Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Υπολείμματα σην επιφάνεια του νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21109)

Moutralewn 26-11-07 16:07

Υπολείμματα σην επιφάνεια του νερού
 
Παίδες καλησπέρα.

Το Σάββατο κάνοντας αλλαγή νερού, έσπρωξα λίγο πιο κάτω απο την επιφάνεια την έξοδο του νερού του φίλτρου (fluval 205) και το έστρεψα προς το τζάμι έτσι ώστε να μειωθεί λίγο η ένταση.

Ήταν αναγκαίο να το βάλω πιο κάτω διότι στην θέση που ήταν, μόλις έστρεψα το στόμιο προς το τζάμι, χυνόταν το νερό απ'έξω.

Παλαιότερα το είχα αρκετά ψηλά (το μισό στόμιο ήταν έξω και άλλο μισό στόμιο μέσα στο νερό). Τώρα το έβαλα με τέτοιο τρόπο ώστε να προκαλείται ανατάραξη του νερού αλλά όχι τόσο πολύ όσο πριν.

Απο όταν το έκανα αυτό, δημιουργήθηκε στην επιφάνεια κάτι σαν υπόλειμμα-κρούστα ψιλή (δεν ξέρω πως να το εξηγήσω).
Π.χ. όταν ρίξουμε αραιό λάδι (π.χ. αντηλιακό) στο νερό δημιουργεί κάτι υπολέιμματα στην επιφάνεια του νερού. (Κάτι σαν κηλίδα).

Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός. (Πιστεύω ότι όσοι το έχετε πάθει θα καταλάβετε σίγουρα τί εννοώ).

Τί μπορεί να είναι το παραπάνω;;; Θα φύγει με τον καιρό ή πρέπει να κάνω κάτι;;

Ευχαριστώ

klaz 26-11-07 16:14

η γνωστη λαδιλα......
φτιαξε λιγο την κυκλοφορια του νερου σου,περιορισε το πολυ ταισμα η και αλλαξε την τροφη,και τη λαδιλα απομακρυνε την με χαρτι κουζινας...

giagligian 26-11-07 16:33

Λαδίλα? Και πως δημιουργείται αυτό? Ειναι κατι επικίνδυνο? :confused:

klaz 26-11-07 16:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giagligian (Μήνυμα 216981)
Λαδίλα? Και πως δημιουργείται αυτό?

οτι εχω ποσταρει παραπανω.....κανε τα αντιθετα,και τσουππππ,λαδιλα μου καλη..!!!:D:D

maniac 26-11-07 18:05

Επειδη εχω και εγω το προβλημα, να σε ρωτησω, εχεις χρησιμοποιησει προσφατα καποιο φαρμακο; εχεις φυτα στο ενυδρειο;

Moutralewn 26-11-07 18:22

Ούτε φάρμακο έχω χρησιμοποιήσει ούτε φυτά έχω.

Αυτή η λαδίλα είναι επίφοβη για κάτι;;

Δηλαδή εννοώ ότι αν ξαναπαρουσιαστεί, την ξαναμαζεύω με χαρτί και είμαι ΟΚ ή μπορώ να κάνω κάτι δραστικό;;(πχ να βάλω φυτά).

Πάντως δημιουργήθηκε με το που "μείωσα" την ανατάραξη με τον τρόπο που περιγράφω παραπάνω, παρόλο που θεωρητικά αύξησα την κυκλοφορία. Πριν ναι μεν είχα περισσότερη ανατάραξη αλλά είχα μειώσει την ροή του φίλτρου απο τις βάνες. Τώρα μείωσα την ανατάραξη αλλά έβαλα το φίλτρο να δουλεύει στο φουλ.

maniac 26-11-07 21:04

Ειναι λογικο οταν εχεις μεγάλη ανατάραξη να μην βλέπεις την λαδίλα αφου ανακατεύεται με το νερό. Αυτό δεν σημαίνει πως δεν υπηρχαν οι λόγοι της δημιουργίας της. Αν εχεις μικρή ανατάραξη τότε πιθανότατα δεν θα την δείς κοντά στην έξοδο του φιλτρου. Μπορείς να ακολουθήσεις την συμβοουλή του κλαζ και να δείς αν θα ξαναδημιουργηθει.
Στην δική μου περίπτωση καθάρισα την επιφάνεια αλλά ξαναδημιουργήθηκε.
Απο τροφή δεν ειναι διότι χρησιμοποιώ την ιδια τροφή σε δύο ενυδρεία και το έχω μονο στο ενα.
Σε ρωτησα γιατί πριν την λαδίλα έβαλα φάρμακο και καποια φυτά.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01729 seconds with 10 queries