Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Φιλτρο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19408)

Greg26 11-09-07 18:13

Φιλτρο
 
Καλησπερα!Τις 2 τελευταιες μερες ειδα οτι ο ανακυκλωτης του νερου δεν αποδιδει με την ιδια δυναμη οπως πρωτα.Τον ανοιξα οπως μου ειπε ο Μανωλης (PascM) να δω αν η προπελα ηταν βρομικη αλλα ηταν τελειως καθαρη κ παλι οταν τον ξανατοποθετησα ηταν τα ιδια.Σκεφτηκα να βγαλω το 1 απο τα 3 σφουγγαρια του φιλτρου για να αυξησω τη ροη του οπως ειδα στο βιβλιο της Juwel.Πριν ηταν απο κατω προς τα πανω 1 μπλε (μικρους πορους),1 μπλε (ανοιχτους πορους),1 πρασινο (ανοιχτους πορους),μακαρονι,σφουγγαρι ανθρακα κ υαλοβαμβακας.τωρα ειναι 1 μπλε σφουγγαρι,κενο,1 πρασινο,μακαρονι,σφουγγαρι ανθρακα και υαλοβαμβακας.Εκανα λαθος κινηση η ειναι καλυτερα ετσι?

aafent 12-09-07 13:17

Με μπέρδεψες λίγο η εισαγωγή του νερού πρέπει να είναι από το σημείο του υαλοβάμβακα σου. Πρώτα υαλοβάμβακας και μετά τα σφουγγάρια. Το πιθανότερο είναι να μην έχεις καθαρίσει το μικρό σφουγγαράκι που έχει μέσα ο κυκλοφορητή σου. Δεν έχουν όλοι αλλά θα πρέπει να το δεις. Βγάλε το και καθάρισε το. Πρόσεχε δε λέω για τα σφουγγάρια του φίλτρου αλλά για ένα μικρό μέσα στον κυκλοφορητή εκεί που έχει την είσοδο του νερού.

PascM 12-09-07 14:47

Οι κυκλοφορητές της juwel δεν έχουν το σφουγγάρι που λες Ανδρέα (aafent).

Γρηγόρη (Greg26) τον άνθρακα να τον αφαιρέσεις! Αν η μείωση στην ροή είναι μικρή διότι δεν έχω καταλάβει τελικά για πόση μείωση μιλάς, έχει να κάνει πιθανόν και με το στρώσιμο του φίλτρου και άρα μια σχετική μείωση της ροής ειναι δεδομένη.

glazar 12-09-07 16:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Greg26 (Μήνυμα 198547)
...τωρα ειναι 1 μπλε σφουγγαρι,κενο,1 πρασινο,μακαρονι,σφουγγαρι ανθρακα και υαλοβαμβακας.Εκανα λαθος κινηση η ειναι καλυτερα ετσι?

Αν καταλαβα καλα εχεις εσωτερικο βιολογικο φιλτρο που ερχεται πακετο με το ενυδρειο?
Αν ναι τοτε δες τον κυκλοφορητη μονο του μεσα στο νερο αν λειτουργει καλα.Αν ναι τοτε τα υλικα σου ειναι ή λερωμενα πολυ και τον μπουκώνουν ή ειναι πολλα και δεν τον αφηνουν να ρουφηξει το νερο καλα.
Δες αν εχεις βαλει πολυ υαλοβαμβακα γιατι συνηθως αυτος οταν βρέχεται γινεται πιο συμπαγης και για αυτο βαζουμε σχετικα μικρη ποσοτητα και οταν λερωνεται τον πεταμε.

PascM 12-09-07 16:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από glazar (Μήνυμα 198821)
Δες αν εχεις βαλει πολυ υαλοβαμβακα γιατι συνηθως αυτος οταν βρέχεται γινεται πιο συμπαγης και για αυτο βαζουμε σχετικα μικρη ποσοτητα και οταν λερωνεται τον πεταμε.

Με αυτό δεν συμφωνώ αρκεί βέβαια να μην τον έχουμε "πιέσει" για να χωρέσει!

Το ενυδρείο του φίλου μας είναι καινούργιο και μπολιασμένο!

Πιθανόν όμως μια και έχω συναντήσει ανάλογο πρόβλημα να υπολειτουργεί ο κυκλοφοριτής επομένος Γρηγόρη η πρόταση ελένχου του κυκλοφοριτή όπως λεει ο φίλος ποιο πάνω είναι ένας καλός τρόπος να το δεις αυτό!

Greg26 12-09-07 18:00

Αναφερομαι στο εσωτερικο φιλτρο που ειναι μαζι με το ενυδρειο.Μονος του ο κυκλοφορητης δουλευει μια χαρα!Η μειωση ειναι της ταξεως του 70%!Αυτο που εκανα ηταν να βαλω το ενα σφουγγαρι (μπλε) κατω,μετα το μακαρονι,μετα μισο σφουγγαρι πρασινο (σε παχος),πρασινο μαλλι,το υπολοιπο μισο σφουγγαρι,υαλοβαμβακα κ παλι πρασινο μαλλι.Αυτο το τροπο μου το ειπε ενα τυπος ο οποιος καθαριζει μεγαλα ενυδρεια κ μου ειπε οτι δουλευει καλυτερα απο ολα.ποια ειναι η γνωμη σας?

PascM 13-09-07 14:13

Να μας έλεγες και τι είναι το πράσινο μαλλι ?????

Tolis 13-09-07 14:16

floss

PascM 13-09-07 14:17

Μήπως αυτό λοιπόν είναι υπεύθυνο για την μείωση της ροής?

Υ.Γ. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει και δεν το ξέρω!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01617 seconds with 10 queries