Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Corydoras Bronze - Κοπάδι;;; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25541)

Moutralewn 09-06-08 10:49

Corydoras Bronze - Κοπάδι;;;
 
Παίδες καλημέρα.

Θέλω τα φώτα μιας και δεν έχω ασχοληθεί με τα corydorakia!!

Άλλαξα το setup στο 80άρι μου πριν απο 20-25 μέρες. Έδωσα τα Κριμπς και έβαλα ένα κοπαδάκι tiger barbs (7 ψάρια) και ένα κοπαδάκι Cories Bronze (5 ψάρια).

Το θέμα μου είναι ότι απο την πρώτη στιγμη δεν συμπεριφέρονται σαν κοπάδι. Είναι το καθένα για "πάρτυ" του, σε αντίθεση με τα "τιγράκια" τα οποία ό,τι κάνουν, το κάνουν σαν κοπάδι.

Επίσης κάτι άλλο...... όταν σβήνουν τα φώτα, ένα συγκεκριμένο cory, ανεβοκατεβαίνει σαν τρελλό πάνω-κάτω σε όλο το ύψος του ενυδρείου για κάποια ώρα και μετά σταματάει. Μετά απο λίγο πάλι τα ίδια. Όταν "ξημερώσει" είναι όλα καλά. Συμπεριφέρεται κανονικά.

Να τονίσω ότι δεν ενοχλούνται καθόλου απο τα "τιγράκια" και ότι υπάρχουν κρυψώνες σε περίπτωση που θέλουν να "αποσυρθούν".

Τέλος, αμμωνίες και λοιπά βλαβερά είναι μηδενικά, η θερμοκρασία είναι στους 25 βαθμούς.

jimfytakis 09-06-08 11:15

Δεν εχουν προσαρμοστει ακομη.Δωστους λιγο χρονο εγκληματισμου

Moutralewn 09-06-08 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis (Μήνυμα 271148)
Δεν εχουν προσαρμοστει ακομη.Δωστους λιγο χρονο εγκληματισμου

20-25 μέρες και ακόμα δεν έχουν εγκλιματιστεί;
Τόσο δύσκολα στην προσαρμογή είναι τα cories;

....επειδή δεν μου έχει τύχει με κάποιο άλλο είδος ψαριού να μην έχει προσαρμοστεί μετά απο 25 μέρες.

imichal 09-06-08 20:57

To ανεβοκατεβασμα αυτο ειναι κατι το φυσιολογικο..... Το κανουν ολα τα κορυ... Μην ανησυχεις............

Kostas G. 10-06-08 17:10

Όπως είπε και ο Δημήτρης δεν έχουν προσαρμοστεί πλήρως ακόμα(ιδίως εκείνο που ανεβοκατεβαίνει γρήγορα συνέχεια...) για κάποιο λόγο,ίσως απότομη προσαρμογή,πολύ διαφορετικές συνθήκες ή κάποιος άλλος στρεσσογόνος παράγοντας μέσα στο ενυδρείο...Μερικές αλλαγές νερού βοηθούν στην πιο γρήγορη προσαρμογή τους προσφέροντας καλύτερες συνθήκες;)

Moutralewn 12-06-08 09:22

Η προσαρμογή έγινε προβλεπόμενα.
Οι συνθήκες θα ήταν σίγουρα διαφορετικές (πολύ-λίγο, δεν ξέρω).
Άλλος στρεσογόνος παράγοντας δεν θεωρώ ότι υπάρχει στο ενυδρείο. Δεν ενοχλούνται απο τα άλλα ψάρια, έχουν αρκετές κρυψώνες κλπ.

Θα προβώ σε μερικές μικρές αλλαγές νερού και είδωμεν.

Ευχαριστώ.

Kostas G. 13-06-08 19:48

Τίποτα:)

Θα στρώσει σύντομα πιστεύω,απλά όταν το stress ξεπεράσσει κάποια επίπεδα(καθώς επίσης και όταν χαλάσουν οι συνθήκες...),ορισμένα ψάρια αντιδρούν έτσι...Κράτα μας ενήμερους για τη συμπεριφορά του!:)

serifios 14-06-08 20:11

KostasG το αποτομο ανεβοκατεβασμα ως την επιφανεια και πισω ειναι κατι που το συνηθιζουν παντως ετσι δεν ειναι;

steady 14-06-08 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από serifios (Μήνυμα 272950)
KostasG το αποτομο ανεβοκατεβασμα ως την επιφανεια και πισω ειναι κατι που το συνηθιζουν παντως ετσι δεν ειναι;

και εμενα τα rabauti το κανουν συχνα αυτο και κοπαδιαζουν μονο οταν κατι ''γινεται'':D δηλαδη οταν πεφτει φαι η οταν κανω αλαγη νερου την υπολοιπη ωρα ειναι στον κοσμο του το καθενα:D:D:D

Kostas G. 17-06-08 08:34

Ναι,είναι φυσιολογικό αυτό αν γίνεται ανα κάποια διαστήματα και όχι π.χ. όλην την ώρα από το ίδιο ψάρι...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01422 seconds with 10 queries