Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   PH=8,5.Πώς να το ρίξω? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22218)

PANTIS 17-01-08 16:51

PH=8,5.Πώς να το ρίξω?
 
Καλησπέρα σε όλους. Χθές που έκανα αλλαγή νερου στα ενυδρεία μέτρησα (υγρά τεστ τησ sera) τα εξής
ph=8.5
kh=12
gh=16
No3=0
Πώς μπορώ να ριξω ph,kh? Διάβασα μερικά άρθρα αλλά δεν κατάλαβα και πολλά... Για παράδειγμα τι είναι η αντίστροφη όσμωση?
Πως χρησιμοποιούμε την τύρφη στο φίλτρο?
Τι άλλο θα μπορούσα να κάνω?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων..

PascM 17-01-08 16:57

Ένα ένα!!
Βασικά σε ποια περιοχή μένεις και έχεις τέτοιες τιμές?
Τις μετρήσεις τις έκανες στο ενυδρείο και στην βρύση?
Είναι ίδιες ή στο ενυδρείο είναι διαφορετικές?

Για πάμε με αυτά και βλέπουμε!

PANTIS 17-01-08 17:19

Ο.Κ.
Μένω θεσ/νίκη, στο κέντρο.
Μέτρησα αυτές τις τιμές, αφού γέμισα το ενυδρείο με νερό.
Ήταν η πρώτη φορά που έκανα τέστ και...μάλλον έκανα λαθος ε?

PascM 18-01-08 00:16

Για να σιγουρευτείς, αν και από όσο γνωρίζω το νερό της Θεσ/νίκης έχει τέτοιες υψηλές τιμές.
α) Κάνε μια μέτρηση πάλι σε νερό της βρύσης
β) Μια μέτρηση σε νερό του ενυδρείου!

Και δώσε μας και τις δυο μετρήσεις!

Και για να λυθούν πολλές από τις απορίες σου διάβασε εδώ: www.tsamiaqurarium.gr

stav 18-01-08 09:34

Στην Θεσσαλονικη το νερο εχει ΡΗ περιπου 7,5.Μετρησε το νερο της βρυσης
οπως σου ειπε ο Μανωλης γιατι μπορει να εχεις κατι στο ενυδρειο που σου
ανεβαζει το ΡΗ.

PANTIS 19-01-08 14:30

Λοιπόν παιδιά χθες το βράδυ εκανα τις εξής μετρήσεις :
Σε νερό βρύσης : PH=8, KH=15
Σε νερό ενυδρείου : PH=8.5, KH=16
Σε ζεστό νερό (το έβρασα λίγο) :PH=7.5, KH=12
Αν βράζω το νερό, το αφήνω να κρυώνει λίγο και μετά το βάζω στο ενυδρείο είναι καλή λύση?

netblues 19-01-08 14:46

οχι.. δεν ειναι καν λυση. Τι ψαρια θες να βαλεις, για να ξεκινησουμε απο καπου...

PANTIS 19-01-08 14:57

Έχω ψάρια μονομάχους...

delta66 19-01-08 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PANTIS (Μήνυμα 229945)
Έχω ψάρια μονομάχους...

Ποσους μονομαχους?
τι φυλου?
ποσα ενυδρεια?
Με αυτη τη σκληροτητα δεν ζουν.
η σκληροτητα που εχεις ειναι πολυ καλη για αφρικανες.
γιατι δεν την ψαχνεις ετσι, αντι να παιδευεσαι να μαλακωσεις το νερο?
:smt003

Ακυρο.
τωρα κοιταξα οτι εχει 2 Χ 25αρια με 2 μονομαχους.
ΟΚ.
τωρα αρχιζουν τα δυσκολα.
ή α) θα βαλεις τυρφη (αν χωραει μεσα στο φιλτρακι......
που δεν θα χωραει αρκετη για να κατεβασεις τη σκληροτητα σε ουδετερο 7 και κατω που θελουν οι μονομαχοι)
β) Indian Almond Leaves
γ) αντιστροφη οσμοση (υπερβολη για 25αρια αλλα 8,5 pH?)
δ) Ρυτινη (και παλι υπερβολη)

Οταν εχει λεφτα φυσικα ολα γινονται.
τσεκαρε λιγο τα "υλικα" που εχεις μεσα στα ενυδρεια (χαλικι, διακοσμητικα) μηπως ειναι ασβεστολιθικα και ανεβαζουν και αλλο τη σκληροτητα.
τσεκαρε ριχνοντας ξυδι πανω στο "υλικο" (αφου το βγαλεις φυσικα απο το ενυδρειο, το ξεπλυνεις, το στεγνωσεις) αν αφριζει ειναι ασβετιολιθικο

Andreas301 19-01-08 19:32

Οι τιμές που παίρνεις είναι χαρακτηριστικές για πολλές περιοχές της ευρύτερης Θεσσαλονίκης, η οποία είναι παράδεισος για αφρικάνες στις περισσότερες περιοχές. Επειδή έχω γνώση τιμών για την περιοχή κέντρου σας ενημερώνω ότι οι τιμές αυτές είναι πιθανότατα φυσιολογικές. Επίσης ίδιες τιμές έχω και για περίχωρα όπως η περιοχή της Θέρμης.
Κατά τη γνώμη μου για τα 25άρια μία απλή λύση για την μείωση Ph, Gh είναι η ανάμιξη του νερού με απιονισμένο σε αναλογία τουλάχιστον 1 προς 2 (2 το απιονισμένο).
Αρκετοί φίλοι το αποφεύγουν, σεβαστή η άποψή τους, εγώ πάντως χρησιμοποιώ απιονισμένο νερό χρόνια τώρα, σε μικρά ενυδρεία (<100 lit) χωρίς πρόβλημα (κι όταν λέω πρόβλημα εννοώ πρόωροι θάνατοι ή συχνές ασθένειες). Ταυτόχρονα στις αλλαγές νερού προσθέτω κατάλληλο σκεύασμα ιχνοστοιχείων σε δόση που αντιστοιχει στην ποσότητα του απιονισμένου.

PANTIS 21-01-08 08:55

Καλημέρα παιδιά.Σας ευχαριστώ παρα πολύ για τις συμβουλες σας.Θα τις εφαρμώσω και θα σας ενημερώσω.

Cydox 21-01-08 15:49

To ph μπορεί πανεύκολα να πέσει, με την προσθήκη διοξειδίου, εδώ http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Themata/CO2.htm είναι μια εύκολη λύση.Η σκληρότητα πρέπει να πέσει και αυτή λίγο, αλλά για gh kh προτείνω ανεπιφύλαχτα αντίστροφη όσμοση, αν και με απιονισμένο μπορείς να κάνεις άνετα την δουλειά σου, αν δεν βαριέσε να κουβαλάς κάθε εβδομάδα δοχεία..ρυτίνη είχα ένα φεγγάρι, αλλά δεν το προτείνω.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01721 seconds with 10 queries