Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια για δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=106)
-   -   Επιτελους ειδα γονους! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26056)

Andros 07-07-08 17:54

Επιτελους ειδα γονους!
 
Επρεπε να περασουν 2 μηνες για να παρω χαμπαρι οτι γεννησαν τα χρυσοψαρα.
Και αυτο τυχαια καθως ταιζα τα κοι και τα χρυσοψαρα την ιδια ωρα και στον ιδιο χωρο οπως παντα, ειπα να ψαξω κατω στο βυθο για τυχων φυλλα η οτιδηποτε αλλο και τοτε ειδα τρια ψαρακια 2cm περιπου, που υπολογιζω να ειναι 2 μηνων.
Αυτο εγινε πριν 10 μερες και απο εκτοτε εχω δει αρκετα πιτσιρικια τα οποια πιστευω οτι δεν ειναι απο την ιδια γεννα αφου εχω δει και παρα πολυ μικρα.
Τωρα επρεπε να βρω καποιον τροπο να τα ταιζω (να μην την βγαζουν μονο με αλγη) αφου αν εριχνα τροφη με τον συνηθη τροπο αυτη δεν θα εφτανε ποτε κοντα τους.
Ριχνω λοιπον τροφη στα μεγαλα ( εκει που τρωνε παντα στην ακρη της λιμνης) και τοτε ριχνω πανω στην φτυαροαποχη που εχω για να μαζευω τα φυλλα flakes και την κατεβαζω αργα κατω στον βυθο.
Αυτο το κανω απο την πρωτη μερα που ειδα τα μικρα και αυτη την στιγμη οταν παρουν χαμπαρι οτι κατεβαινει η αποχη και πριν φτασει κατω στο βυθο γινεται το ελα να δεις...
Με την πρωτη ευκαιρια θα ανεβασω φωτο....

SOCRATIS 07-07-08 18:15

Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για την διατροφή των γόνων σε μια εξωτερική λίμνη.Τρέφονται αδιαλείπτως
με ποικίλες και ωφελιμότερες τροφές από αυτές των έτοιμων.

Andros 07-07-08 19:00

Δηλαδη να μην ριχνω τροφη SOCRATIS ετσι για αλλαγη??? ( λεω εγω τωρα ) Ξερω οτι δεν θα εχουν προβλημα, αλλα οταν την ριχνω πεφτουν με τα μουτρα μεσα.

SOCRATIS 07-07-08 19:29

Διέκρινα ένα προβληματισμό στο πρώτο σου ποστ για το πως θα χορταίνουν οι γόνοι και γι΄αυτό
υποχρεώθηκα να σου γράψω ότι δεν ειναι απαραίτητο.

Andros 07-07-08 19:49

Δεν θα το ελεγα προβληματισμο απλα (αν και εχεις δικιο ετσι φαινεται στο ποστ) μιας και τρεφονται με τον τροπο αυτο ελεγα μηπως τον συνεχισω.

Θανάσης Ντίνης 07-07-08 20:42

φίλε andros να σου ζήσουν!!!!!!!!:smt041...περιμένουμε φοτο!!

Andros 07-07-08 21:08

Δυσκολα να τα πετυχεις με την καμερα Θαναση θα προσπαθησω ομως.

lucy 08-07-08 07:54

:p Να σου ζήσουν Andros!!! :smt041

Η ιδέα σου για το πως να ταίζεις το γόνο, μου έδωσε μια άλλη ιδέα!!! Αν το κάνω αυτό συχνά δεν θα φοβούνται την απόχη και θα τα πιάνω εύκολα!!! ;)

Andros 08-07-08 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 279245)
:p Να σου ζήσουν Andros!!! :smt041

Η ιδέα σου για το πως να ταίζεις το γόνο, μου έδωσε μια άλλη ιδέα!!! Αν το κάνω αυτό συχνά δεν θα φοβούνται την απόχη και θα τα πιάνω εύκολα!!! ;)

Χμμμ...:D
Παντως εγω lucy οποτε βαζω την αποχη μεσα στην λιμνη για να μαζεψω κανα φιλλαρακι τα μεγαλα την τρεχουν ξωπισω και μου σπανε τα νευρα αφου πολλες φορες μπαινουν και αυτα μεσα.
Εχουν συνηθισει βλεπεις την αποχη και εχει γινει μερος της ζωης τους αφου καθε μερα την βλεπουν μπροστα τους.:D

POURITANOS 08-07-08 21:28

Να σου ζησουν φιλε μπραβο. Αντε και στα δικα μας :), Μονο που ακομα δεν εχω λιμνη:smt090.

pani 08-07-08 21:33

andro μου να σου ζησουν και συμμεριζομαι τη χαρα σου γιατι δικη σου χαρα ειναι και δικη μου, ευχομαι να καταφερω να τα δω απο κοντα.... εξακολουθω να εχω καποιο μικροπροβληματα ακομη μετα απο ενα ατυχημα την τελευταια εβδομαδα.... μολις τα καταφερω θα ερθω να τα πουμε απο κοντα.

Tolis 08-07-08 22:03

περαστικα Πανιτσα!

pani 08-07-08 22:18

Ευχαριστω πολυ κ. Τολη, ελπιζω να τα καταφερω και αυτη τη φορα μιας και ολα ερχονται εναντιο μου την τελευταια χρονια.

PascM 09-07-08 00:15

Όλα θα πάνε καλά Πανίτσα μας άλωστε όπως λες και εσύ
... Η πολλή αγάπη ανοίγει πόρτες, γκρεμίζει τοίχους και κτίζει γέφυρες πάνω απο τη θάλασσα.

Andros 09-07-08 15:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pani (Μήνυμα 279390)
andro μου να σου ζησουν και συμμεριζομαι τη χαρα σου γιατι δικη σου χαρα ειναι και δικη μου, ευχομαι να καταφερω να τα δω απο κοντα.... εξακολουθω να εχω καποιο μικροπροβληματα ακομη μετα απο ενα ατυχημα την τελευταια εβδομαδα.... μολις τα καταφερω θα ερθω να τα πουμε απο κοντα.

Περαστικα σου Πανιτσα μου. Δεν σε φοβαμαι εσενα γιατι εισαι πολυ δυνατος ανθρωπος.
Θα τα πουμε απο κοντα.....

pani 15-07-08 21:53

ευχαριστω πολυ για τα περαστικα Μάνο και Ανδρο , ειμαι καλυτερα σε λιγες μερες θα εχουν περασει ολα.

klaz 15-07-08 22:27

σιδερενια και να εισαι παντα καλα αγαπημενη μου ΦΙΛΗ.;)

pani 16-07-08 06:31

Ευχαριστώ πολύ Κώστα μου, εύχομαι υγεία, χαρά και ευτυχία σε όλους.... και καλές διακοπές....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:36.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01679 seconds with 10 queries