Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   να προβληματιστουμε λιγο; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23268)

fishme1 27-02-08 22:59

να προβληματιστουμε λιγο;
 
θεωρειτε οτι σε ενα βιοτοπικο ενυδρειο εχουν θεση ψαρια που δεν εχουν φυσικα χρωματα,σχημα κλπ;

Raven 27-02-08 23:04

Πολυ σωστος ο προβληματισμος σου και σηκωνει πολλη συζητηση.
Εγω ειμαι καθετα αντιθετος σε οποιες δηποτε μορφες ειδων περα του φυσικου.
Και οχι μονο στο βιοτοπικο αλλα σε ολα τα κοινωνικα η μη ενυδρεια. Θεωρω οτι τα ψαρια που δημιουργηθηκαν απο την φυση ειναι και τα ωραιοτερα. Ισως διαφωνησουν οι δισκαδες μας,αλλα ειναι παντα η προσωπικη μου γνωμη.

Tolis 27-02-08 23:14

Δεν ειναι σωστος ο προβληματισμος.
Σαφως και δεν εχουν καμμια δουλεια σε βιοτοπικα ενυδρεια.
Στο αν εχουν σε αλλα ενυδρεια ειναι αλλη συζητηση.

fishme1 28-02-08 00:22

και εγω πιστευω οτι δεν εχουν καμια θεση σε κανενα ενυδρειο.

Stelios_Rjk 03-03-08 01:47

Οι δισκοι δεν εχουν προκυψει απο επιλεκτικες διασταυρωσεις?Αν ναι τοτε δεν εχουν αμεση σχεση με παπαγαλοψαρα ή βαμενα ψαρια. Τα τελευταια δεν ηθελες να θιξεις με το ποστ σου fishme1?
Εννοειται οτι ειμαι αντιθετος με καθε παρεμβαση στη φυση των ψαριων, μπορω να δεχθω μονο τις επιλεκτικες διασταυρωσεις για χρωμα αλλα οχι για δυσμορφιες οπως π.χ. τα molly-baloon.

PascM 03-03-08 02:10

Τα παπαγαλόψαρα είναι ψάρια όπου έχουν γίνει επεμβάσεις στο DNA ήτοι έχουν διασταυρωθεί γονιμοποιηθεί τεχνητά ενώ τα βαμένα είναι ψάρια που τα πιάνουν και τα βάφουν με ενέσεις ή λειζερ ή διάφορους άλλους τρόπους.
κάνε ένα κλικ στο μπάνερ της υπογραφής μου και θα διαβάσεις περισσότερα.

fishme1 03-03-08 02:56

οχι ηθελα να θιξω οτιδηποτε δεν ειναι οπως ειναι στην φυση.και επισης οι δισκοι δεν ειναι μονο επιλεκτικης εκτροφης υπαρχουν και υβριδια

PascM 03-03-08 10:48

Οι δίσκοι είναι επιλεκτικής αναπαραγωγής όπως και τα περισσότερα είδη χρυσόψαρου και οι μονομάχοι.
Δυστυχώς υπάρχουν και δίσκοι υβρίδια.

Stelios_Rjk 03-03-08 14:01

Ναι ε? Δισκοι υβριδια? Πολυ ασχημο αυτο, δεν το ηξερα.. Κανενα link σχετικο?
Καλα τι τροποποιηση υφισταται το DNA τους?

PascM 03-03-08 14:04

http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm

Cydox 04-03-08 01:33

Και εγώ είμαι κατά των επιλεκτικών αναπαραγωγών, αν και με ενθουσιάζουν τρομερά κάποιοι μονομάχοι ! Για τους δίσκους που αναφέρατε νομίζω πως είναι 3 τα είδη και γίνονται κάποιες αναμίξεις μεταξύ αυτών..δεν είμαι καθόλου σίγουρος γι αυτό που λέω όμως..Κάποιος που ασχολείτε με δίσκους να μας πει τι παίζει γιατί έχω μπερδευτεί και γω.

Aramis 04-03-08 21:34

Τα βασικά είδη των δίσκων χωρίζονται σε 4 κατηγορίες :καφέ, μπλε, πράσινοι και χέκελ.
Βέβαια μεταξύ των ίδιων κατηγοριών υπάρχουν δίσκοι με διαφοροποιήσεις στα εξωτερικά τους χαρακτηριστικά ανάλογα βασικά την περιοχή που ζουν.

Stelios_Rjk 05-03-08 15:52

Ναι το link αυτο το ξερω και το εχω διαβασει PascM, ελεγα μηπως υπηρχε κατι που να αναφερεται συγκεκριμενα στους δισκους.

PascM 11-03-08 14:15

Κάπου είχε πέσει το μάτι μου παλιότερα αλλά δεν το κράτησα sorry.

Moutralewn 24-03-08 08:28

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει θέμα βιοτοπικότητας με υβρίδια.
Πολύ απλά, όταν σε ένα ενυδρείο υπάρχουν υβρίδια ή βαμμένα ψάρια, παύει να είναι βιοτοπικό.

harilaos 22-05-08 01:48

Πιστεύετε όμως ότι έχει ουσία να φτιάξει κάποιος ενυδρείο βιοτοπικό για δίσκους και να βάλει δίσκους εκτροφής ή όχι ;

Το DNA των δίσκων εκτροφής έχει αλλάξει τόσο που δεν θα εκτιμήσουν το χαμηλό ph και το black water για παράδειγμα;;

netblues 22-05-08 07:10

Το μονο σιγουρο ειναι οτι το DNA των δισκων εκτροφης ΔΕΝ εχει αλλαξει.

Moutralewn 22-05-08 12:46

Πάντως προσωπικά έχω περιπτώσεις ατόμων που έχουν δίσκους οι οποίοι μεγαλώνουν, αναπαράγονται κλπ με τιμές νερού δικτύου.

Χωρίς Α/Ο, black water κλπ κλπ

...αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με δίσκους δεν ξέρω "τί παίζει"

nikitasp 28-05-08 07:05

οι δισκοι μπορει να επιβιωνουν και να αναπαραγωνται σε μετρια σκληρα νερα αλλα δεν ζουν εκει. ενα ενυδρειο με τιμες νερου δικτυου, θα σε εχει ολο στο τρεξιμο...χρειαζεται μεγαλη προσοχη και εξοπλισμο, μιας και το ανοσοποιητικο συστημα των δισκων δεν ειναι ανεπτυγμενο επειδη στα οξινα νερα που ζουν οι ασθενειες ειναι ελαχιστες. δεν ειναι ευαισθητο ψαρι, αλλα σε νερο γεματο βακτηριδια και χωρις ανοσοποιητικο συστημα ο καθενας θα ηταν επιρρεπης σε ασθενειες. τα πραγματα δε, γινονται ακομα χειροτερα οταν μιλαμε για αγριους δισκους.

netblues 28-05-08 07:21

Βιολογικα υπαρχει εξηγηση σε αυτό. Οι δισκοι εκτροφειου γεννηθηκαν και επιβιωσαν σε συνθηκες οπου υπηρχαν μικροβια που κανονικα δεν θα εβρισκαν ποτε στο φυσικο τους περιβαλλον. Οσοι καταφεραν να επιβιωσουν (οχι απαραιτητα λιγοι) ανεπτυξαν αντισωματα σε αυτα οποτε και σε αλλες συνθηκες δεν εχουν προβλημα. Γενικοτερα οι νεαροι οργανισμοι τα καταφερνουν καλυτερα στη δημιουργια αντισωματων απο οτι οι ενηλικες.
Οι αγριοι δισκοι παλι που δεν εχουν ξαναδει τετοια μικροβια, αν βρεθουν σε τετοιες συνθηκες ειναι ηδη ενηλικοι, οποτε δυσκολα θα τα καταφερουν....

nikitasp 28-05-08 07:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 267350)
Βιολογικα υπαρχει εξηγηση σε αυτό.

ο σωτηρης το εθεσε πιο σωστα επιστημονικα (με τρελαινει οταν μιλας επιστημονικα:grin:)

netblues 28-05-08 07:26

Που να μουν και επιστημανας..:P

Giorgos 28-05-08 14:07

Βέβαια, παρόλα αυτά τα επιστημονικά που έγραψε ο Σωτήρης, πρέπει να επισημανθεί ότι το κάθε ψάρι πρέπει να κρατείται σε συνθήκες που να πλησιάζουν όσο το δυνατόν περισσότερο σε αυτές που θα είχε στη φύση. Στην περίπτωση των δίσκων, άγριων ή εκτροφής, πρέπει να έχουν μαλακό και όξινο νερό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01872 seconds with 10 queries