Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Μπήκαν και τα πρώτα Φυτάκια... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22411)

kostasthess_ 24-01-08 20:46

Μπήκαν και τα πρώτα Φυτάκια...
 
1 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παιδιά... Χθες μπήκαν και τα φυτάκια και αρχίζω τα "παιχνίδια" με το Aquascape μέχρι να καταλήξω κάπου... Σίγουρα θα προστεθεί και άλλο Glossostigma elatinoides και ακόμη καμία Vallisneria gigantea για να καλύψω τα φίλτρα στην δεξιά πλευρά... Για πείτε μου τις πρώτες εντυπώσεις σας καθώς και τις παρατηρήσεις σας για τις θέσεις των φυτών... πάντως είμαι πολύ χαρούμενος γιατί απο το πρώτο μισάωρο έχουν αρχίσει να βγαίνουν τρελλές φυσσαλίδες απο όλα τα φυτά (Φωτοσύνθεσηηηηη!!!!) μέχρι και το άνθος της anubias έβγαζε τρελλές φυσσαλίδες... Ελπίζω να τρέξουν τα φυτά και σε κανά 2μηνο να είμαι έτοιμος να κάνω και την παρουσίαση μου... Απο βδομάδα σιγά σιγά θα αρχίσουν να μπαίνουν και οι πρώτοι κάτοικοι...
Και μία ερώτηση τώρα... Επειδή δεν έχει ολοκληρωθεί το στ΄ρωσιμο και δεν υπάρχουν ακόμη νιτρικά μήπως πρέπει να ρίξω καθόλου νιτρικά για τα φυτάκια μου?ή δεν χρειάζεται ακόμη???

annivas2000 26-01-08 01:27

Καλη αρχη. Σχετικα με την ερωτηση σου μπορεις να ξεκινησεις να λιπαινεις. Αλλα η ποσοτητα των φυτων σου ειναι ακομα μικρη και χρησιμοποιησε πολυ μικρη ποσοστητα. Το υπολοιπο setup ?? CO2 ??

Steve 26-01-08 08:52

πολυ ωραια...θα εναι καλυτερα οταν θα φουντοσουν και το ενυδρειο θα διχνει πιο ''γεματο''!
-------------------------
ααααα....και κάτι ακόμα...
στην θέση σου την Vallisneria asiatica θα την έβαζα στην μέση και πίσω στη θέση της θα έβαζα ένα κόκκινο φυτό να σπάσει την μονοτονία!

kostasthess_ 26-01-08 16:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από annivas2000 (Μήνυμα 231741)
Καλη αρχη. Σχετικα με την ερωτηση σου μπορεις να ξεκινησεις να λιπαινεις. Αλλα η ποσοτητα των φυτων σου ειναι ακομα μικρη και χρησιμοποιησε πολυ μικρη ποσοστητα. Το υπολοιπο setup ?? CO2 ??

Tο υπόλοιπο setup το έχω παρουσιάσει όλο στην αντίστοιχη κατηγορία DIY γιατί όλο το ενυδρέιο το έχω φτιάξει εγώ... CO2 έχω 2λιτρη φιάλη με phcontroller και απο φωτισμό 6χ39W Τ5 λάμπες...4sylvania grolux και 2 aqualight 6500K
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από grigoriou_s (Μήνυμα 231756)
ααααα....και κάτι ακόμα...
στην θέση σου την Vallisneria asiatica θα την έβαζα στην μέση και πίσω στη θέση της θα έβαζα ένα κόκκινο φυτό να σπάσει την μονοτονία!

Vallisneria asiatica αυτό το φυτό δεν το έχω.. πιο εννοείς??

Steve 26-01-08 16:42

Το κοντό φυτό που είναι πίσω...

kostasthess_ 26-01-08 16:53

Vallisneria Tortifolia είναι εκείνο...

annivas2000 28-01-08 23:29

Αυξησε γρηγορα την ποσοτητα των φυτων σου γιατι εχεις πολυ φως και ειναι πιθανον να σου δημιουργησει προβληματα.

chemical mac 28-01-08 23:45

καλό (ξανα)ξεκίνημα. σίγουρα με το μεράκι σου θα έχεις καλό αποτέλεσμα. περιμένω με αγωνία να φουντώσουν τα φυτά σου :D

kostasthess_ 29-01-08 14:53

Παιδιά τα φυτάκια πηγαίνουν ήδη σχετικά πααααρα πολύ καλά...έχουν γεμίσει ριζούλες παντού...και αυτό που με χαροποιεί ιδιατέρως είναι ότι το glossostigma ήδη βγάζει runners!!!!!!!
Όσο για το φωτισμό προς το παρών έχω 1 ζευγάρι(gro-lux,aqualight 6500K) ανοιχτό 6 ώρες, το 2ο ζευγάρι (gro-lux,aqualight 6500Κ) 5 ώρες, και το 3ο ζευγάρι (2 grolux) 4 ώρες... το CO2 60 φυσσαλίδες/δευτερόλεπτο...

chemical mac 01-02-08 00:09

φωτογραφίες


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01600 seconds with 10 queries