Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Έρχεται το καλοκαίριιιιιιιιιιιι :(:( (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22987)

flying_guardian 17-02-08 15:15

Έρχεται το καλοκαίριιιιιιιιιιιι :(:(
 
Καλησπέρα!
Θα μου επις Φεβρουάριος μήνας και αυτός ο τρελός σκέφτεται το καλοκαίρι; Εδω όλη η Ελλάδα παγώνει!!

Έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά έχει αρχίσει να με αγχώνει το γεγονός της εξάτμησης, μιας και το καλοκαίρι λόγω δουλειάς λείπω πάρα πολλές μέρες από το σπίτι!

Καλά τα ανεμηστηράκια, καλά τα ανοιχτά καπάκια με τον ανεμηστήρα δωματίου να χτυπάει εκεί! Αλλά δεν θέλω με τίποτα να γυρίσω σπίτι μετά από 20-30 μέρες ακι αντι για ενυδρείο να αντικρήσω την έριμο Σαχάρα! Μιας και δεν έχω την δυνατότητα για σύστημα αναπλήρωσης με αντίστροφη όσμωση κτλ κτλ.

Γι' αυτό σκέφτηκα να κάνω πατέντα. Και εδώ θα ήθελα τις απόψεις σας, σεβόμενος πάντα την εμπειρία σας!

Σκέφτηκα λοιπόν να βρώ κάτι σε "ψυγείο αυτοκινήτου/μηχανής" και να βάλω τα ανεμηστηράκια να χτυπάνε εκέι πάνω για να ψύχεται το νερο! Όσον αφορά την κυκλοφορία του νερού, προτίθεμαι να χρησιμοποιήσω σωληνώσεις μικρής διατομής (αεραντλίας) ώστε να περνάει αργά το νερό μέσα από το ψυγείο και να ψύχεται όσο το δυνατόν περισσότερο! Και για να μην μπλέκω με αντλίες για να δημιουργώ την ροή αυτή, σκέφτηκα απλά οι δύο σωλήνες (είσοδος-έξοδος) του ψυγείου να βρίσκονται σε διαφορετικά επίπεδα μέσα στο tank. Η είσοδος του ψυγείου στον πυθμένα και η έξοδος στην επιφάνεια και μάλιστα κοντά στην έξοδο του φίλτρου. Κατανοητό φαντάζομαι το γιατί!

Λοιπόν τι λέτε; Πως σας φαίνεται σαν ιδέα; Τυχόν προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίσω;

Περιμένω με ανυπομονησία τις απόψεις σας!!!!:smt084

kill_bill 17-02-08 17:05

Για δες εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22615

flying_guardian 17-02-08 17:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 237677)

Το είδα το ποστ σου, μόλις 5 λεπτά αφότου έκανα το δικό μου! :(
Όπως επείσης βρίκα και αυτό, http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/5tee/psyksi.htm, το οποίο ήταν το αμέσως επόμενο που σκεφτόμουν να κάνω!

Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί ενώ όταν μας φυσαέι ο ανεμηστήρας εμείς δροσιζόμαστε, ενώ το νερό δεν θα μπορέσει να το δροσίσει;

kill_bill 17-02-08 17:22

Εμεις ιδρωνουμε, μας φυσαει το ανεμιστηρι, εξατμιζεται ο ιδρωτας και "δροσιζομαστε". Το νερο του ενυδρειου εχει μεγαλο ογκο και η διαφορα θερμοκρασιας του απο το περιβαλλον δεν ειναι πολυ μεγαλη (το καλοκαιρι παντα) αρα η πατεντα ψυγειο νερου δεν βρισκει απολυτη εφαρμογη. Αν η διαφορα ηταν αρκετους βαθμους τοτε θα ητανε εφικτο το ψυγειο (αρκει να ειναι μεγαλο λογω μεγαλου ογκου νερου ενυδρειου). Εγω παντως θα το δοκιμασω καποια στιγμη, τα υλικα υπαρχουν και η ορεξη επισης. Απλα προεχουν αλλες ανακατασκευες για τωρα.

flying_guardian 17-02-08 17:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 237682)
Εμεις ιδρωνουμε, μας φυσαει το ανεμιστηρι, εξατμιζεται ο ιδρωτας και "δροσιζομαστε". Το νερο του ενυδρειου εχει μεγαλο ογκο και η διαφορα θερμοκρασιας του απο το περιβαλλον δεν ειναι πολυ μεγαλη (το καλοκαιρι παντα) αρα η πατεντα ψυγειο νερου δεν βρισκει απολυτη εφαρμογη. Αν η διαφορα ηταν αρκετους βαθμους τοτε θα ητανε εφικτο το ψυγειο (αρκει να ειναι μεγαλο λογω μεγαλου ογκου νερου ενυδρειου). Εγω παντως θα το δοκιμασω καποια στιγμη, τα υλικα υπαρχουν και η ορεξη επισης. Απλα προεχουν αλλες ανακατασκευες για τωρα.

Κατάλαβα! Άρα δροσιζόμαστε λόγω εξάτμησης! ;)
Πάντως αν το τολμήσεις πρίν το καλοκαίρι, θα σου ήμουν υπόχρεος να με ενημέρωνες για τα αποτελέσματα! Θετικά ή αρνητικά! Μιας και το θέμα με καίει όπως θα διάβασες και στο ποστ μου!

kill_bill 17-02-08 17:30

Εδω ειμαστε, δεν χανομαστε ;)

flying_guardian 17-02-08 17:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kill_bill (Μήνυμα 237686)
Εδω ειμαστε, δεν χανομαστε ;)

;) :smt056 Να 'σαι καλά!

netblues 17-02-08 17:34

Το ενυδρειο (λογω αντλιων, φωτιστικων κλπ) ειναι ΠΑΝΤΑ μερικους βαθμους πιο ψηλα απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος. Η θερμοτητα ρεει απο το θερμοτερο προς το ψυχροτερο μεν, αλλα αν εχουμε θερμοκρασια δωματιου 34 και θελουμε θερμοκρασια ενυδρειου 28, οσα ψυγεια και ανεμιστηρες και να βαλουμε, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορουμε να πετυχουμε ειναι να ειναι και το ενυδρειο στους 34.
Για να μην κουραζεσαι, υπαρχουν τρεις λυσεις.
α. Εξατμιση (με ανεμιστηρακια ) + αναπληρωση (οικολογικη και δοκιμασμενη μεθοδος)
β. Ψυκτικό με φρεον (ενεργοβορο αλλα επισης αποτελεσματικο)
γ. Ψυξη με στοιχεια peltier.. (για μικρα σχετικα ενυδρεια, και στην κατηγορια "πατεντας")

flying_guardian 17-02-08 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 237689)
Το ενυδρειο (λογω αντλιων, φωτιστικων κλπ) ειναι ΠΑΝΤΑ μερικους βαθμους πιο ψηλα απο τη θερμοκρασια περιβαλλοντος. Η θερμοτητα ρεει απο το θερμοτερο προς το ψυχροτερο μεν, αλλα αν εχουμε θερμοκρασια δωματιου 34 και θελουμε θερμοκρασια ενυδρειου 28, οσα ψυγεια και ανεμιστηρες και να βαλουμε, το ΚΑΛΥΤΕΡΟ που μπορουμε να πετυχουμε ειναι να ειναι και το ενυδρειο στους 34.
Για να μην κουραζεσαι, υπαρχουν τρεις λυσεις.
α. Εξατμιση (με ανεμιστηρακια ) + αναπληρωση (οικολογικη και δοκιμασμενη μεθοδος)
β. Ψυκτικό με φρεον (ενεργοβορο αλλα επισης αποτελεσματικο)
γ. Ψυξη με στοιχεια peltier.. (για μικρα σχετικα ενυδρεια, και στην κατηγορια "πατεντας")

Δεκτά όλα αυτά! Χρειάζομαι όμως μια λύση που να μην μου αποφέρει εξάτμηση γιατί τότε..........
Και για να μην ξεχνιόμαστε είμαι στα 200 lt άρα τα ανεμηστηράκια πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος! (τους βάζω άκυρο.... όπως λέει και το άσμα)

netblues 17-02-08 17:48

Chiller.
Με λιγη προσπαθεια ομως, και η αναπληρωση ειναι εφικτή...(με ψιλα σωληνακια πχ)

flying_guardian 17-02-08 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 237693)
Chiller.
Με λιγη προσπαθεια ομως, και η αναπληρωση ειναι εφικτή...(με ψιλα σωληνακια πχ)

Ναι! Μιλώντας όμως πάντα για Α/Ο. Αλλίως θα δεις GH και KH να βαράνε κόκκινα μετά από 20-30 μέρες!

Kotsos 17-02-08 17:58

1 Συνημμένο(α)
Αν μπορέσεις να βρεις ένα τρόπο ωστε να στάζει σιγα σιγά νερό πάνω στα φύλλα του ψυγείου, νομίζω πως γίνετε.

Το νερό θα εξατμίζεται και θα ψύχει το σύστημα.:D

Ή μπορείς να κολήσεις 2-3 πελτιέρ πάνω στο ψυγείο

Πρώτα απ' όλα πρέπει να βρεις ψυγείο φτιαγμένο με μη τοξικό υλικό.

kill_bill 17-02-08 18:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kotsos (Μήνυμα 237698)
Αν μπορέσεις να βρεις ένα τρόπο ωστε να στάζει σιγα σιγά νερό πάνω στα φύλλα του ψυγείου, νομίζω πως γίνετε.

Water spray για intercooler αυτοκινητων :D

Neoklis 17-02-08 22:29

Βάλε 2 ανεμιστηράκια 9 mm να χτυπάνε και ένα να διώχνει τον θερμό αέρα...
Εξάτμιση θα έχεις σίγουρα σε διαστημα 29-20 μέρες...
αυτό λύνεται πολύ εύκολα με την αυτόματη αναπλήρωση του stathis...
πολύ καλή και δοκιμασμένη από πολλούς χομπίστες....
Οπότε με ανεμιστηράκια, ενα βαρέλι γεμάτο νερό όσμωσης και την αναπλήρωση είσαι έτοιμος... ;)

netblues 17-02-08 22:58

Μια ΑΟ συνδεδεμενη πανω σε φλοτερ, κατευθειαν απο τη βρυση
επισης

Μικρος 17-02-08 23:55

kill_bill Εμεις ιδρωνουμε, μας φυσαει το ανεμιστηρι, εξατμιζεται ο ιδρωτας και "δροσιζομαστε".
Οταν βρισκομαστε σε εντονη σωματικη δραστηριοτητα "ανεβαζουμε " θερμοκρασια.Tο δερμα μας αποβαλλει αυτη την θερμοκρασια με την μορφη υγρασιας (ιδρωτας).Aυτο συμβαινει γιατι παραγουμε περισσοτερη υγρασια απ'οτι μπορει να απορροφησει ο αερας που βρισκεται γυρω απο το δερμα μας.Oταν φυσαει ο αερας μειωνεται η υγρασια στο δερμα και πεφτει η θερμοκρασια με αποτελεσμα να αισθανομαστε το κρυο.
π.χ. σε 0 C βαθμους αν εχουμε 10km/h η θερμοκρασια πεφτει στους -4c,Με 20km/h -10 κ.ο.κ.

kill_bill 18-02-08 00:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Μικρος (Μήνυμα 237796)
kill_bill Εμεις ιδρωνουμε, μας φυσαει το ανεμιστηρι, εξατμιζεται ο ιδρωτας και "δροσιζομαστε".
Οταν βρισκομαστε σε εντονη σωματικη δραστηριοτητα "ανεβαζουμε " θερμοκρασια.Tο δερμα μας αποβαλλει αυτη την θερμοκρασια με την μορφη υγρασιας (ιδρωτας).Aυτο συμβαινει γιατι παραγουμε περισσοτερη υγρασια απ'οτι μπορει να απορροφησει ο αερας που βρισκεται γυρω απο το δερμα μας.Oταν φυσαει ο αερας μειωνεται η υγρασια στο δερμα και πεφτει η θερμοκρασια με αποτελεσμα να αισθανομαστε το κρυο.
π.χ. σε 0 C βαθμους αν εχουμε 10km/h η θερμοκρασια πεφτει στους -4c,Με 20km/h -10 κ.ο.κ.

"Μπακαλιστικη" ηταν μαλλον η προσεγγιση μου :D Υπαρχει καποιος συγκεκριμενος τυπος για την πτωση της θερμοκρασιας αναλογα με την ταχυτητα/ποσοτητα αερα?

netblues 18-02-08 08:41

http://en.wikipedia.org/wiki/Wind_chill

kill_bill 18-02-08 12:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 237845)

Σε ευχαριστω ;)

orck 18-02-08 17:03

ολα τα παραπανω ειναι η λεγομενη σχετικη θερμοκρασια
σε καμια περιπτωση το θερμομετρο δωματιου δεν θα δειξει χαμηλοτερη θερμοκρασια οταν αναψουμε τον ανεμιστηρα για να μας δροσισει

steady 18-02-08 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 237691)
Δεκτά όλα αυτά! Χρειάζομαι όμως μια λύση που να μην μου αποφέρει εξάτμηση γιατί τότε..........
Και για να μην ξεχνιόμαστε είμαι στα 200 lt άρα τα ανεμηστηράκια πάνε υπερ πίστεως και πατρίδος! (τους βάζω άκυρο.... όπως λέει και το άσμα)

μια χαρα δουλευουν τα ανεμηστηρακια και στα 200λιτρα!
βαλε 1+1 η 2+2 στη χειροτερη και θα δεις πως θα πεφτει η θερμοκρασια!;)

netblues 18-02-08 19:51

Τα ανεμιστηρακια μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι και σε 400 λιτρα μια χαρα κανουν δουλεια..

Αμα ριξουμε λιγο νερακι πανω στο θερμομετρο ομως και το βαλουμε στον ανεμιστηρα μπροστα.. θα δειξει αρκετα λιγοτερο.

steady 18-02-08 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από flying_guardian (Μήνυμα 237664)
Καλησπέρα!
Θα μου επις Φεβρουάριος μήνας και αυτός ο τρελός σκέφτεται το καλοκαίρι; Εδω όλη η Ελλάδα παγώνει!!

Έχετε απόλυτο δίκιο, αλλά έχει αρχίσει να με αγχώνει το γεγονός της εξάτμησης, μιας και το καλοκαίρι λόγω δουλειάς λείπω πάρα πολλές μέρες από το σπίτι!

Καλά τα ανεμηστηράκια, καλά τα ανοιχτά καπάκια με τον ανεμηστήρα δωματίου να χτυπάει εκεί! Αλλά δεν θέλω με τίποτα να γυρίσω σπίτι μετά από 20-30 μέρες ακι αντι για ενυδρείο να αντικρήσω την έριμο Σαχάρα! Μιας και δεν έχω την δυνατότητα για σύστημα αναπλήρωσης με αντίστροφη όσμωση κτλ κτλ.

ειδικα για να μειωσεις ακομα την εξατμιση φιλε μου και να εκμεταλεβαισε πληρως τα ανεμηστηρακια μπορεις να προμηθευτεις ενα εξωτερικο θερμοστατη να ρυθμιζει το ποτε θα αναβουν αυτοματα για να μην εχεις περιτη εξατμιση!

orck 18-02-08 20:00

τι διαφορετικο κανει αυτο που λες απο τον eliwell;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 238025)
ειδικα για να μειωσεις ακομα την εξατμιση φιλε μου και να εκμεταλεβαισε πληρως τα ανεμηστηρακια μπορεις να προμηθευτεις ενα εξωτερικο θερμοστατη να ρυθμιζει το ποτε θα αναβουν αυτοματα για να μην εχεις περιτη εξατμιση!


steady 18-02-08 20:41

μα για αυτον μιλαω

netblues 18-02-08 20:50

Οπως και να χει, με ή χωρις eliwell τα ανεμιστηρακια χρειαζονται ΚΑΙ αναπληρωση νερου το καλοκαιρι.. (εδω και χωρις ανεμιστηρακια στις 20 μερες παλι θες αναπληρωση..)

orck 18-02-08 20:50

α οκ, το εχω καψει εντελως zw


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 238036)
μα για αυτον μιλαω


flying_guardian 18-02-08 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από steady (Μήνυμα 238025)
ειδικα για να μειωσεις ακομα την εξατμιση φιλε μου και να εκμεταλεβαισε πληρως τα ανεμηστηρακια μπορεις να προμηθευτεις ενα εξωτερικο θερμοστατη να ρυθμιζει το ποτε θα αναβουν αυτοματα για να μην εχεις περιτη εξατμιση!

Σωστό και αυτό! Σκέφτηκα όμως και κάτι ακόμα! Στη δουλειά εμείς το λέμε WINDSEAR και έχει να κάνει με την θερμοκρασία της θάλασσας και τον άνεμο! Τι σκέφτηκα λοιπόν!
Τα ανεμηστηράκια, να μην μπούνε πάνω στο καπάκι, οπότε είτε τραβάνε την θερμότητα από μέσα, είτε φυσάνε την επιφάνεια του νερού (και στις 2 περιπτώσεις το ρεύμα του αέρα είναι κάθετο στην επιφάνεια). Αλλά να μπούν στο πλαινό τζάμι ώστε να δημιουργούν ρεύμα αέρος παράλληλο με την επιφάνεια του νερού! Ελπίζω να έγινα αντιλυπτός! :confused: :confused:

steady 18-02-08 21:59

και καθετα να μπουν δημιουργουνε ρευμα αερα αρκετο αμα βαλεις το ενα να χτυπαει και το αλλο να εξαερωνει και δουλευει καλα;)

netblues 19-02-08 08:22

Καπετανιο μου αν και οντως πανω απο ενα ενυδρειο με ανεμιστηρες το αεροπλανο του ποντικομικρουλη θα αντιμετωπιζε τρελλό windshear, παρολα αυτά αυτο που ψυχει το ενυδρειο ειναι το wind chilling effect απο την ροη του αέρα πανω στην επιφάνεια του.
Τωρα ειτε η ροη του ανεμιστηρα χτυπαει την επιφανεια του νερου (δημιουργωντας και ελαφρυ τοπικό κυματισμό) ειτε περναει απο το πλαι το αποτελεσμα ειναι περιπου ιδιο. Πειραματα εχουν δειξει οτι την μεγαλυτερη ψυξη την πετυχαινουμε οταν η ροή του αερα πεφτει με κλιση πανω στο νερό.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:05.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02551 seconds with 10 queries