Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Μεσογειακό (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=35)
-   -   μπορεί να πετύχει? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25683)

KOKOBAS 16-06-08 11:10

μπορεί να πετύχει?
 
Έχω την εξής σκέψη. Μπορεί να πετύχει ένα ενυδρείο μεσογειακό, το οποίο να χρησιμοποιεί σε 300λτ. 1 φίλτρο απόδοσης 900λτ ανά ώρα, 2 κυκλοφορητές νερού, βραχάκια μαζεμένα μέσα από τη θάλασσα, άμμο μαζεμένη από τη θάλασσα και εβδομαδιαίες αλλαγές νερού 50% με νερό από τη θάλασσα. Χωρίς skimmer kai calcium reactor.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 16-06-08 11:11

ΤΟ νερο της Θαλασσας που θα βαζεις θα ειναι καθαρο? Αμφιβαλω.

KOKOBAS 16-06-08 11:32

αυτό δε τ ξέρω, απλά η ερωτησή μου είναι αν θα πετύχει. θεωρητικά θα πετύχει. πρακτικά ο καθαρισμός επιτυγχάνεται και από το φίλτρο.

Θανάσης 16-06-08 12:16

όλα καλά αλλα οι εβδομαδιαιες αλλαγες νερου ..λίγο δύσκολο
εκτος απο καθαρη παραλία (λίγο δύσκολο στην αττική) πρεπει τ νερό να αντλείται -καλύτερα - απο κάποιο βάθος ...ιδανικά 10 μ.

γτ της επιφανίας ειναι συνηθως βρόμικο και οι πιθανότητες για παθογόνους πολύ μεγάλες

δηλαδή αυτό συμφέρει αν μενει κανεις διπλα σε θάλασσα και με μια μικρη εγκατάσταση να πέρνει απευθειας με αντλια νερό

accnt 16-06-08 12:37

Εάν το νερό το οποίο θα συλλέγεις είναι 100% καθαρό (λιγάκι δύσκολο) μπορείς να τα καταφέρεις.
Αλλά δεν φθάνουν αυτά….

Πρέπει να δεις το θέμα διατήρησης σωστής θερμοκρασίας. Αυτό είναι το δύσκολο χωρίς chiller.

KOKOBAS 16-06-08 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από accnt (Μήνυμα 273223)
Εάν το νερό το οποίο θα συλλέγεις είναι 100% καθαρό (λιγάκι δύσκολο) μπορείς να τα καταφέρεις.
Αλλά δεν φθάνουν αυτά….

Πρέπει να δεις το θέμα διατήρησης σωστής θερμοκρασίας. Αυτό είναι το δύσκολο χωρίς chiller.

το ένα είναι αυτό και το άλλο είναι η αλατότητα, δηλαδή με την εξάτμιση πως θα διατηρείς το επίπεδο αλατιου σταθερό?. η ιδέα μου έχει έρθει επειδή έχουμε ένα εξοχικό στην αίγινα και πάμε σχεδόν κάθε σκ το καλοκαίρι. Το πλάνο θα στηριχτεί σε φυσικό φωτισμό, δηλαδή το ενυδρείο θα είναι έξω και θα πέρνει φως από τον ήλιο.

Θανάσης 16-06-08 15:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 273251)
το ένα είναι αυτό και το άλλο είναι η αλατότητα, δηλαδή με την εξάτμιση πως θα διατηρείς το επίπεδο αλατιου σταθερό?. η ιδέα μου έχει έρθει επειδή έχουμε ένα εξοχικό στην αίγινα και πάμε σχεδόν κάθε σκ το καλοκαίρι. Το πλάνο θα στηριχτεί σε φυσικό φωτισμό, δηλαδή το ενυδρείο θα είναι έξω και θα πέρνει φως από τον ήλιο.

και τον χειμώνα ?
Επίσης νομίζω πως δυστυχως θα έχετε μεγάλο πρόβλημα με τς άλγες αν το βλέπει απευθειας ο ήλιος :roll: και βεβαια με την ψυξη ...θα βράσει
ειδάλως αν είναι σε σκια θα είναι λίγο το φως ,και δεν θα φαινεται και ωραιο....

KOKOBAS 16-06-08 16:54

το χειμώνα είναι πάντα πρόβλημα. η ερώτηση θα έλεγα ότι είναι περισσότερο θεωρητική, εάν δηλαδή γίνεται? δεν έχω σκοπό να το κάνω, τουλάχιστον όχι για ΄φετος. Πρόβλημα με άλγες θα έχει αυτό είναι δεδομένο.

accnt 16-06-08 17:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από KOKOBAS (Μήνυμα 273251)
.... δηλαδή το ενυδρείο θα είναι έξω και θα πέρνει φως από τον ήλιο.

Απλά ξέχασέ το.....;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01448 seconds with 10 queries