Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   Τι έχει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22186)

snappys 16-01-08 18:59

Τι έχει;
 
Καλησπέρα!εχω ένα 96άρι ενυδρείο με 2 αγγελοψαρά κ 2 γκούραμι.το ένα από τα γκούραμι ξαφνικά από χθες δεν μπορεί να κολυμπήσει σωστά.πάει συνέχεια στον πάτο λες κ έχει καταπιεί πέτρα.σηκώνετε για να φάει κ σιγά σιγά πέφτει στον πάτο.δεν έχει εξωτερικα κάποιο σημάδι αρρώστιας.πριν κανα μήνα το είχα δει να τρίβεται πάνω σε ένα φυτό χωρίς αλλά συμπτώματα.τα υπόλοιπα ψάρια είναι υγιέστατα.έκανα μετρήσεις κ εχω αμμωνία 0.Ν03 10,Ν02 0,GH 8,KΉ 7,PH 7.

snappys 29-02-08 21:43

1 Συνημμένο(α)
Εδω και εναμιση μήνα και ζει ακόμα.εχει στραβωσει η ουρα προς τα κάτω.Σαν να εχει σκωλιωση.Τρωει κανονικα.Τον ταλευταιο καιρο επιπλεει με το κεφαλι προς τα πανω.

akillis 29-02-08 22:21

Η κοιλια του ειναι λιγο φουσκομενη..η κανω λαθος?

snappys 29-02-08 23:38

Είναι λίγο φουσκωμένη κ από τις 2 πλευρές.εχω κάνει θεραπεία με baktopur της sera.στις αρχές δεν κολυμπούσε καθόλου.ήταν μονίμως στον πάτο σαν ψόφιο.τώρα είναι πιο κινητικό με το κεφάλι προς τα πάνω κ δεν βουλιάζει καθόλου.φοβάμαι να το ξανάβάλω μαζί με τα αλλά στο ενυδρείο μην κολλήσουν τίποτα.

akillis 01-03-08 11:37

Οχι μην το βαλεις...απο μετρησεις πως πας....τα νιτρικα σου μηπως ειναι λιγο ανεβασμενα?κοιτα το λιγο!!

netblues 01-03-08 12:05

Το ψαρι πιθανοτατα εχει καποιο εσωτερικό ογκο που του δημιουργει προβληματα πλευσης. (Στο συμπερασμα αυτό καταληγουμε απο το γεγονος οτι πασχει εδώ και 1,5 μηνα.) Αν ηταν βακτηριακης φυσεως το προβλημα θα ειχε χαιρετισει εδω και καιρό.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει περιπτωση να βελτιωθεί.

mikele 01-03-08 12:20

συμφωνω και θα συμπληρωσω οτι ισως οι κυστες πλευσης να εχουν προβλημα...και εγω νομιζω οτι ειναι περα θεραπειας καθως οτι δεν ειναι κολλητικο για τα υπολοιπα ψαρια...η επιλογη μονο δικια σου.....περαστικα

snappys 23-04-08 01:17

Μετά από 3μηνη απομόνωση το έβαλα ξανά στο ενυδρείο με τα αλλά ψάρια.έχει βελτιωθεί αρκετά ο τρόπος που κολυμπάει.έχει ένα μικρό πρόβλημα όταν τρέχει για να προλάβει να φάει.κολυμπάει λίγο ατσούμπαλα.η διαφορά που είδα είναι ότι ενοχλεί συνέχεια τα αλλά ψάρια κ σκαλίζει συνέχεια τα φυτά.πιστεύω θα σταματήσει να τα ενοχλεί όταν θα συνηθίσει στο νέο του περιβάλλον.βλέπετε τόσο καιρό ήταν μόνο του σε ένα μικρό ενυδρείο.

snappys 03-06-08 13:10

Μετά από 2μηνη παραμονή του στο ενυδρείο με τα αλλά ψάρια αφού είχε βελτιωθεί η συμπεριφορά του,το ψάρι παρουσιάζει πάλι τα ίδια.πέφτει στον πάτο κ είναι σαν ψώφιο.σηκώνεται μόνο για να φάει.επίσης η ουρά του πάλι στραβώσε προς τα κάτω.το εχω βάλει σε μια μεγάλη γυάλα γιατί στο ενυδρείο δεν μπορεί να ανεβεί στην επιφάνεια να φάει.τι μου προτείνετε να κάνω με το ψάρι;το πρόβλημα ξεκίνησε 16 ιανουαρίου.

Σπύρος Μ 03-06-08 14:24

Παλι απο την αρχή.Γιατί δεν το άφηνες μόνο του;

snappys 03-06-08 19:57

Γιατί είχε βελτιωθεί αρκετά κ θεώρησα ότι θα είναι καλύτερα στο οργανωμένο ενυδρείο με φυτά.2 μήνες δεν είχε κανένα πρόβλημα.ήταν αρχηγός.πάλι ξαφνικά παρουσίασε το πρόβλημα.τώρα είναι ξαπλα στις πέτρες κ μου κάνει τον ψωφιο κοριό.με το που ρίχνω φαγητό σηκώνετε αμέσως.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01372 seconds with 10 queries