Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ζωοτόκα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=21)
-   -   Γεννήσαμε,Γεννήσαμε!!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19878)

kostasthess_ 03-10-07 15:16

Γεννήσαμε,Γεννήσαμε!!!!
 
Παιδιά μόλις γύρισα απο καφέ και είδα μέσα στην cabomba 5 μικρά γκαπάκια... Κ πετάω στα σύννεφα απο την χαρά μου... Βλέπετε πρώτη γέννα!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω ποια γέννησε...γιατί αυτή που περίμενα είναι ακόμη πολυυυ πρισμενη... Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η γέννα?Πόση ώρα διαρκεί??? Μήπως τα υπόλοιπα τα έφαγε...γιατί διάβασα ότι κατα μέσο όρο γεννάνε 30 μικρα...

Βαγγέλης (Dearangelo) 03-10-07 15:33

εχει να κάνει και με το μέγεθος της μαμάς..μπορεί και να τα κολάτσισαν οι συγκάτοικοι..
να σου ζήσουν!

Apostolis 03-10-07 15:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ (Μήνυμα 203869)
Παιδιά μόλις γύρισα απο καφέ και είδα μέσα στην cabomba 5 μικρά γκαπάκια... Κ πετάω στα σύννεφα απο την χαρά μου... Βλέπετε πρώτη γέννα!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω ποια γέννησε...γιατί αυτή που περίμενα είναι ακόμη πολυυυ πρισμενη... Μήπως δεν έχει ολοκληρωθεί η γέννα?Πόση ώρα διαρκεί??? Μήπως τα υπόλοιπα τα έφαγε...γιατί διάβασα ότι κατα μέσο όρο γεννάνε 30 μικρα...

Συγχαρητήρια!!!

Τί άλλα ψάρια έχεις στο ενυδρείο???

kostasthess_ 03-10-07 15:45

Χεχεχε... έχω 7 γκάπυ και 1 ΣΑΕ... παιδιά χθες που μου πέθανε μια γκαπίνα λετε να τα γέννησε εκείνη κ μετα να πέθανε???γιατί τόση ώρα που παρατηρώ δεν βλέπω καμία να γεννάει αλλά ανακαλύπτω και όσο πάει πιο πολλά μικρά,.... μέτρησα 10!!!!

Filotas 03-10-07 16:23

Να σου ζήσουν τυχερέ!!!!!

μελινακι 03-10-07 18:25

να σου ζησουνε βρε! (θα φροντισω να στειλω και καμια γλαστρα..:smt110:smt043 τι να γραφει πανω its a boy ή its a girl;:p:p:p

Raven 03-10-07 18:38

Αντε να σου ζησουν.
Ειναι πολυ πιθανο να ειναι περισσοτερα απ οσα βλεπεις αφου ξερουν να κρυβονται καλα;)

chemical mac 03-10-07 21:20

Ισως ο θάνατος της θηλυκιάς να ωφείλεται στο στρες της γέννας...αλλά όπως και να 'χει το θέμα πάει 1 προς 10 (τουλάχιστον). Σε ένα μήνα θα βαρεθείς να βλέπεις μωράκια :grin:

kostasthess_ 03-10-07 23:33

Χεχεχεεχχε... Είμαι πολύυυυ χαρούμενος... μόλις γύρισα απο τη δουλειά κ κατευθείαν στο ενυδρείο!!! τα μικρα που μέτρισα τώρα είναι 15 με 17...απο παντού ξεφυτρώνουν... μέχρι και κάτω απο τα ξύλα έχουν βρει κρυψώνες...αλλά τα περισσότερα είναι μέσα στην cabomba...!!!! Να πάρω ειδική τροφή λέτε??ήδη τρώνε απο το βυθό τα απομινάρια που κατεβαίνουν...!!!!

Βαγγέλης (Dearangelo) 04-10-07 05:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ (Μήνυμα 203990)
Χεχεχεεχχε... Είμαι πολύυυυ χαρούμενος... μόλις γύρισα απο τη δουλειά κ κατευθείαν στο ενυδρείο!!! τα μικρα που μέτρισα τώρα είναι 15 με 17...απο παντού ξεφυτρώνουν... μέχρι και κάτω απο τα ξύλα έχουν βρει κρυψώνες...αλλά τα περισσότερα είναι μέσα στην cabomba...!!!! Να πάρω ειδική τροφή λέτε??ήδη τρώνε απο το βυθό τα απομινάρια που κατεβαίνουν...!!!!

καλημέρα, για 2 μέρες περίπου δεν ταίζεις, δεν τρώνε..
μετα πάρε σκόνες πάρε κατεψυγμένες αρτεμιες, πάρε αυγά αρτέμιες και εκκόλαψέ τα! αλλα όλα αυτά σε 5-7 μέρες... πρός το παρόν κάτι πολύ ψιλόκοκκο.. και ο κύκλωπας κατεψυγμένος (πολύ ψιλόκοκκος) παίζει αλλα δεν τους πολυ κάνει κέφι όσο οι αρτέμιες..

PascM 04-10-07 15:06

Καλά όλα αυτά δεν είναι και τόσο απαραίτητα για τα guppy! Πολύ καλά τριμένο φυλαράκι θα κάνει την δουλειά του!!!

kostasthess_ 04-10-07 16:12

Ευχαριστώ παιδιά... Πήρα Fry Food Fine Powder Nutrafin" Είναι για μωρά μου είπανε στο Pet Shop... Δεν τα ρίχνω στην επιφάνεια αλλα τα βάζψ σε μια σύριγγα μαζί με νερό ενυδρείου κ τα πατάω να πάνε χαμηλά κοντά στις κρυψώνες των μικρών!!!! :) :) τα είδα να τρώνε απο την άμμο κάτω!!!! χεεχεχεχ Παιδιά όλο και πιο πολλά εμφανίζονται... έιναι καμιά εικοσαριά!!!!

Tolis 04-10-07 16:17

Μες στον ενθουσιασμο σου μην το παρακανεις με το ταισμα. Αυριο μεθαυριο θα κολυμπανε ολα κοντα στην επιφανεια και δεν θα χρειαζεσαι συριγγες.

kostasthess_ 04-10-07 16:23

Ευχαριστώ Τόλη...Ναι το διάβασα αυτό σε άλλα ποστ... και εκεί είδα για την σύριγκα... γιατί έιναι συνεχώς χαμηλά τα μωρά...με το που πάνε να ανέβουν πάνω τα παίρνουν πρέφα τα άλλα κ τσούυυυυπ πάλι κρύβονται... κυρίως μες την cabomba και κάτω απο τα ξύλα...!!!τα ταιζώ 2 φορές την ημέρα τα μωρά και μια φορά τα μεγάλα... πάντα προσεχτικά,με τσιγκουνια, κ συνεχώς μετρήσεις και μικρές αλλαγές νερου... ελπίζω να τα πάω καλα!!!! :D :D :D :D

Tolis 04-10-07 16:24

Ειδικα στις αλλαγες νερου μη τσιγκουνευεσαι καθολου.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:28.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01684 seconds with 10 queries