Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Κάνει; (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21739)

betta-friend 27-12-07 13:53

Κάνει;
 
Σήμερα είδα στο πράκτικερ ένα πλαστικό δοχείο που βάζουν παιχνίδια.
Χωράει σχεδόν 40-50 λίτρα.Μπορεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό[θερμοστάτη και φίλτρο] να στεγάσει ψάρια;Έχει και καπάκι.

Moutralewn 27-12-07 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224055)
Σήμερα είδα στο πράκτικερ ένα πλαστικό δοχείο που βάζουν παιχνίδια.
Χωράει σχεδόν 40-50 λίτρα.Μπορεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό[θερμοστάτη και φίλτρο] να στεγάσει ψάρια;Έχει και καπάκι.

Κάνει αλλά για προσωρινά.
Όχι να τα κρατήσεις κάνα μήνα!!
:D:D:D

Tkagem 27-12-07 14:01

Μπορείς.Μιλάμε για μικρά ψάρια όμως που θα κρατούσες σε ένα αντίστοιχο 50λιτρο.

betta-friend 27-12-07 14:11

Μόνιμα;:confused: :confused: :confused:

Tkagem 27-12-07 14:12

Δε βλέπω το πρόβλημα....
Αντί να'ναι απο γυαλί είναι από πλαστικο.
Ε και?

betta-friend 27-12-07 14:19

Μήπως μπορώ να βάλώ 6 γκαπάκια 2m και 4f.
Νόμιζα πως το πλαστικό τραβάει μικρόβια.Τα γκαπάκια πηδούν έξω από το ενυδρείο;Άν δεν μπορούν να βάλω μία λάμπα γραφείου ;
Γενικά τί εξοπλισμό να βάλω.

Tkagem 27-12-07 15:49

Συγνώμη αυτό με τα μικρόβια δε το ξέρω.Ισχύει?Ομολογώ πρώτη φορά το ακούω.Στα 50 λίτρα πάντως που λές οτι είναι ο κουβάς χωράνε τα γκάπυ, και δε νομίζω να φημίζονται για αλτικά.Σε 2 ενυδρεία που τρέχουν απο τον Αύγουστο με γκάπυ δεν υπάρχουν καπάκια,και η στάθμη νερού είναι μόλις 2 εκατοστά χαμηλότερη από το τελικό ύψος του ενυδρείου,τόσο καιρό όλο και κάποιο θα είχε πηδήξει,αλλά δέν.Οπότε μην ανησυχείς.Τώρα το καπάκι ίσως να εξυπηρετεί κάτι άλλο....

betta-friend 27-12-07 16:06

Μπορείτε να μου πείτε πόσα βάττ να είναι ο θερμοστάτης μου τι φίλτρο να αγοράσω και αν μπορώ να βάλω τη λάμπα γραφείου μου που είναι 9 βάττ.Αύριο θα πάω να τον αγοράσω και γι'αυτό σας ρωτάω τόσα πολλά.Το δοχείο είναι ορθογώνιο.

Tkagem 27-12-07 17:21

Η λάμπα γραφείου τί λάμπα είναι?Γιατί αν είναι αλογόνου το καλοκαίρι θα έχεις πρόβλημα,θα σου σηκώνει θερμοκρασία στο ενυδρείο,ενώ εσύ θα θες το αντίθετο.Τα watt του θερμοστάτη πρέπει να είναι όσα και τα λίτρα του ενυδρείου,άρα 50.Για φίλτρο τωρα σε πλαστικό δοχείο (και μάλλον φτηνό) με 50 λίτρα πάρε ένα εσωτερικό φίλτρο 200-300λ/ω να κάνεις τη δουλειά σου.Για τα ψάρια που θα βάλεις δε θες πολυτέλειες....και φθηνά θα σου έρθει.

betta-friend 27-12-07 17:27

Έχω ένα φιλτράκι 400 βάττ.Το φοτιστικό έχει λάμπα της ΟΣΡΑΜ ΝΤΟΥΛΟΥΞ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ ΕΝΕΡΤΖΙ ΣΕΙΒΕΡ.Στα ελληνικά λέει λαμπτήρας εξοικονόμησης ενέργειας.

PascM 27-12-07 17:29

400 βαττ ή 400 λίτρα ανα ώρα?

Tkagem 27-12-07 17:35

2 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224135)
Έχω ένα φιλτράκι 400 βάττ.

:confused::confused::confused:
Βρε τα λίτρα πες....Πόσα λίτρα γυρνάει την ώρα?Τα έχει σαν ένδειξη:l/h
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224135)
Το φοτιστικό έχει λάμπα της ΟΣΡΑΜ ΝΤΟΥΛΟΥΞ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΠΑΝΩ ΕΝΕΡΤΖΙ ΣΕΙΒΕΡ.Στα ελληνικά λέει λαμπτήρας εξοικονόμησης ενέργειας.

Τι να σου πώ,αν δε βάλεις φυτά και δεδομένου ότι δεν έχει πρόβλημα με την άνοδο της θερμοκρασίας λόγω εποχής δοκιμασέ το,εγώ δε θα το έκανα πάντως....
Μήπως είναι αυτή?Στην 1η φωτό?
Και το φωτιστικό μοιάζει με αυτό στη 2η φωτό?

betta-friend 27-12-07 17:42

Συγνώμη μπερδέφτηκα.Πάνω λέει 400λ\Η.Κάτι έπαθε ο υπολογιστής μου και δεν μπορώ να γράψω αγγλικά.
Όσο για την λάμπα θα προσπαθήσω να κατευάσω φωτογραφία όποτε μπορώ.

Tkagem 27-12-07 17:48

Υπερπλήρης είσαι άμα είναι 400λ/ω.Τώρα για τη λάμπα ανέβασε φωτό,άν και κατάλαβα για τί πράμα μιλάς....

betta-friend 27-12-07 18:01

Την εικόνα την έχω στον υόλογιστή και δεν μπορώ να την κατευάσω,γιατί μου ζητάει διεύθηνση URL.

Tkagem 27-12-07 18:11

2 Συνημμένο(α)
Πας 'Διαχείρηση Συνημμένων Αρχείων', μετά σου ανοίγει ένα παράθυρο,πάς πάνω πάνω που λέει ' upload file from your computer' και πατάς 'browse'.Βρίσκεις τη φωτο που θές και μετά πατάς ανέβασμα.Όταν στην ανεβάσει πάς κάτω και πατάς 'κλείσιμο του παραθύρου' και τέλος 'καταχώρηση απάντησης'!!!!
Αρκεί βέβαια η φωτό που θές να είναι μέχρι κάποιο μέγεθος,τα λέει στο παράθυρο που ανοίγει για τα συννημένα μέχρι πόσο μέγεθος μπορεί να είναι κάθε αρχείο.
Μήπως το φωτιστικό είναι αυτό?Και αυτή η λάμπα του?

betta-friend 27-12-07 18:22

Είναι πλαστική και έχει μια σαν τρύπα που όταν κλείνει μπαίνει εκεί μέσα.Όσο για το κατευασμα της εικόνας δεν μπορώ να ανοίξω το διαχήρηση αρχείων γιατί μου λέει a pop-up window was blocked.

Tkagem 27-12-07 18:29

Τα pop-up windows θα πατάς ταυτόχρονα και ctrl (control) για να ανοίξουν.Για προσπάθησε έτσι,αριστερό κλικ και ctrl μαζί.

betta-friend 27-12-07 18:42

Να δούμε θα κατευεί;;;
-------------------------
Δέν την ολοκλήρωσε.Την κατέβαζε 10 λεπτά και από το 5 λεπτό είχαν γεμίσει τα πράσινα.Μετά μου έλεγε άνοιγμα του άκουατεκ
και εγώ έκανα αυτά που μου είπες.Τελικά δεν μου το κατέβασε.

John T 27-12-07 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224055)
Σήμερα είδα στο πράκτικερ ένα πλαστικό δοχείο που βάζουν παιχνίδια.
Χωράει σχεδόν 40-50 λίτρα.Μπορεί με τον κατάλληλο εξοπλισμό[θερμοστάτη και φίλτρο] να στεγάσει ψάρια;Έχει και καπάκι.

Είναι πολύ καλή και φθηνή λύση αλλά πρέπει να σιγουρευτείς ότι το πλαστικό δεν είναι τοξικό (Πραγμα που πιστεύω ότι αποκλείεται γιατί το προιόν απευθύνεται σε μικρά παιδιά. Αλλά καλύτερα να το προσέξεις περισσότερο).

betta-friend 27-12-07 21:13

Μπα δεν πιστεύω.Αύριο πάω να τό παραλάβω.

Tkagem 27-12-07 21:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224159)
Δέν την ολοκλήρωσε.Την κατέβαζε 10 λεπτά και από το 5 λεπτό είχαν γεμίσει τα πράσινα.Μετά μου έλεγε άνοιγμα του άκουατεκ
και εγώ έκανα αυτά που μου είπες.Τελικά δεν μου το κατέβασε.

Μάλλον θα ήταν πολύ μεγάλο το αρχείο.....Τέλοσπάντων,άντε καλή τύχη....

betta-friend 28-12-07 10:50

Μαζί με τα γκάπι τι άλλα ψάρια να βάλω.Κανένα κόρυ;

Nik25 28-12-07 11:09

Απορω γιατι παιδευεσαι με κουβαδες και πλαστικα.Ενα ενυδρειακι 50 λιτρων ποσο μπορει να κοστισει??Και αν αγορασεις 5 τζαμακια 5αρια και τα κολλησεις θα σου βγει ακομη πιο φθηνα.Φιλικα παντα Νικος;)

PascM 28-12-07 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από betta-friend (Μήνυμα 224263)
Μαζί με τα γκάπι τι άλλα ψάρια να βάλω.Κανένα κόρυ;

Τα κορυντόρας θέλουν μαλακό νεράκι!!! Ενώ τα guppy θέλουν σκληρό ή αλλιώς νεράκι βρύσης !

GhostShip 28-12-07 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 224269)
Απορω γιατι παιδευεσαι με κουβαδες και πλαστικα.Ενα ενυδρειακι 50 λιτρων ποσο μπορει να κοστισει??Και αν αγορασεις 5 τζαμακια 5αρια και τα κολλησεις θα σου βγει ακομη πιο φθηνα.Φιλικα παντα Νικος;)

:smt023

Και θερμοστάτη καλύτερα να πάρεις περισσότερα watt απο ότι είναι τα λίτρα σου για να μη βαράει 24ωρα αναμμένος και να δουλεύει πιο ξεκούραστα! Άσε που με 50 watt σε 50 λίτρα και με θερμοκρασία δωματίου 10+ βαθμούς κάτω απο αυτό που θέλεις, ο θερμοστάτης αποκλείεται να σε υποστηρίξει!

betta-friend 28-12-07 13:37

Τελικά σήμερα πήγα και ρώτησα και βρήκα ενυδρείο 65 λίτρων με όλο τον εξοπλισμό αφισα και μερικά πλαστικά φυτά 90 ευρώ.Το απόγευμα πάω να το πάρω.Γίνεται να το στρώσω με ένα χρυσόψαρο και ΄μετά από πόσες ημέρες να βάλω τα ψάρια που θέλω;Γιατί μέχρι να στρώσει το 96 λιτρό μου είχαν περάσσει ένα μαγαζί ψάρια.:D

PascM 28-12-07 14:08

Αντί να το στρώσεις με ένα χρυσόψαρο γιατί δεν το μπολιάζεις?
Και ποιο ανώδυνα και ποιο γρήγορα θα κάνεις δουλειά!

betta-friend 28-12-07 14:09

Πώς θα το μπολιάσω.

PascM 28-12-07 14:11

Μεταφέροντας υλικό από ήδη στρωμένο ενυδρείο!

Φυσικά μπορείς να περάσεις και από τα γραφεία του συλλόγου (αν δεν το έχεις κάνει ήδη) να γνωριστούμε από κοντά και να λύσεις πολλές από τις απορίες σου!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02124 seconds with 10 queries