Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Diy πατεντα στηριξης φυτων? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21740)

gwgw 27-12-07 14:24

Diy πατεντα στηριξης φυτων?
 
οπως το λεει και ο τιτλος,
ξαχνω ενα τροπο, να στηριξω τα φυτα μου ωστε να μη βγαινουν καθε τοσο, να μη μετακινουνται απο τα ψαρια, να μην αλλαζουν θεση!!..

να καθονται εκει που τα βαζω!!!! zw

εχω δοκιμασει να τις δεσω με κλωστη, επιασε για λιγο καιρο, τις εδεσα με πετονια..επισης δεν κρατησε

πειτε μου οτι υπαρχει καποια λυση.....:smt120

αυτο με το φελο που ειπατε σε αλλο τοπικ, σκεφτηκα οτι θα μπορουσα να κανω κατι...οχι σε ολο τον πατο, αλλα σε σημεια που θελω συγκεκριμενο ειδος φυτου να βαλω δηλ ενα κομματι φελο, να κανω μικρες τρυπουλες απο τις οποιες θα περασω ριξες φυτων, να τις δεσω..να θαφτουν και θα μεινουν εκει! απλα θα κλαδευω απο πανω.. πχ κερατοφυλλο.

γινετε κατι τετοιο? μηπως καποιος αλλος σκεφτηκε καποια αλλη λυση...? :smt102

george 27-12-07 14:30

Για ποιά φυτά μιλάμε ;

gwgw 27-12-07 14:32

για φυτα που φυτευονται μεσα στο υποστωμα, οχι ανουμπιες και παρεμφερει που δενονται πανω σε ξυλο

αντε λικμαν...βρες μου λυσηηηηη :)

george 27-12-07 14:41

http://www.aquaristic.net/shop.php/s.../listtype/list

gwgw 27-12-07 14:59

κανουν δουλεια αυτα? παλι δε θα μπορουν να φυγουν..?

lucy 27-12-07 17:59

Εγώ πάντος από τα ατίθασα φυτά γλύτωσα όταν τα έδεσα με μπετονιά, από το λαιμό σε μια μεγάλη πέτρα. Χαλαρά λίγο, για να υπολογίσω και το μεγάλωμα του λαιμού.
Την πέτρα άλλες φορές την έθαβα εντελώς, ιδίως αν ήταν πλακέ, ή την άφηνα να μισοφαίνετε μέσα από το χαλίκι.
Αυτό το σκέφτηκα την εποχή του "σκοταδισμού", μετά τα έβαζα με το γλαστράκι, και μετά ήρθα στο GAB :p
Αλλά ακόμα το εφαρμόζω το κόλπο με την πέτρα για σιγουριά (μεγάλες ανακατωσούρες τα γκουράμι)

chemical mac 27-12-07 20:10

Ασπρο πλαστικό φιλεδάκι από αυτό που βάζουν στα μπαλκόνια για να μην σκαρφαλώνουν τα μικρά στα κάγκελα. 3,5 ευρώ το τετραγωνικό

gwgw 27-12-07 22:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 224172)
Ασπρο πλαστικό φιλεδάκι από αυτό που βάζουν στα μπαλκόνια για να μην σκαρφαλώνουν τα μικρά στα κάγκελα. 3,5 ευρώ το τετραγωνικό

ναι, αυτο δηλ να το κανω τι?

αν θες εξηγησε το λιγο παραπανω..

για παραδειγμα, σκεφτομαι να βαλω σε ολη την πλατη κατα μηκος, ανα χ εκατοστα και μια ριζα κερατοφυλου (πυκνοφυτεμενη πλατη, να μη φαινεται απο πισω το φοντο) .. και αυτη ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ εκει..απλα να κλαδευω απο πανω.. ή καποιο αλλο φυτο..οτι εχω δοκιμασει απο αυτα τα φυτα που αναπτυσονται γρηγορα, αναγκαζομαι καθε τρεις και λιγο να ξεριζωνω και να φυτευω αλλου, ή να τα κυνηγαω μεσα στο ενυδρειο..

chemical mac 27-12-07 22:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gwgw (Μήνυμα 224196)
ναι, αυτο δηλ να το κανω τι?

αν θες εξηγησε το λιγο παραπανω..

για παραδειγμα, σκεφτομαι να βαλω σε ολη την πλατη κατα μηκος, ανα χ εκατοστα και μια ριζα κερατοφυλου (πυκνοφυτεμενη πλατη, να μη φαινεται απο πισω το φοντο) .. και αυτη ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ εκει..απλα να κλαδευω απο πανω.. ή καποιο αλλο φυτο..οτι εχω δοκιμασει απο αυτα τα φυτα που αναπτυσονται γρηγορα, αναγκαζομαι καθε τρεις και λιγο να ξεριζωνω και να φυτευω αλλου, ή να τα κυνηγαω μεσα στο ενυδρειο..

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....FD%EC%E1%F4%E1
στο ποστ νο 13 φαίνεται τι ακριβώς εννοώ, κι αν ο κλαζ παρακάτω κοροϊδεύει...:D αν δεις πως έχει γίνει θα πάθεις πλάκα

gwgw 27-12-07 23:21

για τοιχο μος ειναι πολυ καλο αυτο , το ειχα κανει παλιοτερα σε ενα μικρο μου ενυδρειο, μπορουσες να βαλεις και πρασινο φιλεδακι για να μη φαινεται ;)

εγω ομως θελω κατι για τον πατο..κατι στο οποιο να δεθουν καλα τα φυτα... και να μη κουνιουνταιιιι, και ετσι να καλυφτει η πλατη...
μαλλον δε το εγραψα καλα στο προηγουμενο μου ποστ..
θελω να κανω ενα δασος απο ενα συγκεκριμενος ειδος το οποιο ομως να μην εχει βαθος, αλλα μηκος..κατα μηκος του ενυδρειου, και να καλυψει την πλατη.. ανα χ περιοδικα διαστηματα,κοντινα μεταξυ τους, να μεινουν εκει οι ριζες, χωρις να μετακινουνται και χωρις να ξελυνονται..

chemical mac 28-12-07 00:39

Κάνεις το ίδιο και για πάτο. Αν αυτός ο φιλές σου φαίνεται μεγάλος, υπάρχει και ακόμα ψιλότερος, όχι από πλαστικό (δεν θυμάμαι τι υλικό πάντως αν και μεταλλικό κάνει για το νερό). Αν χρειάζεσαι 1 μέτρο μήκος για παράδειγμα, παίρνεις 1,10-15 και το περίσσεμα το γυρνάς προς τα κάτω έτσι ώστε να πιάσει μέσα στο υπόστρωμα σου (βαθιά). Χώνεις τα φυτά σου εκεί που θέλεις και ρίχνεις λίγο ψιλό χαλίκι από πάνω για να το καλύψεις και αυτό είναι όλο (φαντάσου ένα μεταλλικό π με πολύ μικρά ποδαράκια :) ) Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

basillis 28-12-07 00:42

Γωγώ, στο ενυδρείο σου έχεις άμμο ή χαλίκι? Πόσα εκατοστά? Μήπως έχεις λιγότερο απο αυτό που χρειάζεται? Μια ρίζα για να ''πιάσει"" και να αναπτυχθεί σωστά,(χωρίς να ξεριζώνεται) , χρειάζεται βάθος... Εγω με το κερατόφυλλο και με τα υπόλοιπα φυτά δεν εχω κανένα πρόβλημα. Τα φυτεύω και μένουν στην θέση τους.

gwgw 28-12-07 10:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 224215)
Κάνεις το ίδιο και για πάτο. Αν αυτός ο φιλές σου φαίνεται μεγάλος, υπάρχει και ακόμα ψιλότερος, όχι από πλαστικό (δεν θυμάμαι τι υλικό πάντως αν και μεταλλικό κάνει για το νερό). Αν χρειάζεσαι 1 μέτρο μήκος για παράδειγμα, παίρνεις 1,10-15 και το περίσσεμα το γυρνάς προς τα κάτω έτσι ώστε να πιάσει μέσα στο υπόστρωμα σου (βαθιά). Χώνεις τα φυτά σου εκεί που θέλεις και ρίχνεις λίγο ψιλό χαλίκι από πάνω για να το καλύψεις και αυτό είναι όλο (φαντάσου ένα μεταλλικό π με πολύ μικρά ποδαράκια :) ) Ελπίζω να έγινα κατανοητός.

απόλυτα!:D

@βασιλη.. οχι δεν φταιει αυτο εχω παρα πολυ χαλικι..
οταν ομως το ενυδρειο ειναι φουλ φυτεμενο, και εχει και ψαρια μεσα που τα κουνανε, και καθαριζεις και εσυ καθε τοσο με τη σκουπα..ε ολο κυνηγαω...:smt073

_antonis_ 28-12-07 13:32

Εγώ είχα πρόβλημα όταν είχα πλαστικά φυτά μέσα, επειδή επέπλεαν με το παραμικρό. Αγόρασα φύλλο από μολύβι, το έκοβα όπως ήθελα με ψαλίδι, το έκανα μια στροφή στη βάση και έμενε εκεί!!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τώρα με σκληρότητες κλπ, αλλά τώρα δε χρησιμοποιώ, έχω αληθινά και είναι μια χαρά. Μπορείς να το ελέγξεις πάντως...

Tolis 28-12-07 16:46

:smt018 μολυβι

Filotas 28-12-07 18:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ (Μήνυμα 224307)
Εγώ είχα πρόβλημα όταν είχα πλαστικά φυτά μέσα, επειδή επέπλεαν με το παραμικρό. Αγόρασα φύλλο από μολύβι, το έκοβα όπως ήθελα με ψαλίδι, το έκανα μια στροφή στη βάση και έμενε εκεί!!! Δεν ξέρω αν παίζει ρόλο τώρα με σκληρότητες κλπ, αλλά τώρα δε χρησιμοποιώ, έχω αληθινά και είναι μια χαρά. Μπορείς να το ελέγξεις πάντως...

Το μολύβι δεν επιρεάζει σκληρότητες, αλλά είναι 100% τοξικό για τα ψάρια

orck 23-01-08 16:11

1)θελω και εγω να στεριωσω κερατοφυλο σε μια μεταλικη ραβδο (ανοξειδωτη)
θελω να βγαλω ολη την ζουγκλα και να κοψω 10 κομματια 15 εκατοστα και να τα δεσω απο την μεταλικη ραβδο την οποια θα θαψω μεσα στο χαλικι, ετσι θα φαινεται σαν να ειναι φυτεμενα
ξερω οτι θα ερθουν επανω μετα απο λιγο αλλα θελω να το δοκιμασω

καμια ιδεα για την μεταλικη ραβδο;

2)για riccia η java moss αν την χωσω μεσα σε ψιλο διχτακι πλαστικο μολις αναπτηχθει θα μοιαζει με γρασιδι (εχω δει φωτογραφιες απο ξενο φορουμ)

καμια ιδεα για το ψιλο πλαστικο διχτυ;


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01882 seconds with 10 queries