Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Παλεύοντας με τα κύματα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20402)

chemical mac 25-10-07 18:37

Παλεύοντας με τα κύματα
 
Σήμερα αποφάσισα να κάνω το μεγάλο βήμα...την αλλαγή στο setup του ενυδρείου. Δεν αγόραζα καινούριο καλύτερα;
Ξεκίνησα στις 14.00 μαζεύοντας όλα τα ψάρα σε άλλο μέρος με αεραντλία και θερμοστάτη, άεισα όλο το νερό από μέσα (κουβαδάκι - κουβαδάκι), καθάρισα τα τζάμια όσο καλύτερα μπορούσα και μετά έστρωσα 10 κιλά χαλαζιακό 2 - 6mm και επειδή δε μου έφτασε (κάποιος εκεί έξω θα γελάει τώρα - μου τα 'λεγες εσύ) συμπλήρωσα άλλα 10 που είχα καβάτσα με 1 - 3mm. "Μπόλιασα" το χώμα με μπόλικες παστίλιες λίπανσης και μετά έβαλα 5 Micranthemum umbrosum, 1 cryptocorine που την έσπασα σε δυο στελέχη και μοίρασα από ένα σε κάθε γωνία, ένα εχινοδωρο rubin και μερικές ρίζες βαλισνέριες έτσι ώστε ώταν μεγαλώσουν λίγο να κρύβουν τους σωλήνες (τις υπόλοιπες τις πέταξα).
Προς το παρόν δεν θα ασχοληθώ με λίπανση (θα αφήσω μόνο το CO2 της Nutrafin) και θα ξεκινήσω από την αρχή με φωτοπερίοδο 6 ώρες και αύξηση κατά μισή ώρα κάθε 4-5 μέρες. Θα περιμένω να δω πως θα πάνε τα φυτά για καμμιά 15 μέρες και μετά θα αρχίσω τα πειράματα με τα ζουμιά.
Επισυνάπτω φωτό. Στην πρώτη το ενυδρείο πριν, στη δεύτερη το ενυδρείο χάλια και στη τρίτη το ενυδρείο με το νέο στήσιμο και την θολούρα. Κάπου μέσα διακρίνεται κι ένα Moss ball το οποίο επιλέχθηκεμε σκοπό να "ντύσει" μια ρίζα. Το Σ/Κ θα συλλεχθούν και πέτρες ποταμίσιες για να χωθούν κι αυτές με τη σειρά τους κάπου μέσα. Τέλος αν όλα πάνε καλά το πισω μέρος θα ντυθεί με java moss wall (αλλά αυτό είναι κάτι που θα το δω σε κάνα μήνα).
Δεκτές παρατηρήσεις και σχόλια (μόνο εφόσον είναι εγκωμιαστικά) :D

Τσιόνογλου Σταύρος 25-10-07 19:30

Και τα φυτά που θα σου δώσω εγώ που θα τα βάλεις?:D :D :D Άντε καλή αρχή επιβεβαιώνεται αυτό που λέμε ότι στο φυτεμένο ενυδρείο δεν σταματάς ποτέ να εργάζεσαι.

ThDam 25-10-07 19:34

Καλή η προσπάθεια.
Το ότι οι πέτρες είναι ποταμίσιες, δεν σημαίνει ότι δεν είναι ασβεστολιθικές. Τεστάρισέ τες πριν τις βάλεις.

chemical mac 25-10-07 22:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 209950)
Και τα φυτά που θα σου δώσω εγώ που θα τα βάλεις?:D :D :D Άντε καλή αρχή επιβεβαιώνεται αυτό που λέμε ότι στο φυτεμένο ενυδρείο δεν σταματάς ποτέ να εργάζεσαι.

Πάντα υπάρχει χώρος για μερικές ludwigies :D

klaz 25-10-07 22:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 209983)
Πάντα υπάρχει χώρος για μερικές ludwigies :D

εε,και λιγο γωσσο,λιγο,λευκοκεφαλα,λιγο μπλα..μπλα......:rolleyes::D:D

chemical mac 25-10-07 22:36

Είπαμε αυτή τη φορά θα μείνω σε στυλ Amano, minimal, όσο λιγότερα είδη γίνεται. Το επιθυμητό ήταν να μείνω μόνο με Micranthemoides αλλά θέλω τις βαλισνέριες για να τραβάν τα νιτρικά. Τα άλλα τα λυπήθηκα να τα πετάξω, πέρασαν την ταλαιπώρια όλο το καλοκαίρι, άντεξαν 6 μήνες όχι και με τις καλύτερες συνθήκες και θα τα στείλω τώρα που πάω να στρώσω την κατάσταση; Όσο για ludwigia, αν μου κάτσει, φαντάζομαι ότι θα είναι ωραίο ένα κόκκινο φυτό για να σπάσει τη μονοτονία.

klaz 25-10-07 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 209993)
φαντάζομαι ότι θα είναι ωραίο ένα κόκκινο φυτό για να σπάσει τη μονοτονία.

αν θελεις παντως στα σιγουρα να σπασουμε την μονοτονια,μπορω να σου δωσω κανα 2 μπουνιδια.....ετσι για να ταραξουμε τα στεκουμενα νερα της μονοτονιας...εεεε μακη....τι λες...???:rolleyes::D:D

chemical mac 25-10-07 23:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 210000)
αν θελεις παντως στα σιγουρα να σπασουμε την μονοτονια,μπορω να σου δωσω κανα 2 μπουνιδια.....ετσι για να ταραξουμε τα στεκουμενα νερα της μονοτονιας...εεεε μακη....τι λες...???:rolleyes::D:D

:smt021

chris129 25-10-07 23:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klaz (Μήνυμα 210000)
αν θελεις παντως στα σιγουρα να σπασουμε την μονοτονια,μπορω να σου δωσω κανα 2 μπουνιδια.....ετσι για να ταραξουμε τα στεκουμενα νερα της μονοτονιας...εεεε μακη....τι λες...???:rolleyes::D:D

σιγα τα αιματα γιατι θα πλυμηρησουμε Μακη τι λεει ο θειος ;;;; δεν επιτρεπετε τετοια λογια

gaia 28-10-07 09:46

Φωτισμός 6 ώρες είναι πολύ λίγο , ξεκίνα με 8ωρο τις 2 λάμπες και αύξησε σταδιακά τις ώρες της τρίτης που θα την ανάβεις στην μέση της φωτοπεριόδου .

Έχεις πολύ λίγα φυτά , γέμισε προσωρινά το πίσω μέρος με κάποιο εύκολο φυτό γρήγορης ανάπτυξης (π.χ polysperma) και όσο το umbrosum και "η παρέα του" τα πάνε καλά και απλώνουν θα τους δίνεις χώρο αφαιρώντας polysperma .

chemical mac 29-10-07 18:28

Αυτό που προτείνεις το σκέφτηκα στην αρχή αλλά είναι από δύσκολο έως αδύνατο γιατί το ενυδρείο είναι στο γραφείο και τις περισσότερες ώρες απουσιάζω. Να το αφήσω σε κάποιον άλλο...δεν...(το έκανα το καλοκαίρι κι έχασα ένα σκασμό ψάρια και φυτά). όσο για φυτά γρήγορης ανάπτυξης, υπάρχει μια σκέψη...:D

Neoklis 29-10-07 19:00

Μάκη μπορείς να παίξεις με 2 χρονοδιακόπτες....
Και να καθορίζεις εσύ κάθε τόσο πότε να ανάβουν...:p

chemical mac 06-11-07 12:52

Τα τελευταία νέα από την αναβάθμιση. Στην πρώτη φωτό το πλέγμα με τη java moss (ευγενική χορηγία του Strahos από τη συνάντηση της Κυριακής - και πάλι σε ευχαριστώ) και στη δεύτερη το πλέγμα στη θέση του μέσα στο ενυδρείο. Η Moss δεν είναι και πολύ πυκνά βαλμένη αλλά νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά (σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει στο Internet). Αυτό που μένει τώρα είναι να μεγαλώσει η java και να στήσει τον τοίχο (όπως τον φαντάζομαι). Σήμερα ξεκίνησα και λίπανση με pottasium sulfate (γιατί τα είδα κάπως τα φυτά). Θέλω να πιστεύω πως τα χριστούγεννα θα σας εκπλήξω ευχάριστα με τις εξελίξεις στο ενυδρείο μου :p

klaz 06-11-07 13:04

εμεις τα'χουμε 400 εδω πανω....ακομη...!!
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από macblack (Μήνυμα 212654)
Moss δεν είναι και πολύ πυκνά βαλμένη αλλά νομίζω ότι είναι ικανοποιητικά (σύμφωνα με τα όσα έχω διαβάσει στο Internet). Αυτό που μένει τώρα είναι να μεγαλώσει η java και να στήσει τον τοίχο (όπως τον φαντάζομαι).

δεν κρατηθηκα να μη μιλησω...:rolleyes::D.κατ'αρχας αποκλειεται να δουμε κατι μεχρι τα χριστουγεννα,επισης εαν αλοιψεις με κολλα τον τοιχο σου ,τον βγαλεις εκτος ενυδρειου,και τον κρεμασεις στο φωτιστικο στο ταβανι σου,θα εχεις μια πολυ πρακτικη μυγοπαγιδα.......:D:D:smt108
τι αλλο θα δουνε τα ματια μου απο σενα ψηλε....:smt120:rolleyes::grin:

chemical mac 06-11-07 13:35

zw είσαι......klaz......:smt052 :D

kill_bill 23-01-08 16:59

Tι εχει γινει τελικα macblack με το θεμα? Προχωρησε?

chemical mac 25-01-08 23:03

το moss wall εξελίσσεται υπέροχα (αν κι έχω μπερδέψει java & peackock). τα υπόλοιπα φυτά απλά υπάρχουν γιατί δεν τα έχω αφήσει σε ησυχία (συνεχώς αλλάζω θέσεις κτλ)...και τώρα ψάχνομαι για κάτι άλλο οπότε...:D

kill_bill 26-01-08 00:20

Καμια φωτο απο το mosswall και γενικα απο το σταδιο που βρισκεσαι τωρα παιζει?

chemical mac 27-01-08 16:40

επειδή το αποτέλεσμα είναι μεν καλό αλλά όχι αυτό που πρέπει θα σας κρατήσω λίγο ακόμη στην αναμονή :D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:49.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01840 seconds with 10 queries