Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Τεχνητή φλούδα πέτρας (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23024)

Apostolis 19-02-08 09:29

Τεχνητή φλούδα πέτρας
 
1 Συνημμένο(α)
Ξέρει κανείς "τί παίζει" (για background)???

Tolis 19-02-08 11:16

http://www.tepo.gr/petra.html

Ενδιαφερον...

Iann_is 19-02-08 11:20

Έστειλα mail για περισσότερες πληροφορίες...
Το κόστος είναι περίπου 15€ το τετραγωνικό και περιμένω για πληροφορίες οσο αφορά τα υλικά κατασκευής...

Tolis 19-02-08 11:28

Και διαστασεις θα ενδιεφεραν.

Iann_is 19-02-08 11:36

Περιμένω 2ο τηλ για πληροφορίες οπότε θα ρωτήσω και αυτο...

Tkagem 19-02-08 11:53

Πραγματικά ενδιαφέρον, να μια ωραία ιδέα να ντύσεις μέρη του σπιτιού και να σπάσεις τη μονοτονία....

Tolis 19-02-08 12:07

Το σημαντικο ειναι να μην εχουν χρησιμοποιησει καποιο κολλωδες υλικο για να συγκρατησουν την πετρα σε μορφη φλουδας.

Iann_is 19-02-08 12:07

Παράθεση:

Πραγματικά ενδιαφέρον, να μια ωραία ιδέα να ντύσεις μέρη του σπιτιού και να σπάσεις τη μονοτονία....
:rolleyes::smt120:D
Πολυ ωραία ιδέα επίσης για στολή για τις απόκριες!!!

maniac 19-02-08 12:12

Δεν ηξερα οτι υπαρχει σε μικρο παχος και ψαχνω πετρα για να ντυσω εναν εσωτερικο τοιχο. Περιμενουμε νεοτερα

lucy 19-02-08 12:26

Άραγε θα μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι το υλικό είναι αδρανές μέσα στο νερό;

Πάνος 20-02-08 01:18

αν ειναι σταθερο και μη τοξικο θα σωσει πολλους!!!

Apostolis 20-02-08 02:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex-poli (Μήνυμα 238498)
αν ειναι σταθερο και μη τοξικο θα σωσει πολλους!!!

em... gi'auto to arxisa to thread...! An to dei kaneis apo konta i to dokimasei, as mas pei i akomi kalitera as mas ferei kai ena deigma kapoio Savvato sto silloga... ;)

lucy 21-02-08 09:00

Έστειλα e-mail και μου απάντησαν σε ποιό μαγαζί στην Θεσσαλονίκη μπορούμε να βρουμε την φλούδα!
Να το πω; Μήπως θεωρηθεί διαφήμηση;

Tolis 21-02-08 10:42

Να το πεις

lucy 21-02-08 11:10

Εντάξει!
Τα προϊόντα αυτά τα έχει η Τσουλφίδου Ελένη Γ. Σχολής 174 τηλ. 2310471096

Πάνος 21-02-08 23:04

κι εγω τους εστειλα μειλ και πηρα αυτη την απαντηση για το αν μπορουν να μπουν μεσα σε ενυδρειο...

ΚΥΡΙΕ xxxxxxxxxxxxxxx

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΑΣ. ΠΡΩΤΑ ΑΠ' ΟΛΑ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΗΤΗ ΦΛΟΥΔΑ ΠΕΤΡΑΣ.ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕΤΕ ΤΟΠΟΘΕΤΩΝΤΑΣ ΤΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΦΘΟΡΑ ΤΗΣ ΠΕΤΡΑΣ.ΔΗΛΑΔΗ Η ΠΡΑΣΙΝΙΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΟΠΩΣ ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΤΡΕΣ ΑΛΛΩΣΤΕ.ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ ΣΑΝ ΥΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΥΤΗ Η ΦΘΟΡΑ.





ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ
ΤΕΠΟ

Neoklis 21-02-08 23:26

Αν είναι όντως έτσι νομίζω ότι βρέθηκαν οι επόμενοι σούπερ walls... Και με λίγη άλγη πάνω τους θα γίνουν τέλειοι....!!!:p

Πάνος 21-02-08 23:30

σκεφτομαι να παρω 3ο ενυδρειο 56 λτ...μαλλον θα το δοκιμασω....ειναι ΜΕΓΑΛΟΣ πειρασμος!!!!

Iann_is 22-02-08 00:19

Εγω στο πηγάδι κατούρισα?
Δεν μου έχουν απαντήσει ακομα!!!

Tolis 22-02-08 00:26

Δεν ρωτησατε διαστασεις μαξιμουμ ομως...

Iann_is 22-02-08 00:43

Εχω ρωτήσει. Περιμένω ακόμα απάντηση!!! :(

Πάνος 22-02-08 01:32

φανταζομαι πως θα ειναι κομματια που ενωνονται...οποτε το μαξιμουμ δε νομιζω οτι ειναι προβλημα...μαλλον το μινιμουμ αν ειναι δυσκολο να κοπει....
αφου εχουμε πλεον και τηλεφωνικο νουμερο (μπραβο lucy) θα πεσει συνεννοηση...
ιαν καλυτερα να ξαναστειλεις μηπως δε παρελαβαν το μειλ σου...γιατι εμενα μου απαντησαν μεσα σε 24 ωρες..

Iann_is 22-02-08 01:37

lol
Είχε πάει στα junk!!!!

Παράθεση:

ΚΥΡΙΕ XXXXXXXXX


ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΩΝ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΜΑΣ.ΔΥΣΤΥΧΟΣ ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΠΟΥ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ.ΘΑ ΠΙΑΣΕΙ ΜΥΚΗΤΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΙ.

:smt120:smt120:confused:

lucy 22-02-08 09:46

Μόλις μίλησα με την κυρία Ελένη στο τηλέφωνο και μου είπε ότι επειδή το προϊόν δεν είναι φτιαγμένο με προδιαγραφές για χρήση στο νερό, δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για την συμπεριφορά του μέσα στο ενυδρείο.

Αφού μάλιστα είναι συνθετικό οι αμφιβολίες για την ασφαλή χρήση του είναι ακόμα περισσότερες!

Και σκέφτομαι τώρα εγώ ... αν αυτή η φλούδα μπει έξω από το ενυδρείο, και φαίνετε πίσω από το τζάμι θα είναι καλό θέαμα; Τι λέτε;

Iann_is 22-02-08 09:54

Αν μπει πίσω από το τζάμι θα χάσει και την τρισδιάστατη αίσθηση που θα έχει.
Θα είναι σαν αφίσα. ένας τρόπος για να φαίνονται οι όγκοι θα ήταν να τοποθετηθεί σε μια απόσταση από το τζάμι και να φωτίζεται και αυτό με ανεξάρτητο φωτισμό αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος ότι θα αξίζει τον κόπο.

Andreas301 22-02-08 11:42

Lucy καλά όλα αυτά που γράφεις και οι αμφιβολίες που προκύπτουν.
Ίσως όμως απλά οι άνθρωποι να θεωρούν "χάλασμα" την άλγη και τη πρασινίλα που θα αναπτυχθεί (κάτι που εμάς δεν μας ενοχλεί φυσικά).
Αυτό ίσως φαίνεται να εννοούν από το μήνυμα που πήρε ο panos-alex-poli.

Το θέμα είναι αν αλλοιώνεται το υλικό και αφήνει διάφορα χημικά στο ενυδρείο. Το ότι είναι συνθετικό δεν σημαίνει ότι αλλοιώνεται κατ' ανάγκη (πολλά υλικά που αγοράζουμε για το ενυδρείο είναι συνθετικά αν και φτιαγμένα για το ενυδρείο συνεπώς αδρανή και ουδέτερα... και η σιλικόνη το ίδιο επικίνδυνη είναι αλλά όταν στεγνώσει είναι ΟΚ).

Ένα ερώτημα είναι αν χρησιμοποιείται σε εξωτερικούς χώρους που μάλλον η απάντηση είναι προφανώς ναι αφού στη σελίδα τους αναφέρουν ότι αντέχει σε παγετό κλπ. Αν λοιπόν είναι πρωταρχικά για εξωτερικούς χώρους τότε φυσιολογικά "αντέχει" στην καλώς εννοούμενη έκθεση σε νερό (βροχή) αέρα, ήλιο, UV κλπ.

Λοιπόν εγώ με την πρώτη ευκαιρία θα περάσω από κει και θα δω το υλικό από κοντά οπότε ίσως έχουμε έτσι καλύτερη εικόνα.

lucy 22-02-08 11:51

Ανδρέα αυτό που λες ρώτησα κι εγώ, αν σαν συνθετικό υλικό είναι αδρανές ή αν αφήνει τοξικές ουσίες για τα ψάρια, και μου είπε ότι δεν γνωρίζει γιατί το προϊόν φτιάχτηκε για άλλη χρήση.

Το μόνο που μένει είναι δοκιμές, αλλά πως; να κάνουμε κάποιο ψάρι πειραματόζωο; Αποκλείεται να το κάνει κάποιος ενυδρειόφιλος!!!
Μήπως υπάρχει άλλος τρόπος; γνωρίζει κανείς;

Andreas301 22-02-08 11:59

Το φαντάστηκα ότι λογικά ρώτησες και αυτά.
Όχι φυσικά δεν μπορούμε να κάνουμε πειραματόζωα τα ψάρια μας.

Κοίτα, το προϊόν αυτό είναι πέτρα, τσιμέντο και ρητίνες (όπως λέει στο site).
Το τσιμέντο είναι υλικό που έχουμε ξαναχρησιμοποιήσει σε ενυδρεία. Οι ρητίνες τώρα, εξαρτάται από τον τύπο.
Θεωρητικά είναι αδρανή τα υλικά αυτά μετά από κάποιο χρόνο πήξης.

Το ιδανικό θα ήταν να αφεθεί ένα κομμάτι του υλικού για "εύλογο" διάστημα σε νερό και αν κάποιος φίλος έχει πρόσβαση σε χημικό εργαστήριο να αναλάβει μετά την ανάλυση του νερού για να μας πει τι γίνεται.

Κανείς χημικός ????

lucy 22-02-08 12:19

ΣΩΣΤΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Πάνος 29-02-08 23:56

μια μερα πριν την κοπη της πιτας πηγα στο καταστημα αυτο απεναντι απο τα ικεα...καταρχην δε μου φανηκε σαν αυτο που ειναι στο σαιτ....και ηταν πολυ επιφυλακτικη για τη χρηση του...το συγκεκριμενο δε μου φανηκε καλη ιδεα τελικα...σαν πρωτη υλη τα κομματια ειναι ασχημα...θελουν επεξεργασια και βερνικωμα και μετα παιρνουν αυτη τη μορφη...οποτε....:(


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02439 seconds with 10 queries