Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Σταθερές τιμές τις τελευταίες 9 μέρες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=20078)

Minakki 11-10-07 14:55

Σταθερές τιμές τις τελευταίες 9 μέρες
 
Καλησπέρα και πάλι !
Το ενυδρείο μου των 56 Λτ. που απεγνωσμένα διαβάζω και ρωτάω για το τι είναι σωστό και τί λάθος εδώ και 9 μέρες περίπου έχει ξεθολώσει εντελώς και έχει τις ίδιες τιμές ! Δηλ .:
Ph 7,6 -7,8
Gh 8,0
Kh 7,0
NO2 0
NO3 0
NH3/NH4 1,0 mg

Σημειωτέον ότι έχω ξεκινήσει να στρώνω το ενυδρείο 1 μήνα τώρα και έχω κάνει 4 αλλαγές νερου. Μία μεγάλη και 3 της τάξεως του 1/3
Μπορεί κάποιος να μου πεί τι γίνεται τώρα ? Η ανεπίδεκτη μαθήσεως είμαι ή σντούφ είμαι ή δεν ξέρω και γώ τι ΄γίνεται τώρα .

kdros 11-10-07 20:05

οταν στρωνουμαι το φιλτρο μας δεν κανουμαι
αλλαγες νερου
το φιλτρο σου ειναι αστρωτο
ελπιζω να μην εχεις βαλει μεσα ψαρακια
πρεπει να βρεις καποιον να σου δωσει μπολι για να το
στρωσεις ποιο γρηγορα

Βαγγέλης (Dearangelo) 11-10-07 20:44

εάν, και που έτσι πρέπει, έχεις κρατήσει το ενυδρείο χωρίς ψαράκια, τότε, μην κάνεις αλλαγές! άσε το χρόνο να κυλήσει, κοίτα να έχεις αμμωνία σε κάποια επίπεδα, και σύντομα θα πάρεις και ντρίτες / νιτράτες ΝΟ2 ΝΟ3...΄τότε θα έχει ολοκληρωθεί ο κύκλος, αλλά, μετά, και αφού μηδενιστεί η αμμωνία, και για μικρό χρονικό διάστημα, θα ξανά επανέλθει, θα είναι τα βακτήρια που ενώ όταν είχες αμμωνία αναπτύχθηκαν, όταν τελείωσε πέθαναν... μην πανικοβάλλεσαι, όχι όλα.. τότε θα είσαι σχεδόν έτοιμη, αλλά θα μπορείς να βάλεις κάποια ψαράκια... από την περιορισμένη μου πείρα θα σου πω, πως ένας τρόπος να κατεβάσεις την αμμωνία γρήγορα, είναι ο οζονιστήρας, αλλά μην το κάνεις.. ξέρω ότι οι ποιο ψαγμένοι που θα το διαβάσουν θα βάλουν τις φωνές..
καλό σου βράδυ!

Filotas 12-10-07 09:30

Καλημέρα, θα πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τις τιμές της αμμωνίας στα 3mg/l χωρίς καθόλου αλλαγές. Την αλλαγή θα την κάνεις όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και η αμμωνία. Μέχρι τότε τίποτε. Προσθέτεις αμμωνία για σταθερές τιμές και περιμένεις. Θέλει υπομονή. Κι εγώ έκανα αλλαγές στην αρχή και έγιναν όλα πιό αργά.

newfish 12-10-07 10:12

Καταρχήν θα πρέπει να καταλάβεις τον κύκλο του αζώτου. Ελπίζω να διάβασες τις σελίδες που σου πρότεινε ο netblues στο προηγούμενο θέμα σου σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου.
Για να στρώσει το φίλτρο σου θα πρέπει στο ενυδρείο σου να έχει κάποια ποσότητα αμμωνίας ώστε να αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος η οποία ολοκληρώνετε σε διάστημα 30-40 ημερών συνήθως. Στο ενυδρείο σου η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρή, και έχεις κάνει ήδη και 4 αλλαγές νερού, για να ξεθολώσει το ενυδρείο σου.

Στο ενυδρείο σου θα πρέπει (εάν δεν κάνω λάθος) να έχεις ακόμα το ένα ψαράκι που επέζησε.

Το ταΐζεις κανονικά;
Βακτηρίδια βάζεις ακόμα;
Έχεις καθαρίσει το φίλτρο σου καθόλου από την αρχή;
Με πιο τρόπο κάνεις τεστ στο νερό σου;

netblues 12-10-07 10:14

Συντροφοι, εχει ψαρια (ψαρι) μεσα το ενυδρειο...
Μην προτινεται οτι ναναι...
Το ενυδρειο για να στρωσει, θελει χρονο.. Κανα μηνα....

Filotas 12-10-07 10:32

Ουπς, σορυ νόμιζα οτι μιλούσαμε για στρώσιμο με αμμωνία.

Minakki 12-10-07 12:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 206134)
Καλημέρα, θα πρέπει να προσπαθήσεις να κρατήσεις τις τιμές της αμμωνίας στα 3mg/l χωρίς καθόλου αλλαγές. Την αλλαγή θα την κάνεις όταν μηδενιστούν τα νιτρώδη και η αμμωνία. Μέχρι τότε τίποτε. Προσθέτεις αμμωνία για σταθερές τιμές και περιμένεις. Θέλει υπομονή. Κι εγώ έκανα αλλαγές στην αρχή και έγιναν όλα πιό αργά.

Καλημέρα και σε σένα! Εσύ δε είσαι με το ενυδρείο στο γραφείο και πως θα κάνεις τις αλλαγές νερού και πως θα το ζεσταίνεις ? Μία ιδέα είναι κάποιοι βραστήρες που αποτελούνται από απλή αντίσταση και καλοδιο που μπαίνει στην πρίζα. Γεμίζεις το ενυδρείο σου ή τον κουβά σου και μετά βυθίζεις την αντίσταση στο νερό και την βάζεις στην πρίζα (υπάρχουν σε διάφορα μεγέθη )
Το πρόβλημα με μένα είναι ότι από λάθος του pet shop, και όταν δεν ήταν στρωμένα ακόμα τα φίλτρα μου, έβαλα 3 ψαράκια μέσα πρίν 1 μήνα : 2 καρδινάλιους και ένα Cherry. Το Cherry είναι το μόνο που επιβίωσε και δεν έχω πουθενά να το δώσω για να μην το ταλαιπωρώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα μία αμπούλα αμμωνίας και βακτηρίδια και περιμένω και οι τιμές σήμερα είναι αυτές (ως ΨΑΡΙ δεν τολμώ να βάλω αμμωνία από το φαρμακείο)
Βακτηρίδια βάζω καθημερινά...

Filotas 12-10-07 12:25

Παράθεση:

Το Cherry είναι το μόνο που επιβίωσε και δεν έχω πουθενά να το δώσω για να μην το ταλαιπωρώ. Την προηγούμενη εβδομάδα έβαλα μία αμπούλα αμμωνίας και βακτηρίδια και περιμένω και οι τιμές σήμερα είναι αυτές (ως ΨΑΡΙ δεν τολμώ να βάλω αμμωνία από το φαρμακείο)
Βακτηρίδια βάζω καθημερινά...
Αμπούλα αμμωνίας σε ανυδρείο με ψάρια δεν μου ακούγετε καλά, δεν είμαι όμως σε θεση να σου απαντήσω. Απ'όσο ξέρω με ψάρι μέσα θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πολύ υπομονή. Καλή τύχη.

Υ.Γ. Ευχαρηστώ για την ιδέα με την απλή αντίσταση αν και θα δίσταζα να βυθίσω μια γυμνή και ίσως αμόνοτη αντίσταση μέσα σε ενυδρείο με ψάρια. Δεν ξέρω τί γίνεται με ηλεκτροπληξία!!!!

Minakki 12-10-07 12:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από newfish (Μήνυμα 206140)
Καταρχήν θα πρέπει να καταλάβεις τον κύκλο του αζώτου. Ελπίζω να διάβασες τις σελίδες που σου πρότεινε ο netblues στο προηγούμενο θέμα σου σχετικά με το στρώσιμο του ενυδρείου.
Για να στρώσει το φίλτρο σου θα πρέπει στο ενυδρείο σου να έχει κάποια ποσότητα αμμωνίας ώστε να αρχίσει η διαδικασία του στρωσίματος η οποία ολοκληρώνετε σε διάστημα 30-40 ημερών συνήθως. Στο ενυδρείο σου η συγκέντρωση αμμωνίας είναι μικρή, και έχεις κάνει ήδη και 4 αλλαγές νερού, για να ξεθολώσει το ενυδρείο σου.

Στο ενυδρείο σου θα πρέπει (εάν δεν κάνω λάθος) να έχεις ακόμα το ένα ψαράκι που επέζησε.

Το ταΐζεις κανονικά;
Βακτηρίδια βάζεις ακόμα;
Έχεις καθαρίσει το φίλτρο σου καθόλου από την αρχή;
Με πιο τρόπο κάνεις τεστ στο νερό σου;

Αν και με την Χημεία ποτέ δεν τα πήγα ιδιαίτερα καλά και σίγουρα μετά απο άπειρα χρόνια λίγα πράγματα θυμάμαι, τον κύκλο του αζώτου τον έχω διαβάσει άπειρες φορές (όπου νάναι θα γράψω και τεστάκι).

Αμμωνία σε μορφή αμπούλας,που πήρα την περασμένη εβδομάδα απο το water-Inn έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες τους καθώς και μία αμπούλα με βακτηρίδια )ανεξάρτητα με αυτά που βάζω καθημερινά.
Όντως, στο ενυδρείο μου έχε μείνει ένας κακομοίρης Cherrry που δεν έχω που να τον δανείσω μέχρι να στρώσω τα φίλτρα μου
Τον ταίζω κάθε 2 με 3 ημέρες και πολύ λιτά (1-2 φλουδίτσες
Βάζω κανονικά τα βακτηρίδια και τα φίλτρα τα καθάρισα μία φορά από την αρχή στο νερό που έβγαλα απο το ενυδρείο
Την αμμωνία την τεστάρω με υγρά τεστ της Tetra και τα υπόλοιπα με χαρτάκια (Οι τιμές που μου έβγαλε το Water Inn είναι αυτές που βγάζω εγώ)
Απλά η Tetra είναι σε χρώμα και όχι σε τιμές τα αποτελέσματα.

newfish 12-10-07 12:41

Όπως έχεις καταλάβει και εσύ το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα.
Το ψάρι θα πρέπει να απομακρυνθεί το συντομότερο ώστε να μην ταλαιπωρείτε ώσπου να στρώσει το φίλτρο σου. Το ότι το έχει περισσότερο από μήνα σε ένα ενυδρείο με αμμωνία (έβαλε και μια αμπούλα) δεν είναι και το καλύτερο που θα μπορούσε να του συμβεί, χωρίς να έχεις όλο το μερίδιο της ευθύνης εσύ.

Βρες κάπου να φιλοξενηθεί το ψαράκι σου (βάλε πχ μια αγγελία εδώ), ή ζήτα από κάποιον που μένει κοντά σου και ξέρει να του πας το φίλτρο και να στο μπολιάσει.

Minakki 12-10-07 13:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από newfish (Μήνυμα 206353)
Όπως έχεις καταλάβει και εσύ το ενυδρείο σου δεν έχει στρώσει ακόμα.
Το ψάρι θα πρέπει να απομακρυνθεί το συντομότερο ώστε να μην ταλαιπωρείτε ώσπου να στρώσει το φίλτρο σου. Το ότι το έχει περισσότερο από μήνα σε ένα ενυδρείο με αμμωνία (έβαλε και μια αμπούλα) δεν είναι και το καλύτερο που θα μπορούσε να του συμβεί, χωρίς να έχεις όλο το μερίδιο της ευθύνης εσύ.

Βρες κάπου να φιλοξενηθεί το ψαράκι σου (βάλε πχ μια αγγελία εδώ), ή ζήτα από κάποιον που μένει κοντά σου και ξέρει να του πας το φίλτρο και να στο μπολιάσει.

Ευχαριστώ για την ιδέα. Έβαλα ήδη την αγγελία και θα δούμε !!?o

Μο απάντησε ο Sot-zoe απο το forum ότι έχει μπόλικο μπόλι να μου δώσει και έτσι το απόγευμα θα παω να πάρω !Ευχαριστώ και πάλι

Minakki 12-10-07 14:06

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Filotas (Μήνυμα 206348)
Αμπούλα αμμωνίας σε ανυδρείο με ψάρια δεν μου ακούγετε καλά, δεν είμαι όμως σε θεση να σου απαντήσω. Απ'όσο ξέρω με ψάρι μέσα θέλει πολύ συχνές αλλαγές και πολύ υπομονή. Καλή τύχη.

Υ.Γ. Ευχαρηστώ για την ιδέα με την απλή αντίσταση αν και θα δίσταζα να βυθίσω μια γυμνή και ίσως αμόνοτη αντίσταση μέσα σε ενυδρείο με ψάρια. Δεν ξέρω τί γίνεται με ηλεκτροπληξία!!!!

Για ρίξε μιά ματιά στις φωτο (αν τις έστειλα καλά). Δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο ζήτημα!!!

Tolis 12-10-07 14:08

Παράθεση:

Αμμωνία σε μορφή αμπούλας,που πήρα την περασμένη εβδομάδα απο το water-Inn έβαλα σύμφωνα με τις οδηγίες τους καθώς και μία αμπούλα με βακτηρίδια )ανεξάρτητα με αυτά που βάζω καθημερινά.
Τους ειπες οτι εχεις ψαρια μεσα? Εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα περιειχε αμμωνια?

Minakki 12-10-07 14:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 206371)
Τους ειπες οτι εχεις ψαρια μεσα? Εισαι σιγουρη οτι η αμπουλα περιειχε αμμωνια?

Total ammonia δεν σημαίνει οτι περιέχει αμμωνία ?
Βέβαια και τους το είπα...... Πατάτα ????:smt084

Tolis 12-10-07 14:33

Υποθετω ναι, αλλά αν γνωριζει σιγουρα καποιος ας το διαβεβαιωσει. Μου φαινεται τραβηγμενο απο μαγαζι να ειπες οτι εχει ψαρια μεσα και να σου δωσανε αμμωνια.

dimitrig 12-10-07 15:57

Δεν είναι δυνατόν να πηρε αμμωνία απο το water-Inn γιατί απλά δεν έχει αμμωνία.

Tolis 12-10-07 16:14

Μηπως ειναι κατι σαν ammonia remover? Εχεις πεταξει το κουτι?

Minakki 12-10-07 16:26

Ηταν αμπούλα και όχι κουτί και έγραφε επάνω total ammonia
Τέλος, δεν ξέρω τι ήταν αλλά όταν όταν τους περιέργραψα τα καθέκαστα και μου έβγαλαν και τιμές μου έδωσαν και δύο αμπούλες λέγοντας μου να τις βάλω πρώτα την μία που έγραφε όπως πρωείπα total ammonia και καμμιά ώρα μετά την άλλη που έγραφε bacteria.
Βρήκα όμως μπόλι από κάποιον στο Μαρούσι που απάντησε στην αγγελία που έβαλα πρίν ένα 2ωρο και θα πάω να το πάρω και φαντάζομαι ότι τα προβλήματα μου θα αρχίσουν να βρίσκουν τον δρόμο τους

Isidoros 13-10-07 13:23

Mηπως ηταν αυτο και κανεις καποιο λαθος?
http://www.prodibio.fr/italien/stopammo.htm

Isidoros 13-10-07 13:26

1 Συνημμένο(α)
ή μηπως αυτο?:confused:

mikenuke 13-10-07 14:26

Tetra Total Ammonia Kit
Μαλλον εχει δικιο, πρεπει να ειναι αυτο, τεστ αμμωνιας.

Minakki 14-10-07 21:38

Παιδιά ΟΚ!!!! το τεστ της TETRA το γνωρίζω πολύ καλά καθόσο με αυτό κάνω τις μετρήσεις μου για αμμωνία . Οσο αφορά την αμπουλίτσα μήπως ήταν ammonia remover (πάνως έμοιαζε με αυτή που μου έδειξε ο Isidoros)
To θέμα όμως τώρα είναι ότι, εγώ έβαλα το μπόλι την Παρασκευή το βράδυ, το ενυδρείο έγινε ένα μαύρο πράγμα το οποίο την άλλη μέρα καθάρισε και όταν έκανα μετρησεις ΚΑΜΜΙΑ ΑΛΛΑΓΉ ΣΤΙΣ ΤΙΜΕΣ δεν βρήκα. Ούτε νιτρικά αυξήθηκαν ούτε αμμωνία΄έπεσε.
Any hint ???????zw

kdros 15-10-07 13:03

μην περιμενης με τη μια
να δεις αισθητη διαφορα
υπομονη χρειαζεσαι και οχι βιασυνες

Minakki 22-10-07 09:02

Ξαναστρώνω απ' την αρχή με μπόλι !!!!
 
Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα.
Αφού τελικά απέτυχε η το μπόλι που πήρα από τον Σωτήρη στις 12 του μηνός , και τον ευχαριστώ και για τις πολύτιμες πληροφορίες του και μετά απο αναμονή μιάς εβδομάδας όπου τίποτα στην ζωή του ενυδρείου δεν είχε αλλάξει (????) πήρα την μεγάλη απόφαση να το ξεκινήσω από την αρχη.
Ξέχασα να πω ότι θυμήθηκα την ΠΑΤΑΤΑ που είχα κάνει όταν πρωτοέστησα
το ενυδρείο, στα τέλη Αυγούστου. Μην zw αλλά είχα βάλει το backround αντί για πίσω από το ενυδρείο και απ έξω, μέσα...........
Άλλαξα, λοιπόν την άμμο με χαλικάκι για να μπορώ να φυτέψω (εύκολα και απλά φυτά) έπλυνα πολύ καλά το ενυδρείο με ζεστό νερό, άλλαξα τα υλικά του φίλτρου με καινούργια και με την βοήθεια του Dearangelo (τον ευχαριστώ και αυτόν πολυ για την συμβολή του), που μου έδωσε 50 λτρ νερό ???? από το ενυδρείο του καθώς και substrat απ το φίλτρο του, που τα έβαλα στην θέση του μακαρονιού, όλα δε τα διακοσμητικά (κάτι βραχωειδή και σαν ξύλα καθώς και υφασμάτινα φυτά τα έπλυνα με ζεστό νερό και τα άφησα μέσα σε διάλυμα με σόδα (μαγειρική) τα ξαναξέπληνα πάρα πολύ καλά και τα τοποθέτησα πάλι πίσω. Φυσικά το ψάρι το έβγαλα για λίγο και μόλις τελείωσα όλες αυτές τις επιχειρήσεις το έβαλα και πάλι πίσω.
Σήμερα λοιπόν το πρωί έκανα τις πρώτες μετρήσεις :
ΝΟ3 = 0 mg/l
NO2 = 0,025 mg/l
NH2/NH3 = TETRA : τα πρώτα 10΄ κίτρινο - τα 10΄ανοικτό πράσινο (η
πρώτη κλίμακα του δειγματος )
KH = > 7
PH = μέτρηση με χαρτάκι 7,2 - με υγρό τεστ 8,5 ??????

Το επόμενο βήμα μου ποιό θα είναι. Περιμένω να ανεβούν και άλλο τα ΝΟ2,
κάνω αλλαγή νερού, γιατί το ΡΗ ανέβηκε τόσο (παλιά και σε μέτρηση του Water Inn ήταν 7,6 - 7,8)

Filotas 22-10-07 09:30

Παράθεση:

PH = μέτρηση με χαρτάκι 7,2 - με υγρό τεστ 8,5 ??????
Μήν σε παραξενεύει αυτό και σε εμένα με το χαρτάκι της Tetra έβγαζα 6,8 ενώ μετά με τα υγρά τεστ της Tetra πάλι έβγαζα 8.
Για τα επόμενα υπομονή και κατα την γνώμη μου καθημερινές αλλαγές νερού μέχρι που θα φτάσει η μέρα που θα έχεις και ΝΟ2 μηδέν. Έτσι τουλάχιστον έκαν εγώ όταν την πάτησα όπως εσύ. Υπομονή και όλα θα στρώσουν.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02240 seconds with 10 queries