Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   ΚΑΙ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΨΑΡΙΑ; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22258)

sakisballoons 19-01-08 11:18

ΚΑΙ ΤΩΡΑ; ΤΙ ΨΑΡΙΑ;
 
Πριν κανα μήνα μου έκαναν δώρο ενα ενυδρείο (το ήθελα πολύ) καρφούρ 96λίτρα. σε ελάχιστες μέρες θα είναι έτοιμο. Έφτασε λοιπόν η ώρα να αποφασίσω τι ψάρια να βάλω μέσα. είμαι αρχάριος και δεν γνωρίζω τα ψάρια καθώς και ποια τεριάζουν μεταξύ τους και πόσα να βάλω. Έχει κάποιος να μου προτείνει κάτι που να μην έχει πολλές απαιτήσεις λόγω ότι φεύγω το πρωί απ το σπίτι και γυρνάω αργά το βράδυ;

george 19-01-08 11:20

Το έχεις στρώσει το ενυδρείο ;

sakisballoons 19-01-08 11:23

σχεδόν. περειμένω να μηδενιστούν και τα νιτρώδη. τα νιτρικά έχουν εμφανιστεί.

speargunner 19-01-08 19:21

Αράδιασε μας μερικά ψάρια που σ'αρέσουν και τα βρίσκουμε μετά;)!!Πες μας και τις παραμέτρους του νερού σου(ΡΗ,ΚΗ,GH),θα βοηθήσει.

sakisballoons 21-01-08 11:53

Επέλεξα καποια. Βεβαια δεν αποκλείω και τα υπόλοιπα. Όλα τα ψάρια μ αρέσουν.
Leporinus fasciatus, cardinal tetra, Neon, Banded Rainbow, Τιγράκι,Distichodus-sexfasciatus,, Apistogrammaagassizii, Apistogramma cacatuoides, Mikrogeophagus ramirezi, Paradise fish

Iann_is 21-01-08 12:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sakisballoons (Μήνυμα 230302)
Επέλεξα καποια. Βεβαια δεν αποκλείω και τα υπόλοιπα. Όλα τα ψάρια μ αρέσουν.
Leporinus fasciatus, cardinal tetra, Neon, Banded Rainbow, Τιγράκι,Distichodus-sexfasciatus,, Apistogrammaagassizii, Apistogramma cacatuoides, Mikrogeophagus ramirezi, Paradise fish

Απο προσωπική εμπειρία, στα 96lt (70-75 καθαρά) βάλε 3x5 τιγράκια (greene,alpino και cherry) και θα με θυμηθείς... Είναι πολύ ζωντανά και παιχνιδιάρικα και φτιάχνεις ένα πολύ ωραίο species ενυδρείο. Απο την άλλη αν αποφασίσεις να βάλεις και άλλα είδη, μην βάλεις λιγότερα απο 5-6 τιγράκια γιατι 1ον θέλουν κοπαδάκι και 2ον θα ξεσπάνε την νευρικότητα τους στα υπόλοιπα.

sakisballoons 22-01-08 13:52

[quote=Iann_is;230313]Απο προσωπική εμπειρία, στα 96lt (70-75 καθαρά) βάλε 3x5 τιγράκια (greene,alpino και cherry) και θα με θυμηθείς... Είναι πολύ ζωντανά και παιχνιδιάρικα και φτιάχνεις ένα πολύ ωραίο species ενυδρείο. Απο την άλλη αν αποφασίσεις να βάλεις και άλλα είδη, μην βάλεις λιγότερα απο 5-6 τιγράκια γιατι 1ον θέλουν κοπαδάκι και 2ον θα ξεσπάνε την νευρικότητα τους στα υπόλοιπα.[/quote
τιγράκια ε; Πόσα δηάδή πρεπει να μπουν στα λίτρα μου γιατι δεν καταλαβα το 3Χ5. 3 κοπάδια των 5 εννοεις;

Iann_is 22-01-08 14:01

Εννοω 5 απο κάθε είδος.
Tiger Barb Green
Tiger Barb Cherry
Και albino
Υπάρχουν και άλλα είδη αν θές αλλα εγω προτείνω αυτά. Και να θέλεις να κάνεις τρια κοπάδια δεν γίνεται γιατι κοπαδιάζουν όλα μαζί.
Και 40 να βάλεις (που λέει ο λόγος)...

sakisballoons 22-01-08 14:06

α ωραία καταλαβα. ευχαριστω κατ αρχην για τισ απαντήσεις σου.
εχουν απαιτήσεις σαν ψάρια αυτα; χρειάζονται φυτά αληθινα και τι φυτά;
και κατι άλλο. ποια αλλα ψάρια τεριάζουν με τα τιγράκια για το μέλλον;

Iann_is 22-01-08 14:27

They are thus not recommended for tanks with slower, more peaceful fishes such as bettas, gouramis, angelfish and others with long flowing fins. They do however work well with many fast moving fish such as danios, platys and most catfish.

Όσο αφορά την συντήρηση:
ph 6-8 αντέχουν αλλα απο ότι εχω καταλάβει καλύτερα 6,5-7
θερμοκρασία 20-26
Για τα φυτά τώρα εγω τους έχω κερατοφυλλο, ανουμπιες, java moss και εχινοδωρους και τα πάνε μία χαρα. Μην δοκιμάσεις να βάλεις φυτά με πιο λεπτους κορμούς γιατι τα τσιμπολογάνε και τα κόβουν οποτε τζάμπα κόπος...


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:42.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01617 seconds with 10 queries