Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   SOS γενα.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24803)

Kotsos 06-05-08 13:34

SOS γενα....
 
Γύρισα σήμερα απο το σχολείο και βλέπω πάνω στο τζάμι κολημένα καμιά 30αριά αυγά. Δεν ξέρω ποιός τα έκανε αλλά το ένα απο τα 2 αγγελόψαρα είναι μπροστά και διώχνει ότι περνά. Το άλλο που και που τρώει κανένα. Τώρα που τάισα ηρέμισε.

Τι να κάνω για να τα σώσω? αν βάλω κανένα δυχτάκι θα είναι οκ? ή μηπως χρειάζεται να τα κάνουν τίποτα οι γονείς??? Να τα αερίζουν πχ..

Φοβάμαι να τα ξεκολήσω αποτο τζάμι....

PLease βοηθήστε με΄....

Ευχαριστώ:confused::confused::confused::confused:

xontros 06-05-08 14:41

Μήπως είναι apple snail?

Πάνος 06-05-08 14:43

τα σαλιγκαρια αυτα γεννανε εκτος νερου...περιμενε να σου απαντησουν οι αγγελοψαραδες μας....καλη τυχη!!!

xontros 06-05-08 15:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 259486)
τα σαλιγκαρια αυτα γεννανε εκτος νερου...περιμενε να σου απαντησουν οι αγγελοψαραδες μας....καλη τυχη!!!

Όπα! Συγνώμη! Είδα το "πάνω στο τζάμι" και κόλλησε το μάτι μου εκεί.. Γράψε λάθος! :D

Kotsos 06-05-08 21:41

Τα αυγά είναι μικρά 1 περίπου χιλιοστό διάμετρο και κιτρινοπά...
-------------------------
Χώρισα το ενυδρείο με ένα τούλι, γιατί έχουν μείνει τα μισά αυγά...

Μήπως το οτι τα τρώνε δείχνει κάτι?? Μήπως δεν είναι γονιμοποιημένα??
Πόσο καιρό κάνουν να βγούν τα μικρά??

PascM 07-05-08 00:16

Τι χρώμα έχουν τα αυγά σου τώρα? Έχουν ασπρίσει?
Οι γονείς πρέπει να έχουν πρόσβαση για να αερίζουν τα αυγά και αφαιρούν όσα δεν είναι γονιμοποιημένα ή ασπρίζουν (ένδειξη fungus).

Kotsos 07-05-08 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 259660)
Τι χρώμα έχουν τα αυγά σου τώρα? Έχουν ασπρίσει?
Οι γονείς πρέπει να έχουν πρόσβαση για να αερίζουν τα αυγά και αφαιρούν όσα δεν είναι γονιμοποιημένα ή ασπρίζουν (ένδειξη fungus).

Είναι ακόμη κίτρινα προς γρι, Μπεζ. Έβγαλα το τούλι και οι γονείς επέστρεψαν. Πόσο καιρό κάνουν να βγουν?? Όταν και αν βγουν θα τα προστατεύουν οι γονείς ή πρέπει να τα χωρίσω αμέσως??
-------------------------
Διάβασα πως οι πλέκο μπορούν να φάνε τα αυγά. Δεν έχω πλέκο αλλά έχω απλ σνειλς. Ισχύει το ίδιο??

Ακόμη έχω ένα μαχαιρόψαρο, ένα γατόψαρο και δυο λαμπέο αλμπίνο.
Μπορεί να κάνει κάποιο απο αυτά ζημιά στα αυγά??

Tolis 07-05-08 14:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 259692)
Ακόμη έχω ένα μαχαιρόψαρο, ένα γατόψαρο και δυο λαμπέο αλμπίνο.
Μπορεί να κάνει κάποιο απο αυτά ζημιά στα αυγά??

καλη ορεξη.....

Kotsos 07-05-08 19:17

4 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 259748)
καλη ορεξη.....

Είναι τόσο επιθετικό?? Δεν του φαίνεται. Είναι μικρό πάντος (κάτω απο 10cm) και δεν το έχω δει να πλησιάζει την περιοχή. Αντίθετα οι γονείς τα έχουν τσακίσει έχει μείνει περίπου το 1/5 των αρχικών αυγών.΄

Μήπως να κάνω μια προσπάθεια να ξεκολήσω μερικά αυγά και να τα βάλω μόνα τους??

Ορίστε και μερικές φώτο απο το ζευγάρι (μπορεί να ξεχωρίσει κάποιος το αρσενικό από το θυλικό??) και τα αυγά...

Tolis 07-05-08 19:49

Να ξεκολλησεις αυγα δυσκολο. Συνηθως παιρνουμε ολο μαζι το φυλλο - πετρα - ριζα που γεννανε. Την επομενη φορα, αν εχεις την καταλληλη υποδομη για να μεγαλωσεις τεχνητα τα μωρα.
Που σημαινει ενυδρειακι με αεραντλια και σωστη θερμοκρασια για την εκκολαψη, μεγαλυτερο ενυδρειο για το μεγαλωμα τους, τροφες καταλληλες απο τη πρωτη μερα που θα κολυμπησουν ελευθερα.

Ryu 07-05-08 19:55

το θυλικο στην κοιλια του λιγο πριν γεννηση εχει ενα σαν ΄σπιρακι΄.και στο αρσενικο εξεχει ενα ΄παλουκακι'..στην φωτο δεν φενοντε καλα....

Kotsos 08-05-08 11:12

Χθες πριν πάω για ύπνο υπάρχαν 6 αυγά, τα οποία φυσικά εξαφανίσθηκαν μέσα στο βράδυ...:(:(:(

Δεν πειράζει όμως την άλλη φορά...:):):)

Σαν ευχαριστώ για τη βοήθεια παιδιά...;););)

theodwros 08-05-08 11:36

kotsos ισως να τα μεταφερανε αλλου... και τα δικα μου ετσι κανουν , ξεκινησανε απο το θερμομετρο μετα τα ειδα σε φυλλο βαλισνεριας μετα χαθικανε και σημερα το πρωι ανακαλυψα σε αλλο φυλλο κατι μικροσκοπικες ουριτσες να τρεμοπαιζουν :) ειναι ψωνιο να τα βλεπεις! τουλαχιστον για μενα που ειναι η πρωτη φορα.

Kotsos 08-05-08 17:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από theodwros (Μήνυμα 259973)
kotsos ισως να τα μεταφερανε αλλου... και τα δικα μου ετσι κανουν , ξεκινησανε απο το θερμομετρο μετα τα ειδα σε φυλλο βαλισνεριας μετα χαθικανε και σημερα το πρωι ανακαλυψα σε αλλο φυλλο κατι μικροσκοπικες ουριτσες να τρεμοπαιζουν :) ειναι ψωνιο να τα βλεπεις! τουλαχιστον για μενα που ειναι η πρωτη φορα.

Όταν ήταν πάνω στο τζάμι, ήταν συνέχεια έκεί. λογικά δεν θα πρέπει να συνεχίσουν να τα προσέχουν στο νέο μέρος?? Δεν τα έχω δει όμως να μένουν σε κάποιο σημείο..

Μακάρι να τα έχουν μεταφέρει...:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01677 seconds with 10 queries