Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ....ΒΟΗΘΕΙΑ!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22989)

giorgoskal1987 17-02-08 16:05

ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ....ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!
 
Για σασ εφυγα απογοητευμενοσ απο το aquazone:smt084 ....ελπιζΩ εσεισ να με βοηθησετε....Θελω να μεταφερω ενα ενυδρειο 180L σε αλλο δωματιο του ιδιου σπιτιου.Πως μπορω να το κανω χωρις να επηρεασω την ισοροπια του.:confused:

Tolis 17-02-08 18:53

Λιγο περισσοτερες πληροφοριες για το ενυδρειο θα ηταν χρησιμες, τι και ποσες πετρες εχει, τι και ποσα ξυλα, τι και ποσα φυτα και τι και ποσα ψαρια. Εξωτερικο η εσωτεςρικο φιλτρο?

chemical mac 17-02-08 19:32

...κι ελπίζω η βοήθεια που ζητάς να μην περιορίζεται στην μεταφορά του ενυδρείου σου...

giorgoskal1987 17-02-08 19:47

ναι θελω να το μεταφερω...αλλα δεν ξερω πωσ....ειναι 180 λιτρα...εχω μεσα 4 αγγελοψαρα....δεν εχω κατθολου φυτα μονο χαλικι....υπαεχει και εξωτερικο φιλτρο....
θα ηθελα να μου πειτε καμια ιδεα για το πωσ θα το κανω????
επισησ θα ηθελα να μου πειτε αν θα εχω προβλημα με τα ψαρια????

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 17-02-08 19:59

ενας τροπος ειναι να βαλεις τα ψαρια σε ενα κουβα που θα εχεις νερο απο το ενυδρειο σου,σε εναν αλλο κουβα παλι με νερο ενυδρειου βαζεις το φιλτρο σου να δουλευει για να μην χαλασει η βιολογια, αδειαζεις το υπολοιπο νερο του ενυδρειο και το χαλικι, μεταφερεις την γυαλα στο σημειο που θελεις, στρωνεις το χαλικι σου, γεμιζεις με φρεσκο νερο και ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ το ενυδρειο στην ιδια θερμοκρασια που ηταν το ενυδρειο,τοποθετεις τα διακοσμητικα σου και τα μηχανηματα σου και μετα με προσαρμογη τοποθετεις τα ψαρια ξανα στο ενυδρειο.ΑΣ με διορθωσουν οι εμπειροτεροι αν ειπα κατι λαθος 'η ξεχασα κατι.
καλη τυχη με την μεταφορα.

leonm 17-02-08 20:00

Βγάζεις όσο νερό μπορείς, ανάλογα με το μέγεθος των ψαριών αφήνεις 10-20+ cm και το μεταφέρεις, είτε μόνος σου σερνοντας το με τη βαση του ή μαζί με κάποιον σηκόνοντας το με τη βάση. Το rio μου 125 έχει μεταφερθεί έτσι πολλές φορές

Iann_is 17-02-08 20:02

Σε τί βάση το έχεις?

chemical mac 17-02-08 20:07

Σε τι απόσταση θέλεις να το μεταφέρεις;

giorgoskal1987 17-02-08 20:57

to exo se ena marmaro....i apostasi einai 10 metra peripou....tha ta balo pano se eidiki basi....
diladi...tha kratiso oso nero xriazonte ta psaria????
kai to ipolipo tha to gemiso me nero sto opio tha balo xlorio????

ΑΝΤΩΝΗΣ1980 17-02-08 21:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgoskal1987 (Μήνυμα 237736)
to exo se ena marmaro....i apostasi einai 10 metra peripou....tha ta balo pano se eidiki basi....
diladi...tha kratiso oso nero xriazonte ta psaria????
kai to ipolipo tha to gemiso me nero sto opio tha balo xlorio????

ΟΧΙ χλωριο αντιχλωριο

Tolis 17-02-08 21:09

Αμα βαλεις xlorio αντε γεια...Νερο βρυσης με αντιχλωριο και στη σωστη θερμοκρασια. Αν δεν ξερεις περι αντιχλωριου χρειαζεσαι λιγο διαβασμα...
Γραφε ελληνικα σε παρακαλω.
Αμα εισαι γεροδεμενος κι εχεις κι αλλον ενα γεροδεμενο κοντα μπορεις να αφησεις 10 εκ. νερο και να το μεταφερεις.
Αλλιως βαλε οσο νερο μπορεις τα ψαρια και το φιλτρο να δουλευει σε κουβαδες (καθαρους), βγαλε το χαλικι σε εναν αλλον κουβα, μετεφερε το και ξαναβαλε χαλικι, οσο νερο παλιο μαζεψες, τα ψαρια και το φιλτρο. Για κανα δυο τρεις μερες μην ταισεις.

chemical mac 17-02-08 21:17

Άμα είσαι γεροδεμένος όπως λέει και ο Τόλης παραπάνω...βρες δυο τρεις ακόμα και αφού αδειάσει το μισό νερό από το ενυδρείο τσακώστε το στα χέρια και πάνε εκεί που θέλεις. Για 10 μέτρα μιλάμε δεν είναι δα και καμιά τρελή απόσταση. Το έχω κάνει με 120 λίτρα άπειρες φορές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα (και μόνος)

tsikis 17-02-08 21:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgoskal1987 (Μήνυμα 237719)
ναι θελω να το μεταφερω...αλλα δεν ξερω πωσ....ειναι 180 λιτρα...εχω μεσα 4 αγγελοψαρα....δεν εχω κατθολου φυτα μονο χαλικι....υπαεχει και εξωτερικο φιλτρο....
θα ηθελα να μου πειτε καμια ιδεα για το πωσ θα το κανω????
επισησ θα ηθελα να μου πειτε αν θα εχω προβλημα με τα ψαρια????

Μόνο 4 αγγελόψαρα έχεις μέσα?

giorgoskal1987 17-02-08 21:56

4 αγγελοψαρα και 2 γλτφτεσ 2 γατοψαρα.....
εγω λεω να το βγαλω ολο το νερο και να βαλω τα ψαρια σε ενα κουβα με το νερο(οχι ολο ...οσο χριαζετε για τα ψαρια ...και το ιπολοιπο σε αλλο κουβα)...για να μπορω να το μεταφερω....τι λετε????

Tolis 17-02-08 22:01

Αμα χωραει σε 2 κουβαδες.....

PascM 17-02-08 22:01

Το ενυδρείο σου είναι το Rio 180 ή κάποιο DYI ?

giorgoskal1987 17-02-08 22:23

ριο 180 γιατι????

PascM 17-02-08 22:26

Αν δεν χρειάζετε να ανέβει σκαλιά κλπ άδειασέ το μέχρι τη μέση και ποιο κάτω και με δυο άτομα το κουβαλάτε μια χαρά εφόσον μπορεί να συρθεί!
Το έχω κάνει αρκετές φορές στο δικό μου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Και αφήνεις και τα ψάρια μέσα (εφόσον δεν έχεις πέτρες που μπορεί να κινδυνεύουν να πέσουν και να σπάσουν το τζάμι.

Zorba_The_Freak 17-02-08 22:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgoskal1987 (Μήνυμα 237668)
Για σασ εφυγα απογοητευμενοσ απο το aquazone:smt084 ....ελπιζΩ εσεισ να με βοηθησετε....

Παντως ειναι περίεργο πως στις 16:05 "φευγεις απογοητευμενος απο το aquazone" και στις 22:51 μου απαντας εκει:

"αυτο σκεφτομαι και εγο φιλε μου,μαλλον αυτο θα κανω,τα ψαρια να τα βαλω ολα μεσα στο ιδο κουβα????και ποσι ωρα πρεπει να ειμαι εκει για να μνμ παθουν τιποτα????στο περιπου αμα μπορεισ πεσμου????"

giorgoskal1987 17-02-08 22:40

tin alithia elega....

tsikis 18-02-08 00:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgoskal1987 (Μήνυμα 237765)
4 αγγελοψαρα και 2 γλτφτεσ 2 γατοψαρα.....
εγω λεω να το βγαλω ολο το νερο και να βαλω τα ψαρια σε ενα κουβα με το νερο(οχι ολο ...οσο χριαζετε για τα ψαρια ...και το ιπολοιπο σε αλλο κουβα)...για να μπορω να το μεταφερω....τι λετε????

Τα 2 gouramis, 2 silver shark, και τα άλλα 4 που δεν ξερεις τι είναι τα έβγαλες ή απλά δεν τα ανάφερες?
Καλό θα ήταν να αναφέρεις τη σύνθεση των ψαριών σου για καλύτερες απαντήσεις από τα παιδια φίλε μου...

iki28 18-02-08 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giorgoskal1987 (Μήνυμα 237668)
Για σασ εφυγα απογοητευμενοσ απο το aquazone:smt084 ....ελπιζΩ εσεισ να με βοηθησετε....Θελω να μεταφερω ενα ενυδρειο 180L σε αλλο δωματιο του ιδιου σπιτιου.Πως μπορω να το κανω χωρις να επηρεασω την ισοροπια του.:confused:


Εισαι λιγο απαραδεκτος φιλαρακο .Οπως σου εγραψα και στα ποστ του aquazone θα πρεπει να κανεις υπομονη για να σου απαντησουν καποιοι απο εδω μεσα .Δυστηχως δεν ειναι ολοι κολλημενοι πανω στο πληκτρολογιο.
Επισης και κλεινω εδω δεν θα πρεπει να παραπονιεσε για απογοητευση ,γιατι στην τελικη πολυ ασχοληθηκαν με την ερωτηση σου συμπεριλαβανομενου και εμου.

Φιλικα
Χρηστος


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01834 seconds with 10 queries