Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   ερωτηση!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23092)

tasinio 21-02-08 21:33

ερωτηση!!!
 
Εχω 2 ενυδρεια τησ jewel
και 8ελω να δοκιμασω ενα carefour...ειναι καλα...ή 8α εχω προβληματα...ειναι αξιοπιστα ή αστα να πανε??(σκεφτομαι να τα αγορασω για τι ειναι φθηνα για αυτο θελω να μου πειτε αμα ειναι καλα ή να μην τα σκεφτομαι καν σαν επιλογη?):rolleyes:

Πάνος 21-02-08 23:14

φιλε μου το οτι δινει παιρνεις ειναι κανονας...τωρα απο εκει και περα....
εχω 2 των καρφουρ ...το 120 και το 56...
το παχος τζαμιου ειναι καλο και οι συγκολλησεις μια χαρα....σαν γυαλα δηλαδη οκ..
τωρα βγαζει και με στεγανα ακροφυσια αν και εγω εχω το παλιο 120 με το προστατευτικο...το 56 μου ειναι με στεγανα..
θες παντως πατεντα για δευτερη λαμπα...η βαση σαν επιπλο ειναι ομορφη και δενει μια χαρα με τα wege επιπλα ειδικα.το φιλτρο ειναι μεγαλο και αν και εχει μονο σφουγγαρι εσυ μπορεις να βαλεις πολλα υλικα μεσα....
θερμοστατης και φιλτρο τρεχουν στο παλιο 2 χρονια και δεν ειχα κανενα προβλημα...αν θες να μαθεις κατι αλλο ρωτα...κι εγω για οικονομικους λογους τα πηρα και μου κανουν μια χαρα...

Apollwnas 21-02-08 23:43

Για το 120 που λες το ειχα δει σε ενα πετ σοπ που το ειχε κ αυτος απο οτι μου ειπε του τρεχαν τα νερα.Οι υδρατμοι δηλαδη εφευγαν απο μια τρυπουλα που εχει το καπακι εκει που ταιζεις κ οταν ξαναγινονταν υγρο νερο ετρεχαν κατα μηκος του ενυδρειου κ κατεληγαν στο πατωμα με αποτελεσμα το επιπλο να σαπισει κ να ειναι σαν ποντικοφαγωμενο!!Το εχω δει με τα ματια μου το επιπλο.Το εχω σκεφτει κ γω για καρφουρισιο αλλα αυτο με απετρεψε !!!Επισης ο κυκλοφοριτης θα ειναι τοσο αξιοπιστος?? Καμια αλλη γνωμη ?? :cool:

Πάνος 21-02-08 23:55

"Οι υδρατμοι δηλαδη εφευγαν απο μια τρυπουλα που εχει το καπακι εκει που ταιζεις !!!Επισης ο κυκλοφοριτης θα ειναι τοσο αξιοπιστος?? Καμια αλλη γνωμη ?? :cool:"

δεν ξερω αν μιλαμε για το ιδιο ενυδρειο γιατι το 120 δεν εχει καμια τρυπουλα στο καπακι για να ταιζεις...:confused:
για κυκλοφορητη σκεφτηκα κι εγω να παρω πιο δυνατο αλλα αποφασισα να μην τον αλλαξω...και η βιολογια μου ειναι πολυ καλη ...ΝΗ3-ΝΟ2..ολα μηδενισμενα...αρα κανει δουλεια σαν ταχητυτα ανακυκλωσης νερου...απλα εβαλα μακαρονι και υαλοβαμβακα και εξτρα σφουγγαρι στο φιλτρο...μειωσα το μηκος του λαστιχου εξοδου του κυκλοφορητη κι εμεταλλευτηκα και το τριτο διαμερισμα...
κανεις αλλος να πει γνωμη??

Apollwnas 22-02-08 00:01

Οκ μπορει να μην ειναι ακριβως το ιδιο μπορει παρτιδα με παρτιδα να εχει διαφορες,εγω μιλησα γιαυτο που ειδα το δικο σου ισως εχει αλλη κατασκευη στο ανοιγμα της ταιστρας.Αυτο που λεω εγω το εχει 120 ευρο περιπου το δικο σου ποσο το ειχες παρει ? Εντωμεταξη αμα το πετυχεις σε προσφορα το παιρνεις κ ποιο φτηνα καμια φορα ετσι δεν ειναι ?

Πάνος 22-02-08 00:09

εγω το πηρα 120...τωρα το ειδα νομιζω με 100 και με στεγανα ακροφυσια..

Iann_is 22-02-08 00:16

Πάρτο άφοβα...
Με 100€ και μόνο την γυάλα να κρατήσεις και το έπιπλο αξίζει...

Apollwnas 22-02-08 00:21

Τι ειναι τα στεγανα ακροφυσια??

Iann_is 22-02-08 00:41

Η λάμπες συνδέονται αριστερά και δεξιά με δύο φισάκια.
Αυτά πρέπει να είναι στεγανά για να μην μπαίνει νερό και βραχυκυκλώσουν

tasinio 23-02-08 14:53

ετσι και αλλιως αυτα χρειαζομαι εχω φιλτρα κκαι 8ερμοστατες απο αλλα ενυδρεια!!αρα μονο γυαλα και επιπλο αξιζει...αρα να το παρω!και τα εξαρτηματα τους(φιλτρα,8ερμοστατες )να τα εχω ρεζερβε?Ε?

Perazzi 23-02-08 14:57

Τι τιμή έχουν τα ενίδρια του καρφούρ ,περίπου ???

Iann_is 23-02-08 15:34

Να το πάρεις.
49€ 56λιτ. 99€ 96λτ 119€ 120λιτ

mikele 23-02-08 23:15

και εγω εχω ενα του καρφουρ μια χαρα ειναι .......απλα αν θελεις και το απαιτουν οι κατοικοι σου ενα εξωτερικο φιλτρο καλο και εισαι ετοιμος.....:smt023 :smt023 :smt023

tsagod 24-02-08 12:59

το πιο σημαντικο προβλημα που εχουν τα καρφουρισια ειναι οτι ειναι στενα... Κατα τα αλλα ειναι οκ...

tasinio 25-02-08 14:34

ευχαριστω παρα πολυ και 8α η8ελα να μου πειτε τισ διαστασεις του 96λzw(δηλαδη παω και το παιρνω ανετα?);)

steady 25-02-08 14:45

80*30*40υψος

ναι ανετα το περνεις


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:15.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01465 seconds with 10 queries