Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ζεστό νερό? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20683)

giagligian 06-11-07 13:49

Ζεστό νερό?
 
Παιδιά είχατε αναφέρει σε ένα προηγούμενο ποστ για την χρήση ζεστού νερού από τον θερμοσίφωνα. Ήθελα να ρωτήσω το εξής: Το νερό που βγαίνει απτους θερμοσίφωνες δεν είναι και το καθαρότερο μιας και στις περισσότερες πολυκατοικίες είναι παλιοί και έχουν υποστεί μια κάποια αλλοίωση. Το νερό που βγαίνει από κει δεν είναι επιβλαβές για τα ψάρια? Ρωτάω γιατί πιάσανε τα κρύα και εδώ στο σπίτι μου το νερό βγαίνει πολύ παγωμένο, και αν κάνω αλλαγή με αυτή την θερμοκρασία, θα πέσει στο ενυδρείο μέσα τουλάχιστον 5 βαθμούς. Αυτή την στιγμή είμαι στους 25, οπότε καταλαβαίνετε ότι θα πέσει κάτω απτους 20 :smt073 . Αν χρησιμοποιήσω το νερό του θερμοσιφωνα θα δημιουργήσω πρόβλημα στο ενυδρείο μου ή το αντιχλώριο κάνει τόσο καλή δουλειά? Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω μια κατσαρόλα να βάλω να έχει ζεστό νερό και να κάνω εξίσωση της θερμοκρασίας από κει μιας και δεν έχω 2ο θερμοστάτη...

Τι λέτε?

george 06-11-07 14:02

Για πόσα λίτρα νερό αλλαγής μιλάμε ;

dinos99 06-11-07 14:03

γιατι δεν βαζεις το νερο της αλλαγης τοτε σε εναν κουβα μαζι με την θερμαστρα να παρει ακριβως την θερμοκρασια του ενυδρειου???

giagligian 06-11-07 14:14

Το ενυδρείο είναι μικρό 60 λίτρα και γιαυτό σκέφτηκα αυτό με την κατσαρόλα μιας και είναι λιγα λίτρα, θα μπορούσα με ένα θερμομετράκι να φέρω το νερό σε επιθυμιτή θερμοκρασία. Για να αποφύγω το βάλε βγάλε ντίνο ;)

dinos99 06-11-07 14:23

εγω ακολουθω την μεθοδο που σου είπα(60 λιτρα και εγω) ποιο πανω και ολα μελι-γαλα!!!αλλα και η ιδεα σου με το κατσαρολακι δεν μου φαίνεται ασχημη.Δεν νομιζω να ειναι χειρότερη απο το να βαζεις νερο απο τον θερμοσίφωνα;).Απομενει να αποφανθουν και οι εμπειρότεροι

george 06-11-07 14:24

Νερό από κατσαρόλα....βραστήρα....ανάμιξη σε κουβά με νερό βρύσης....αντιχλώριο και μέσα.

Εγώ δε θα έμπαινα στη διαδικασία.

casperon 06-11-07 14:36

Eγω πηρα ενα θερμαντηρα 20 ευρω και ουτε κατσαρολες ουτε βραστηρες.
Ακουσα πως το νερο της αλλαγης το προετοιμαζεις ενα 24ωρο πριν,και αυτο το διαστημα συναμα βαζεις μια αντλια μεσα στο βαρελι σου για να υπαρχουν αναταραξεις.
-------------------------
ειναι σωστο αυτο;

george 06-11-07 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από casperon (Μήνυμα 212697)
Ακουσα πως το νερο της αλλαγης το προετοιμαζεις ενα 24ωρο πριν,και αυτο το διαστημα συναμα βαζεις μια αντλια μεσα στο βαρελι σου για να υπαρχουν αναταραξεις.
-------------------------
ειναι σωστο αυτο;

Σωστό αλλά όχι απαραίτητο....αν δεν συντρέχουν λόγοι...ας μην κάνουμε τη ζωή μας δύσκολη.

casperon 06-11-07 14:38

τι λογοι δηλαδη;

george 06-11-07 14:41

Προετοιμασία νερού για θαλασσινό ενυδρείο....για νερό από Α/Ο...αν οι παράμετροι του νερού βρύσης χρειάζονται αλλαγή πριν το βάλουμ στο ενυδρείο (μείωση/αύξηση ΡΗ,σκληρότητας κλπ)

Zorba_The_Freak 06-11-07 15:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από george (Μήνυμα 212695)
Νερό από κατσαρόλα....βραστήρα....ανάμιξη σε κουβά με νερό βρύσης....αντιχλώριο και μέσα.

Εγώ δε θα έμπαινα στη διαδικασία.


Εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς?

Θα έβαζες το νερό κατευθειαν από τη βρυση σε οποια θερμοκρασία ειναι???

netblues 06-11-07 16:00

Μια χαρα ειναι το νερο απο το θερμοσιφωνο αν το θερμοσιφωνο χρησιμοποιειται φυσιολογικά απο τους κατοικους του σπιτιου.
Δεν υπαρχει απολυτως κανενα θεμα.

gutsi 06-11-07 19:28

εγω στο 60 λιτρο μου βαζω νερο απο το λεβιτα που το ξεσταινει προ χθες βαλαμε τους σολινες και δεν υπαρχει προβλημα.

george 06-11-07 20:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak (Μήνυμα 212713)
Εδώ δεν κατάλαβα τι εννοείς?

Θα έβαζες το νερό κατευθειαν από τη βρυση σε οποια θερμοκρασία ειναι???

Λάστιχο στη βρύση...ανάμιξη νερού περίπου στην επιθυμητή θερμοκρασία και γέμισμα του ενυδρείου.

steady 06-11-07 22:29

ασε που νομιζω ειναι ποιο πιθανο το κατσαρολακι να εχει υπολειματα απορυπαντικων<ειδικα καποια με αρωμα ξυδι δεν ξεπλενονται ευκολα> και να κανει ζημια απο το νερο του θερμοσηφωνα μεγαλυτερη!εγω απο το πρωτο μου ενυδρειο μεχρι σημερα χρησιμοποιω θερμοσηφωνα..

delta66 08-11-07 16:27

ΕΡΩΤΗΣΗ :
Αν θελουμε π.χ 15 λιτρα νερο για αλλαγη, μπορουμε να χρησιμοποιησουμε 5 λιτρα νερο ζεσταμενο (π.χ. στους 35C) σε φουρνο μικροκυματων και αραιωμενο με 10 λιτρα κρυο της βρυσης ( 20C ), σε κουβα, και μετα αντιχλωριο κλπ. ?

PascM 08-11-07 17:33

Βρε πως κολάτε έτσι?

Γιατί να ζεστάνεις το νερό στον φούρνο??? Δεν έχεις θερμοσίφωνο!?

delta66 09-11-07 08:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 213172)
Βρε πως κολάτε έτσι?

Γιατί να ζεστάνεις το νερό στον φούρνο??? Δεν έχεις θερμοσίφωνο!?

Εχω Ταχυθερμοσυφωνο (stiebel eltron).
Αυτα που ανοιγεις τη βρυση και τρεχει αμεσως ζεστο.

PascM 09-11-07 08:52

Μια χαρά κάνει την δουλειά του!! Άλωστε και σ'αυτό μπορεις να φτιάξεις την θερμοκρασία με μείξη κρύου από την βρύση κατευθείαν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01660 seconds with 10 queries