Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ο μονομαχος μου μπαταρισε..... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23834)

theodwros 21-03-08 23:44

ο μονομαχος μου μπαταρισε.....
 
Καλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουργειος και στο χομπι και στο φορουμ. Διατηρω σε ενα μικρο 20 λιτρο ενα ζευγαρι μονομαχους που δειχνουν να ζουν πολυ αρμονικα , ολα πανε καλα αλλα σημερα παρατηρησα κατι που για μενα τουλαχιστον δειχνει καπως παραξενο... ο αρσενικος ανεβαινει ψηλα γερνει το σωμα του κανοντας κατα καποιο τροπο μια γωνια 45 μοιρων με την επιφανεια και στεκεται ακινητο , η δε θυληκια πηγαινει και στεκεται διπλα διπλα του , τοτε επανερχεται αρχιζει για μερικα δευτερολεπτα ενα ψιλοπαιχνιδι θα ελεγα και η ιδια διαδικασια επαναλαμβανεται μερικες φορες ακομα. Σαν θεαμα ειναι πολυ διασκεδαστικο η και τρυφερο μπορω να πω αλλα τι συμβάινει; γιατι μπαταρει ετσι ο αρσενικος; αν απλα παιζουν οκ αλλα μιπως ειναι κατι αλλο; ειμαι ασχετος αλλα μου φαινονται υγιεστατα και τα δυο . ξερω οτι εγραψα πολλα.... αλλα φοβαμαι μην εχει αρρωστησει ο αρσενικος.

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 22-03-08 00:38

Φλερτ.Αν δεις και φυσσαλιδες στην επιφανεια τοτε ειναι η φωλια.

iki28 22-03-08 01:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 (Μήνυμα 247112)
Φλερτ.Αν δεις και φυσσαλιδες στην επιφανεια τοτε ειναι η φωλια.

Εγω θα ελεγα ζευγαρωμα κατα 90% ,σε λιγο θα μπορεσεις να δεις και ψαρακια μικρουλια .Αν ναι τοτε θα πρεπει να απομακρυνεις αμεσως την θηλυκια για να μην την μουνταρει.:smt041

theodwros 22-03-08 02:03

H επιφανεια ειναι γεματη φυσσαλιδες αλλα καπου διαβασα οτι για να ειναι φωλια πρεπει να ειναι συγκεντρωμενες σε ενα συγκεκριμενο σημειο , σε μενα ειναι διασπαρτες.:confused:

mariah 22-03-08 15:56

Γεια και απο μενα.Πιστευω οτι κακως τους εχεις μαζι.Το πιο πιθανο τα ψαρακια να εχουν στρεσαριστει.Το ζευγαρωμα των μονομαχων θελει διαδικασια και ειναι αρκετα δυσκολο για εναν αρχαριο.Προτεινω να τους χωρισεις αλλιως θα εχεις ασχημα αποτελεσματα.Οι μονομαχοι πανε παντα μονοι τους.Διαβασε σχετικα ποστ στην κατηγορια bettas.Καλη συνεχεια.

theodwros 22-03-08 18:10

Mariah γι αυτο ειμαι εδω... για το διαβασμα και φυσικα γνωμες απο πιο εμπειρους αλλα δε μου παει να τα χωρισω , κολυμπανε τοσο ομορφα μαζι και ποτε δεν ειδα αψιμαχιες αναμεσα τους , αν ηταν στρεσαρισμενα δεν θα ηταν και επιθετικα; αν εβλεπα τσακωμους φυσικα και θα τα χωριζα αλλα οσο τα βλεπω ετσι τα λυπαμαι να τα αφησω μονα.

_antonis_ 22-03-08 18:38

Πάντως οι φυσαλίδες σύντομα θα ενωθούν - θα γίνουν μία μάζα.

glazar 22-03-08 20:12

δικιο εχει η mariah.Πρεπει να ερχονται σε επαφη για το ζευγαρωμα μονο και μετα χωρια.(Α ρε τυχεροι οι μονομαχοι :) )

Ειναι λιγο δυσκολη η ολη διαδικασια.Υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα καποια στιγμη ο αρσενικος να την σκοτωσει την θηλυκια σου οσο ειναι μαζι.Τωρα οσο αφορα για τις φυσαλιδες θα πρεπει το φιλτρο σου να μην κανει αναταραξη της επιφανειας για να μην διαλυει την φωλια τους.

mariah 23-03-08 00:16

....αλλα δε μου παει να τα χωρισω , κολυμπανε τοσο ομορφα μαζι και ποτε δεν ειδα αψιμαχιες αναμεσα τους , αν ηταν στρεσαρισμενα δεν θα ηταν και επιθετικα; αν εβλεπα τσακωμους φυσικα και θα τα χωριζα αλλα οσο τα βλεπω ετσι τα λυπαμαι να τα αφησω μονα.[/quote]

Το ξερω οτι λυπασαι να τα χωρισεις αλλα φοβαμαι οτι θα εχεις κακα αποτελεσματα αν συνεχισεις να τα εχεις μαζι.Το θεμα δεν ειναι τί θελουμε εμεις αλλα τί ειναι καλο για τα ψαρακια μας.

theodwros 23-03-08 00:29

Μα 3 μηνες τωρα πανε απο το καλο στο καλυτερο τωρα θα παθουν κακο; παντως σημερα αγορασα τον ομορφοτερο μονομαχο που εχω δει μεχρι τωρα και τον εχω μονο του. αλλα το ζευγαρακι ειναι μια χαρα κι ο αρσενικος σταματισε να γερνει!!! ισως ο δικος μου μονομαχος να ειναι καλο παιδι , τι αλλο να πω; δε λενε οτι το καθε ενα απο αυτα τα ψαρακια εχει τη δικη του προσωπικοτητα;

Zorba_The_Freak 23-03-08 12:18

Παντως οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.

Καποιο ωραιο πρωι θα βρεις μονο εναν....

mariah 23-03-08 16:55

:smt023
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 247539)
Παντως οι πιθανοτητες ειναι εναντιον σου.

Καποιο ωραιο πρωι θα βρεις μονο εναν....


Συμφωνω και επαυξανω!:smt023

paraskevi_gr 05-05-08 12:50

Μπορεί να είναι βλακεία αυτό που λέω αλλά γιατί δεν δοκιμάζεις να τα χωρίσεις αλλά τα ενυδρεία τους να είναι αρκετά κοντα ώστε να βλέπονται?
Έτσι και δεν θα τα χωρίσεις εντελώς και αν δεις επιθετική συμπεριφορά τα απομακρίνεις. :p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01598 seconds with 10 queries