Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=11)
-   -   Ανακλαστήρες και άλγη??? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20377)

kostasthess_ 24-10-07 19:19

Ανακλαστήρες και άλγη???
 
1 Συνημμένο(α)
Παιδιά προχθές έβαλα ανακλαστήρες Arcadia reflector στις 2 20W λάμπες μου (1 flora-glo μπροστά, 1 Power-glo πίσω)...
Και σήμερα εμφανίστηκαν στίγματα σαν θολούρα στο μπροστινό τζάμι...και επίσης και κάτι σαν σκουπιδάκια επάνω στο τζάμι...
Ευθύνονται οι ανακλαστήρες ή κάτι άλλο...
Το ενυδρείο είναι 80 λίτρα και τρέχει περί τους 2 μήνες.

Η ανάπτυξη των φυτών είναι πολύ καλή... έχω βαρεθεί στην κυριολεξία να κλαδεύω την cabomba caroliana, την hygrophila polysperma καθώς και την egeria densa... Καλά το κερατόφυλλο αν δεν το κλαδέψω θα μου κλείσει όλο το ενυδρείο!!! αυτό που κάπως δεν αναπτύσεται και τόσο γρήγορα είναι ο echinodorus bleheri...

Λίπανση καθημερινά με Iron, Pottasium, Flourish της seachem...
CO2 nutrafin...

Δείτε και την φώτο!!!!!! Η anumbia βγάζει νέο φύλλο (και ο ότο μου εν δράσει!!)!!!! Δεν το περίμενα ειλικρινά...

Lsourtzo 25-10-07 08:05

Καταρχάς στην Φώτο δεν φαίνονται και πολλά .. αλλά μάλλον μιλά για spot algae.
Η ισορροπία σε ένα φυτεμένο ενυδρείο μεταξύ φυτών και άλγης είναι μία πολύ λεπτή γραμμή, την ισορροπία αυτήν επηρεάζουν εξίσου η ένταση του φωτός, ή φωτο-περίοδος, τα φυτά που έχεις μέσα στο ενυδρείο σου, το λίπασμα που χρησιμοποιείς και η ποσότητα του λιπάσματος ..
Ο ανακλαστήρας σίγουρα έδωσε περισσότερο φως στο ενυδρείο …άρα επηρέασες έναν από τους παραπάνω παράγοντες …

Άρα δεν βλέπω λόγο να εκπλήσσεσαι τόσο …
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι απλά να βρείς και πάλι την λεπτή γραμμή και να ακροβατήσεις επάνω της (όπως όλοι μας)

Ps. Κάθε μέρα λίπασμα μου κάνει υπερβολική χρήση … τπόσο ρίχνεις ?

kostasthess_ 25-10-07 09:18

Η άλγη στο τζάμι είναι καφέ τελικά κ πολύ σκληρή...την έβγαλα με μια τηλεκάρτα... με ζώρισε λιγάκι... έχω διαβάσει ότι η για την καφέ ευθύνεται η έλλειψη φωτισμου!! κ μένα μου βγήκε με το που έβαλα ανακλαστήρες??

όσο για τα λιπάσματα έχω βγάλει την εβδομαδιαία δόση και την έχω διαρέσει δια του 7...

george 25-10-07 09:21

Μήπως το φως που ανακλάται πέφτει πάνω στο τζάμι ;
Γύρισε λίγο τους ανακλαστήρες για να πέφτει το φως μέσα στο ενυδρείο και όχι προς το τζάμι.

kostasthess_ 25-10-07 09:23

αν έπεφτε το φώς πάνω στο τζάμι δεν θα έπρεπε να έχω πράσσινη άλγη που την προκαλεί ο έντονος φωτισμός??? εγώ έχω καφέ... και χθες γύρισα λίγο τους ανακλαστήρες προς το τζάμι μήπως και ήταν στραβά και είχε υπερβολική σκιά εκεί μπροστά...να τους ξανααλάξω?

Βαγγέλης (Dearangelo) 25-10-07 10:07

υπάρχει ενδεχόμενο να μην ήταν ορατή η άλγη αυτή λόγω χαμηλού φωτισμού, και να έγινε αισθητή μετά απο το πολύ φως?

kostasthess_ 25-10-07 10:32

όχι τέτοια περίπτωση βαγγέλη δεν υπάρχει γιατί μιας και μόλις 2 μήνες στο χώρο του ενυδρείου αφιερώνω πολλέεεες ώρες σε αυτό... :) λέτε να είναι η κλασσική καφέ άλγη που εμφανίζεται σε κάθε νεοσύστατο ενυδρείο και να μην ανυσηχω?? πάντως οι ότο και ο σαε της δίνουν και καταλαβαίνει...

PascM 25-10-07 11:01

Βάλε τους ανακλαστήρες σε σωστή θέση ( δεν χρειάζετε να φωτίζεις το τζάμι τα φυτά σε ενδιαφέρουν) και κάνε λίγη υπομονή! Θα φύγει!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01359 seconds with 10 queries