Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μα τί στο καλό έπαθε??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23327)

jimarassss 01-03-08 05:54

Μα τί στο καλό έπαθε???
 
Λοιπόν...έτσι στα ξαφνικά και μετά απο αρμονική συμβίωση 1,5 εβδομάδας, o ασημένιος καρχαρίας που έχω δέχεται αρκετά συχνά επίθεση απο το άλλο ψάρι μου (ένα Dwarf Gourami Blue). Ενώ μέχρι τώρα ήταν όλα καλά, κολυμπούσαν δίπλα δίπλα, τώρα μόλις το γκουράμι βλέπει τον καρχαρία του ορμάει. Φυσικά δεν μπορεί να του κάνει ζημιά γιατί ο καρχαρίας πετάγεται σαν σφαίρα, αλλα αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να χτυπάει στο ενυδρείο.

Τί έπαθε?? Τρελάθηκε??

Επείσης έχω και 2ο πρόβλημα. Το νερό μου για πολλούς και διάφορους λόγους είναι πολύ θολό. Τί μπορώ να κάνω έχοντας υπόψην οτι βρείσκεται στη 1μιση εβδομάδα με ψάρια μέσα μετα απο 2 εβδομάδες στρώσημο με χρυσόψαρο? Να αδειάσω το δικό μου και να πάρω νερό απο άλλο ενυδρείο ίσως?

giagligian 01-03-08 15:40

Κάνε μετρήσεις και πες μας αν έχεις αμμωνία. Είναι ο πιο συνηθισμένος λόγος που είναι θολό το νερό του ενυδρείου... Και όσο για το στρώσιμο 2 βδομάδες με χρυσόψαρο, τι να πρωτοπώ? Ότι 2 βδομάδες δεν φτάνουν για στρώσιμο? Ή ότι είναι βάρβαρο να στρώνεις με χρυσόψαρο??

jimarassss 01-03-08 15:54

Για το δεύτερο κομμάτι του ποστ, έχεις απόλυτο δίκιο. Απλά όταν γράφτηκα στο φόρουμ αυτό και διάβασα το σοστό τρόπο.....ήταν πολύ αργά...

Για τις 2 εβδομάδες που λές, το νερό μετρήθηκε και ήταν απολύτως κατάλληλο για προσθήκη ψαριών. Θα το ξαναμετρήσω λοιπόν...

Αν ξέρει κάποιος ας μου πεί για το γκουράμι και τον καρχαρία!

Perazzi 01-03-08 16:00

Μη στενοχωρείς και εγώ έχω ένα Dwarf Grourami όλο τσακώνετε με τα δολάρια αλλά δεν κάνει τίποτα

jimarassss 01-03-08 16:07

ΟΚ! Γιατί ήμουν έτοιμος να σκάσω χθές. Ευτυχώς σήμερα είναι ποιό ήρεμα τα πράγματα. Τελικά το συμπέρασμα είναι οτι είναι λίγο ''με τις ώρες'' του το γκουράμι...:D

Perazzi 01-03-08 16:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimarassss (Μήνυμα 241586)
ΟΚ! Γιατί ήμουν έτοιμος να σκάσω χθές. Ευτυχώς σήμερα είναι ποιό ήρεμα τα πράγματα. Τελικά το συμπέρασμα είναι οτι είναι λίγο ''με τις ώρες'' του το γκουράμι...:D

Ναι ακριβός κόπιες ώρες είναι ήσυχο αλλά και κάπιες ορμάει παντού:D

jimarassss 06-03-08 02:44

Κι εκεί που έλεγα τέλος τα προβλήματα.....δηλαδή έλεος... Απο τα 4 τέτρα νέον που έχω, τα 3 είναι μαζί σε ομάδα αλλα δεν δέχονται με τίποτα το 4ο.Του επιτηθονται μάλιστα με μανία άν πάει να τα πλησιάσει. Και πάλι το θέμα είναι οτι 2 εβδομάδες ήταν όλα καλά και τριγυρνούσαν όλα μαζι κοπάδι μεσα στο ενυδρείο. Ξέρει κανείς τι μπορεί να παίζει πάλι???

Μια λεπτομέρεια επείσης που παρατήρησα: Τα 2 κάθονται αρκετές ώρες κρυμένα πίσω απο ένα φυτό που έχω σε μια γωνία.Το 3ο κατα κάποιο τρόπο ''φυλάει'' το μέρος τριγυρίζωντας γύρο απο τη γωνία.....και το 4ο γυρνάει μόνο του στο ενυδρείο....

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-03-08 05:34

Αν και 4 νεον τετρα δεν ειναι κοπαδι (επρεπε να εχεις περισσοτερα) οταν ενα απο αυτα απομονωνεται απο τα υπολοιπα σημαινει οτι κατι δεν παει καλα με το ψαρι αυτο.

george 06-03-08 11:50

Σε πόσα λίτρα τα έχεις όλα αυτά ;

bessy 06-03-08 12:56

Όταν μου συνέβη κάτι παρόμοιο με ένα golden γκουράμι ένας φίλος που ασχολείται με το χόμπυ μου το χαρακτήρησε "τζάμπα μάγκα" :o και μάλλον έτσι είναι όπως διαπίστωσα στη συνέχεια. 'Εκανε το σκληρό όσο το έπαιρνε, μετά που μεγάλωσε ο bala ηρέμησε και κάνει το σκληρό σε ένα trihogaster leeri που ακόμα ΄τη σηκώνει την αγριάδα. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς από τη μικρή μου εμπειρία. Α, ελπίζω τα λίτρα σου να είναι επαρκή για τα ψαράκια ώστε να έχει το καθένα το χώρο που του πρέπει.

jimarassss 06-03-08 13:25

Λοιπόν, τα ψάρια είναι χωρισμένα σε 2 15άρια ενυδρία. Στο 1 είναι ο καρχαρίας με το γκουράμι και στο άλλο έχω τα 4 νέον

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 06-03-08 13:27

σε 15 λιτ ο καρχαριας μαζι με το γκουραμι?:smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018 :smt018Ουτε στα νεον δεν φτανουν τα 15 λιτ.

steady 06-03-08 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimarassss (Μήνυμα 241578)
Για τις 2 εβδομάδες που λές, το νερό μετρήθηκε και ήταν απολύτως κατάλληλο για προσθήκη ψαριών. Θα το ξαναμετρήσω λοιπόν...

σε δυο βδομαδες δεν στρωνει το ενυδρειο με τιποτα φιλε μου εκτος αν μπολιασες

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Perazzi (Μήνυμα 241583)
Μη στενοχωρείς και εγώ έχω ένα Dwarf Grourami όλο τσακώνετε με τα δολάρια αλλά δεν κάνει τίποτα

αυτη τι συμβουλη ειναι παλι?εκτος οτι δεν ειναι ο καλυτερος συνδιασμος δολλαριο gourami δεν πρεπει να ρωτησεις καποια πραγματα πριν πεις ''μην στεναχωριεσαι''? οπως αποδειχθηκε πρεπει να στεναχωριεται γιατι τα ψαρια του υποφερουν στα λιτρα του αυτα καλυτερα να προσεχουμε λιγο πριν γραφουμε..

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimarassss (Μήνυμα 241586)
ΟΚ! Γιατί ήμουν έτοιμος να σκάσω χθές. Ευτυχώς σήμερα είναι ποιό ήρεμα τα πράγματα. Τελικά το συμπέρασμα είναι οτι είναι λίγο ''με τις ώρες'' του το γκουράμι...:D

το συμπερασμα ειναι οτι ειναι τελειως λαθος η συνθεση σου και τα ψαρια σου υποφερουν και αργα η γρηγορα θα εξηλεωθουν

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από jimarassss (Μήνυμα 242906)
Λοιπόν, τα ψάρια είναι χωρισμένα σε 2 15άρια ενυδρία. Στο 1 είναι ο καρχαρίας με το γκουράμι και στο άλλο έχω τα 4 νέον

ο καρχαρια θελει κοπαδι και γινεται 35 cm οποτε θελει τοσο μεγαλο ενυδρειο που 15 λιτρα πρεπει να ναι το φιλτρο του
το gourami θελει καποια λιτρα και αυτο λιγοτερα βεβαια και τα νεον τουλαχιστον 6 αλλα ΟΧΙ σε 15 λιτρα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01587 seconds with 10 queries