Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Φιαλη για DIY Co2...!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19763)

DiscusBoy 27-09-07 23:21

Φιαλη για DIY Co2...!!
 
1 Συνημμένο(α)
Διαβαζοντας αρκετα post σχετικα με DIY Co2, εβλεπα πως συχνα υπηρχε προβλημα με της φιαλες. Δλδ, να προσεχουμε μην 'εκραγει', και μην μας ανεβει μηγμα και μπει μεσα στο ενυδρειο.

Σε ενα ξενο forum βρηκα μια 'πατεντα' ενως hobbysta που μου αρεσε και σκεφτικα να την μοιραστω. Τα παιδι αντι για φιαλη απο μπουκαλι πλαστικο (coca-cola) εβαλε μια απο αυτες της μπουκαλες με τρομπα απο πανω που εχουμε για να ψεκαζουμε τα φυτα μας.

Αυτη η φιαλη γεμηζει με αερα(τρομπα) και μετα με πιεση ανεβαζει το υγρο και ψεκαζει. Στο εσωτερικο της εχει ενα σωλινα που κατεβαινει μεχρι το πατο ωστε να βγαζει ολο το υγρο. Αυτο το σωλινα των αφερουμε για να μην μας ανεβασει το μηγμα μας και στην συνεχεια εχουμε μια ΠΟΛΥ δυνατη φιαλη που δεν νομιζω πως θα μας εκραγει ποτε. Εχει και μια μικρη βαλβιδα στην περιπτοση που χρειαστη να κανουμε και εξαεροση ;)

Τα σχολια σας......

Neoklis 27-09-07 23:24

Πολύ καλή ιδέα....:p

aafent 28-09-07 00:15

καλό αλλά έχει δει κανεις αυτό το τύπο φιάλης ?

Neoklis 28-09-07 00:17

Ναι υπάρχει σίγουρα... Στα είδη κηπουρικής (πχ Praktiker) υπάρχει...

DiscusBoy 28-09-07 00:24

Σημερα ειχα παει praktiker και τα ειδα. Τωρα απο τιμη δεν θυμαμαι αλλα ποσο να εχει, κανενα 10 ευροπουλα? Και σε μαγαζι με φυτα να πας θα τα βρεις. Το καλο ειναι πως βγαινουν και σε διαφορα μεγεθει που σημαινει περισοτερο μυγμα, αρα μεγαλητερη διαρκια??

klaz 28-09-07 00:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiscusBoy (Μήνυμα 202540)
Σημερα ειχα παει praktiker και τα ειδα. Τωρα απο τιμη δεν θυμαμαι αλλα ποσο να εχει, κανενα 10 ευροπουλα? Και σε μαγαζι με φυτα να πας θα τα βρεις. Το καλο ειναι πως βγαινουν και σε διαφορα μεγεθει που σημαινει περισοτερο μυγμα, αρα μεγαλητερη διαρκια??

και καλα μελλοντικα μπουμ.............:rolleyes:zw
και ξερετε ποσο ασχημα κολλαει οπου πεσει το ζαχαρονερο εε....????:rolleyes::p:D

DiscusBoy 28-09-07 00:30

Μπουμ γιατι??? Ξερεις ποση πιεση αντεχουν αυτες η φιαλες???
Μικρος επαιρνα αυτες που ειχαμε και της πιεζα μεχρι που δεν μπορουσα να πιεσω αλλο το χερουλη της τρομπας.

klaz 28-09-07 00:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DiscusBoy (Μήνυμα 202542)
Μπουμ γιατι??? Ξερεις ποση πιεση αντεχουν αυτες η φιαλες???

εσυ ξερεις.....;).εγω παντως ειμαι αρκετα μακρυα για να σε βοηθησω στο καθαρισμα...........:D

DiscusBoy 28-09-07 00:48

Χιχιχι :p Φιλε μου οπως ξερεις, εγω πλεων ανηκω στο group με controler και κανονικη φιαλη. Τωρα απλα αναμενετε να μου ερθει το ενυδρειο να τα βαλω ολα μπρος!

Βαγγέλης (Dearangelo) 28-09-07 14:30

αν έχετε ποτέ χρησιμοποιήσει τέτοια προϊόντα, θα ξέρετε πως έχει βαλβίδα που ανοίγει... οταν τρομπάρεις υπερβολικά, μοιάζει πολύ με τις μικρότερες φιάλες χειρός, που ψεκάζουμε λουλούδια σε κήπους..
εντελώς ακίνδυνη!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:54.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01379 seconds with 10 queries