Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   καινουργιο Juwel Rio 240 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21928)

orck 06-01-08 19:20

καινουργιο Juwel Rio 240
 
πριν απο λιγες ημερες παρελαβα το Juwel Rio 240
απο ποιοτητα κατασκευης μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, καμια σχεση με το Carefour

θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με καποια θεματα (δεν εχω ακομη το επιπλο και ουτε βιαζομαι ιδιαιτερα οποτε εχω καιρο να το κανω οσο καλυτερο μπορω)

εχω ηδη ενα στρωμενο εξωτερικο φιλτρο 2224 (700λιτρα την ωρα, 3 λιτρα υλικα) με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιησω και το εσωτερικο φιλτρο του, βγαζοντας το πρασινο και μαυρο σφουγγαρι και τοποθετωντας στην θεση του 1 λιτρο ηδη στρωμενο Substrat pro
θα ηθελα να μου προτεινεται εναν καλο τροπο να τοποθετησω την εισοδο/εξοδο του εξωτερικου φιλτρου ωστε να μην εχω νεκρες περιοχες
σκεφτομαι να βαλω το μπαστουνι που ρουφαει το νερο τερμα αριστερα στην γωνια και την φλογερα που ριχνει καθαρο νερο να την βαλω στο πλαινο γυαλι διπλα στην εξοδο του εσωτερικου φιλτρου

απο την εμπιρια σας μπορω να κανω κατι για να προστετεψω το επιπλο απο νερα που πιθανος να μου πεσουν για να μην σκασει;

θα βαλω και δυο μπλε λαμπιτσες για νυχτερινο φωτισμο, σκεφτομαι να κολησω τις λαμπες κατω απο το μαυρο κουτι αναμεσα στις λαμπες με μια σταγονα μαυρης σιλικονης, καμια καλυτερη θεση; φυσικα το μετασχηματιστακι του θα μπει εκτος ενυδρειου

το επιπλο σκεφτομαι να το βιδωσω στον τοιχο με μεταλικα Γ, το ιδιο εκανα και με το επιπλο που εχω τωρα, αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα;

crazyio 06-01-08 20:37

Δεν βρίσκω λόγο να βιδώσεις το έπιπλο στον τοίχο .... παρά είναι σταθερό . .

Από όσο ξέρω και απο όσο βλέπω (έχω το ΡΙΟ 240) δεν τρέχουν νερά έξω απο εξάτμιση όπως πιθανόν να τρέχανε στο Carefour λόγο της πατούρας που έχει το ΡΙΟ μεταξύ τζαμιού και πλαστικού τελάρου που πατάνε και τα καπάκια του ..
Τώρα αν σου πέσει λίγο νερό κατά τις αλλαγές και το σκουπίσεις έγκαιρα δεν θα έχεις πρόβλημα με φουσκώματα ....
Δεν θες να τα αφήσεις φαντάζομαι να στεγνώσουν τα νερά μόνα τους όταν πέσουν έτσι δεν είναι ? :rolleyes:

orck 06-01-08 23:05

για την τοποθετηση του εξωτερικου φιλτρου εχει κανεις να μου προτεινει τιποτα;

delta66 07-01-08 00:21

Νομιζω πως ειναι καλυτερα, απο τη μια μερια το εξωτερικο με τη φλογερα στο πλαινο τζαμι και απο τη αλλη το εσωτερικο.
Αν και εγω θα το εβγαζα και θα εβαζα αλλο ενα εξωτερικο.:rolleyes:

orck 07-01-08 07:07

μπορεις να δωσεις καποιο επιχειρημα για αυτο; περα απο τον χωρο που πιανει και οτι φαινεται (δεν με ενδιαφερει τιποτα απο τα δυο)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 226252)
Νομιζω πως ειναι καλυτερα, απο τη μια μερια το εξωτερικο με τη φλογερα στο πλαινο τζαμι και απο τη αλλη το εσωτερικο.
Αν και εγω θα το εβγαζα και θα εβαζα αλλο ενα εξωτερικο.:rolleyes:


delta66 07-01-08 07:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 226280)
μπορεις να δωσεις καποιο επιχειρημα για αυτο; περα απο τον χωρο που πιανει και οτι φαινεται (δεν με ενδιαφερει τιποτα απο τα δυο)

Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα παω πασο.
Ενα λογος μονο εκτος απο αυτους ειναι και αν θελεις και μεγαλυτερο χωρο για υλικα γιατι παρολο που ειναι μεγαλο το εσωτερικο, δεν χωραει και πολλα υλικα λογο του οτι του τρωει πολυ χωρο μεσα το δευτερο διαμερισμα που ειναι για το θερμαντηρα και τη ροη του νερου.
Εγω στο Standard H μοντελο χωρεσα μονο 1 λιτρο substrat, ενα διχτυ με τυρφη και 2 σφουγγαρια μπλε για να χωριζω τα "τμηματα" (της μανας του σφουγγαρια, κομμενα εγκαρσια ομως για να χωρεσουν).
Το εξωτερικo (eheim 2026) χωραει 2 λιτρα SUBSTRATpro, 2 λιτρα EHFIMECH, 1filter pad, 1 filter fleece και 300 γρ sera black peat μεσα σε sera δυχτακι)
Ααα και ειναι και αθορυβο σε σχεση με το juwel.
Διπλα λεφτα ομως.
Για το 240 εγω θα επαιρνα ενα 2028 με ακομα περισσοτερη χωρητικοτητα (7,3 λιτρα) και θα κρατουσα το εσωτερικο (ξηλωμενο) στη καβαντζα για ασφαλεια.
Ετσι εχω κανει με το 180αρι.
Εβαλα το 2026 και εχω το εσωτερικο καβαντζα, αν γινει τιποτα (φτου φτου), βαζω οσα υλικα χωρανε στο εσωτερικο και το βαζω προχειρα μεσα μεχρι να αποκατασταθει η (φτου φτου) βλαβη.
Και δεν χανω τα υλικα και εχω και φιλτρανση.
Το προβλημα ειναι οτι το 2224 δεν καλυπτει μονο του το 240αρι οπως καλυπτει εμενα το 2026 το 180αρι, (γι'αυτο κι ειχα την "πολυτελεια" να βγαλω το εσωτερικο).

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως.
Κουβεντα να γινεται.:smt052

orck 07-01-08 15:17

εγω παλι ετσι οπως το βλεπω μου φαινεται οτι χωραει ανετα 4 λιτρα υλικα μεσα (πρακτικα τα σφουγγαρια ειναι περιπου 12,5cmΧ12,5cm, και το μηκος του μεχρι να μπει ο υαλοβαμβακας ειναι περιπου 32cm, ολα αυτα μας κανουν χωρητικοτητα 5λιτρα, αν τωρα επιλεξεις να το γεμισεις με σφουγγαρια λογικο ειναι να μην χωρεσει πολυ βιολογικο υλικο) ολα αυτα δεν τα λεω για να σε πεισω οτι ειναι καλυτερο το εσωτερικο, απλα η γνωμη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο ειναι επαρκεστατο
το 2224 το πηρα εχοντας διαφορετικα πραγματα στο μυαλο μου αλλα παλι νομιζω οτι σε συνδιασμο θα κανουν καλη δουλεια



υπαρχει καμια καλυ ιδεα για υπερχειλιση; δεν μπορω να κανω τρυπα και δεν θα ηθελα να πεταγονται περιεργα κουτια απο το ενυδρειο, τι λυσεις υπαρχουν για αυτο;

klaz 07-01-08 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 226415)


υπαρχει καμια καλυ ιδεα για υπερχειλιση; δεν μπορω να κανω τρυπα και δεν θα ηθελα να πεταγονται περιεργα κουτια απο το ενυδρειο, τι λυσεις υπαρχουν για αυτο;

ψαξε για ετοιματζιδικες λυσεις στυλ tunze......:rolleyes:;)

orck 07-01-08 21:31

αν καταλαβαινω μιλαμε για αυτο εδω;
δεν γινεται καπως αλλιως ετσι;

ειναι πραγματικα πολυ ρισκο να γινει τρυπα εκ των υστερων σε ηση στημενο ενυδρειο;


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 226422)
ψαξε για ετοιματζιδικες λυσεις στυλ tunze......:rolleyes:;)


delta66 08-01-08 03:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 226568)
αν καταλαβαινω μιλαμε για αυτο εδω;
δεν γινεται καπως αλλιως ετσι;

ειναι πραγματικα πολυ ρισκο να γινει τρυπα εκ των υστερων σε ηση στημενο ενυδρειο;

Απ'οτι βλεπω λεει "The outlet 1074/2 does not require a borehole in the glass"

Δεν θελει τρυπημα το τζαμι ή δεν καταλαβα καλα?:confused:

orck 08-01-08 15:37

οχι μια χαρα το καταλαβες
το συγκεκριμενο δεν χρειαζεται τρυπα πουθενα στο ενυδρειο

απλα αναφερθηκα στο εαν ειναι σιγουρο σπασιμο του ενυδρειου εαν δοκιμασω να ανοιξω τρυπα σε ηδη ετοιμο ενυδρειο:confused:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 226617)
Απ'οτι βλεπω λεει "The outlet 1074/2 does not require a borehole in the glass"

Δεν θελει τρυπημα το τζαμι ή δεν καταλαβα καλα?:confused:


delta66 08-01-08 16:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 226741)
απλα αναφερθηκα στο εαν ειναι σιγουρο σπασιμο του ενυδρειου εαν δοκιμασω να ανοιξω τρυπα σε ηδη ετοιμο ενυδρειο:confused:

Απ'οτι εχω διαβασει αν ξερεις να το κανεις και εχεις τα καταλληλα εργαλεια, γινεται. Δυστυχως δεν θυμαμαι που, για να στειλω το λινκ.
Αν θυμαται καποιος ας στειλει κατι σχετικο.

πλυμμήρας 08-01-08 16:22

Τρύπα σε κολλημένο τζάμι ενυδρείου απλά ξεχάστε την...
Σίγουρο σπάσιμο...

orck 03-02-08 08:33

επιτελους βρεθηκε και η βαση:smt026:smt026:smt026 τωρα το προβλημα ειναι εαν θα κρατησω τα ψαρια που εχω ηδη η θα παω σε Malawi...

μεσα σε αυτο το φορουμ ειχα διαβασει για την δυνατοτητα να μπει το μπαστουνι που τραβαει νερο προς το εξ. φιλτρο ΜΕΣΑ στο κουτι του εσ. φιλτρου (εχει δυο θεσεις ελευθερες πισω απο τα υλικα, στην μια ειναι ο θερμοστατης η αλλη ειναι ελευθερη)

εαν το κανω αυτο ομως θα μπορει να λειτουργει και το εσωτερικο φιλτρο χωρις προβλημα;

mikele 03-02-08 09:46

"το επιπλο σκεφτομαι να το βιδωσω στον τοιχο με μεταλικα Γ, το ιδιο εκανα και με το επιπλο που εχω τωρα, αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα;"

απο οσα διαβασα δεν ειδα να αναφερατε κατι για το ποσο επικυνδυνο ειναι το παραπανω ...
θα σε συμβουλευα να βαλεις τη βαση κανονικα στο πατωμα....:smt045 :smt045
και οπως ειπαν πιο πανω με τιποτα δεν παιζει να κανεις τρυπες σε ενυδρειο τελειωμενο/ετοιμο...ειναι αργα...
καλη συνεχεια...

orck 03-02-08 10:13

ευχαριστω για την απαντηση
για να ειμαι ειλικρινης δεν βλεπω την επικινδυνοτητα του να βιδωθει στον τοιχο
οπως και να εχει τωρα που πηρα την βαση ειδα οτι ειναι αρκετα σταθερη απο μονη της οποτε δεν εχω λογο να το κανω πια ;)

για το φιλτρο;

mikele 03-02-08 10:30

σο αφορα τη φιτρανση σε ριο σε ενα φιλο που του το εστησα το εξωτερικο που του το πηρα αρκετα μεγαλυτερο απο οσο χρειαζοταν το εκανα βιολογικο και μονο.....και το εσωτερικο (που εχει πολυ καλη δομη) μηχανικο με τα σφουγγαρακια του συν λιγο υαλοβαμβακα.....
το εξωτερικο το εβαλα στην ιδια πλευρα με το εσωτερικο αλλα να τραβαει νερο απο την αλλη γωνια δηλαδη οπως το βλεπεις στην αριστερη γωνια....

δουλευει και καθαριζει αψογα με κυκλυκη ροη

imichal 03-02-08 10:57

εγω πάλι το εκανα οπωε λες εσυ φιλε orck....

orck 03-02-08 11:18

δηλαδη εβαλες το μπαστουνι του εξωτερικου μεσα στο εσωτερικο (σε ενα απο τα δυο κενα) και σου δουλευουν παραλληλα χωρις προβλημα οπως θορυβο κλπ;
πως μπορουμε να μαθουμε εαν η κυκλοφορια στο εσωτερικο δεν διαταρασεται ωστε να μην μπορεσει ποτε να αποκτησει πληρη βιολογικο φορτιο; τι καθομαι και ψαχνω τωρα ε;

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από imichal (Μήνυμα 234038)
εγω πάλι το εκανα οπωε λες εσυ φιλε orck....


Iznogoud 03-02-08 11:31

Πάντως τρύπα σε έτοιμο ο τύπος εδώ έκανε μια χαρά. Δείτε κάπου στη μέση πως.

http://www.reefcentral.com/forums/sh...5&pagenumber=2

PascM 03-02-08 11:51

Το ρίσκο δεν παύει να είναι μεγάλο!

Iznogoud 03-02-08 12:00

Ε ναι, αυτός τρύπησε ενυδρείο των 10 $ από Wall Mart. Αν και κάπου λέει ότι το γυαλί δεν πρέπει να είναι ψημένο για να τρυπήσει.

steady 03-02-08 12:39

εγω να υπενθυμισω σε περιπτωση που δεν το χεις υποψιν οτι το εξωτερικο η καλυτερη λυση ειναι να το βαλεις μεσα σε ενα ντουλαπακι απο τα δυο και τα μπαστουνακια του να μπαινουν μεσα στο ενυδρειο απο τις τρυπες για τα καλωδια μην τρυπησεις το καπακι εγω εκανα τη βλακεια χωρις να το σκευτω και τρυπησα το καπακι βεβαια δεν φαινεται ασχημο αλλα το δευτερο εξωτερικο δεν φαινεται καθολου


για το εσωτερικο τωρα και εγω οταν πειρα το ριο μου φαινοταν διακριτικο χρησιμο και πρακτικο το θεμα ομως ειναι το aquaskaping σου χαλαει ολη την ισοροπια στο ενυδρειο ειδικα σε malawi που λογικα θα χρειαστει να φτιαξεις δυο πυργους απο πετρες ετσι αργα η γρηγορα νομιζω ολοι το βαριουνται και το ξεπατονουν

orck 03-02-08 18:41

σε ευχαριστω steady, το ειχα διαβασει το συγκεκριμενο θεμα και εχω δει τις φωτογραφιες
θα το εχω υποψην μου

ποιος εχει να προτεινει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ τοποθετηση ανεμηστηρων, κατα προτιμηση να μην αφηνει σημαδια εαν αργοτερα θελησω να τα αφαιρεσω, οι φωτογραφιες αν υπαρχουν ειναι απαραιτητες

steady 03-02-08 20:11

το καλυτερο που νομιζω μπορει να γινει ειναι η περνεις ενα εξτρα φυλλο απο το καπακι βαζεις ανεμηστηρακια και το χειμωνα βαζεις αυτο που δεν εχει τρυπες η περνεις ενα λεπτο φυλλο κοντρα πλακε βαζεις ανεμηστηρακια και το βαζεις σαν καπακι και το χειμωνα βαζεις παλι το καλο

εγω αποτι σκευτομαι μαλλον θα παρω ενα extra φυλλο για το καπακι για να ειναι ομορφο το αποτελεσμα το χειμωνα


αλλος τροπος για τα ανεμηστηρακια ειναι ο προφανης αλλα να τα χεις φατσα μοστρα ολο το χειμωνα ειναι καπως

αλλος τροπος να αφηνεις μισανοιχτο το καπακι και να βαζεις ''κρεμαστα'' τα ανεμηστηρακια παλι χωρις τρυπες

εγω τουλαχιστον μονο τα παραπανω εχω σκευτει

orck 13-02-08 21:39

εχω ενα περιεργο προβλημα
οταν το εβαλα για πρωτη φορα σε λειτουργια εκανε ενα θορυβο η αντλια του εσωτερικου φιλτρου αρκετα δυνατο για φιλτρο

δεν μπορεσα να ασχοληθω με το θεμα την ιδια μερα και ετσι το αφησα για την επομενη

τελικα δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα γιατι ο θορυβος μειωθηκε απο μονος του σε αποδεκτα επιπεδα (παλι ομως κανει περισοτερο απο το εξωτερικο)
τωρα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο θορυβος που κανει προερχεται απο το πανω μερος του ενυδρειου, το καπακι οταν ειναι κλειστο συμπεριφερεται σαν ηχειο, οπως στην κιθαρα, και ο ελαχιστος βομβος που παραγει η αντλια μεγεθυνεται αρκετα με κλειστα καπακια :confused:

σκεφτηκα να βαλω αυτα τα τσοχακια που βαζουν στις καρεκλες αλλα μετα τα καπακια δεν θα κλεινουν επιπεδα και θα μουχλιασουν απο την υγρασια

καμια ιδεα;

PascM 13-02-08 22:02

Βασικά ο θόρυβος που αναφέρεις δεν θα έπρεπε να υπάρχει!! Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα!

leonm 13-02-08 22:08

Οπως σου είπε και ο pascm δεν πρέπει να υπάρχει θόρυβος καθόλου. Κάποιες φορές που στα δικά μου rio είχα, λύθηκε κουνόντας λίγο τα διάφορα καλώδια από θερμαντήρες, κοντρολερς και κυκλοφορητες.

delta66 14-02-08 07:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από orck (Μήνυμα 236755)
εχω ενα περιεργο προβλημα
οταν το εβαλα για πρωτη φορα σε λειτουργια εκανε ενα θορυβο η αντλια του εσωτερικου φιλτρου αρκετα δυνατο για φιλτρο

Ειχα το ιδιο προβλημα και το ξηλωσα και αφησα μονο το εξωτερικο και ησυχασα (eheim 2026 - 5 λιτρα χωρητικοτητα, 950 lt/h).
θα μου πεις καλυτερα 2 φιλτρα απο 1 κλπ.
Καλυτερα 1 και καλο παρα αυτη τη φασαρια.
Αν μου πεις ασφαλεια με 2 φιλτρα.
Θα σου πω οτι κρατησα το εσωτερικο καβατζα και αν τυχει τιποτα βγαζω υλικα απο το εξωτερικο και τα βαζω στο εσωτερικο που το
"πεταω" προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να 'λυθει" το προβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02299 seconds with 10 queries