Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Τροφή για guppy! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25446)

flying_guardian 04-06-08 23:37

Τροφή για guppy!
 
Καλισπέρα!
Αγόρασα προχθές 6 guppάκια (5 αρσενικα + 1 θυλικό). Μήπως μπορεί να με διαφςτίσει κανείς για το τι τροφί προτιμάνε? Γιατι την αρτέμια δεν δείχνουν να την πολυσυμπα8ούν!

Raven 04-06-08 23:42

Τα Γκαπι φιλε μου ειναι πολυ ευκολα στην τροφη τους. Ο,τι χωραει στο στομα τους γινεται δεκτο. Δωσε τους λιγο καιρο να προσαρμοστουν και θα δεις ποσο λαιμαργα ειναι. Τα φλεικς ειναι μια χαρα και εχει και ειδικα για ζωοτοκα.

flying_guardian 04-06-08 23:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 269673)
Τα Γκαπι φιλε μου ειναι πολυ ευκολα στην τροφη τους. Ο,τι χωραει στο στομα τους γινεται δεκτο. Δωσε τους λιγο καιρο να προσαρμοστουν και θα δεις ποσο λαιμαργα ειναι. Τα φλεικς ειναι μια χαρα και εχει και ειδικα για ζωοτοκα.


Σ' ευχαριστώ πολύ!

Raven 04-06-08 23:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 269673)
Τα Γκαπι φιλε μου ειναι πολυ ευκολα στην τροφη τους. Ο,τι χωραει στο στομα τους γινεται δεκτο. Δωσε τους λιγο καιρο να προσαρμοστουν και θα δεις ποσο λαιμαργα ειναι. Τα φλεικς ειναι μια χαρα και εχει και ειδικα για ζωοτοκα.

Ουπςς ,τωρα το ειδα.. 5αρσενικα-1 θηλυκο. Καλα πριν τα παρεις δεν εριχνες μια ματια εδω μεσα σε παλαιοτερα ποστ να δεις. Η αναλογια παει 1 αρσ-3 θηλ. Η αλλιως μονο αρσενικα. Θα την τρελλανουν στο κυνηγι την κοπελα.

Apollwnas 04-06-08 23:46

Εμενα αλλο με απασχολει!!5 αρσενικα και ενα μονο θηλυκο,θα την παλεψει λες??Επρεπε να βαλεις το διπλαασιο αριθμο σε θηλυκα να εχουν να παιζουν οι αντρες μας!!:D

flying_guardian 04-06-08 23:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 269675)
Ουπςς ,τωρα το ειδα.. 5αρσενικα-1 θηλυκο. Καλα πριν τα παρεις δεν εριχνες μια ματια εδω μεσα σε παλαιοτερα ποστ να δεις. Η αναλογια παει 1 αρσ-3 θηλ. Η αλλιως μονο αρσενικα. Θα την τρελλανουν στο κυνηγι την κοπελα.


Μα...κα...κία!!!! και πρέπει να είναι ήδη φοθσκωμένη γιατί από εκεί που την πήρα είχα αρσενικά θυλικά μαζι! Και βλέπς την κοιλίτσα τις να προεξέχει αρκετά!!!

Raven 04-06-08 23:50

Πηγαινε πισω τα 3 αρσενικα και ανταλλαξε τα με θηλυκιες.

flying_guardian 04-06-08 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 269678)
Πηγαινε πισω τα 3 αρσενικα και ανταλλαξε τα με θηλυκιες.

Δεν νομίζω οτι 8α το δεχτεί!!!!!!

Apollwnas 05-06-08 00:15

Κανε συ την προσπαθεια σου και αμα δεν τα δεχτει σκεψου το αναλογα την επομενη φορα αν θα ξαναγορασεις απο αυτο το μαγαζι

asourtzo 05-06-08 01:16

Εγω ειχα κανει το λαθος καποτε και ειχα βαλει 2-1 και παλι η θυληκια δεν αντεξε το κυνηγι :smt009:smt051

xontros 05-06-08 14:18

Αποκλείεται να μήν τα δεχτεί.. Αυτό που δε δέχονται τα πετ-σοπ είναι να επιστρέψεις ψάρια και να πάρεις πίσω τα χρήματά σου.. Συνήθως δέχονται "ξεφόρτωμα" (τουλάχιστον για μικρά ψαράκια, και δει για γκαπάκια που φεύγουν και εύκολα), και σε κάποιες περιπτώσεις δέχονται και ανταλλαγές.. Στην περίπτωσή σου δηλαδή, γυρίζεις κάποια αρσενικά και παίρνεις ίδιο αριθμό θηλυκών.. Και αν δεν το δέχεται, του βάζεις τις φωνές, και του λες ότι ήταν δικό του λάθος που δε σε ενημέρωσε για τη σωστή αναλογία.. Αν έχει και κόσμο το μαγαζί μέσα, και εκτεθεί κι αυτός στον κόσμο, αποκλείεται να μήν κάνει την αλλαγή..

Για την αναλογία αρσενικών θηλυκών..Εγώ δεν είμαι τόσο υπέρ του 1:3, αλλά κάτι σαν 1:2.. Γιατί αν είναι πάααρα πολλά τα θηλυκά, και αρχίσουν και γεννάνε, σίγουρα πριν ακόμα το καταλάβεις, θα έχεις πρόβλημα χώρου.. Οπότε για να γλιτώσεις το στρεσάρισμα του κηνυγητού, θα καταλήξεις σε υπερβολική ιχθυοφόρτιση!

Από τροφές, εγώ τους δίνω:
- Κάποια flakes της Flora με βάση τη σπιρουλίνα
- Flakes της Tetra για guppy (TetraGuppy)
και για τα πολύ μικράκια:
- Σπιρουλίνα σε σκόνη
- Ναύπλιους αρτέμιας (όποτε προλαβαίνω να ασχοληθώ)

Tolis 05-06-08 14:23

Το σωστο ειναι το 1/3 ομως ή και περισσοτερο. Δυστυχως ή ευτυχως τα ψαρια συμπεριφερονται οπως τα εμαθε η φυση κι οχι οπως θα θελαμε εμεις για να τα χωρεσουμε σε ενα ενυδρειο. Ηδη τα ψαρια του εμποριου ειναι αρκετα ευπαθη μιας κι εχουν μεγαλωσει σε αποστειρωμενο περιβαλλον, μην τους δημιουργουμε παραπανω στρες.

flying_guardian 05-06-08 17:10

Δηλαδή να κρατήσς 2 αρσενικά και τα άλλα 3 να τα κανω θυλικά? Άρα 2/4;

Raven 05-06-08 21:32

Παράθεση:

Δηλαδή να κρατήσς 2 αρσενικά και τα άλλα 3 να τα κανω θυλικά?
Ναι, στειλτα στη Casablanca για εγχειριση αλλαγης φυλου, και μετα στην Τηλο για παντρεια :D:D:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:48.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01744 seconds with 10 queries