Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Θαλασσινό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Βοyο 125λ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24756)

Νίκος_Κρικ 04-05-08 15:15

Βοyο 125λ
 
4 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα και από έμενα. Είμαι νέο στο forum σας. Με λένε Νίκο και είμαι 23 χρονών. Με τα ενυδρεία ασχολούμαι μόνο 6 μήνες και έχω περάσει σχεδόν από όλα τα στάδια. Είχα ένα Sun Sun με τροπικά ψαρια. Μετά το γύρισα σε Malawi,μετά σε Jewel Rio 180 με Malawi και μετά το Rio έγινε με δίσκους. Αλλά τελικά με τράβηξε το Θαλασσινό νερό. Σας παρουσιάζω το reefaki μου και περιμένω τις γνώμες σας

PascM 04-05-08 15:37

Καλώς ήρθες!

Πότε πρόλαβες και τα είδες όλα και τελικά κατέληξες στο αλμυρό?
Anyway καλή συνέχεια!

madfdg 04-05-08 16:12

Νίκο καλωσήρθες!!Μην ανησυχείς για το άλμα σου γιατί υπάρχουν φίλοι που πήγαν κατευθείαν στο αλμυρό;)

accnt 04-05-08 17:42

Πες μας λίγα πράγματα για τον εξοπλισμό σου.... Ο βράχος είναι ζωντανός?

Νίκος_Κρικ 04-05-08 18:27

Το ενυδρείο δουλεύει 1,5 μήνα σχεδόν. Από εξοπλισμό έχει τα γνήσια πράγματα που έχει το ενυδρείο από την αρχή. Το μόνο που έχω προσθέσει από υλικά είναι ενεργός άνθρακας και αντιφωσφορικα. Τώρα περιμένω τον καιρό μόνο για να ξεκινήσω να βάζω κοράλλια κτλ
Να και οι χθεσινές τιμές μου
PH=8.2
KH=11.2
Ca=500
No2=0
No3=0
Nh3=0
Nh4=0
Po4=0
Αλατοτητα

accnt 04-05-08 21:34

Ε με αυτές τις μετρήσεις, μπορείς σιγά σιγά να βάλεις κάποια εύκολα κοράλλια.

Sotiris7 04-05-08 21:46

Ωραίοι το ενυδεριάκι σου φίλε Νίκο, αλλά αυτό που δεν βλέπω είναι το skimmer.

Δεν το βλέπω, ή δεν υπάρχει????? :)

Tricky 04-05-08 22:03

Ωραιο ενυδρειο φιλε μου ...

Το στησιμο του βραχου θα το αλλαζα λιγο ...καταρχην , θα αφηνα επαρκη χωρο δεξια/αριστερα για να περναει μαγνητης για καθαρισμα.Επισης ολο το οικοδομημα θα το αραιωνα λιγο και θα το απλωνα ωστε να υπαρχουν θεσεις για περισσοτερα κοραλια.

Επισης , τι ριχνεις απο ζουμια ? (buffer/calcium κλπ)

Τελος , τι φωτα φοραει το boyu ?

Νίκος_Κρικ 05-05-08 07:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sotiris7 (Μήνυμα 259019)
Ωραίοι το ενυδεριάκι σου φίλε Νίκο, αλλά αυτό που δεν βλέπω είναι το skimmer.

Δεν το βλέπω, ή δεν υπάρχει????? :)

Οπως βλεπουμε το ενυδρειο πισω απο την πλατη του βραχου ειναι ενα κομματι πλαστικο.Πισω απο αυτο το πλαστικο ειναι ολα τα μηχανηματα εκει μεσα.Skimmer, Θερμοστατης, Ενεργος Ανθρακας, Αντιφωσφορικα, Μακαρονι, Βιοσφαιρες, κυκλοφοριτης. Δεν ειναι δικη μου πατεντα ετσι βγαινει αυτο το ενυδρειο τα εχει ολα επανω του.το μονο που του λειπει οταν το αγοραζει καποιος ειναι αραγονιτης και βραχος :o
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tricky (Μήνυμα 259021)
Ωραιο ενυδρειο φιλε μου ...

Το στησιμο του βραχου θα το αλλαζα λιγο ...καταρχην , θα αφηνα επαρκη χωρο δεξια/αριστερα για να περναει μαγνητης για καθαρισμα.Επισης ολο το οικοδομημα θα το αραιωνα λιγο και θα το απλωνα ωστε να υπαρχουν θεσεις για περισσοτερα κοραλια.

Επισης , τι ριχνεις απο ζουμια ? (buffer/calcium κλπ)

Τελος , τι φωτα φοραει το boyu ?

Το στησιμο του βραχου το ειχα αλλαξει πολλες φορες αλλα τιποτα δεν μου αρεσε. Ηρθε ενας καλος μου φιλος που εχει χρονια ενα Reef 500 λυτρα και το κατεχει το αθλημα και το στησαμε ετσι οπως το εχω τωρα. Ισως σε μερικους να μην αρεσει η εμφανιση του στησιματος (ουτε εμενα με τρελενει) αλλα ειναι καλο το στυσιμο απο την μερια της κυκλοφοριας του νερου αναμεσα στους βραχους και οτι ο βραχος αναπνεει.Ισως αλλαχτη αλλη μια φορα γιατι πρεπει να αγορασω μια βαση και να κολλησω τον βραχο μεταξυ του.

Απο ζουμια δεν ριχνω τιποτα.Το μονο που κανω εγω ειναι υπομονη (αν και αρχιζει να τελειωνει) και τα ταιζω ;)

Απο φωτα δεν θυμαμαι τι εχει οταν παω σπιτι θα τα δω και θα απαντησω



*Παντως εχθες μου χαρισε ενας φιλος μου ενα κομματακι κοραλλι δεν ξερω βασικα πως λεγετε αλλα μολις πηγα να το τοποθετησω τα clownακια αρχισαν να μου τσιμπανε το χερι.Ρωτησα και μου ειπαν μηπως εχουν γεννησει αλλα κοιταζα στο ενυδρειο μου και δεν ειδα τιποτα.Μπορει να ειναι αυτο αλλα αν δεν ειναι αυτο τοτε τι αλλο μπορει να ειναι???

PascM 05-05-08 07:52

Δεν σε βοηθάνε και τα κομάτια πιστεύω στο στήσιμο.

Νίκος_Κρικ 05-05-08 16:17

Οντως επρεπε να ειχα παρει ενα με 2 μεγαλα κομματια και τα υπολοιπα μικρα.

Iann_is 05-05-08 16:49

Παντως το ενυδρείο αν ειναι αυτο που νομίζω έχει ακόμα και UV build in...

PascM 05-05-08 16:51

Η οποία αλάζει ή παραμένει build in ?? :)

Iann_is 05-05-08 16:52

Δεν γνωρίζω γιατί δεν το έψαξα και πολύ...

Πάνος 05-05-08 16:57

καλως ηρθες!!!:p

Νίκος_Κρικ 05-05-08 19:31

Δεν το γνωριζω για να σου πω την αληθεια γιατι το manual ηταν στα κινεζικα.Το extra που ξερω οτι εχει ειναι ενας μηχανισμος που οταν αναβουν οι λαμπες δουλευει ενα ανεμιστηρακι το οποιο ειναι πανω απο τις λαμπες.Θα ρωτησω για αυτο που μου ειπες.Ειναι ωραια ενυδρειακι για αρχη και οικονομικο σε σχεση με το red sea,Μετα απο αυτο σιγουρα θα παω για ενα 200*50*50=500 λυτρα αλλα ας δουλεψω αυτο κανενα 2 χρονια το παρα πολυ και βλεπουμε αν και πιστευω πιο νωρις :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:31.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01669 seconds with 10 queries