Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   προβλημαααα!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=22143)

μελινακι 14-01-08 22:53

προβλημαααα!!
 
ενα απο τα γκαπακια μου, το πιο ομορφο το καμαρι μου, εχει κασει καποια κομματια απο την ουρα του!!! τι λετε να εγινε; να το πειραξε κανεις;
και κατι αλλο λιγο ασχετο, αν βαλουμε eazy balance που σταθερωποιει το ph και το kh μειωνει το phosphate και nitrate. θα δημιουργησει κανενα προβλημα;

Nik25 14-01-08 22:55

Kανε μια αναζητηση για finrot.To παθαινουν τα γκαπυ

Stelios_Rjk 14-01-08 23:10

Easy balance γιατι να βαλεις? Μη φορτωνεις με ζουμια το ενυδρειο σου, πιο πολυ κακο κανει παρα καλο.

PascM 15-01-08 01:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μελινακι (Μήνυμα 228583)
και κατι αλλο λιγο ασχετο, αν βαλουμε eazy balance που σταθερωποιει το ph και το kh μειωνει το phosphate και nitrate. θα δημιουργησει κανενα προβλημα;

και αν το δεις αυτό να συμβαίνει μου το λες και εμένα!!;)

DJK 15-01-08 03:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μελινακι (Μήνυμα 228583)
ενα απο τα γκαπακια μου, το πιο ομορφο το καμαρι μου, εχει κασει καποια κομματια απο την ουρα του!!! τι λετε να εγινε; να το πειραξε κανεις;

Έχει γίνει και σε εμένα σε αρσενικά, σε λίγο καιρό όμως η βλάβη περιορίστηκε σημαντικά. . Στα δικά μου τα αρσενικά κυνηγιούνται μερικές φορές μεταξύ τους και δαγκώνουν τις ουρές, ίσως γιατί είναι σχετικά λίγες οι θηλυκές. Η εμπειρία μου σε γκαπάκια είναι περιορισμένη οπότε μπορεί και απλώς να μου φάνηκε ότι φταίνε τα άλλα αρσενικά.

Έγινε απότομα ή σταδιακά; Τί άλλα ψάρια έχεις; Αυτό ίσως βοηθήσει πιο έμπειρους να απαντήσουν.

μελινακι 15-01-08 16:01

σταδιακα εγινε αυτο..
μεσα στο ενυδρειο εχω 10 γκαπι αρσενικα, 3 γλυφτες και 1 γατοψαρο
και τα βλεπω να κυνηγιουνται καμια φορα...:???::???::???:
εχω ξανακουσει για το fin rot αλλα σε οποιο pet shop ρωτησα για το φαρμακο που χρειαζεται με κοιτουσαν λες και ηρθα απ τον αρη!!!:smt093:smt093:smt093
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Stelios_Rjk (Μήνυμα 228588)
Easy balance γιατι να βαλεις? Μη φορτωνεις με ζουμια το ενυδρειο σου, πιο πολυ κακο κανει παρα καλο.

για να μην αλλαζω το νερο καθε βδομαδα... (η μαμα μου το πτοτινει μη βρισετε εμενα:rolleyes: μηπως ειναι καλυτερα να αλλαζω 30% καθε βδομαδα οπως εκανα;)

μελινακι 15-01-08 22:29

ενα απο τα γκαπακια εφυγε για τον ψαροπαραδεισο... (φαινοταν μεγαλοσωμο, μηπως ηταν μεγαλο; ειχε και ασπρα στιγματα κοντα στην κοιλια και ασπρη κοιλια) και το γατοψαρο του εφαγε την ουρα...:neutral::neutral::neutral: το εθαψα... υποπτευομαι οτι αυτος ο πορτοκαλη τους πειραζει ολους.... τι θα τον κανωωωω:???::???::???:

PascM 15-01-08 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από μελινακι (Μήνυμα 228816)
για να μην αλλαζω το νερο καθε βδομαδα... (η μαμα μου το πτοτινει μη βρισετε εμενα:rolleyes: μηπως ειναι καλυτερα να αλλαζω 30% καθε βδομαδα οπως εκανα;)


Δεν ισχύει αυτό μελινακι!

capetanakis 16-01-08 19:39

να κανεις κανονικα τις αλλαγες σου,μην βαζεις ζουμια μεσα,να μειωσεις τον αριθμο των ψαριων κ να αλλαξεις μερικους αρσενικους με θηλυκιες με αναλογια 1αρσ. προς 3θυλ.,αυτα θα εκανα εγω:p!

μελινακι 17-01-08 18:00

ολοι αυτο μου προτινουν αλλα η μαμα μου δεν θελει ουτε να ακουει για γεννητουρια...:(:(
η κατασταση δεν παει αλλο με τον πορτοκαλι μου γκαπυ που τσιμπαει συνεχια! εχει μαλιστα μια δικια του περιοχη μεσα στο ενυδρειο και δεν αφηνει κανεναν να πλησιασει... γιατι το κανει αυτο;:confused: να τον γυρισω πισω δεν μπορω γιατι δεν τον δεχονται, αν τον εδινα σε ενα pet shop αλλο;:confused: απο την αλλη τον λυπαμαι...:(:( αχ τι να κανω ρε παιδιαααα:(:(

μελινακι 17-01-08 18:06

επεισης απο το pet shop μου ειπαν πως δεν μπορει να ειναι fin rot γιατι αν ηταν θα μικρεναι ολοκληρη η ουρα και δεν θα ελλειπαν μονο καποια κομματια..,.εχω καταγχωθειιιιιι!!!!:(:(:(

peiratis 17-01-08 20:22

Καμια φωτογραφία παιζει? στειλε μου αν ειναι και αν μου αρεσει και θελεις και εσυ ανταλλαζουμε. εχω μπολικα guppy...

μελινακι 17-01-08 22:11

μπορεις να τον παρεις!!! αχ αν το κανεις αυτο θα σε εχω θεοοοοο!!
ειναι κουκλος και η ουρα του δεν εχει κανενα προβλημα οπως τα υπολοιπα:) οριστε βιντεο του ντομπρου αρσενικου μου
http://www.youtube.com/watch?v=biOrFl2VgKA
ειναι ο μοναδικος πορτοκαλης, περναει και καποια στιγμη μπροστα απο την οθονη:rolleyes:
ομως πως μπορεις να τον παρεις; στειλε μου πμ να τα πουμε αν σου αρεσει:rolleyes: μπορει να μην χρειαστει να μου δωσεις κι εσυ σε ανταλαγμα καποιο ψαρακι:rolleyes:
-------------------------
α! θεσ/νικη μενεις! κι εγω σε ενα προάστιο λίγο πριν απο την Περαία οποτε αν σου αρεσει ο κουκλος ειναι ολος δικος σου:p:p:p


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01726 seconds with 10 queries