Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γατόψαρα Ν. Αμερικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Εξαφανιστηκε!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=24705)

Avaya 02-05-08 11:55

Εξαφανιστηκε!!!
 
Ρε παιδια στο ενυδρειο μου μεσα εχω 2 αγγελοψαρα, 2 clown, 2 γκουραμακια, ενα γατοψαρο που εχει κοκκινα πτεριγια και 2 πλακοστομους.
Λοιπον τωρα που εφυγα για διακοπες ολα ηταν καλα. μολις γυρισα ομως εχασα τον εναν μικρο πλακοστομο και πραγματικα εχω φαει τον τοπο να τον βρω αλλα τπτ.. σηκωσα τα παντα μεσα στο ενυδρειο και παλι τπτ.
Υπαρχει περιπτωση να πεθανε και να τον εφαγαν?
Λετε να εγινε τροφη ο κακομοιρης?

Kostas G. 02-05-08 11:58

Μην ανησυχείς,συμβαίνουν αυτά...:DΑπλά κάπου κρύβεται....Δώσε του χρόνο και θα κάνει την εμφάνιση του ξανά κάποια στιγμή;) Δεν υπάρχει λόγος να τον ψάχνεις γιατί μπορεί να κρύβεται σε τόσο απίθανο μέρος που δεν φαντάζεσαι με τίποτα...

Avaya 02-05-08 12:00

εχω να τον δω 3 μερες γι'αυτο το λεω!!! ελπιζω να ζει :)

Kostas G. 02-05-08 12:04

Το πιο πιθανό είναι να ζεί...;)Αν θες,τάισε με κλειστά τα φώτα του ενυδρείου και με χαμηλό φώς στο δωμάτιο και με αρκετή υπομονή θα βγεί...Τι είδος είναι;Πότε τον πήρες;

imichal 02-05-08 12:07

Σε τι ενυδρειο τα ειχες ολα αυτα ? Απο μετρησεις τι γινεται ?

Avaya 02-05-08 12:28

Θα προσπαθησω να βγαλω φωτο να δεις το ειδος.. αλλα ειναι ο κλασσικος που πουλανε σε ολα τα πετ και τον εχω περιπου 1,5 μηνα!!!. το εκανα αυτο να τα ταισω χωρις φως αλλα και παλι τπτ.
ειναι 120λ το ενυδρειο αλλα τωρα σε καμια εβδομαδα θα το αλλαξω!!
οι μετρησεις ειναι φυσιολογικες.
nh3 0
ph 6,5 - 7
gh 8-10 (βγαζει συνηθως)

υπαρχει περιπτωσει πχ να τον εφαγαν τα αγγελοψαρα???

Kostas G. 02-05-08 12:34

Αν είναι κάποιος από τους κοινούς θα χρειαστείς τελικά πολύ μεγάλο ενυδρείο...Η φωτό θα μας πείς το πόσο ακριβώς:D;)

Ακόμα και να πέθαινε και να τον έτρωγαν,θα έμενε το πάνω μέρος του που αποτελείται από οστέινες πλάκες και δεν τρώγεται ούτε αποσυντήθεται γρήγορα...;)

imichal 02-05-08 12:35

Αν πεθανε μπορει να τον εφαγαν. Δυσκολο το βλεπω ομως.... Ειναι αρκετα "σκληρο" ψαρι..... Λογικα θα πρεπει να κρυβεται οπως λεει και ο Κωστας..... Τι μεγεθος ειχε ?

Avaya 02-05-08 12:39

Το μεγεθος του ειναι (ηταν) περιπου 5-6 εκατοστα!! και ειναι ο κλασσικος!!!
ειναι σαν αυτον αλλα δεν ειναι ο δικος μου.. (ειναι απο το νετ αυτος) http://www1.istockphoto.com/file_thu...lecostomus.jpg

Kostas G. 03-05-08 08:18

Αν είσαι σίγουρη για το χρωματισμό του δικού σου οτι είναι έτσι,τότε έχεις Pterygoplichthys gibbiceps:) Γίνεται 45εκ. και όπως καταλαβαίνεις θα χρειαστεί ένα ενυδρείο τουλάχιστον 180-60εκ....Απλά για να το έχεις υπόψη του τίποτα άλλο;)

Έχουμε κανένα νέο του;

Avaya 03-05-08 17:26

Kostas τπτ ακομα!!! σημερα θα κανω μια αλλαγη νερου και θα τα βγαλω ολα απο μεσα μπας και δω φως!!! Αλλα δεν ελπιζω σε πολλα!!! οσο για τα λυτρα πιστευω τωρα σε καμια εβδομαδα να παρω ενα μεγαλητερο!!!!!

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 03-05-08 18:51

λεω εγω τωρα : Δεν ριχνεις και μια ματια πισω απο το ενυδρειο η γυρω γυρω ΜΗΠΩΣ πηδηξε εξω? Δεν ξερω αμα εχεις καπακι γι' αυτο το λεω.

Avaya 04-05-08 19:17

εχω καπακι. και εχτες τελικα που εκανα την αλλαγη νερου και τα εβγαλα ΟΛΑ δεν βρηκα τπτ :( μαλλον την φαγανε!!!!

imichal 04-05-08 20:03

Για πες μου γιατι μου ειχε τυχει μια παρομοια περιπτωση.....
Εχεις κοιταξει το φιλτρο....? Μηπως το φιλτρο σου εχει τιποτα χωρους που μπορει να μπει το ψαρι? Εμενα ειχε μπει ενα ψαρι απο εκει που βγαζει το φιλτραρισμενο νερο και ιχε εισχωρησει μεσα στο φιλτρο. Μιλαω για το ριο 125....
Το ψαρι μετα απο 2 βδομαδες αναζήτησης το βρηκα να κολυμπαει σε μια σπιθαμη νερου μεσα σε ενα μικρο χωρο στο φιλτρο.....

Kostas G. 04-05-08 23:29

Ίσως...Οι συγκεκριμένοι δεν έχουν και την πιο σκληρη θωράκιση και κάτι τέτοιο είναι εφικτό αν πέθανε πριν πολλές μέρες...
Ακριβώς όπως τα λέει και ο imichal είναι,ακόμα υπάρχουν ελπίδες,όσο απίθανο και αν ακούγεται:)Ξέρω και εγώ μερικές τέτοιες περιπτώσεις,σε μια από τις οποίες 2 pleco εξαφανίστηκαν με διαφορά μιας βδοαμάδας μεταξύ τους και ο ιδιοκτήτης τους τα έβγαλε όλα έξω και τα έψαξε όλα πολύ καλα χωρίς αποτέλεσμα 2 φορές,μια για τον έναν την πρώτη φορά και δεύτερη για τον άλλον οπού ακόμα και την άμμο την πέρασε με τα χέρια του χωρίς αποτέλεσμα και έπειτα από 1 μηνα από την εξαφάνιση του πρώτου τους βλέπει ξαφνικά και τους 2 έξω σε άψογη κατάσταση...:D
Οπότε υπάρχουν ελπίδες αν και δεν είναι κάθε μέρα τ 'Αι Γιαννιού...

Εύχομαι να ζεί και να τον δεις ξανά σύντομα:)

Avaya 05-05-08 10:29

επειδη εκεινη την ημερα καθαρησα και το φιλτρο και εβγαλα και τα πραγματα εξω δεν βρηκα τπτ. Τελικα τον κλαιγανε τον κακομοιρη!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:35.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01625 seconds with 10 queries