Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ποιός είναι ο σωστος τρόπος? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20909)

πλυμμήρας 16-11-07 18:13

ποιός είναι ο σωστος τρόπος?
 
Παιδιά καλησπέρα.Αύριο λέω να κατέβω μέχρι την παραλία του σχοινιά να μαζέψω άμμο για το ενυδρείο malawi που ετοίμάζω.Αν θυμάμαι καλά ΄σε κάποιο φόρουμ διάβασα ότι πρέπει να μαζέψουμε την άμμο μέσα από την θάλασσα και όχι από την παραλία.Αληθεύει αυτό?
Επίσης ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος από την εμπειρία σας για το πλύσιμο της άμμου?

Z_X 16-11-07 18:50

Υποθετικά μέσα στην θάλασσα υπάρχουν λιγότερα ανθρώπινα σκουπίδια(τσιγαρα κτλ).
Μπορείς να το βάλεις σε κουβά και να ρίχνεις νερό,θα βγάζεις ετσι την βρωμια(θα βγαίνει μόνη της).

thanasis76 16-11-07 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Z_X (Μήνυμα 214870)
Υποθετικά μέσα στην θάλασσα υπάρχουν λιγότερα ανθρώπινα σκουπίδια(τσιγαρα κτλ).
Μπορείς να το βάλεις σε κουβά και να ρίχνεις νερό,θα βγάζεις ετσι την βρωμια(θα βγαίνει μόνη της).


αν μαζεψεις κι απο λιγους ποντους νερο το ιδιο ειναι!! απλα στην παραλια εχει πολλα σκουπιδια οπως διαβασες πιο πανω!!
εγω την επλυνα καλα με νερο μεχρι να μην βγαζει θολουρα...
και μετα την εβρασα για να ειμαι πιο σιγουρος για μικροβια...
ειναι λιγο μπελας αλλα αξιζει...:D :D :D

πλυμμήρας 16-11-07 22:49

Δηλαδή γεμίζω τον μισό κουβά με άμμο βάζω το λάστιχο της βρύσης μέσα και το αφήνω να τρέχει μέχρι να βγαίνει από τον κουβά καθαρό νερό?

netblues 16-11-07 22:58

Τωρα η παραλια του σχοινια θεωρειται καθαρό μερος?

stat 16-11-07 23:16

Χωρίς να έχω πάει, αλλά έχω διαβάσει η συγκεκριμένη παραλία, όπως και άλλες της γύρω περιοχή πολλές φορές έχουν ακατάλληλα δείγματα.

Διάλεξε μια άλλη περιοχή καλύτερα.

mmbuna 17-11-07 09:39

Σχοινιάς (και περίχωρα) = ΚΟΛΟΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ στο κάργα...

Σχεδόν όλα τα μαγαζιά της παραλίας τα ρίχνουν στην θάλασσα, ακόμα και αρκετά σπίτια έχουν τους βόθρους τους να 'αναπνέουν΄στην θάλασσα....έχω γνωστούς που αδειάζουν βόθρο κάθε 5-6 μήνες σε σπίτια με 4/5 μέλη, που ζούνε εκεί 12 μήνες τον χρόνο!!!! (Για μέτρο σύγκρισης, τον δικό μου τον αδειάζω κάθε 45, το πολύ 60 ημέρες με 4 ατομα στο σπίτι.

Από όποια θάλασσα/ποτάμι και να πάρεις άμμο... θέλει πολύ καλό πλύσιμο. Σε γενικές γραμμές -δυστυχώς- όλο και περισσότερες θάλασσες/ποτάμια είναι πιο βρώμικες(α) από τα ενυδρεία μας!

πλυμμήρας 17-11-07 15:58

Ευχαριστώ πολύ για τις επισημάνσεις σας.Τελικά θα πάω στους Αγίους Θεοδώρους σε μια παραλία που ξέρω διότι είναι σχεδόν "παρθένα"...;)
Με τι όμως θα μπορούσα να την κοσκινίσω για καλύτερο καθάρισμα?:confused:

crazyio 18-11-07 02:59

άν δεν βαριέσαι ....με κόσκινο ... :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:39.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01280 seconds with 10 queries