Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Tι να κάνω...? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21693)

PANTIS 24-12-07 10:29

Tι να κάνω...?
 
Καλημέρα παιδιά.Επειδή πρόκειται να λείψω για τις διακοπές των χριστουγέννων, ήθελα να ρωτήσω (επειδή δε μπρώ να πάρω τα ψάρια μαζί μου) αν μπορώ να αποφύγω την αγορά αυτόματης ταίστρας. Θα λείψω περίπου 7 μέρες και θέλω να ρωτήσω αν υπάρχουν τροφές διάρκειας κατα κάποιο τρόπο, ώστε αν μπορούν να καλύψουν τους μονομάχους μου.
Ευχαριστώ..

klaz 24-12-07 10:36

υπαρχουν τροφες 7ημερου.

netblues 24-12-07 11:14

Να μην κανεις τιποτε.
7 μερες χωρις τροφη δεν ειναι προβλημα.

melli 28-12-07 18:20

Από βιβλιογραφία, 7 μέρες για έναν μαχητή είναι μία χαρά... αλλά δεν το έχω δοκιμάσει! Θα σου πω μεθαύριο... Τα ίδια σκέφτομαι για τον δικό μου ;)

Z_X 29-12-07 20:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από melli (Μήνυμα 224361)
Από βιβλιογραφία, 7 μέρες για έναν μαχητή είναι μία χαρά... αλλά δεν το έχω δοκιμάσει! Θα σου πω μεθαύριο... Τα ίδια σκέφτομαι για τον δικό μου ;)

Το εχω δοκιμασει ,κανένα πρόβλημα.

basillis 30-12-07 21:27

Αυτό που γράψατε ισχύει και για άλλα ψάρια, ή μόνο για τους μονομάχους?

netblues 30-12-07 21:31

Ισχυει για ολα τα ενηλικα ψαρια... (εκτος ισως απο καποια brackish ειδη...)
Και παλι θα αναφερθω στον Bleher οπου ειπε οτι οι δισκοι κατα την περιοδο της ξηρασιας μπορει να κανουν μηνες να φανε..... (προφανως ο Bleher δεν εχει μετοχες σε εταιρια που φτιαχνει ταιστρες..) :D:D

basillis 31-12-07 01:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 224787)
Ισχυει για ολα τα ενηλικα ψαρια... (εκτος ισως απο καποια brackish ειδη...)
Και παλι θα αναφερθω στον Bleher οπου ειπε οτι οι δισκοι κατα την περιοδο της ξηρασιας μπορει να κανουν μηνες να φανε..... (προφανως ο Bleher δεν εχει μετοχες σε εταιρια που φτιαχνει ταιστρες..) :D:D


Mετά λέμε οι δίσκοι μου δεν φάγανε καλά το σαββατοκύριακο και αδυνάτησαν...:grin: :grin:

PANTIS 09-01-08 10:51

Δυστηχώς 2 θυληκιές και 1 αρσενικός μου ψώφισαν...
Μια μέρα πριν φύγω (29-12) πήγα σε ένα πέτ σοπ και μου δώσανε κάτι ταμπλέτες λεγοντάς μου οτι τα ψάρια μου θα είναι οκ. Όταν επέστρεψα (5-1) βρήκα 3 ψαράκια ψώφια. Ευτυχώς κατάφερα να σώσω 2. 1 αρσενικό και 1 θυληκό. Τι μπορεί να φταίει? Δεν γνωρίζω...

netblues 09-01-08 10:55

Πολυ πιθανον οι ταμπλετες..
Ειπαμε να μην βαλεις τιποτε.

PANTIS 09-01-08 11:00

Φοβήθηκα να μην ψωφίσουν απο την πείνα. Άλλωστε στο πετ σοπ μου το έδωσαν με πολύ μεγάλη σιγουριά...Τι πρόβλημα μπορεί να δημιουργήθηκε απο τις ταμπλέτες?

μελινακι 09-01-08 14:55

αχ αυτα τα πετ σοπ... αχ αυτα τα πετ σοπ!!!:mad::mad::mad: την εχω πατησει κι εγω απο πετ σοπ απειρες φορες...:(:(:( γιατι ο καθενας λεει οτι του καπνισει;;;:mad:

Zorba_The_Freak 09-01-08 17:17

Φιλε μου, οι χομπιστες που σε συμβουλευσαν να μην κανεις τιποτα, δεν ειχαν να κερδίσουν τιποτα αντίθετα με το καταστημα που με την "συμβουλη" του σου πουλησε τις ταμπλετες και πιθανον να σου πουλησει και καινουριους μονομαχους.

Για να καταλάβεις εγω τους δικούς μου μονομαχους (και τα υπολοιπα ψαρια) τα ταισα Κυριακή 23/12 το πρωί και τα ξαναταισα Τριτη 1/1 το απόγευμα. Όλα τα ψαρια μου, δοξα τω Θεω, ΟΚ...

steady 09-01-08 19:30

ειδικα σε τοσα λιγα λιτρα οπως σε ενυδρειο μονομαχου η πιθανοτητα να τα καταστρεψει ολα η ταμπλετα ειναι τεραστια..

Maverick 09-01-08 20:40

οι ταμπλέτες διακοπών (αν διαβάσεις στη συσκευασία) προορίζονται για μεγάλα ενυδρεία με καλή κυκλοφορία νερού και με καμιά 10αριά ψάρια... Εγώ έλλειψα 15 μέρες και γιαυτό έβαλα από μία ταμπλέτα σαββατοκύριακου (τις μικρές) και τα ψάρια ήταν μιά χαρά... Για μία εβδομάδα, δε χρειάζονται τίποτα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:04.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01867 seconds with 10 queries