Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   και αλλος μετεγγραφηκε στης αφρικανες! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20771)

chriskousis 11-11-07 15:38

και αλλος μετεγγραφηκε στης αφρικανες!
 
γεια σας!

σημερα εδωσα ολες τις αμερικανικες κιχλιδες μου.

αγορασα αφρικανες.. αλλα νομιζω εκανα μια πατατα :Ρ και σας το λεω εκ των υστερων...

πηρα ΚΑΙ haps ΚΑΙ mbuna....

απο haps πηρα 4 (αρσενικα ολα) Aulonacara (δεν ειχε ονομασιες... ηταν mix) ενα κιτρινο με μπλε κεφαλι , ενα ολο μπλε με λιγο πορτοκαλι , ενα κοκκινοπο και ενα full μπασταρδο με πολυχρωμιες. (κανενα δεν ειναι πανω απο 5εκ τα χρωματα τους ειναι αχνα ακομα)

1 Livingstoni

5 Labidochromis caeruleus (1 m , 4 fem)

5 Saulosi Red (πορτοκαλι μου φαινονται εμενα .. )

2 Labidochromis (αλλα ειναι το μπλε variation και δεν ειχε αλλα.. απο εβδομαδας μου ειπε θα φερει και αλλα)

4 Metriaclima Lombardoi


ειμαι στο ψαξιμο και για αλλα κοπαδια.. θελω τις γνωμες σας. το ενυδρειο ειναι 1400 λιτρα αλλα καθαρα βγαινει περιπου στα 1200

εβαλα και μερικες ανουμπιες... ο θεος να τις εχει καλα :P

σε λιγο θα ανεβασω και μερικες φωτογραφιες.

jimfytakis 11-11-07 16:44

Ελα ρε τοσα τανκ εχεις σπασε τα mbuna σε ενα και τα haps σε αλλα!

chriskousis 11-11-07 18:35

στο ενα απο τα αλλα εχω ενα θηλυκο φεστα.


στο αλλο θα εχω απο εβδομαδας 4 μπλικερι (και θα περιμενω να βγαλω ζευγαρι)

και το αλλο εινια το 50αρι που ειναι Nursery tank

Tolis 11-11-07 19:02

Παντως με haps και mbuna στο ιδιο ενυδρειο θα εχεις προβλημα και το ξερεις.

jimfytakis 11-11-07 19:36

Ε,δωσε το festae μιας και ειναι μονο του και κανε αυτο το τανκ με mbuna

chriskousis 11-11-07 19:49

η **** Τολη ειναι οτι παρολο που το ηξερα δε μπορεσα να αντισταθω στις aulonacares.... καταρα~

σιγουρα υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια στα mbuna... μεσα στην εβδομαδα θα ξεκαθαρισω το μυαλο μου...
αλλα δεν ειμαι γνωστης των αφρικανικων κιχλιδων και απο mbuna ακομα δε ξερω τι να βαλω μαζι...
π.χ μου αρεσουν τα pseudotropheus Crabro , Acei , Socolofi
τα Melanochromis Auratus.


jim δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω το festae :)
το εχω απο 2 εκ. ψαρακι και ετοιμοθανατο οταν το πηρα.. το εχω κανει γυρω στα 16εκ .. εχουμε περασει πολλα μαζι και θα παμε μαζι ολη τη διαδρομη ;)



http://www.aquatek.gr/rimages/albums...1112007145.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...1112007144.jpg

andreas K 11-11-07 20:06

Τα (πολλα) λιτρα σου βοηθανε,το χαλικι οχι...

jimfytakis 11-11-07 20:58

Σε καθε περιπτωση ομως οχι mbuna+haps.Και μονο η διατροφικες συνηθιες,χωρια και η κυριαρχικη συμπεριφορα των haps θα σε βαλουν σε μεγαλους μπελαδες

Tolis 11-11-07 21:25

Μετα απο τοσο καιρο στο χομπι θαπρεπε να μπορεις να αντισταθεις.

mmbuna 11-11-07 21:53

Η 'πατάτα' με τον συνδιασμό mbuna/haps είναι η μικρώτερη από αυτές που φαίνεται να έχουν γίνει!

Με τυχαία σειρά γράφω τι με χαλάει εμένα (που φυσικά μπορείς να τα γράψεις όλα και να συνεχίσεις τον χόμπυ σου όπως σου γουστάρει... )

1) Το ότι αγόρασες οτιδήποτε που έγραφε MIX χωρίς να ξέρει ούτε ο θεός ο ίδιος τι είναι!

2) Τα Saulosi σου κάλλιστα μπορεί να είναι πορτοκαλί, τα Saulosi Coral Red όπως αποκαλούνται, αλλά μπορεί και να είναι απλά τα Θυληκά (χωρίς αρσενικά, τα οποία είναι ριγέ μπλε/θαλλασί) του απλού Pseudotropheus Saulosi.

3) Φαίνεται ότι πολύ μεγάλα ξύλα στο ενυδρείο, τα οποία θέλουνε ΠΕΤΑΜΑ γιατί μαλακώνουν το νερό και με τις αφρικάνες θέλεις σκληρότητες πάνω απο 10dKH!

4) Το χαλίκι επίσης πρέπει να κάνει παρέα στα ξύλα και να φύγει.

5) Χρειάζεσαι πολλές μα πάρα πολλές ακόμα πέτρες, ειδικά αν μείνεις με mbuna & haps!

Δεν θέλω να σου κόψω την φόρα, αλλά... αυτα είναι τα βασικά -κατ'εμέ πάντα- και μετά βλέπουμε....

Z_X 11-11-07 23:06

1400 λίτρα :smt120
Αυτο νομίζω λέγεται πισίνα.
Πάντως μπορείς να κάνεις θαύματα.
Ας πούμε 40-50 tropheus δύο ειδών.

vasilakis 11-11-07 23:08

Βγαλε και την ανουμπια απο το χαλικι και δεσε την καπου.

Z_X 11-11-07 23:13

Κατι τέτοιο http://www.kim-jakobsen.dk/Akvarieop.../akvarium3.htm

chriskousis 11-11-07 23:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mmbuna (Μήνυμα 213682)
Η 'πατάτα' με τον συνδιασμό mbuna/haps είναι η μικρώτερη από αυτές που φαίνεται να έχουν γίνει!

Με τυχαία σειρά γράφω τι με χαλάει εμένα (που φυσικά μπορείς να τα γράψεις όλα και να συνεχίσεις τον χόμπυ σου όπως σου γουστάρει... )

1) Το ότι αγόρασες οτιδήποτε που έγραφε MIX χωρίς να ξέρει ούτε ο θεός ο ίδιος τι είναι!

2) Τα Saulosi σου κάλλιστα μπορεί να είναι πορτοκαλί, τα Saulosi Coral Red όπως αποκαλούνται, αλλά μπορεί και να είναι απλά τα Θυληκά (χωρίς αρσενικά, τα οποία είναι ριγέ μπλε/θαλλασί) του απλού Pseudotropheus Saulosi.

3) Φαίνεται ότι πολύ μεγάλα ξύλα στο ενυδρείο, τα οποία θέλουνε ΠΕΤΑΜΑ γιατί μαλακώνουν το νερό και με τις αφρικάνες θέλεις σκληρότητες πάνω απο 10dKH!

4) Το χαλίκι επίσης πρέπει να κάνει παρέα στα ξύλα και να φύγει.

5) Χρειάζεσαι πολλές μα πάρα πολλές ακόμα πέτρες, ειδικά αν μείνεις με mbuna & haps!

Δεν θέλω να σου κόψω την φόρα, αλλά... αυτα είναι τα βασικά -κατ'εμέ πάντα- και μετά βλέπουμε....

3) δεν υπαρχουν ξυλα μεσα στο ενυδρειο :confused:

4) το χαλικι ειναι ψιλο στο μεγαλυτερο μερος του ενυδρειου. να βγει δεν υπαρχει περιπτωση γιατι θα πρεπει να γινουν ΟΛΑ ανω κατω παλι. να μπει αμμος απο πανω μεχρι να καλυφθει τελειως το χαλικι γινεται.

5) το ερχομενο σαββατοκυριακο θα μαζεψω πολλες απο την παραλια της Κινετας.

Δε μου κοβετε η φορα μην ανυσηχεις :p

mmbuna 11-11-07 23:43

Άκυρο με το ξύλο με ξεγέλασε η φωτο.

Αν βάλεις άμμο, θα περάσει μέσα στο χαλίκι, μέχρι να κατακάτσει όσο πιο χαμηλά μπορεί και το χαλίκι πάντα θα βγαίνει στην επιφάνεια οπότε άκυρο και εδώ...

Μαρέσεις που δεν σου κόβεται η φόρα... :grin:

andreas K 12-11-07 14:31

Με μια μεγαλη αποχη μπορεις ν αφαιρεσεις προσεχτικα το μεγαλυτερο μερος του χαλικιου...Κρατησε τα mbuna και διαθεσε καποιο απο τα αλλα ενυδρεια σου για τα haps.

GEORGIOS 12-11-07 14:37

Με ένα φαράσι αφαίρεσε το χαλίκι ηαπόχη μπορεί να σου σκίσει.Καθαρό όμως φαράσι πλαστικό μην κάνεις γραντζουνιές .Εγώ θα σου λεγα να κρατήσεις τα haps και όχι τα mbuna τα λίτρα σου είναι πολλά.

chriskousis 12-11-07 18:03

παιδια μιλαμε για καμια εκατοστη κιλα χαλικι.. δε μιλαμε για 10-20-30 κιλα :/

που θα πανε τα ψαρια? μονο το στρες που θα τους προκαλεσει ολη αυτη η κατασταση..

GEORGIOS 13-11-07 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από chriskousis (Μήνυμα 213879)
παιδια μιλαμε για καμια εκατοστη κιλα χαλικι.. δε μιλαμε για 10-20-30 κιλα :/

που θα πανε τα ψαρια? μονο το στρες που θα τους προκαλεσει ολη αυτη η κατασταση..

Βαλε νερό από το ενυδρείο σε ένα κουβά και βάλε τα ψάρια για όση ώρα χρειαστεί μισή ώρα -μία ώρα?

Αν θέλεις βάλε και ένα κυκλοφορητή στον κουβά και είσαι οκ.

Κάνεις την δουλειά σου και τα ξαναβάζεις μετά

Γιώργος

chriskousis 13-11-07 15:39

αυτη η δουλεια θα γινει τα χριστουγεννα... τωρα και με τη σχολη δεν εχω χρονο για ολη αυτη τη διαδικασια :/

glazar 13-11-07 18:32

Εγω παντως χρησιμοποιώ χαλικι 1-3 mm και ποτε δεν ειχα προβλημα στην αναπαραγωγη των κιχλιδων μου.Ειτε οταν ειχα μαλαουι ειτε ταγκανικα..
Και συγκεκριμενα στο τελευταιο μου ενυδρειο με τετοιο χαλικι γεννανε οι αυλονακαρες μου.
Σιγουρα με την αμμο θα "περνουσαν" καλυτερα ,αν και θα ειχες αλλα προβληματα..αλλα και με το χαλικι μια χαρα ειναι.

andreas K 14-11-07 16:32

Αλλες foto;

chriskousis 14-11-07 16:58

μετα το σαββατοκυριακο αλλες φωτο :Ρ θα βαλω καινουρια mbuna.. θα βαλω τα Haps σε ενα ενυδρειο 300 λιτρα μονα τους (4 aulonacares , 1 livingstoni)
θα παρω και αλλα φυτα θα βαλω και αλλες πετρες και αφου τελειωσω το aquascaping και δεσω τα φυτα με πετονια στις πετρες τοτε θα βαλω νεες φωτογραφιες :Ρ


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02941 seconds with 10 queries