Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Καλη σας μερα !!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20534)

johnpalavos 31-10-07 09:07

Καλη σας μερα !!!!
 
Χερετω τους αξιοτιμους κυριους -και τις αξιοτιμες κυριες.
ειμαι ενας απλος χομπιστας που λογω του οτι μενω σε νησι σεν καταφερα να μαθω αυτα που θελω για τα ενυδρεια!
αν και φτιαχνω ενυδρεια για μενα και για φιλους, για ψαρια και για μετρησεις νερου δεν τα παω καλα.
Τωρα ομως εχω αναγκη τη βοηθεια σας σε ενα θεμα.
σε μια ωρα πριπου θα κοχω τα τζαμια για ενα ενυδρειο με
120 μηκος
65 υψος
45 βαθος......κοντρες heavy duty:smt068 ! αλλα με 8 χιλιοστα τζαμι!!!! στο νησι τετοιο εχει μονο-πιο χοντρο οχι!!μην τους πω τιποτα :smt084 .
τα τζαμια θα παω σε μια ωριτσα να τα κοψω.αν εχει καποιος την καλοσυνη να με βοηθησει θα του ημουν ειλικρινα υποχρεος.εχω μονο μια ωρα να αποτρεψω την οποιαδηποτε πατατα μου! σας ευχαριστω εκ των πρωτερων.

φιλικα Γιαννης

dimitris21 31-10-07 09:11

Καλώς όρισες στην παρέα μας!
Θα σου έλεγα ή να βρεις 10αρι τζάμι ή να μικρύνεις τις διαστάσεις του ενυδρείου και ειδικά το ύψος.

johnpalavos 31-10-07 09:22

υπαρχει περιπτωση να σκασει σαν να λεμε? τζαμι αλο δεν υπαρχει. ακουσα οτι επιτρεπεται ως 400 λιτρα απο την ΕΕ αλλα δεν ξερω. το νερο θα φτανει στους 50 ποντους. απλα εβαλα 10 εκ.παραπανω>

dimitris21 31-10-07 10:04

Βασικά το μόνο σίγουρο είναι ότι εγώ δεν θα το ρίσκαρα να βάλω στο σαλόνι μου ενυδρείο 270+ λίτρα από 8αρι τζάμι. Η επιλογή είναι δική σου. Εγώ απλά τη γνώμη μου λέω και δεν προσπαθώ να σε πίσω για αυτή.
Φιλικά Δημήτρης

johnpalavos 31-10-07 10:31

οκ Δημητρη!!! Σ ευχαριστω πολυ!
κανεις αλλος???? εχω λιγη περιεργεια να δω και αλλες γνωμες.
-------------------------
αληθεια τι παχος θα προτεινες???

Τσιόνογλου Σταύρος 31-10-07 10:41

Καλημέρα και απο εμένα που έζησα και 1χρονο στο νησι σου (Καλλονή) κατα τη γνώμη μου βάλε 10άρι για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο, δεν είναι να κάνεις πειραματισμους γιατι ασχημο πράγμα να μαζεύεις νερά μέσα απο το σπίτι (μιλάει παθών) αλλιώς κάντο λίγο μικρότερο. Σε ότι αποφασήσεις καλή επιτυχία.

johnpalavos 30-11-07 23:56

γεια σας και παλι!!!! αυριο ξεκιναει το γεμισμα για μια εβδομαδα για το ενυδρειο! διαστασεις τελικα 120*50*60 ... ολο απο τζαμι 8 χιλ. το εχω λιγο αγχος γιατι ειχε λιγες φυσαλιδες-ευτυχως οχι διαμπερεις...εβαλα πανω κατω και στο κεντρο κοντρες παχους 3 ποντων απο τζαμι... πειτε μου καλη επιτυχια( η καλη τυχη :confused:)?

Raven 01-12-07 00:09

Brake a leg ..που λεν και οι αγγλοφωνοι.:grin:

Τσιόνογλου Σταύρος 01-12-07 00:11

Καλή επιτυχία Γιάννη.:smt023

johnpalavos 01-12-07 00:13

φιλε Raven σ'ευχαριστω!!!! δεν ξερω γιατι... αλλα το εχω πολυ αγχος, παρ'ολο που εχω φτιαξει καμια τριανταρια. μαλλον επειδη τα αλα ηταν μεχρι 200 λιτ. περιπου.. δεν θα κοιμηθω σημερα....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpalavos (Μήνυμα 218160)
φιλε Raven σ'ευχαριστω!!!! δεν ξερω γιατι... αλλα το εχω πολυ αγχος, παρ'ολο που εχω φτιαξει καμια τριανταρια. μαλλον επειδη τα αλα ηταν μεχρι 200 λιτ. περιπου.. δεν θα κοιμηθω σημερα....

σ'ευχαριστω ρε Σταυρε!!! :)

johnpalavos 02-12-07 13:31

το ενυδρειο προς το παρον ειναι οκ!!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01652 seconds with 10 queries