεν ξέρω αν επαρκεί η δυσκαμψία κατ'αυτήν την έννοια.. Πώς το βλέπεις, κουνάει, ή είναι σταθερό? Κουναει λιγο γιατι δυστυχως το πατωμα δεν ειναι οσο επιπεδο θα επρεπε να ειναι. Κουναει οσον αφορα το πανω κατω λογω του πατωματος, γιατι σαν συνολο ειναι ακαμπτο! Εγώ πάντως, έστω και αν είναι υπερβολή, θα επαναλάμβανα το Π αυτό και λίγο παραπάνω (δλδ στο 1/3 και στα 2/3), και αν κουνάει αρκετά, θα έβαζα συνδέσμους και εκεί που πατάνε τα πόδια στο δάπεδο.. Εξαρτάται βέβαια και από τα ξύλα με τα οποία θα το ντύσεις, γιατί κι αυτά προσφέρουν σημαντική δυσκαμψία.. Τα ξυλα δυστυχως δεν θα ενωνονται μεταξυ τους.


orck 09-07-08 20:36

για 60 λιτρα μιλαμε
ακομη και να κουναει την στερεωνεις στον τοιχο με μεταλλικα Γ και δεν κουναει ποτε ξανα (βεβαια μετα θα κουνιεται ολο μαζι σε περιπτωση σεισμου :))

και εγω εαν εφτιαχνα βαση καινουργια για το ενυδρειο μου (rio 240) θα διαλεγα να την εκανα 10 εκατοστα ψηλοτερη για να φαινεται καλυτερα, πιο κοντα στην ευθεια των ματιων

theofilos 09-07-08 20:39

Ναι αυτο σκεφτομουνα, να την στερεωσω στο τοιχο και ξεμπερδεψα. Απλο και ευκολο.

Οσο για το υψος οι περισσοτερες βασεις ειναι πολυ χαμηλες για ενυδρεια χαμηλου υψους. Το καημενο ειναι 35 εκ υψος αν του βαλεις και χαμηλη βαση θα πρεπει να σκηβεις για να το δεις, ενω τωρα εχει τελεια οπτικη.

xontros 09-07-08 20:43

Πάει για κεντρικό σημείο, εε? Καλά το ψηλιάστηκα! :D

Εμένα με φόβισε ότι θα είναι εύκαμπτη, αλλά αν λες ότι δεν είναι, πάω πάσο.. ;)
Ακόμη και να μή δένονται μεταξύ τους τα ξύλα, το γεγονός ότι θα είναι βιδωμένα πάνω στις κοιλοδοκούς, αυξάνει σημαντικά την ολική δυσκαμψία του συστήματος.. ;)

Καλή συνέχεια στο στήσιμο! :p

theofilos 09-07-08 20:51

Καλα μη τρελενεσαι, μαλλον για λιγο πιο περα το σκεφτομαι αλλα δεν ξερω ακομα θα δειξει.

Ευχαριστω :smt020.

orck 09-07-08 20:55

ξεχασα να κανω μια ερωτηση που ηθελα
στο επανω μερος του γυαλιου εχει στις γωνιες κατι πλαστικα/μεταλλικα κομματια πανω στο γυαλι;
αυτα τι εξυπηρετουνε; μπορεις να τα βγαλεις;
νομιζω οτι δειχνουν ασχημα

το φωτιστικο ειναι πολυ ωραιο

theofilos 09-07-08 21:07

Τα εχουνε βαλει με σιλικονη και παει το μυαλο μου μηπως παιζουν το ρολο του νερου. Θα μου πεις στο μπροστα το κυρτο ισως να ειναι αχρηστα και να μετραει να τα βγαλω..... Χμμ δεν ξερω. Παντως βοηθανε σαν βαση για ανεμιστηρακια (εχουνε τρυπες ηδη) η και να κατσει τζαμι καπακι !

Το φωτιστικο ειναι ολα τα λεφτα.... Και σκεψου οτι ειναι με ανακλαστηρα τουμπανο μεσα και εχει και τζαμακι να κοβει οση ζεστη γινετε! Απλωνει το φως τελεια οπως φαινεται!

delta66 09-07-08 23:57

χμ ποσο πηγε το μαλλι? :rolleyes:
(ασε τα δωρα κλπ)

etomis 10-07-08 00:10

Ηθελα να σε ρωτήσω το συγκεκριμένο ενυδρειάκι (60 lt) από πού το προμηθεύτηκες? κάπου πήρε το μάτι μου ένα παρόμοιο της ARCADIA αλλά υπάρχουν μόνο 20 lt και 35 lt διαθέσιμα.

Ευχαριστώ και καλή επιτυχία.
Γιώργος

theofilos 10-07-08 00:16

Το ενυδρειο πηγε 55 ευρω..... μαζι με το φωτιστικο και το hang on φιλτρο.......... :D

orck 10-07-08 00:19

55€;
ειχε μεσα και δωροεπιταγη το 50% της αξιας του σε προιοντα;

θυμαται κανεις ποσο ειχε το carefour εκεινο το 54λιτρο;

gohn1990 10-07-08 00:22

49 νομιζω οτι το ειχε.....

theofilos 10-07-08 00:24

Ναι εχει μεσα και 50% δωροεπιταγη :D. Δηλαδη σου βγαινει 27 ευρω. Μολις το ειδα ειπα 27 ευρω για αυτο το φωτιστικο δεν ειναι τιποτα!

delta66 10-07-08 00:32

Μονο που θελει αλλα τοσα για πλεξι διαφανες καπακι και τρυπα για ανεμιστηρακι και .....:grin:
μια χαρα

theofilos 10-07-08 00:39

Αυτα ειναι 10 ευρω κοστος συνολικα που ειπες :cool:.

Το κακο ειναι οτι Παρασκευη ανεβαινω Αθηνα και Σαββατο παω διακοπες οποτε θα μεινει στη μεση μετα τις 20 θα το φουλαρω!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02496 seconds with 10 queries