Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Μερικές Ιδέες; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22456)

Derfisch 26-01-08 18:06

Μερικές Ιδέες;
 
Γεια σας!!

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα Cayman 60 Professional με τα ακόλυθα χαρακτηριστικα

Cayman Professional:
Glass Thickness: 5mm
Water Capacity: 100KG
Voltz/Hertz: 230 - 240
Plug - 1
Timer - Yes
Heater Pump Switch - Yes
2 x 15 W T8
BluWave05
BluPower 350l/h
BluClima 100 W

ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (62,5x34,5x45,5) (LxWxH)

1)Θεωρείτε ότι το ενύδρειο αυτό καλύπτει τις απαιτήσεις ενός αρχάριου μακροπρόθεσμα ο οποίος θα βάλει καποια ψάρια + καποια (αν ειναι εφικτό) ζωντανά φυτα;
2) Για ένα τέτοιο ενυδρείο τι δυνατότητες για συνδυασμούς ψαριώνέχω λαμβάνοντας υπόψη τη μάλλον υποχρεωτική παρουσία γατόψαρου και πλακόστομου (και καμιάς γαρίδας...΄)?
3) Επίσης με τι φυτά θα μπορούσα να το πλουτίσω?
4) Χωράει σε όλα αυτά κάποιο ψάρι (λίγο δραστήριο...για να υπάρχει κινητικότητα μεσα στο ενυδρείο) και ποιο θα μπορούσε να ειναι αυτο?
5) Τέλος θα παρακαλούσα για κάποιο tip το οποίο θα λέγατε σε έναν μελλοντικό κάτοχο τέτοιου ενυδρείου

...Κατανοώ οτι έπονται πολλά τα οποία συμπληρώνονται απο διάβασμα αλλα οι συμβουλές εμπειρίας έχουν δική τους βαρύτητα.

Ευχαριστω

Iann_is 26-01-08 18:20

Καλως ήρθες για αρχή.
1ο και βασικότερο είναι να κάνεις add αυτο το forum στα favorites :)
Στο μόνο που θα μπορουσα να σε βοηθήσω μιας και εγω είμαι καινούργιος ειναι στο "Θεωρείτε ότι το ενύδρειο αυτό καλύπτει τις απαιτήσεις ενός αρχάριου μακροπρόθεσμα"

Ο Χ Ι

Μετα απο 3 μήνες στο χόμπι (με ενα ενυδρείο 96lt) το μόνο που σκέφτομαι ειναι πώς θα αποκτήσω ένα μεγαλύτερο. Σίγουρα ακούγεται σαν καλη ιδέα για αρχή, αλλα αν πραγματικά σκέφτεσαι να ξεκινήσεις θα σου φαίνεται πολυ μικρό μεσα σε 0 χρονικό διάστημα...
Κοίτα για κάτι μεγαλύτερο οπως επίσης και την προσφορά του water Inn.
Νομίζω οτι αξίζει τον κόπο.

ΥΓ: Επείδη Σ Ι Γ Ο Υ Ρ Α κάποιος πιο έμπειρος σε επόμενα post θα σε στείλει εδω (πολύ καλο site) :) ας πάρω λίγο απο την δόξα τους :)

Derfisch 26-01-08 18:38

Έχεις δίκιο όμως δεν έχω δυνατότητα για κάτι μεγαλύτερο...(θέλω να το βάλω στο δωμάτιο και max διάσταση που μπορώ να έχω ειναι τα 70 cm)

By the way το site ειναι όντως πολύ αναλυτικό.

imichal 26-01-08 18:49

Σαν ποιοτητα ειναι πολύ καλο!
Τωρα για τα λιτρα......σου τα ειπαν.....

mikele 26-01-08 20:52

Timer - Yes
μου χαλασε μετα απο 3 χρονια
ο ανακλαστηρας του ξεραινεται σε ενα χρονο και σπαει μονο που τον κοιτας
δεν μπαινει τριτη λαμπα με σωστο τροπο
κατα τα αλλα ειναι καλο ενυδρειο εχει καλη ποιοτητα υλικων και καλη σιλικονη....
αλλα δε θα το ξαναεπερνα για τα παραπανω που ειπα ......
αα αν τελικα το παρεις να παρεις το μεγαλο (και μπορεις φυσικα)
-------------------------
BluWave05
BluPower 350l/h
BluClima 100 W

αξιοπιστα και τα μηχανηματα του ......
αλλα καλα θα κανεις να το ενισχυσεις και με ενα εξωτερικο.....

flying_guardian 26-01-08 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Derfisch (Μήνυμα 231887)
Γεια σας!!

Σκέφτομαι να αγοράσω ενα Cayman 60 Professional με τα ακόλυθα χαρακτηριστικα

Cayman Professional:
Glass Thickness: 5mm
Water Capacity: 100KG
Voltz/Hertz: 230 - 240
Plug - 1
Timer - Yes
Heater Pump Switch - Yes
2 x 15 W T8
BluWave05
BluPower 350l/h
BluClima 100 W
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ (62,5x34,5x45,5) (LxWxH)

1)Θεωρείτε ότι το ενύδρειο αυτό καλύπτει τις απαιτήσεις ενός αρχάριου μακροπρόθεσμα ο οποίος θα βάλει καποια ψάρια + καποια (αν ειναι εφικτό) ζωντανά φυτα;
2) Για ένα τέτοιο ενυδρείο τι δυνατότητες για συνδυασμούς ψαριώνέχω λαμβάνοντας υπόψη τη μάλλον υποχρεωτική παρουσία γατόψαρου και πλακόστομου (και καμιάς γαρίδας...΄)?
3) Επίσης με τι φυτά θα μπορούσα να το πλουτίσω?
4) Χωράει σε όλα αυτά κάποιο ψάρι (λίγο δραστήριο...για να υπάρχει κινητικότητα μεσα στο ενυδρείο) και ποιο θα μπορούσε να ειναι αυτο?
5) Τέλος θα παρακαλούσα για κάποιο tip το οποίο θα λέγατε σε έναν μελλοντικό κάτοχο τέτοιου ενυδρείου

...Κατανοώ οτι έπονται πολλά τα οποία συμπληρώνονται απο διάβασμα αλλα οι συμβουλές εμπειρίας έχουν δική τους βαρύτητα.

Ευχαριστω

Φίλε Derfisch, κατ' αρχάς καλώς όρισες!!!! Καλό +-4 , γιατί αυτό σε συνδιασμό με την υπομονή είναι τα μυστικά της επιτυχίας για ένα πετυχημένο αποτέλεσμα άρα και για περεταίρω ενασχόληση! ;)

Τώρα, όσον αφορά την ερώτησή σου, για το αν τα λίτρα κάνουν για μελοντική......εξέλιξη, η απάντηση μου είναι ριτή και κατηγορηματική. ΟΧΙ! Και γιατί στο λέω αυτό; Μόλις απόκτησα το δικό μου DΙΥ 200άρη, και έχω να πώ το εξής! Μακάρι να μπορούσα να έχω ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΟΟΟΟΟΟΟ!!!!!!!!!:smt090 :smt089 :smt022
Όσο το ψάχνεις και όσο περισότερο ασχολείσαι, θες και όλο περισότερα!!!!
Άρα καλό είναι να υπάρχει αρκετός......διαθέσιμος χώρος!;) ;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01395 seconds with 10 queries