Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=39)
-   -   ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΜΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΝΑΝΑΚΙΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19243)

TIGER14 03-09-07 11:56

ΤΙ ΚΑΝΩ ΑΜΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΝΑΝΑΚΙΑ
 
ΠΑΙΔΙΑ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΤΑ ΜΟΝΟΜΑΧΑΚΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΓΥΑΛΑ...ΠΕΡΑΣΑΝ3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ Κ ΔΕ ΜΕΓΑΛΩΝΟΥΝ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΜΙΚΡΑ.ΔΕΚΤΗ ΚΑΘΕ ΒΟΗΘΕΙΑ.ΑΠΑΝΤΗΣΤΕ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ Ο,ΤΙ ΧΑΡΗ ΘΕΛΕΤΕ

Tolis 03-09-07 11:58

Μη γραφεις με κεφαλαία φαινεται σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ!
Τα μικρα θελουν μεγαλο χωρο συχνο ταισμα και συχνες αλλαγες νερου για να μεγαλωσουν κανονικα.

TIGER14 03-09-07 12:03

ολα τα κανει καλα απλα τα εχει σε μικρο χωρο.υπαρχει περιπτωση να μεινουν νανακια:confused:

Steve 03-09-07 12:07

πιθανον....
τα μονομαχακια δεν κανουν για γυαλα...
(αλλο αν τα αγοραζουμε στα κλασικα ποτιρακι)
φανταζομε τιμες νερου δεν ξερει (?) ....
εχω στην θεση της θα τα εβαζα σε ενυδρειο με θερμανση - φιλτρανση κτλ...
Υ.Γ. ταμονομαχακια τα εχει ολα στο ιδιο ''ενυδρειο'' ;

profitia 03-09-07 12:25

Τα μονομαχάκια αργούν πολύ να μεγαλώσουν.
Βοηθάει αρκετά την ανάπτυξη τους αν έχουμε 12-14 ώρες τα φώτα αναμμένα και ταίζουμε κάθε 2-3 ώρες artemia και τριμμένο φυλλαράκι. Το πρόβλημα είναι ότι σε λίγο θα πρέπει η φίλη σου να αρχίσει να απομονώνει τα αρσενικά, και ίσως χρειαστεί πολλά ενυδρειάκια!

TIGER14 03-09-07 12:49

ευχαριστω ολουσ θα τισ πω τι μου ειπανε.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.ΔΕ θελω να πεθανουν...επισησ η γυαλα ειναι περιπου 2 λιτρα και τα μικρα ειναι περιπου 20.χρειζεται σιγουρα πιο πολυ χωρο...............

Steve 03-09-07 12:51

με καμια 20αρια ενυδρεια των 10 λιτρων μια χαρα θα ειναι.....
φαντασου τι θαγινει στα 2 λιτρα αν ειναι ολα αρσενικα...!

TIGER14 03-09-07 13:09

φανταζομαι.........αλλα η φιλη μου δεν εχει τοσα λεφτα............αλλη οικονομικη λυση......................................

Zorba_The_Freak 03-09-07 13:24

Αλλη οικονομική λύση που εφαρμόζω εγώ και όσοι άλλοι δεν μπορούν να δώσουν τις κατάλληλες συνθήκες για τα μικρά μονομαχάκια είναι να φροντίζω ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΕΣ...

TIGER14 03-09-07 13:37

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ ΤΩΡΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ μηπωσ να τα δωσει στο πετ σοπ

Mariel 04-09-07 02:19

αν δεν εχουν χωρο οντως δε μεγαλωνουν πολυ.οικονομικη λυση ειναι να βρει διαφορα δοχεια χωρητικοτητας τουλαχιστον 2 λιτρα(στη χειροτερη μπουκαλια νερου-υπαρχουν και 5λιτρα).βεβαια ειναι πολυ μικρα για ν'αρχισει απο τωρα να τα χωριζει.αλλα δυστυχως οσο μεγαλωνουν στα 2 λιτραθα υπαρχει μεγαλο προβλημα με την ποιοτητα του νερου.

Xotikouli 04-09-07 03:19

Όντως αν δεν μπορεί να τα φροντίσει, δεν έπρεπε να κάνει αναπαραγωγή. Ειδικά στους μονομάχους δεν είναι κάτι που προκύπτει χωρίς να το ξέρεις μιας και λογικά έβαλε το ζευγάρι μαζί επι τούτου.

Anyway, το θέμα είναι τι γίνεται τώρα... Μέχρι να πάρουν λίγο τα πάνω τους και να έρθει η ώρα να τα χωρίσει (που δεν θα αργήσει και πολύ), μπορεί να πάρει ένα μεγάλο πλαστικό δοχείο από praktiker, super market κλπ. Υπάρχουν στεγανά ημιδιάφανα δοχεία με καπάκι που προορίζονται συνήθως για οργάνωση χώρου, παιδικά παιχνίδια και άλλα. Ας πάρει και ένα φθηνό φιλτράκι και τα πράγματα θα είναι ήδη πολύ καλύτερα. Και όπως σου είπαν ήδη συχνές αλλαγές νερού!

stav 04-09-07 08:18

Υπαρχει και η λυση να μοιρασει νεογεννητα σε γνωστους και φιλους.

TIGER14 04-09-07 08:43

ευχαριστω για το ενδιαφερον.οι ιδέεσ σασ ηταν πολυ χρησιμεσ
-------------------------
ευχαριστω για το ενδιαφερον.οι ιδέεσ σασ ηταν πολυ χρησιμεσ...ευχαριστω κ παλι


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01419 seconds with 10 queries