Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   54αρι carrefur (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=25280)

delta66 27-05-08 00:51

54αρι carrefur
 
Εχει κανεις το 54λιτρο απο carrefur?
Τι γνωμη εχει?
Ηθελα μια καινουρια γυαλα για το μονομαχο μου και λεω αν αξιζει να τη στησω πανω στο 54αρι.
Με ενα eheim 2211 και ενα 50αρι jaeger. (Φωτα βλεπουμε)
Εχει κανεις υποψη του σε ποιο καρφουρ εχει 54αρι?
ή αν ξερει ποτε θα ξαναρθει και αν ξαναρθει. :)

Ronnie21 27-05-08 01:08

Γιατί δεν φτιάχνεις ένα μόνος σου γύρω στα 30 να δεις και την ομορφιά;;)
Να δεις και τι μπορείς να κάνεις με τα χέρια σου.

sorry για το offtopic

kotsis 27-05-08 01:19

Αν το πάρει στα 47 ευρώ κομπλέ που το δίνει το karefour των συμφέρει. Εγώ μόλις το αγώρασα από αγγελία εδω μεσά (για γενήστρα-νοσοκομείο) και το περιμένω απο μέρα σε μέρα αλλά σημερα το πετυχα σε πετ σοπ (ασχετα που το πουλουσε 120 ο κλέφτης) και το κοίταξα και ήταν μια χαρά. πιστέυω για μια φτηνή επιλογή είναι πολή καλό. Ποσο μάλον για ένα μονομάχο! Παρτι θα κάνει εκει μέσα:grin::grin::grin:

Ronnie21 27-05-08 01:22

Και συμφωνώ οτι μπορεί να γίνει μια κούκλα! Το προτείνω για τη χαρά της κατασκευής προς Θεού δεν έχω κάτι με την carrefour :D:p:D

kotsis 27-05-08 01:27

Αν είναι για την χαρά της κατασκεύης είναι άλλο θέμα;););)
Οικονομικά δεν ξέρω αν των συμφέρει όμως! Τζάμια, φίλτρα, θερμαντήρες, συλικόνες κτλ.. καλήτερα να έκανε κάτι ακόμα ποιο μεγάλο που θα των σύμφερε κιολας και εκεί θα έβλεπες χαρα που θα είχε ο delta! :D:D:D

delta66 27-05-08 03:02

Και οι δυο εχετε δικιο.
Το σκεφτηκα για diy αλλα αν υπολογισω πως θα φτιαξω και το καπακι βαλε φωτα κλπ. δεν συμφερει.
Τωρα "η χαρα της δημιουργιας" ναι, μπορει αν δεν βρω το ετοιμο.
Τον εχω τωρα σε 47αρι αλλα θελω να του παρω καινουριο παλατακι με αναβαθμιση σε φιλτρανση (2211) να χωραει και την τυρφη του που την εχω απ'εξω και θερμανση (jaeger).
Ηδη εχω παρει ανεμιστηρακι και fan controller.
Τα φυτα του και τα ξυλα του θα μετακομισουν απλα απο το παλιο στο καινουριο.
Χαλικακι καινουριο ψιλο που εχω βρει πολυ καλο και εχω βαλει και στο μεγαλο.

Αναμενω πληροφοριες.
Οποιος δει στο carrefur ας σφυριξει (οχι κλεφτικα):grin:

Ευχαριστω :smt052

Apollwnas 27-05-08 05:08

Το φιλτρακι που εχει το καρφουρισιο καλυπτει τα λιτρα του ενυδρειου??Γιατι οταν το ειδα δεν μου γεμισε το ματι!Αμα μιλας για ενα μονομαχο οκ αλλα αμα θες να βαλεις κανα κοπαδακι η κατι αλλο τι γινετε με την ιχθυοφορτηση??Τωρα αμα ειναι να δινεις και αλλα λεφτα για φιλτρο γιατι δνε περνεις ενα juwel στα ιδια λιτρα πανω κατω με χωρο κιολας για τα υλικα ??

gohn1990 27-05-08 05:34

εγω εχω το καρφουρισιο και αν εξαιρεσεις το φιλτρο που κανει δεν κανει για 20λιτρη γυαλα,απο θεμα ποιοτητας και ομορφιας εχω μεινει ικανοποιημενος......το μονο προβλημα ειναι οτι αν βαλεις δευτερη λαμπα,ανεμιστηρακια δεν χωρανε......και γενικα λογω του σχηματος του μπροστινου τζαμιου το καπακι δεν παιρνει και πολυ επεξεργασια.....

Πάνος 27-05-08 11:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gohn1990 (Μήνυμα 267029)
εγω εχω το καρφουρισιο και αν εξαιρεσεις το φιλτρο που κανει δεν κανει για 20λιτρη γυαλα,απο θεμα ποιοτητας και ομορφιας εχω μεινει ικανοποιημενος......το μονο προβλημα ειναι οτι αν βαλεις δευτερη λαμπα,ανεμιστηρακια δεν χωρανε......και γενικα λογω του σχηματος του μπροστινου τζαμιου το καπακι δεν παιρνει και πολυ επεξεργασια.....

κι εγω εχω το ιδιο ενυδρειο και το κυρτο μπροστινο τζαμι ειναι ολα τα λεφτα...δινει τελειως αλλη εικονα και αλλαξα γνωμη για τα καμπυλογραμμα ενυδρεια.....κρατησα το μανισιο φιλτρακι...δεν λεει πολλα αλλα με τακτικο καθαρισμα (για να μη μειωνεται η ροη του) και υποστηριξη απο φυτα δεν εχω προβλημα με μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων...
μεγαλωνω μεσα 25 κριμπς 3 εκατοστων και δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα...μη βαρατε τα ψαρια χαριζονται....

Apollwnas 27-05-08 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 267088)
κι εγω εχω το ιδιο ενυδρειο και το κυρτο μπροστινο τζαμι ειναι ολα τα λεφτα...δινει τελειως αλλη εικονα και αλλαξα γνωμη για τα καμπυλογραμμα ενυδρεια.....κρατησα το μανισιο φιλτρακι...δεν λεει πολλα αλλα με τακτικο καθαρισμα (για να μη μειωνεται η ροη του) και υποστηριξη απο φυτα δεν εχω προβλημα με μετρησεις αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικων...
μεγαλωνω μεσα 25 κριμπς 3 εκατοστων και δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα...μη βαρατε τα ψαρια χαριζονται....

Οταν λες αλλη εικονα να υποθεσω οτι φαινονται πιο μεγαλα τα ψαρια λογω καμπυλοτητας κτλ??Παντως πανο τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για τα λιτρα σου ετσι για να μην ξεχνιομαστε κιολας ε!!!

Πάνος 27-05-08 22:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 267295)
Οταν λες αλλη εικονα να υποθεσω οτι φαινονται πιο μεγαλα τα ψαρια λογω καμπυλοτητας κτλ??Παντως πανο τα ψαρια που εχεις δεν κανουν για τα λιτρα σου ετσι για να μην ξεχνιομαστε κιολας ε!!!

οχι δε φαινονται πιο μεγαλα...δε παραμορφωνει καθολου...απλα εχεις πιο μεγαλο οπτικο πεδιο...δε μπορω να το περιγραψω καλυτερα πρεπει να το δεις...
φυσικα και ειναι λιγα...που να δεις πιο πριν που ηταν στο 30αρι....ηδη εδωσα μερικα...με την ευκαιρια ..δεν παιρνεις κι εσυ μερικα?? :D..χαριζονται..

Apollwnas 27-05-08 23:25

Ειμαι ηδη φουλ απο κιχλιδες!!Δεν με παιρνει να βαλω αλλες πουθενα!!Ασε που ειναι και η αποσταση κομματακι δυσκολο εκτος και αν κανεις κατοικον ντιλιβερι :D!!Κανα γατοψαριδι αμα κατσει καλοδεχουμενο!Μου φαινεται και εγω σε λιγο καιρο θα αρχιζω να δινω τα κονβικτακια!!

nikman 02-06-08 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 267028)
Τωρα αμα ειναι να δινεις και αλλα λεφτα για φιλτρο γιατι δνε περνεις ενα juwel στα ιδια λιτρα πανω κατω με χωρο κιολας για τα υλικα ??

:smt023:smt023:smt023

Και τα cayman είναι ποιοτικά ενυδρεία και βγαίνουν και σε λίγα λίτρα που είναι ότι πρέπει για μονομάχους

orck 02-06-08 23:40

Σπυρο στο Carefour Αλιμου ΔΕΝ εχει :(

Apollwnas 03-06-08 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 269061)
:smt023:smt023:smt023

Και τα cayman είναι ποιοτικά ενυδρεία και βγαίνουν και σε λίγα λίτρα που είναι ότι πρέπει για μονομάχους

Λοιπον σημερα ειδα ενα cayman σε ενα πετ που ηταν καπου 21 λιτρα μεικτα!!Τιμη 110 ευρω και το επαιρνα 100!!!Ε οχι δα με αυτα τα λεφτα παιρνω πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο!!Καλα αλλα πανακριβα!!!

delta66 04-06-08 03:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas (Μήνυμα 269336)
Λοιπον σημερα ειδα ενα cayman σε ενα πετ που ηταν καπου 21 λιτρα μεικτα!!Τιμη 110 ευρω και το επαιρνα 100!!!Ε οχι δα με αυτα τα λεφτα παιρνω πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο!!Καλα αλλα πανακριβα!!!

Εχεις δικιο.
(πιστευω να ηταν τo classic 40 Plus γιατι το απλο classic 40, το εχω δει πολυ πιο φτηνα)
Εκτος αν τα πετυχεις σε καμια προσφορα
Αλλα και παλι 21 λιτρα ειναι.
Ειπαμε αναβαθμιση.
Οχι απο 35 λιτρα νερο να τον παω σε 21 :)
Να μου λεγες το cayman 50 professional ( 52Χ27Χ3 ) που ειναι κοντα στα λιτρα μου, ναι.
Αλλα εχει 153€.

maikl 02-11-08 19:50

-Επανερχομαι ξανα στο θεμα θελοντας να μαθω αν "κυκλοφορει" το 54λιτρο των carefour στα υποκ/τα της Θεσ/νικης,αν το ειδε καποιος και σε τι τιμη...:rolleyes:

g-pavl 02-11-08 20:37

TO EXO KAI EGO EDO KAI ENA XRONO KAI EINAI POLY KALO TO FILTRO DEN EINAI ARISTO ALLA AN TO KATHARIZEIS MIA FORA TO MHNA EINAI OK BEBEA EGO EXO POLLA PRAMATA MESA KAI EFTIAXA ME KOSTOS 30 EYRO ENA EXOTERIKO FILTRO ALLA KAI AYTO POU EXEI EINAI SXETIKA KALO TO EIXE PRIN KATI MERES STO KATASTHMA STHN KABALAS EINAI POLY KALO KAI GERW PARTO KAI THA ME THIMITHIS TO MONO POY THES EINAI OXYGONOTHS AN KAI TO FILTRO EXEI PAROXI OXYGONOU GIA EXTRA EPILOGES LEO

nashty11 02-11-08 23:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από g-pavl (Μήνυμα 302069)
EFTIAXA ME KOSTOS 30 EYRO ENA EXOTERIKO FILTRO

Μπορείς να δώσεις μερικές πληροφορίες για αυτό?

albireo 03-11-08 02:40

Πριν καμιά εβδομάδα το είδα στο carrefour στο ster αλλά είχε κοντά στα 80-90.. Ήθελα και εγώ να το πάρω αλλά θα περιμένω να ξανακάνουν προσφορά.

xontros 03-11-08 02:41

Να κανω μια αλλη προταση? (ειναι κατι που σκεφτομαι κι εγω εδω και καιρο, αλλα δυστυχως δεν εχω ουτε χωρο, ουτε χρονο, ουτε χρηματα..)

Γιατι δεν φτιαχνεις ενα μακροστενο ενυδρειο, σαν αυτο του chemical Μακη, ωστε να μπορεις, με καταλληλα χωρισματα, να το χρησιμοποιησεις και για αναπαραγωγη, αφου σου αρεσουν τοσο πολυ οι μονομαχοι?

PascM 03-11-08 03:44

Βρε τα φαντάσματα του forum.
Το ενυδρείο του φιλόξενα θα μας πει τώρα. :)

delta66 03-11-08 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από albireo (Μήνυμα 302159)
Πριν καμιά εβδομάδα το είδα στο carrefour στο ster αλλά είχε κοντά στα 80-90.. Ήθελα και εγώ να το πάρω αλλά θα περιμένω να ξανακάνουν προσφορά.

Το ενυδρειο των 54 λιτρων του καρφουρ ειχε γυρω στα 50-55€ γι'αυτο και το συζηταμε.
Αν ειναι για 80-90 βαζουμε καμια 10αρια € ακομα και παιρνουμε ενα ριο μικρο, και με δωροεπιταγη.

nikman 03-11-08 23:40

Καλά βρε Δέλτα έχουν περάσει πέντε μήνες και ακόμα στη σκέψη είσαι; :smt067

delta66 04-11-08 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 302496)
Καλά βρε Δέλτα έχουν περάσει πέντε μήνες και ακόμα στη σκέψη είσαι; :smt067

Αν διαβασεις καλυτερα θα δεις οτι το θεμα ειχε κλεισει για μενα και το επενεφερε ο imaikl στο ποστ 17.
Αλλος εχει να αποφασισει πλεον -+5

nikman 04-11-08 00:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 302508)
Αν διαβασεις καλυτερα θα δεις οτι το θεμα ειχε κλεισει για μενα και το επενεφερε ο imaikl στο ποστ 17.
Αλλος εχει να αποφασισει πλεον -+5

Ok sorry...αλλά για πες μου το πήρες ή όχι;

delta66 04-11-08 00:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikman (Μήνυμα 302511)
Ok sorry...αλλά για πες μου το πήρες ή όχι;

Δεν το βρηκα :smt102

υδροχόος 04-11-08 09:57

Άντε ας γράψω και εγώ την γνώμη μου ( αφού όλοι έχουν από μία ) για το καρφουρίσιο των 54 λίτρων . Πείρα και εγώ ένα και έχανε (ο υπάλληλος μου είπε ότι είχαν πολλές επιστροφές) .Το πήγα πίσω και μου έδωσαν άλλο που έχανε και αυτό αλλά από την κόλληση του πάτου αυτή την φορά . Έβαλα σιλικόνη σε όλη την πλαστική βάση γύρω-γύρω και έβαλα το ενυδρείο να καθίσει μέσα και είναι εντάξει . Το φίλτρο γράφει ότι γυρνάει το νερό 450 l/h αλλά ο χώρος για το υλικό είναι πολύ μικρός . Ο θερμοστάτης έχει μεγάλες αποκλίσεις (ρυθμισμένος στους 26 δούλευε 24-28 . Το άλλο πρόβλημα είναι ότι ανεβάζει θερμοκρασία το ενυδρείο (μάλλον λόγο μικρού όγκου στο καπάκι) .Με 25 βαθμούς το χειμώνα μέσα στο σπίτι το ενυδρείο έχει 28 και ο θερμοστάτης δεν δούλεψε ποτέ (το καλοκαίρι βάρεσε 31 ενώ το 120άρι που έχω έφτασε μέχρι 29).
Στα μαγαζιά πλέον κυκλοφορούν ενυδρεία πιο ποιοτικά νομίζω 50-60 λίτρων με φίλτρο eheim και jager θερμοστάτη στα 70 ευρώ. Με όλα αυτά που άλλαξα το καρφουρίσιο δεν μου βγήκε προσφορά:smt102 στα 50 περίπου ευρώ που το πείρα (η κανονική τιμή είναι παραπάνω) . Αυτά.

nikman 04-11-08 16:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 302550)
Στα μαγαζιά πλέον κυκλοφορούν ενυδρεία πιο ποιοτικά νομίζω 50-60 λίτρων με φίλτρο eheim και jager θερμοστάτη στα 70 ευρώ. Με όλα αυτά που άλλαξα το καρφουρίσιο δεν μου βγήκε προσφορά:smt102 στα 50 περίπου ευρώ που το πείρα (η κανονική τιμή είναι παραπάνω) . Αυτά.



Πες τα, πες τα. Έχει μαλλιάσει η γλώσα μου...:smt035

delta66 04-11-08 17:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από υδροχόος (Μήνυμα 302550)
...Στα μαγαζιά πλέον κυκλοφορούν ενυδρεία πιο ποιοτικά νομίζω 50-60 λίτρων με φίλτρο eheim και jager θερμοστάτη στα 70 ευρώ......

Εδω ανοιγεις θεμα.
Ποιο ενυδρειο 50-60 λίτρων, εχει απο τη μανα του φίλτρο eheim και jager θερμοστάτη στα 70 ευρώ ???? :rolleyes:


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02374 seconds with 10 queries